l'union fait la force. Intreden Journal libéral démocr'atique (TYpres et de TArrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van leparen en van het Arrondissement Tirage au sort. Samedi, 25 Janvier 1896. 5 centimes le numéro. 2e année. 15. van den Gemeenteraad Klerikale liefdadigheid. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an S5 francs. Par an 2 fr. 50. Annonces 10 centimes la igne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. i*araissant le Samedi. Verschijnende des ZaMerdags. Administration ct Rédaction rue au Beurre, 20, Ypres. EENDRACHT MAART MACHT. Vóór de zittingr. Dus, Maandag laatst om vijf uren eerste zitting van ons nieuw ge meentebestuur. Waar was 't muziek die de vijftien helden moesten in triomf naar 't Stad huis leiden? Afwezig En weet gij waarom om dat men er aan hield een talrijk pu bliek in de zaal te hebben, hetgeen onmogelijk zou geweest zijn indien Henrietje had moeten zijn grrrroot blikken muziek doen uitgaan Met de hulp van den Maandagna middag, omdat dan de werklieden om vier uren eindigen, was er een tamelijk publiek. Seys'fabriek, de gedwongene katho lieken die bij MM. Angloo, Baus, enz werken. Een lange slimmerik, die voor zijn verstand verdient van graad te verhoo- gen bij de stedelijke pompiers, amu seerde'het publiek door zulke spiri- tueele grappen, dat hij er zelf van schaamte rood van werd. Dit verstand is hem wellicht geko men sedert de benediktie die hij ontving met de komst van den bis- Bchop. I )e zitting:. Om 5 1/4 wordt de deur geopend. M. Surmont, neemt voorloopig het voorzitterschap en opent de zitting, en leest ons de volgende rede in het vlaamsch. Het is ons zeer aangenaam te zien dat de raad nu nitsluitelijk uit leden van het zelfde gedacht bestaat. Over vijf jaar waren wij reeds meerderheid, nu zijn wij eensgezind. Ik wensch geluk aan de nieuwe gekozenen en vooral aan die, welke hier de werkende klas vertegenwoor digen. Goed en schoon is onze zending. Als kandidaten, waren wij politie ke mannen als gekozenen zijn wij de vertegenwoordigers van gansch de stad. De politieke man moet hier ver dwijnen. Bestuurders en verdedigers van de stoffelijke en geestelijke belangen van al de inwoners der stad, dat zijn wij Wij zullen ons zoo toonen van in de belangrijkste diensten, zooals het openbaar onderwijs en de weldadig heid, tot in de zaken van geringste orde. Alle burgers zijn gelijk voor ons bestuur. Ik zegde hetschoon is onze zen ding, maar zij is ook vol moeilijkhe den, wij hebben zelfs eene erge taak te vervullen. Onze stad heeft geene aanzienlijke nijverheid, en maar weinig handel. De bevolking groeit weinig aan. De werklieden steunen zich op de groote rijkdommen der godshuizen, of gaan naar den vreemde werk gaan zoeken. Veel valt er dus te doen voor de werkende klas, maar mij moeten die her vormingen nog uitstellen., de middels grondig bestedeeren om ze dan zonder aarzelen toe te passen. ii De beste wijze om den werker te ondersteunen is hem werk te verschaf fen. Wij gaan hier twee groote gestich ten optrekken die de werklieden veel werk zullen verzekeren. De toestand der stad maakt het immer onmogelijk nieuwe lasten te stemmen. De geldelijke toestand der gemeen tekas is reeds verbeterd sedert vier jaar wij zullen zorgen dat hij nog verbetere. Wij moeten ons niet verschrikken in de toekomst, maar immer vooruit schreden. Handgeklap M. Surmont zweert dan trouw aan den Koning, gehoorzaamheid aan de Grondwet en aan de wetten van het belgisch volk, voor M. Golaert, d.d. burgemeester. Al de raadsleden staan dan recht en leggen hunnen eed af voor M. Surmont. Drie van