Briefwisseling. POPERïHCfHE. Vlamertinghe. Dixmude. Eloquence des chiffres. Ph. de C. De dienaars van M. Frère. Un poèle catholique La misère est effroyable ici, a dit M. Paternoster au rédacteur du Peuple. n Auparavant, ies riches cléricaux d'Enghien entretenaient le peuple dans la misère et la servitude au moyen de quelques misérables aumónes. lis don- naient aux pauvres, afin que ceux-ci se considèrent comme moralement tenus de leur continuer la domination politique. Lu reste, c'est souvent a cela que la charité sert ce riest pas Vaumóne dégradante qu'il faut aux mal- heureuxce sont des droits. A rapprocher des paroles de M. Woeste discourant a Verviers J'irai plus loin, Messieurs, et je di- rai que Paction de la charité est plus efficace que Paction de la justice. La politique démocratique et la po litique réactionnaire sont toutentières dans les paroles de M Paternoster et dans celles de M. Woeste. Depuis l'élection, continue M. Pa ternoster, toutes les families catholi- ques d'Enghien refusent l'aumone aux pauvres. Un clérical que je pourrais nommer a dit Après les élections, nous les prendrons par le ventre Et c'est a ces gens-la que nous avons aflaire. Comme c'est beau, la charité cléri- cale Citons encore ces paroles de M. Van denbranden au sujet de la révocation prótendue des fonctionn aires Si nous avions eu des trucs de ca- lotins, on ne nous aurait fait aucun reproche nous en aunons jésuitique- ment glissé un a la porte tous les six mois, et on n'aurait rien dit. Notre seul crime est d'avoir été francs, d'a- voir frappé au grand jour, tandis qu'eux ne frappent que dans l'om- bre. Les cléricaux sont pris sur le vif dans ces quelques mots. Ils n'ont pas autrement agi a Ypres. Le Journal dd Ypres, qui est dans le secret de3 dieux, se pourlèche les ba bisnes a l'avant-gout de nouvelles ré- vocations qui vont être faites suivant l'invariable procédé clérical. Lisez ce qu'il écrit Nos maitre8 ont promis de respec ter les droits acquis. Ils les out respec- tés jusqu'ici (1) et les respecteront sans doute (sic) encore... tout au moins a l'égard de ceux qui se sont respectés et ont respecté les ordres de leurs chefs. II y aura encore de beaux jours a Ypres pour les hyènes cléricales. Cela promet. Philippe de Comines. Wij ontvangen den volgenden brief, die wij opnemen zonder komentaar. Heek Opstellek, Veroorloof mij gebruik te maken van uwe kolommen om hier van wege den algemeenen socialistischen Club van Ieperen enz. onzen besten dank openbaar uitte drukken aan de kunste naars die door hunne welwillende me dewerking het wel lukken van het feest dat wij patroneerden verzekerd heb ben. Ons doel was, gelijk of gij weet het inrichten van eene bibliotheek tot stu die der sociologie. De opbrengst van het feest overtreft al wat wij er van verwachtten. Dank dus aan onze medewerkers, dank aan Mej. Devers, dank aan MM. Tasseel, Moerman, Bartier en Dr Van- derstichele, en de eenige leden der onzijdige maatschappij u les Infatiga- iles die medewerkten uit persoon lijken wil, (en niet onder verantwoor delijkheid van hun bestuur, gelijk het Journal d1 Ypres het wil doen verstaan). (1) Die personen, en gij allen die door uwe aanwezigheid het feest opgeluis terd hebt, hebben een maal te meer getoond dat de liberale partij van Ieperen verdraagzaam isdat zij niet aarzelt mede te werken aan een werk dat voor doel heeft op eene zuivere wetenschap pelijke en kritische wijze, de verschei dene economische stelsels onpartijdig te onderzoeken. Wij danken u, en wenschen u geluk voor die verdraagzaamheid. Geheel anders heeft de klerikale ad ministratie