M E MEN T O. Bij de dompers. E. I. P. ïii 8 ure lessords d'uri votant catholique. 9 DER meesters geworden ziju, (lie degelijke beambten zooals M. (Jreus, zooals M. Wydooghe aan kant gezet hebben 't zijn die, zeg ik, die nog langer zou den willen den meester spelen over onsNeen, zij moeten weg [Hevige toejuichingen.) En zij weten het dat ze weg moeten. Niets boezemt hen meer vrees in dan de aanstaande strijd, de strijd tegen de vereenigde liberale krachten. Zij laten hunne vrees klaar blijken in al hunne handelingen, en vooral in de zaak van de ontrupsing. Wij zullen ons toelaten hier een weinig de redevoering van M. Bossaert te resumeeren de lezers van den Strijd kennen al iets van die zaak, en onze kennissen in de rechten zijn te beperkt om het te durven wagen dit magistrale deel van de rede in zijn ge heel terug te geven. Dus ziehier in korte woorden wat de geachte advokaat vertelde Het landbouwwetboek van 7 Octo ber 1886, een koninklijk besluit van 20 Januari 1887 en eene ministerieele omzendbriei van 22 Januari 1887, schrijven voor eene jaarlijksche ont rupsing van hunne boomen en hagen aan de landbouwers op te leggen. Dat die wet slecht is in zeker zin en al zekere kanten, dat kunnen wij gelooven, want gelijk de laatste de batten het getoond hebben, het ge beurt dikwijls dat landbouwers hun best doen om hunne hagen te ontrup- sen, en dat er dan rupsen met duizen den van naburige boomen regenen. Maar toch, 't is de wet, en zij moet toegepast worden. Nu, het is zelfs raadzaam slechte wetten strenger toe te passen dan goede, omdat (zoo eer tijds zegde een beroemde voorzit ter der Vereenigde Staten van Ameri ka, M. Grant) men zoo weldra hunne «lechtheid gewaar wordt, en ze des te vroeger afschaft. Die wet, mijne heeren, M. Colaert heeft ze helpen stemmen in de Kamer en M. Surmont heeft ze goed gevonden in den Senaat. Vinden zij ze nu slecht, het is te laat't was in de Kamer en in den Senaat dat zij hunne opmerkingen moesten maken. Welnu, wat is er gebeurd. De Gouverneur zond in Mei laatst eenen omzendbrief aan al de burge meesters om de ontrupsingen te ordon- neeren. Diegene die op vastgestelde datum in regel niet waren hebben zich een pro- ces-verbaal zien opleggen door den commissaris van politie. Welnu, die beambte moest uit eigen beweging niet handelen hij moest or ders hebben van zijnen overste, den burgemeester, en van het parket. En wat hebben wij gezien M. de burgemeester deed zich mter- pelleeren door M. Boone in den ge- meenteraad (die zaak was natuurlijk op voorhand overeengekomen) en daar beweerde hij dat de 46 vervolgingen zonder zijne tusschenkomst, zonder dat hij het wist, waren gedaan, waar schijnlijk uit eigen beweging van den commissaris of op orders van het par ket. Zelfde handeling voor eene vervol ging gedaan volgens de schikkingen der wet van 4 Oogst 1890 op de eetwa ren. Een boer van Brielen kreeg al zoo een proces-verbaal omdat zijn naam op zijnen melkemmer niet stond. Nog maals legde de burgemeester al de verantwoordelijkheid van die vervol ging op zijnen onderhoorige, den com missaris. En nochtans, krachtens de wet zelf, door MM. Surmont en Co laert nog eens gestemd, was de contre- ventie of overtrediging bestatigd ge weest door den afgezanden van het gouvernement, M. Veys. En wij hebben gezien, mijne heeren, hoe het achtbare orgaan van het open baar ministerie in de zaak van ontrup sing de verantwoordelijkheid der ver volgingen op zich nam, betreurende zeker dat andere overheden hun deel in die