die vijftien redenaars die zoo welsprekend in 't vlaamsch als in 't fransch zijn, kunnen dit niet doen zonder stammelen. Men gaat dan over tot het kiezen van een le schepen. M. Golaert lacht als een gelukkige en Henrietje houdt peinsachtig zijn hoofd in zijn hand, het hart vol hoop, waarschijnlijk. M. Golaert bekomt 14 stemmen, M Struye 1 stem (die van M. Golaert, ge lijk het blijkt uit de orde der brief- kens) M. Colaert legt zijnen eed af voor M. Surmont, en neemt dan het voor zitterschap. Hij richt zich tot zijne collega's en het publiek, en zegt het volgende in het vlaamsch. Wanneer ik voor de eerste maal schepen gekozen werd, beloofde ik te werken voor het volk en immer de beste betrekkingen met iedereen te hebben. Ik geloof dat ik mijne be lofte heb gehouden. Mijne tegenstre vers moeten bestatigen dat ik altijd met hun zelfs de beste betrekkingen had. li Nu dat wij eensgezind zijn acht ik mij het als een dubbele plicht zulks aan mijne collega's van den raad te beloven. Vriendschap en vrede zal altijd onder ons heerschen. Voor mijne programma voeg ik mij bij de woorden van M. Surmont de Volsbei'ghe. Gij moogt altijd op mij rekenen, en daar wij eensgezind zijn, zullen onze betrekkingen des te nauwer zijn.» Een 2e schepen moet gekozen wor den. Henrietje krijgt weer hoop. M. Berghman bekomt 14 stemmen, M. Struye eene stem. Henrietje 0 stemmen. M. Berghman bedankt in het vlaamsch. Ik dank u voor de eer die gij mij aandoet door mij als schepen te her kiezen. Ik heb gedaan wat mij mogelijk was voor iedereen, en beu altijd in mijn handelen onpartijdig gebleven. (Hier citeert M. Berghman Vondel). Ik hoop dat het college altijd de beste betrekkingen met den raad zal hebben, nu dat die raad eensgezind is. Ik sluit mij voor de rest aan het programma van M. Surmont, en beloof dus immer te werken voor het weizijn van den werkman. De rest van de zitting wordt behan deld in het fransch, tot het groot mis noegen van het werklieden-publiek. Vergeet niet, werkers, dat die man nen die zich zoo uwe vrienden verkla ren maar hunne moedertaal, de taai des volks spreken, als zij een van bui- tengeleerd papier mogen aflezen. Men benoemt de 3 commissiën la commissie samengesteld uitMM. Surmont, Bouquet, Boone, Vanden Boogaerde en Begerem. 2e commissie MM. Golaert, Van- derghote, Struye, Fraeys, D'huvetter. 3e commissieMM. Berghman, Breyne, Fiers, Iweins, De Caestecker. Het verslag der zitting van 26 Octo ber wordt neergelegdM. Surmont doet er eene opmerking op. Dit van de zitting van 9 November is ter beschikking der nieuwe en oude raadsleden. M. Breyne stelt voor de zitting in den zomer om 6 uren, in den winter om 4 of 5 uren te houden. M. Colaert, voorzitter, belooft er goede nota van te houden en denkt dat het schepencollege er goedkeurend zal over beslissen. Donderdag, bijeenkomst van de commissiën. Zaterdag bespreking der budgetten. M. de Secretaris geeft lezing van de koninklijke besluiten die aan de vol gende heeren burgerlijke decoratiën verieenen. M. Lamaire, schoenmaker, 71 jaar oud, beambte van het hospitaal sedert 40 jaar, die immer in tijd van besmet telijke ziekten de blijken van de groot ste zelfopoffering gaf. M. Dezutter, beambte van den bur gerlijken stand, en M. Boudry beambte van het Stadhuis. M. Golaert geeft lezing van een brief door M. Surmont aan den minister ge schreven en gedagteekend van 20en November 1895, waarin de heer burge meester warm M. Boudry aanbeveelt, voor het verstand en de nauwkeurig heid die hij in 't uitoefenen van zijn werk zet. De belooningen worden aan die hee ren 's borst gehecht onder de algemeene toejuichingen