tegenover ons gehandeld. Door een van onze medewerkers (1) Qu'eussent-ils fait, bon Dieu s'ils ne les avaient pas respectés. werd de toelating gevraagd bij het concert een klein tombola te voegen, met loten aan 10 cent., en met prach tige prijzen. Zulks kan toegelaten worden vol gens de wet als de opbrengst bestemd is tot een werk van openbaar nut. Ons dunkt dat een openbare leergang van staatshuishoudkunde, wetenschap die alle ontwikkelde personen hoeven te kennen, iets van openbaar nut is. Welnu het schepencoliegie acht dat anders. Wij danken u nogmaals, medewer kers en geacht liberaal publiek, en ziju gelukkig hier uwe verdraagzaam heid tegenover de handelwijze der klenkaien te kunnen doen uitschij nen. Heer opsteller, ik dank u voor het opnemen van dezen brief, en bied u mijne sociale groeten. Namens het bestuur De d.d. Voorzitter, D. BAECKELANDT. Nous livrons aux méditations de nos lecteurs ie fait statistique suivant, que nous empruntons a 1 'Almanack de la question sociale pour 1896 Le docteur Leydet a établi que, sur 100 mineurs morts naturellement, c'est-a-dire que la mine n'a pas as- phyxiés, écrasés ou étoufïés, on comp- tait Morts de la maladie des organes de la respiration 53 Morts de 1'asthme professionnel 47 Morts de vieillesse 0 Conclusion On ne sort pas vi- vant de la mine. Un conservateur, un non interven- tionniste, en présence de ces chiffres lamentables, s'écriera C'est triste, mais c'est un eff'et de la liberté Et il ne faut pas entraver la liberté laissez faire, laissez passer Nous disons, nous II se commet chaque jour dans les mines un crime contre l'humanité, contre ce qu'il y a de plus sacré la vie humaine. Ii faut intervenir, limiter l'épuisante journée de travfi.il du mineur, il faut l'assurer contre les accidents, c'est un devoir de l'Etat il faut organiser pour lui une caisse de pensions, pour permettre a ceux qui pourraient sortir vivants de la mine de ne pas crever de faim après une vie du plus rude travail. En regard des chiffres ci-dessus, mettez les suivants Les charbonnages du Pas-de-Ca- lais ont couté en tout et pour tout aux actionnaires et obligataires 30 millions 135 mille francs. Leur valeur au lr Janvier 1892 s'éle- vait a 473 millions 997 mille 275 francs, QUINZE FOIS ET DEMIE la somme souscrite. Plus value 440 millions 862 mille 275 francs. Produite par qui Par les action naires Non, par les ouvriers qui ont laissé leur vie au fond des fosses. Onder de dienaars, die er aan ge houden hadden tot op het einde toe hunnen welbeminden meester te vol gen, zelfs tot op het kerkhof van Robermont, meld men den ouden Jozef, zijn dienstknecht, en Mej. Zoé, zijne gouvernante, die hunnen meester tot op het laatste oogenblik met de teederste zorgen omringd hadden. Deze twee voorbeeldige dienaars hebben nochtans hef einde van de lij k- plechtigheid niet kunnen aanschou wen. Zij werden door de dichtopeen- gepakte menigte, die den kuil omring de, achteruit gedreven, en alzoo werd hunne uiterste hoop, die van hunnen onvergeetbaren meester, voor den welken zij eene verkleefdheid zonder einde gevoelden, in zijne laatste rust plaats te zien nederleggen niet verwe- zentlijkt. Een artikel van het reglement der Maatschappij laat aan zijne leden toe mêe te werken aan al de feesten die zij zouden willen bevoordeeligen zonder dat liet bestuur verant woordelijk zij. (N. d. RJ. Nous lisons dans VEtoile Beige De poète Verlaine, qui vient de mourir, était considéré par certains démocrates-chrétiens comme un n grand poète catholique. Sans discuter, a ce point de vue, i'oeuvre de Verlaine, il est permis de faire observer que