Vrijzinnige en Grondwettige GEMEENTE KIEZINGEN Lijst der Kandidaten. VEREENIGING VRIJZINNIGE EN GRONDWETTIGE VAN IEPEREN. USE STAD IEPERElf. Voorde reeks uittredende in 1900. Voor de reeks uittredende in 1904. MM. Dechièvre Amaod, Harteel Auguste, Iweins Emile, Lapiere Georges, Joos Alphonse, Nolf Ernest, Onraet-Parret, VandeVy ver Arthur, Speybrouck Emile, Wydooghe Pierre. MM. Brunfaut Auguste, Dechièvre Amand, Harteel Auguste, Iweins Emile, Joos Alphonse, Lapiere Georges, Nolf Ernest, Onraet Jules, Speybrouck Emile, VandeVy ver Arthur, Van Eeckhout Ange, Vermeulen Polydor® Verschaeve Emile, Wydooghe Pierre, Bossaert Hector. 17 November is©s. MM. BOSSAERT, Hector, Advokaat, geboortig van Langemarck. ONRAET, Jules, Zaakhandelaar, Ieperling. SPEYBROUGK, Emile, Landbouwer, Ieperling. VAN EECKHOUT, Engel, gewezen Voorzitter der Werkers- raad, Ieperling. VERMEULEN, Polydoor, Brouwer, geboortig van Elverdinghe. VERSCHAEVE, Emile, Voorzitter van den Ouderlingen Bijstand, Ieperling. WYDOOGHE, Pierre, Nijveraar, Ieperling. MM. BRUNFAUT, Auguste, Nijveraar, Ieperling. DECHIÈVRE, Amand, Bankier, Ieperling. HARTEEL, Auguste, Goudsmid, Ieperling. 1WEINS, Emile, Advokaat, Ieperling. JOOS, Alphonse, Beschuitbakker, Ieperling LAPIEBE, Georges, Ingenieur, Ieperling. NOLF, Ernest, Advokaat, Ieperling. VANDE V-Y VER, Arthur, Brouwer, Ieperling. A Igemeene vergadering MjfiH 24" OCTOBER 1895. Dus er is geen twijfel aan het libe ralism is dood in Ieperen De anti klerikalen zijn diep verdeeld, en zul len zelfs met drie lijsten ter stemming gaan Zoo spreken leugenaars gelijk de Palriote Welnu, eene zitting zooals die van gisteren avond in de zaal der liberale associatie is niet geschikt om zulke ge zegden geloof te doen vinden. Alhoewel de zitting laat en in het midden der week was sainen geroepen, was de zaal der Oud-Pompiers zoo vol als een ei, en men weet dat er daar zonder moeite 1500 personen plaats nemen. Dus waren er wat meer dan de 67 klassieke toehoorders waarvan de klerikalen altijd spreken. Om 8 uren 20 m. nam het bestuur plaats aan de daartoe geschikte tafel. Waren aanwezigMM. Brunfaut, Bossaert, Harteel, Nolf, Laheyne, Ver- schaeve, Onraet en Maleveys. M. Brunfaut, voorzitter, die erg aan de keel lijdend is, gelast M. Bossaert met het bestuur der debatten. De geachte advokaat opent de zitting en zegt in korte woorden waarom wij aamen geroepen zijn. Het is dus om overeen te komen over eene definitieve lijst van kandi daten. t> Het bestuur heeft eene voorloopige lijst opgemaakt, en heeft zich daar voor tot de volgende personen gewend: 1° Aan die welke in 1891 door de klerikale smokkelarij niet gekozen zijn geworden. Van die hebben MM. Verschaeve en Bossaert een nieuw mandaat willen aanvaarden. (Algemeene toejuichin gen). Voor hetgeen de andere kandidaten Tan die lijst aangaatwij hebben den dood van M. Beaucourt te betreuren MM. Cornette en Ch. Hynderick heb ben Ieperen verlaten, en MM. Cardi- nael, Gaimant Em. en Van Daele Ferd. weigeren nog een mandaat te aanvaar den. 2° Wij zijn ook bij de uitkomende gemeenteraadsleden gegaan MM. Brunfaut, Van Eeckhout en Vermeulen hebben de vernieuwing van hun mandaat aanvaard. (Lange toejui chingen). M. de Stuers heeft de dood ons ont nomen en MM.Gravet en Poupart wen- schen de actieve politiek te verlaten. 