Minimum de salaire. Waar is Seys Samenspraak. Le minimum de salaire dans le Luxem bourg. Dans sa dernière séance, ia deputation permanente a donné son appro bation a l'adjudication des coupes da Floren- ville, dont le cahier des charges stipule un minimum de salaire. Zij lekken hunne hotten. Zoodag naast, 27 Oc tober, uittocht vao het muziek der Oud-Pom piers, aan de Potijze. Drie veronderstellingen kunnen ge daan worden in die zaakof wel de Commissaris heeft uit eigen beweging fehandeld, of wel op orde van het 'arket, of wel nog op orde van den burgemeester. Het Journal met het doel de kie zers niet te misnoegen loochent die laatste veronderstelling. Mijnheer de Burgemeester loochent ze ook. Welnu, laat ons nauwkeurig die drie hypothesen onderzoeken. Yoor de eerste Wij durven onze lezers niet kwetsen door daar verder over te spreken Welk een domkop zou ooit durven denken dat een politie commissaris uit eigen beweging zou handelen, vooral als hij het voorbeeld gezien heeft van zoovele staasbeamb- ten die zonder rede zelfs hun ambt ver loren Het Journal neemt waarschijnlijk zijne lezers voor dwazerikken. Door den commissaris van politie te beschul digen uit eigen beweging gehandeld te hebben, begaat hij eene laagheid en eene lafheid hij valt een ongelukki- gen aan die zijn brood moet winnen en tracht hem slecht te doen zien door zijne medeburgers, en dat om het poli tieke mandaat van een zijner vrienden die het Journal door zijne handelin gen comprometteerd te kunnen red den. Wij komen nu tot de tweede veron derstelling De commisaris van politie heeft gehandeld op orde van het Par ket. Zeer wel. Daarbij het Parket loo chent niet orde gegeven te hebben aan den commissaris. Dat is dus de kwestie niet. Heeft de burgemeester orde gegeven aan den commissaris, ja of neen En daarop kunnen wij antwoorden ja en ziehier waarom. Onze lezers weten dat 180 verbalisa- tiën voor contraventie aan de wet op de ontrupsing gedaan zijn geweest 46 vervolgingen werden ingebracht, gevolgd door 46 condamnatiën in sim pele politie. Tien gecondamneerden gingen in beroep, de genaamden Swin- gedouw Karei, Flepts Hendrik,Le grand Edward, Sercu Camiel, Van Raes Amand, Lefebvre Eloi, Debandt Pieter, Slembrouck Pieter, Poot Isi- door. Negen van hen verschenen Dinsdag- voor ons correctionnele hof. Mijnheer de advokaat Bossaert had zich gelast ze te verdedigen. Getuigen ten voor- deele der gecondamneerden waren ont boden geweest. Allen verklaarden dat de beschuldigden al gedaan hadden wat mogelijk was om aan de wet te voldoen. Mijnheer de advokaat Bos saert verdedigde de beschuldigde met het uitstekend talent dat onze mede burgers hem kennen. De vrijspreking was zeker. Maar hier plaatst zich eene gebeurtenis van de hoogste beteekenis voor die zaak van ontrupsing. De heer Ridder van Elewyck die de zetel van het openbaar ministerie bekleedde stond op en verklaarde dat, indien hij het woord nam, het niet was om de beschuldiging te ondersteunen, maar om te antwoorden aan hetgeen gezegd en geschreven was geweest betreffende deze zaak. Men heeft den commissaris van poli tie beschuldigd van uit eigen beweging gehandeld te hebben. De commissaris neeft zijnen plicht gedaan, hij is maar een beambte die gehoorzaamt aan ont- vangene bevelen, ik kom hem hier niet verdedigen, zegt de achtbare ma gistraat, omdat de commissaris van policie in deze zaak niet moet verde digd worden. De achtbare magistraat haalt aan dat in gevolg van het koninklijk be sluit van 20 Januari 1887, Mijnheer de Gouverneur der provincie op 9 Mei eenen omzendbrief aan alleburgemees- ters gestuurd heeft, om hen aan te ra