BERICHT Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arröndissement M*araissanl le Sametli. l'union fait la force. Administration etIRédaction Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en van het Arrondissement aan de Kiezers. KI EZEBSLIJSTEN Leugens Tournée épiscopo-électorale Groote Kiesparade. Samedi, 5 Octobre 1895. 5 centimes le numéro. lre année. N° 49. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 3 francs. Par an 3 fr. 50. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. Verschijnende ties Zaterdags. VOOR DE WETOEVEND KAMERS 1890-1897. Gelijkvormig de voorschriften van art. 73, titel lit der nieuwe stem- mingswet, moeten al de rekla- matiën, waartoe de herziene kiezers lijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897, ter inzage van het publiek neergelegd sedert 3 September laatst, (art. 69), zouden kunnen aanleiding geven, aan net Collegie van Burg meester en Schepenen besteld wor den, uiterlijk den 31" der maand October naa^st. Bede dan aan al de kiezers, die zou den vermeenen eenig recht op rekla- matie te hebben, zich zonder uitstel aan te bieden hetzij ten Sladhuize, hetzij ten bureele der Liberale Asso ciatie, Seminariestraat, open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags. (Des Zondags uitge zonderd). Leugens vind ik altijd gemeen, zelfs als zij uit den heiligen mond van ka tholieke geloovigen komen. Ook het Journal d'Ypres wil de goede gewoonte niet lateu varen, metkwistige hand de leugens aan alle kanten uit te strooien, en met bewonderenswaardig geduld en hardnekkigheid die laagste aller bezigheden te verrichten. Een viertal weken geleden gaf het een artikel, waarin de schrijver toont dat hij, öf onkundig is van wat er om gaat in het land, of, goed op de hoogte zijnde van wat or gebeurt, het beter vond zijne verwarring achter een zege kreet te verbergen. In den Strijd was bewezen geworden dat de onlangs gestemde inkomende rechten den prijs van het vleesch, en van eene menigte andere levensmid delen aanzienlijk zouden verhoogen zegevierend roept de schrijver van het tegenartikel in het Journal d'Ypres uit: Waar is de prijs van het vleesch ver hoogd Waar van het bier Waar van de boter enz. Reeds is in den Strijd aangetoond ge worden hoe de prijs van de boter te Ieperen gestegen is, en nu de boter al aan 3 frank de kilo op onze markt ver kocht wordt zu l len wij spoedig gelegen heid vinden nog eens daarop terug te komen Wel is waar heeft zich te Iepe ren, voor het bier, nog geene prijsver- hooging voorgedaan maar in afwach ting dat ik aantoon wat daarvan oor zaak is, ben ik verplicht de aandacht van den schrijver van bedoeld artikel te vestigen op wat te Gent, te Antwer- Een en in andere groote steden ge- eurt. Te Gent, bij voorbeeld, is het vleesch,dat zes weken geleden nog aan 1-80 Irank per kilo verkocht werd, thans bij de meeste vleesch houwers slechts voor 2-50 frank en 2-60 frank te verkrijgen. Men bedenke dat Gent eene stad is waar meer dan 20,000 per sonen hun brood op de fabriek moeten winnen dat wil zeggen, leden van huisgezinnen zijn waar het vleesch, zelfs als het goedkoop is, niet altijd gemakkelijk over de deur komtbij hoogen prijs dreigt het eten van vleesch voor de werkersklas, en ik mag ook wel zeggen voor de kleinere burgerij, eene illusie te worden. De cijfers die ik hooger aangegeven heb, zal de schrijver van het artikel niet kunnen in twijfel trekken ik heb mijtoen ik mij onlangs te Gent bevond, in eigen persoon daarvan overtuigd. Is het te Gent zoo erg gesteld, te Antwerpen is de toestand nog veel nijpender want, naar ik uit goede bron verneem, moet de crisis daar op zijn hoogste geklommen zijn. Dit kan men overigens opmaken uit het volgende feitVoor eenigen tijd had de Minister van landbouw de grenzen gesloten voor het vee uit Ne derland afkomstig. Die maatregel was noodig geoordeeld geworden omdat bij onze naburen zekere besmettelijke veeziekten met hevigheid woedden dit bracht echter voor de Belgische veemarkten mede dat het te koop ge stelde vee verminderde, en dit