3° Dus bleven er 10 nieuwe en door iedereen beminde kandidaten te vin den. Na lange overwegingen, goed nota houdende van de mannen die door hunnen invloed en door de algemeene achting den zegepraal der liberale ge dachten het best konden verzekeren, hebben wij de volgende lijst vastge steld Lange en geestdriftige toejuichingen volgen het lezen van elhen naam.) M. Bossaert komt terug op die laatste kandidatuur, zegt dat wij liberalen er op staan een slachtoffer van de kleri kale administratie op onze lijst te zien, en vraagt de toelating lezing te geven van eenen brief van M. Wydooghe. Ziehier den tekst van dit schrijven Brief van M. Wydooghe. Ieperen, 24 October 1895. Heer Voorzitter, Als gevolg aan het gesprek dat ik met u gehad heb, stem ik toe dat gij mij als kan didaat voorstelt, voor zooveel nochtans dat de vergadering van mij wil en dat zij geen bekwamer man aan de hand heeft. Opdat de andere kandidaten die met mij op rang zullen sta.n urn te strijden voorde verovering van het Stadhuis, duidelijk zou den weten met wie zij te doen hebben, acht ik het niet nutteloos u het volgende te schrijven Menige kiezers onder de leden onzer ver- eeniging kennen sedert lang mijne politieke denkwijze. Voor dezen die ze niet kennen, verklaar ik vlakweg dat ik aan de wijzeüjk vooruitgaande liberale partij behoor. Ik ben van werkers afkomste. Gedurende mijne dertigjarige loopbaan bij bet Bestnur der Burgerlijke Godshuizen, ben ik in alledaagsche betrekking geweest met den geringen burger en den nederigen werkman. Dit zegt genoeg dat ik hunne noodwendigheden en hunne zucht naar stof felijke en verstandelijke ontwikkeling ken. Ik zal dus hunne belangen voorstaan hun ne grieven, indien zij mij gegrond en recht matig schijnen zal ik helpen verdedigen, zooveel het in mijne macht is. Indien de kiezers mij nuar het Stadhuis zenden, zal ik mij er trachten nuttig te maken. Als Ieperling van hart en ziel, zal ik medewerken tot het daarstellen van een beter en onpartijdiger bestuur, tot het al gemeen welzijn en tot den bloei en voor spoed onzer geliefde stad en harer instellin gen. Ik verzoek u, heer Voorzitter, indien gij zulks goedvindt, deze mijne gevoelens in de algemeene vergadering mede te deelen alvorens de kandidaten de Poll ondergaan of gekozen worden. Van harten gegroet. P. WYDOOGHE. Warme toejuichingen volgen die lezing). M. Bossaert doet ons verder opmer ken dat het Komiteit der Associatie er op stond op de lijst eenen landbouwer te zien, en denkt dat de voorloopige keus gedaan in den persoon van M. Speybrouck iedereen zal bevallen. Hevig hand geklak.) De gedachten der werkers moesten op onze lijst vertegenwoordigd zijn niet alleen door ons allen die een de- mokratisch programma aannemen maar door eenen werkman, in den vol len zin des woords. ünze keus is ge vallen op M. Harteel, eenen waren werkman, eenen werkman die in alle opzichten het algemeen vertrouwen en de algemeene achting waardig is. {Eet handgeklah Ir echt als een donder los.) Nu, Mijnheeren, gaat de spreker voort, die lijst is maar eene voorloopige lijst, iedereen is vrij eene nieuwe kan didatuur aan te bieden. Daarvoor zijn maar vijf aanteekens noodig. Vraagt iemand het woord M. Vermeulen wenscht kennis te ge ven van eene declaratie. Termijl het volksgeliefde raadslid de tribuun beklimtbarsten in geheel de zaal de hevigste toejuichingen los.) Ziehierwat M.Vermeulen ons lezing gaf: Declaratie van M. Vermeiden. Ik heb de manier van handelen van het Comiteit jegens den Volksbond niet goed gevonden. Ik heb gedacht mijn ontslag als lid van het Comiteit te moeten geven en mijne kan didatuur terug te trekken. Ik heb gevraagd deze zaak seffens aan uw oordeel te onder werpen in algemeene vergadering. De schie lijke verschijning van het kiesdatum in het Staatsblad en de nakende strijd hebben mij daarvan doen afzien. De Volksbond