den te zorgen dat de voorschriften, door het bovengenoemde besluit be treffende de toepassing van het land- bouwwetboek, zouden punt voor punt uitgevoerd zijn. Den 17 Mei gaf het Parket bevelen aan den politie-commissaris. Het was de plicht van het Parket. Yoor hetgeen de houding van het Parket betreft, zoo spreekt de acht bare magistraat voort ik neem op mij geheel de verantwoordelijkheid van de vervolgingen die wij bevolen hebben. Een magistraat moet zich niet verschoonen als hij zijnen plicht gedaan heeft. Eet mare te menschen dat iedereen in deze zaak zijne verantwoor delijkheid name. Ziedaar ten minste een rechtzinnige en openhartige bekentenis die aan den achtbaren magistraat eer doet. Welke gevolgen moet men daarvan uittrekken. 1° Dat het Journal JYpres gelogen heeft toen dit blad beweerde dat de commissaris van politie uit eigen be weging gehandeld had. 2° Dat het Parket orders had gege ven aan den commissaris van politie. 3° Dat deze orders gegeven werden door eene overheid die zich terug trekt en die gij twijfelt er niet meer aan, lezers de burgemeester is. Inderdaad. a) De commissaris is een onaerhoori- gen die niet door zich zeiven handelen kan. b) In zake van ontrupsing komen de bevelen van den burgemeester en van het Parket. De verantwoordelijkheid van deze bevelen kan slechts neerval len op degene die ze gegeven hebben. Het Parket neemt in die zaak zijn deel van verantwoordelijkheid, en de heer Ridder van Elewyck betreurt het dat de anderen die er :n gemengd zijn hun deel niet nemen willen. Wat heeft het anders te beteekenen dan dat de burgemeester aan dea commissaris beyel gegeven lieeft vervolgingen ia te spanaea. R. Nous lisons dans le Patriote Les entrepreneurs de l'exploitation ne peuvent payer a leurs ouvriers moins de fr. 3.50 pour la confection d'un cent de fagots, ni moins d'un franc pour la confection d'une corde de bois de deux stères. Quoique la li- mite soit assez large, les ouvriers présents a l'adjudication parurent satisfaits de la pro tection qui leur est accordée. Par la même qu'elle est prudente et nullement exagérée, elle permet aux entrepreneurs d'occuper les ouvriers agés et les ouvriers médiocres. Ils ont souvent plus besoin de travail que les bons ouvriers, et leur salaire variable con- stituera la seule difference louable. Nous felicitous l'administration commu nale de Floranville de l'initiative qu'elle vient de prendre et qui sera certainement suivie par beaucoup (J'autres. N"us Ia felicitons aussi d'avoir rappelé aux chefs de chantier, les stipulations de la loi sur les salaires l'ouvrier sera payé en argent et non pas en marchandise, la paie n'aura jamais lieu, au cabaret. Cela coupe court a maints abus dont le ménage de l'ouvrier fut trop longtemps victime. L'éloge est bien senti et va a l'oeil droit de nos maitres qui refusent aux ouvriers Yprois le minimum de salaire pour les travaux de la ville. Quand il a été question du minimum de salaire au Gonseil communal, ces amis de l'ouvrier ont renvoyé la question aux calendes grecques sous de vagues pré- textes d'examen approfondie, d'études sérieuses sur la condition éventuelle des ouvriers faibles, etc. La Justice Socialeorgane catholique, a même vertement relevé ces faux- fuyants qui constituent le cliché de toutes administrations réactionnaires. Et le Patriote aujourd'hui entre lui- même dans la danse. Ce seraitle moment, M. Colaert, de faire une nouvelle pirouette et de promettre le minimum de salaire aux ouvriers désabusés. Vous aimez tant a. vous distinguer de vos collègues Het is dus beslist dat de groote bur ger Seys op de klerikale lijst niet