maakte het den beenhouwers moeilijk zich naar behooren en niet te zeer boven den gemiddelden prijs te voorzien. Die toestand hield een paar weken aan eu bracht de beenhouwers in groote ver legenheid, daar zij in afwachting van betere tijden,den prijs van het vleesch nog niet wilden verhoogen. Lang kon dit echter niet duren en toen zij spoedig daarop vernamen dat de vee ziekte niet meer te duchten was, en niettegenstaande dat de grens niet voor het Hollandsch vee werd openge zet, zonden zij eene afvaardiging naar den Minister van Landbouw, ten einde hem het zonderlinge van zijn besluit te doen inzien. En toen, ja toen, heeft de minister zich laten ontvallen dat hij wel de grenzen zou openen indien zulks mo gelijk was. Dat beteekent, of ik nu al de grens open of niet, dat komt op hetzelfde neer de inkomende rechten hebben de grenzen gesloten, en het Hollandsch vee zal aan den anderen kant der grens blijven, en onze markten niet meer bevolken de Kamers hebben het ge stemd, daar kan het behouden of in trekken van mijn besluit niets meer aan veranderen. En inderdaad kan het openen der grenzen voor het Hollandsen vee den treurigen toestand niet merkelijk ver beteren. Het gesloten houden der gren zen echter geeft aan enkele niets kwaad vermoedende lieden de gele genheid te zeggen Ziedaar wat den Belgischen veehandel, zeer tegen den wil van onzen minister van Landbouw belemmert! en aaneenige Iepersche leugenaars geeft het een wapen in de hand, waarmede zij wel een weinig kunnen schermen, maar, vertrouw ik, niemand dan zich zelf verwonden. Opdat nu de schrijver van het arti kel dat ik weerleg niet zou denken dat ik alleen wat het vleesch en de boter betreft zijne bewering kan tenietdoen, zal ik hier nog de twee groote redens aangeven, waarom de inkomende rech ten zich voor de andere levensmiddelen nog zoo weinig doen gevoelen 1° om dat de eetwaren nog in talrijke stapel plaatsen, in groote hoeveelheid voor handen zijn, en 2° omdat vele hande laars in afwachting van de dingen die komen zouden zich door groote be voorradingen zoo lang mogelijk tegen rue an Beurre, 20, Yprcs. de inkomende rechten, voor schade en prijs verbooging hebben verzekerd. Te Ieperen gaat bijna alles nog zijn gewonen gang, des te beter De schrijver in het Journal d'Ypres zegt dat wij niets te vreezen hebben. Goed, ik betrouw mij op zijn leugen achtig woord Maar ik vraag hem of ik bij voorkomende prijs verhooging mij bij hem mag aanmelden om voor geheel Ieperen, het verschil van prijs van hem betaald te krijgen. Les évêques s'en vontet rapidement encore Si les journaux cléricaux ne l'avaient annoncé avec force réclame et a grands coups de grosse caisse, jamais nous n'aurions pu concevoir que le person- nage qui faisait a Ypres une entrée aussi peu imposante était un haut di- gnitaire de l'église romaine. Nous aurions été tentés de croire plutót a la sortie d'un cortege carna val esque de trés médiocre importance Et sur son passage quelle morne indifiérence Quels mobiles pourraient pousser la population Yproise a ména- geraS G. (D. G.) l'évêque, un accueil aussi froid •Tadi8 un évêque, dans sa tournée épiscopale, s'il n'excitait pas précisé- ment l'enthousiasme, recueillait au moins sur son passage des marques de sympathie et de respect. Que les temps sont changés A peine quelques curieux ont fait a M. Waefle- laert l'honneur d'un maigre coup de chapeau il avait beau bénir d'un geste onctueux et auguste, a droite et a gauche les poissons rechignaient a mordre a 1'hameQon Nous ne parions évidemment pas de quelques hystériques qui se sont jetés a genoux, la tête quasi dans la pous- sière, comme si c'était Jésus-Christ, lui-même, le pauvre ouvrier de Naza reth qui passait et non un de ses lu- xueux représentants suf la terre. Un des grands motifs de cette lourde indifiérence du peuple doit résider dans l'acharnement que met l'épisco- patasejeterde plus en plus dans lalut- te des partisquand on est pasteur des ames, directeur spirituel des conscien ces, on ne peut en entrant dans l'arène politique