van het publiek. De zitting wordt om 6 uren geheven. Na de zitting-. De leden van den raad trekken één voor één weg, gelijk ze gekomen zijn. Veel volk aan de deur. Eene dronkene vrouw de kantinière van Henrietje's muziek zingt gansch alleen Surmont boven aan Eerste zitting, eerste beloften, eer ste leugens. Die heeren beminnen de werkende klas, maar de werklieden moeten nog wat wachten V. Aujourd'hui Vendredi a eu lieu a Ypres le tirage au sort pour la milice. Une fois de plus !a defense de la patrie a été remise au hasard du sort. Une fois de plus le riche aura pu se débarrasser sur le pauvre de la charge de servir son pays, et ce moyennant quelques billets de cent francs. Pareil régime durera-t-il encore long- temps Aussi longtemps qu'on maintiendra au pouvoir des ciéricaux qui ne sont guides que par l'intérêt electoral, l'iniquité règnera, en matière de recrutement militaire comme ailleurs. De klerikalen loopen hoog op met hunne liefdadige werken en hunne eigene liefdadigheid, en beschimpen de liberalen als pootvast. "Wij zouden hierover niet meer be hoeven te spreken, na de striemende les, welke zij in den Senaat dienaan gaande door hunne eigene hoofden ont vangen hebben. Deze kwamen immers getuigen, tegen de bewering van pries ter Keessen, dat de liberalen minstens zooveel goed deden als hunne katho lieke vrienden, maar dat zij er zoo niet over schreeuwden als de laatsten. Ja, daar zit het hem als een kleri kaal eenen cent geeft, moet de gansche gemeente het weten ziet toch eens die arme vrouw heeft vijf cent gehad bij M. den dienen. En daarmee moest het arme vrouwtje zich voeden en ver warmen. Als de liberalen geven, weten zij wat de vrouw noodig heeft, en troosten ze volledig, niet met centen, maar met franks of eet- en brandwaren. En dan vragen zij er bij aan de vrouw, het zelfs aan de buren met te zeggen. Dat is liefdadigheid, dat, en de eer ste is slechts bluf, die wel wortel kan vatten gedurende eenigen tijd, daar men het gestadig op alle daken hoort kraaien maar waarvan weldra tot de schim toe verdwijnt, om plaats te ma ken voor een algemeen systeem van drukking. Ja, dat is waarheid als klerikalen dan nog iets geven is het om dwang op den geest der armen uit te oefenen. Ook als zij zien dat de dwang hun ont snapt, geven zij niets meer, en zij zijn blijde van de eerste gelegenheid de beste gebruik te kunnen maken, om niet meer te moeten geven. Wilt gij eenige voorbeelden, lezers Ziehier wij hebben ze ter plaats zelf onderhoord in eene gemeente waar de klerikalen met de laatste kiezing eene goede klopping kregen, maken de klerikalen er gebruik van om aan de arme lieden toe te snauwen Gaat bij de liberalen gaan bedelen, voor wie gij gekozen hebt. En zoo zijn zij er van af Maar verstaan zij dan niet dat zij hun eigen vonnis uitspreken? Waarom hebben die arme lieden, welke nog- thans van de klerikalen kregen wei nig ja, want die lieden geven niet veel voor de liberalen gestemd Omdat zij vrij van geest zijn en gemakkelijk het doel hebben geraden, waarom zij bij de klerikalen iets ontvingen, daar door dachten deze dwang op hen uit te oefenen maar hun doei was gekend, en hun middel mislukte. En dat het wel zóó was, bewijst het onttrekken aan die armen van hun wekelijksch centje. In eene andere gemeente, waar de oude lieden des gestichts eens per maand mogen uitgaan, en dan rechts POUR LA VILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (excepté les deux KI and res) s'ad rosser a VAgence Havas, Bruxel- les rue de la Madeleine, 32, et a Paris, 8, Place de la Bourse.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 1