zal staan Waarlijk wij betreuren die beslis sing Hij verdiende een beter lot Is de Voorzitter van 't Volkshuisdan zou volksongunstig bij de werklieden, dat de groote klerikale kopstukken zouden geoordeeld hebben gezel Seys van de lijst te verwijderen 'T is de eerste maal niet dat zulks gebeurt men zou zeggen dat het met opgezetten wil gedaan is Die ongelukkigen Seys is altijd op zeer beleefde manier van kant ge daan Die vernuftige man heeft toch geen kans Waar is Seys tnsschen Ylieltj e Zat- tekul en Jantj e TV ooi i- kontent op den hoek van tie Meenensti-aat. Mieltje. Ha Jantje Wuk komt je alhier doen Ga je ook bij Henritje Jantje. 'K vaag er wel me botten aan'k ken hem sedert lange die schoone belover Mieltje. Jeet ongliek, 'k heb er wel ontvangen geweest hij zal me een pos je bezorgen aan de weegschaal. Jantje. Ja, ge ziet wel mee zukke beloften Was er maar wat anders bie Mieltje. (Trekt een oogje. (Zie maar gerust hie heeft iets vets liggen Jantje. Ja, ja, 't is al wel, maar zie hoe Ugeen van hityf verder gevaren heeft. Hie moest ook posje hên. Den avokaat had tet hem al belooft sedert lang, en den baron zeed hem van weere te keeren, 's anderdaags, en dat hie zeker was benoemt te zien. Maar ja 't posje was voor ze neuze sedert vier dagen aan een ander gegeven. Ugeen heeft gevloekt om verdomt te komen, en heeft die kerels hunne zalig heid gegeven. Mieltje. Gaat hem toch maar zien, je weet niet wat er ten besten is Jantje. Bah z'hên me' ezeid dat er al meer dan honderd naar Henritjes huus waren gegaan, ol d'oude manne kens zelfs, wat kan er nog voor mie overblijven Mieltje. - Vele, Jantje. Weetje niet dat' van den avond groote uitdee- ling in 't Volkshuis is Jantje. Schoone dingen, uw' Volks huis Ze maken u daar voor niets dronke, en arme herbergiers geliek ik, bluven zonder kalanten, of zien een bende van uwe dronkaards binnen komen en de treffelijke menschen op den hals vallen, meê discusjes waar ze niets aan verstaan. Geloof die kerels niet, Mieltje, 'k weet er nog veel van te zeggen. Ze doen nu wel en beetje de menschen werken, maar achter de stemminge, als ze aan bluven 't er zou niets meer zien dan vorte appels. Mieltje. Bah toet, Jantje, ze wil len aan 't werkvolk werk geven, ze zeggen dan ze 't Stadhuis zullen af breken en weer opbouwen in St-Luc 's stijl om ons werk te geven. Jantje. Hen ze dat gezeed Maar zen hên geen geld, en die geen geld en heê en kan me betalen. Z'en al meê ne keer willen doen: 't dak van de kerke vernieuwen, 'n en waterpot maken, n'en ijskelder bouwen, de bewaar school afschrepen en andere werken die in 't dak zullen bluven als ze mees ter bluven. Mieltje. 'T is wel etwat van waar, maar we moeten toch goorzamen aan den paster en voor den baron stemmen. Jantje. Kom meê mê mien, Miel tje, ze zoen ons hier kunnen afluiste ren. Ga me klikje nemen toe Mietjes, we zullen matjes vinden en daar ge noeg over die vule zaken kunnen kouten. Mieltje. As je eene zegt dan ga ik meê. En de twee vrienden trokken al dis- kuteerende de Dixmudestraat binnen. Wij ontvangen het volgend schrij ven dat wij opnemen zonder commen taar Onder dezen poëtischen titel ver scheen Zaterdag laatst in het Vuil- bladje van leperen eene kleine sme righeid over de houding der socialisten onzer stad. Welnu, Vuilbladje wij zullen u daarover eenige uitleggingen geven. Socialisten hebben de gewoonte niet de botten van iemand te lekken zij zij n van de school niet van die katho lieken die er roem op dragen den groo- ten teen des paus gekust te hebben. Maar socialisten hebben een pro gramma en eenen wil. Hunprogramma is in zijne groote punten, door de