non seulement ce v grand poète catholique djvorija a la suite d'aventures peu édifiantes,mais qu'il écrivit des nvres d'une porno- graphie digne de l'Arétin. Ces choses n'ont pas empêché le comité de rédaction de Durendalre- n vue catholique d'art et de littórature, de faire célébrer une messe pour le repos de l'ame du poète. Ce que les catholiques se donnent de peine depuis quelque temps pour pou- voir s'attribuer un bon poète, c'est inouï Dans le domaine scientifique, même chose a force de le répéter ils ont fini par croire que Pasteur était des leurs. Histoire en somme de le crier par dessus les toits, pour faire gober aux naïfs que l'Art et la Science trouvent dans l'Eglise, leur plus ferme soutien. Rien de Loyola Het (Concert der Pliilliai -mon ie Niettegenstaande de afwezigheid eeniger familiën, welke wij gewoon waren de fees ten der Maatschappij te zien bijwonen en welke onlangsche rouw ten huize hield, was de zaal, tijdens het Concert van 19n Ja nuari, zeer wel bevolkt. M. Chené, baryton, moest zijne mede hulp verleenen, ongelukkiglijk heeft eene te diepe ontroering hem belet naar Pope- ringhe te komen en M. Quenet, ténor, heeft hem vervangen. Deze heeft ons eenige bevallige stukken laten hooren, waarvan ons de titel ontsnapt en die hij met veel smaak gezongen heeft. De kluchtzanger, M. Benoit, eene oude kennis der Philharmonisten, heeft eene zeer schoone verzameling van zangen. Na ieder zang teruggeroepen, heeft hij zich met veel bevalligheid uit den slag getrokken en is sterk toegejuicht geweest. Een onzer jonge leerlingen, M. Del- porte, heeft de hoop verwezentlijkt die wij in hem gesteld hadden. Den vooruitgang dien hij gedaan heeft is zeer opmerkens waardig. Met veel gevoelen en juistheid heeft hij eene fantasie voor cornet-a-piston gespeeld. De deelnemende toejuichingen van het publiek, na de uitvoering van zijn stuk, hebben ten overvloede bewezen hoe gelukkig het zich achtte een leerling der Maatschappij zich op zoo schitterende wijze te zien onder scheiden. Het is eene aanmoediging voor den jongen artist-liefhebber die, verhopen wij, zal voort gaan uit de uitmuntende lessen zijner verkleefde leeraars voordeel te trekken Het tweede deel des programma's kon digde ons eenen nachtzang en eene wals van Chopin, voorfluiten piano aan. Welk bekoorlijk muziek hebben ons de heeren Van Elslande en Strauwen laten hooren Dit is overigens niet te verwonde ren. Alles was buiten gewoonte, de opsteller en diegenen welke zoo gestreng zijn bevallig en kundig meesterstuk terug gaven. Nogthans hebben wij een verwijt te doen aan hen die Chopin met zooveel talent ver tolkt hebben, het is dat zij veel te korte stukken gekozen hadden. Wij hopen wel dat, in een naaste concert, waar wij ze nog zullen hooren, het aangeboden feestmuziek van langer duur zal wezen. De harmonie heeft, volgens hare ge woonte, hare onderscheidene stukken ver tolkt met de eenheid, den samenhang, de toonschakeering en de zuiverheid die hare uitvoeringen kenschetsen. Als nieuwigheid (eerste uitvoering) zullen wij de (fantazie op Mozes) n van Rossini aanhalen, geschikt door Bender, die het reeds zoo afwisselend en zoo aanzienlijk repertorium onzer schoone maatschappij komt verrijken. Par suite de l'abondance des matiè- res plusieurs articles ont dü être re- mis jusqu'au prochain numéro, notam- mentHespe en Vollaert metWoordetj e franscli Incurie administrati ve l'Orplielinat des «aivons— Boulang'erie des Hospices, etc., etc. Men schrijft ons uit dit dorp Vlamertinghe, 22n Januari 1896. Met de gemeentekiezingen van 17n No vember, hebben vier katholieken van Vla mertinghe, daarin met den wensch der bevolking in overeenkomst, zich als kandidaten voorge.