heeft besloten niet verder te onderhandelen en af te zien van de be geerte van candidaten voor testellen. In de vergadering van den Volksbond, na de uitleggingen aangaande het opschorsen der onderhandelingen met de Associatie hebben de leden mij eene candidatuur van de Volksbond willen opdragen. Ik heb gedacht, in die voorwaarden, het niet te kunnen aanvaarden. Nochtans, dewijl het noodzakelijk is, voor den vooruitgang der lieve volkszaak, dat er in den nakenden strijd geen krachten ver loren gaan, heb ik op aandringen van ge- dachtsgenooten, besloten mijne candidatuur ter uwer beschikking te stellen indien gij het geradig acht. Ik verdaag tot later alle besprekingen aangaande het geschil dat bestaat. Ik neem in bedenking dat, indien mij de ware evenredige vertegenwoordiging en het algemeen stemrecht hadden, dat al geen plaats had moeten hebben dat elk met ei gen lijst had kunnen strijden. Ik geloof lo moeten doen aanmerken aan deze die denken als ik, dat indien wij de zaak van de evenredige vertegenwoordiging en het zuiver stemrecht en alle grondige hervormingen willen bewerken, wij metal onzen iever en al onze geestdrift de reacti- onnaire lijst moeten bestrijden, en den triomf van uwe lijst, de lijst der Liberale Associatie, bewerken. Daar in liggen nu de belangen Yan de volkszaak voor ons allen. Dus allen ten strijde zonder omzien. {Lange toejuichingen begroeten de decla ratie van den volksvriend.) M. Bossaert bedankt hem voor zij na houding die alle geschillen doet ver dwijnen. Dezelfde spreker herhaalt (in het vlaamsch) dat iedereen vrij is andere candidaten voor te stellen. Een kort en algemeen stilzwijgen heerscht in de zaal. Niemand biedt zich aan. M. Thiebault vraagt het woord en stelt aan de algemeene vergadering voor, daar geene andere kandidaturen aangeboden worden, de lijst van het Komiteit te acclameeren. M. Bossaert herhaalt dit voorstel in het vlaamsch, en het is onder donde rende handgeklak dat hij als kandidaat uitroept M. Bossaert verzoekt die heeren plaats te willen nomen nevens het Ko miteit, en het is onder het zingen van Vivat onze Fons enz. dat de toe komende gemeenteraadsleden op de tribuun plaats nemen. Dan vraagt M. Ernest Nolf het woord en houdt de volgende belang rijke rede Rede van M. de Advokaat Nolf. Mijnheeben, Ik bedank mijne aanhoorders voor de warme toejuichingen die ze aan onze kandidatuur gedaan hebben. Voor mij, persoonlijk, ontvangt ook mijnen hartelijken dank. Ik heb wei nig titels om eene kandidatuur aan te nemen, maar ik heb er een die wel de andere waard ismijne diepe ver kleefdheid aan het liberalisme. (Toe juichingen). Gelijk gij allen, ben ik voorstander van vrijheid op alle grondgebieden, ik wil de persoonlijke vrijheid verze keren zoowel op stofielijk als op intel lectueel gebied. Daarom, overal waar iemand on machtig is zijne vrijheid te verzekeren in zijne stoffelijke en geestelijke be langen, vraag ik de tusschenkomst der openbare besturen. Zulks doende, wil ik zeggen dat ik tot de economische school der inter- ventionnisten behoor, om anders te spreken ik behoor tot de vooruitstre vende liberale partij Als vooruitstrever ben ik gelukkig de evolutie van het liberalism te Iepe ren toe te juichen, en ik bedank de gematigde liberalen, een programma aangenomen te hebben dat eenieder hoe volksgezind hij zij —tevreden stelt. Aan diegenen, die zeggen, zooals de Patriate dat er diepe oneenigheden tusschen onze anti-klerikalen heer- Bunm ui VAI28 OCTOBER 1835. iXSï^JOBSLEaC VEREENIGING <5=*&fc3^=S>-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 5