liberalen voor onze gemeente kiezingen aangenomen ge weest, en wij hebben vertrouwen ge noeg in de lijst, om gerust te mogen zeggen dat het punt voor punt zal uit gevoerd worden. Maar ik zeg het, wij hebben ook eenen onbedwingbaren wil en ver schillen daarin een weinig van de zoo gezegde christene demokraten Welnu onze wil is farceurs zoo als onze meesterkens uit ons prachtig Stadhuis te vegen dat Stadhuis dat immers de trotsche forteres van vrij heid geweest is, en maar door bedrog in de handen van dwingelanden is ge vallen. En daar wij mannen zijn die wat meer nadenken over wat wij doen dan de opstellers van het Vuilbladje hebben wij de volgende redeneering gedaan De liberalen van Ieperen nemen ons programma aan en wij weten dat zij onze eisschen zullen vervullen MM. Vermeulen, Brunfaut en anderen heb ben het reeds bewezen door hunne warme pleitrede voor het minimum van dagloon in de bespreking der water kwestie. Nu, wij, socialisten en in het bij zonder leden van den vroegeren S4 Pieters klub, dus de roodste van Iepe ren wij, zeg ik, die door zekere li beralen nog miskend worden, willen toch de zegepraal hunner lijst verze keren, omdat wij ten minste onder hun bestuur meer vrijheid zuilen genie ten. En daarbij, onzen groep zullen wij zien vergrooten door al diegene welke uit Henrietje's Volkshuis, waar zij door dwang lid van zijn, zullen vluchten om bij hunne ware verde digers, de socialisten, te komen. Dus wij hebben er alle belang bij de liberale lijst te doen zegepralen. Welnu 1° Wij strijden niet met eene afzonderlijke lijst omdat de 5 a 600 stemmen die wij zouden bekomen misschien eene ballotteering zou te weeg brengen en door de chineesche vertegenwoordiging wel is waar ons het genoegen zou verschaffen een onzer kandidaten op het Stadhuis te zien zetelen, maar ons nog het grooter mis noegen zou geven eenige klerikale dwingelanden er nevens te zien. Nu, wij hebben liever eenen volledigen liberalen raad, die de bijzonderste punten van ons programma zal volgen, dan eenen raad waar een onzer man nen misschien onmachtig zou zijn tegen onze vijanden, niettegenstaande de hulp onzer vooruitstrevende vrienden. (Wij spreken hier niet van eene kle rikale meerderheid, omdat het Vuilbladje weet het zoowel als wij zulks geheel en al onmogelijk is). 2° Wij verlangen geene socialistische kandidatuur op de liberale lijst, om dat wij wel den toestand der gedachten in onze stad kennen, en weten dat wij bij zekere liberalen gelasterd geweest zijn en hun nog vrees in boezemen omdat zij ons ideaal niet kennen Nu, liever dan de krachten van al wat anti-klerikaal is te verdeelen, willen wij geene socialistischen kandidaat wiens tegenwoordigheid op de lijst die vreesachtige liberalen misschien zou doen panacheeren en daardoor aan onze vijanden eene kans over laten eeniger hunner mannen te zien kiezen. En verder nog, wij wisten dat op de liberale lijst mannen zouden staan die onze gedachten zoo goed zullen verde digen als een zuivere socialist. Dus, het Komiteitdat geheel en al onafhankelijk gehandeld heeft, na een besluit met eenparigheid der stem men genomen, heeft eene goede zaak gedaan En het bewijs daarvan is dat het Vuilbladje tegen dit besluit al zijn venijn uitspuwt, omdat zijne opstel lers weten dat er voor hen niets te doen is tegen de vereenigde anti-kleri- kalen. Welnu, bladje, hebt gij het wel be grepen Wilt gij echter onze klare redenee ring niet verstaan, dan kunnen wij u uitnoodigen met eene kleine veran dering aan den dichterlijken titel van uw artikel onzebotten te kus sen. Een socialist.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 3