-teid, tegen de lijst der uittredende raadsleden. Zij werden alle vier gekozen met eene meerderheid van meer dan 100 stemmen. Vier kandidaten van de andere lijst wer den zoo van kant gezet, en onder anderen, M. Dambre, die men dacht burgemeester te maken. M. Dambre werd maar vervangend raads lid verklaard. Dat M. Dambre weinig door het volk bemind wordt, is klaar en duidelijk. Do redens daarvan vindt men in het feit dat hij zich maar weinig met den arme en met de landbouwers bezig houdt. De kiezers hebben hem op eene ontegenspreekbare wijze be wezen dat zij van hem niet wilden. Niettemin hebben twee raadsleden hun ontslag gegeven om aan M. Dambre toe te laten de plaats weer te nemen van waar hij door het kiezerskorps gebannen werd, en om aan het gouvernement toe te laten hem burgemeester te maken tegen den wil der kiezers. De vier leden der oppositie hebben hevig geprotesteerd tegen die verachting van den wil des volks. De bevolking van Vlamertinghe wenscht als burgemeester een der vier opposanten te hebben, M. Debandt, een zeer sympathieke, en door het volk beminde man. Maar M. de onderpastor werkt met han den en voeten voor de benoeming van M. Dambre: brief op brief, reisjes naar Brugge, niets spaart hij om zijn man te doen benoe men. Om daartegen te protesteeren weigeren de vier opposanten te zetelen in den raad als M. Dambre er tegenwoordig is, en zij heb ben vast besloten hun ontslag te geven moest M. Dambre burgemeester benoemd worden. De bevolking zal zoo door eene nieuwe kiezing te beslissen hebben tusschen de twee groepen. De uitslag is niet twijfelachtig. Eenige woorden over een ander on derwerp. Alhoewel de bevolking van Vlamertinghe altijd katholiek is geweest, heeft de pas toor het noodig geacht er eene katholieke school in te richten om aan de gemeente school concurrentie te doen. Natuurlijk heeft men toevlucht gehad tot de gewone middels om de klerikale school te bevolken bezoeken aan de ouders, dreigingen, belof ten, giften, enz. De edelman van de streek heeft er zich ook mee bemoeid door uitdee- lingen van kleederen, maar alléén aan de leerlingen der katholieke school. (1) Het doel is een deel der subsidiën van do gemeente aan de gemeenteschool te ontne men ten voordeele van het priesterschap. Die handeling zal vernietigd worden door de tusschenkomst van een milden Ieperling 'lie binnen eenige dagen eene uitdeeling zal laten doen aan de leerlingen der gemeente school. X. TTxie lache agression. M. Cyrille Nevejan, médecin-vétérinaire a Dixmude, se trouvait Dimanche soir au café VAnge; vers 10 heures 1/4, il sortit du cafe pour satisfaire un besoin naturel. II fut assailli a l'improviste par une bande d'une vingtaine de catotins qui le rouèrent de coups. Les laches lui frappèrent a coups de casse-tête, de batons, de poing, de pied, et le trainèreut d'un cöté de la rue a l'autre. Leur besogne terminée, l'un deux lui dit: M. Nevejan, vous en avez recu beaucoup mais vous en méritez beaucoup paree que vous êtes un gueux maintenant, nous al- lons en chercher un autre et lui en donner autant. En effet, un peu plus tard dans la soiree, un gendarme fut assailli par les mêmes in- dividus. M. Nevejan a reconnu plusieurs de ses laches agresseurs, qui sont des plus assidus a l'église et aux cérémonies religieuses. La justice est saisie de cette scandaleuse scène de moeurs cléricales et s'en occupe activement. (1) Altijd de klerikate weldadigheid, met een voordeel in zicht. (N. d. R.) £23 QQQiyK-—

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3