verantwoordelijkheid niet ge nomen hadden gelijk hij Welnu, als een burgemeester, eenige dagen voor de kiezing zoo handelt, ont kent zijnen plicht te hebben gedaan, dan mogen wi] gerust zijn, 't is dat de vrees bij onze vijanden heerscht, 't is dat. wij zeker mogen zijn ons weldra te kunnen wreken over den lu Februari 189E Dus moed op en hart en ziel hoog roept de spreker uit. Laten wij ons al te samen gedragen, als een leger dat in eene snoode nacht verraad en overrompeld is geweest. Zijne eerste bekommering, beantwoordende aan zijnen eersten plicht, is van de rijen te hervormeren de ellebogen dicht bij een te spannen, en den vijand met volle moed en kracht weder op te loo- pen. Dan kunnen wij onderzoeken, na den strijd, welke voonleelen men zal uit de zegepraal trekken. Laat ons zoo doen en gelijk den heer tlarteel het zoo wel gezegd heeft, zullen wij den 17 November onder de ontvouwen plooien van het oud liberaal blauw vaandel, ter stadhuis zegenpralend wederkeeren [Geestdriftige toejuichingen volgen het einde van die 'prachtige redevoering Dan zegt de Voorzitter dat het te laat is om nog uitleggingen te geven over de stembriefkens, en noodigt de toehoorders uit op eene nieuwe verga dering Zondag aanstaande. Men verlaat de zaal het hart vol ver trouwen in de zegepraal der liberale lijst, en iedereen belooft Zondag aan wezig te zijn. Liberalen, allen op post Onze wraak nadertS' Pietek. ^5 rions, frères, prions, car déja les ténèbres O ut étendu sur nous leurs longs voiles funèbres 15 our uil moment (l'erreur nos unies sont en deuil, K t ia \ilie est déja morne comme un cereueil.... aillez nous, vils Ju las, nous sommes dans le piège m nsolents et iiaincux vous trónez sur le siège <2 otre vote idiot vous donne tous pouvoirs... race a l'honneur vaincu qui nous doit sa défaite, jaa clas nous jouissons d'une dernière fète, £3 t demain... oh! demain.. Pherbe sur nos trotloirs. 'T schijnt dat de zaken begin nen te stinken in den klerikalen boetiek, 'i wee kandidaten voor de buisuitdeeling van den 17" November trekken zich terug. Eene ruzie bestaat tusschen twee kopstukken voor onderneming kwestiën Vriend Seys, begint hoop te krijgen toch op de bedriegerslijst te staan, en werkt hevig. Seys, vriend, weer u kiss kiss I liet hart vol smart moeten wij aan onze lezers het schielijk afsterven aankondigen van den van M. SU KMO NT. Het brave dier is bezweken na eene lange en glorievolle loop baan. Men herinnert zich welke schoone figuur die ezel maakte nevens zijne broeders (dienaars van \1Colaert) toen hij aan den wagen der wetenschap gespannen deel nam aan den prachtigen stoet van Ypres-fleuri. De brave langoor moest nog deel nemen aan eenen glorieu- zeren stoet die in dewelke hij, volgens VI. Colaert, de buizen der liberalen op 17" November moest vervoeren. Maar helaas Zijn Schepper heeft hem vermaand dat die buizen wellicht die van zijn meesters vrienden mochten zijn, en bijgevolg zoo groot en zoo zwaar zouden zijn, dat hij ouder de vracht had kunnen bezwijken. Dus de langoorige phiiosoof heeft wel gevonden de baan naar de andere wereld te kiezen. De begrafenis zal plaats hebben Zondag aanstaande. De katholijke Jonge Wacht zal tranende en snotneuzende het lijk volgen. I roostdrank zal in het Volkshuis uitgedeeld worden. N. B. Er zal politie op die begrafenis zijn. St P. Ieperen, drukk. LAM BIN-M ATHÉEBoterstraat, 20, B HEDEN AVOND, ALGEMEENE VERGADERING LIBERALE ASSOCIATIE, T LOKAAL DE ZALM

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 7