que perdre le prestige et le respect dont on était entouré. Quand on se départ d'une haute mis sion soi-disant divine, quand on se ravale volontairement au rang de cour tier électoral et de simple politicien, il n'est pas étonnant de se voir dé- pouillé par les gens, jadis crédules et naïfs, d'une auréole séculaire. Nouveaux Icare, les dignitaires de l'Eglise ont laissé fondre, en se rappro- chant trop du soleil politique, les ailes qui les emportaient vers les sphères calmes et sereines. L'entrée de la politique dans la reli gion devait fatalement amener ce ré- sultat-la. L'immixtion des évêques dans la po litique a été accentuée encore par leur dernière lettre pastorale dans laquelle ils déclarent vouloir prendre ofiiciel- lement en mains la direction du parti catholique beige. Qu'ils y aillent gaimentles révoltés, les écoeurés viendront de plus en plus nombreux se joindre a nous et le parti EENDRACHT MAART MACHT. clérical finira par sombrer dans la haine et le ridicule en y entrainant la religion avec lui. Voila les réfiexions qu'a suggéré a la plupart des habitants d'Ypres la pa rade épiscopo-électorale de Dimanche passé. Quant a nier que la manifesta tion peu réussie, en somme, n'ait été politique, les cléricaux ne le pourront pas la réception a été suffisamment symptomatique les visites de l'évêque ont laissé clairement percer le but élec toral. Si nos cléricaux croient avoir gagné des voix pour le mois de Novembre nous est avis qu'ils donnent dans un job panneau. L'eflet moral produit a été nul. L'évêque sort amoindri de cette pauvre manifestation politique et le parti clérical Yprois s'est une ibis de plus couvert de ridicule. Nous souhaitons le même succès a la visite électorale, de deux ou trois mi- nistres, que nous préparent nos mai- tres. Oh Eh M. Colaert, si c'était done nous qui obtiendrions aux élections prochaines la majorité que vous an- nonciez si pompeusement au Volkshuis en présence de l'évêque. De quel cöté seraient les rieurs Qui vivra, verra Wij ontvangen van een onzer lezers de volgenden artikel (Fiasco). Zondag laatst hebben de kaloten gewaagd het kiesplein te openen door de inhaling van MgrWafielaert, XXII bisschop van Brugge. Wie had er ooit durven denken dat in Ieperen een bis schop noodig was om den kiestrijd te openendie kerels die bij elke occasie beweerden dat zij zoo wel ingericht en zoo machtig waren. Zonder twijfel, met de eerste gelegenheid, de beste, gingen zij de liberalen verpletteren. Eh wel Surmont, Colaert en Cie, gij moet wel erg gedaald zijn om u tot zulke middelstewenden en dooreeneinhaling met trommel, muziek, stokslagers, enz.de Ieperlingen poeder in de oogen te werpen. Wij hebben Zondag uwe macht gezien, neen, neen, vriendjes, 't zal niet pakken. De inwoners van Ie peren zijn van een geheel ander ge dacht, zij zullen hun niet laten foppen. Het bewijs daarvan is dat het Zondag eene ware fiasco was niet de minste geestdrift en indien gij oogen in uwen gebenedijden knikker hebt, kunt gij het gemakkelijk gezien hebben ie dereen heeft uwe comedie schokschou derend gezien, medelijden hebbende met de gedwongen mannen die in uwen stoet het hoofd hangende, verplicht waren mede te gaan, zeggende nu zijn wij onder de klauwen der mannen die aan het bewind gekomen zijn door be drog en omkooperij, maar welhaast zullen wij van die dwingelandij ver lost worden. Het oogenblik is nakend elke klokslag is eene aankondiging van onze verlossing. Wat er Surmont, Colaert en Cie ook van denken, wat zij ook al doen, niets kan baten. Er mogen ministers komen zelfs koningen, nie mand zal kunnen beletten dat wij Ie perlingen, werklieden en burgers, die kerels van het stadhuis zullen jagen wij willen onze vrienden wreken, wij hebben ze aan 't werk gezien en met de ■■M FOUR LA YXLLE, POUR LA PROVINCE, pour les annonces de France et de Belglque (excepté les deux Flandres) s'adresser a VAgence Haras, Bruiel- les, iue de la Madeleine, 32, et a Paris 8, Place de la Bourse. ELK ZEGGE HET VOOR.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1