A l'Orphelinat. MESQUINES REPRÉSAILLES. Nécrologie. De Gemeentekiezingen van Ieperen. I Le fait est facile a véritier on n'a qu'a interroger les dentellières. II nous revient que plusieurs agents de change, brasseurs, avocats, cafe- tiers, boutiquiers out l'intention de faire des démarches pour se faire rece- voir aux Hospices. On voit que le patrimoine des pau- vres est en de bonnes mains. II parait que notre articulet a VOr- phelinat a touché juste. Nos cléricaux se sont tendus d'une vengeance digne de leur grand esprit. Notre éditeur, M. Lambin, avait comrne apprenti, depuis a peu prés deux ans, un orphelin nommé Victor Bouton. M. Lambm a regu, ces jours derniers, la visite de M. Simoens, sur veillant a l'orphelmat. Celui-ci lui a fait savoir qu'il était envoyé par le Directeur pour lui notifier qu'a cause de l'articulet paru dans la Lutte-de Strijdl'orphelin apprenti lui était re- tiré. Les auteurs de eet acte de mesquines représailles ont fait coup double en mêrne temps qu'ils causaient a M. Lambin un préjudice trés appréciable, ils procuraient un avantage a un autre impnmeur, clérical bon teint, en pla- gaut chez lui un apprenti a qui, M. Lambin s'est donné ia peine d'appren- dre son métier. Ce jeune apprenti n'a pas même été autonsé a faire ses huit jours. 11 est probable que le Conseil des Prud'hommes sera saisi de l'aflaire. Notre éditeur a d'ailleurs protesté im- médiatement dans une lettre adressée au Directeur de l'Orphelinat contre les procédés par trop catholiques em ployés a son égard. Nous reviendrons la semaine pro- chaine sur les faits auxquels nous fai- sions allusion dans notre précédent articulet a l'Orphelinat. Les funérailles du regretté Alfred Decoene ont eu lieu Mardi, en présen- ce d'une foule nombreuse, émue de la mort prématurée de ce jeune homrne de vingt ans qui avait su gagner la sympathie générale. To.us pensaient a la cruauté de cette mort qui frappe une familie des plus estimées qu'il nous soit permis de présenter a cette familie éplorée nos sincères condoléan ces, sans que nous puissions espérer la consoler d'une perte irréparabie. Les amis d'Alfred Decoene avaient tenu a lui rendre un dernier et dou loureux hommage en portant son corps jusqu'a la tombe. Des couronnes envoyées par 1 eRapid- Glub Yprois et par les amis d'Alfred Decoene témoignaient aussi des nom- breuses affections qu'il avait su se créer pendant sa vie trop breve. Au cimetière, deux discours ont été prononcés par M. Lug. Creton au nom du Rapid-Clubet par M. E. Nolf, au nom des amis du défunt et des an ciens élèves du Collége communal. Les paroles émues de MM. Creton et Nolf ont fait monter les larmes aux yeux de tous les assistants. La place d'Alfred Decoene restera vide parmi ses nombreux amis, et son souvenir restera inséparable de leurs années de jeunesse. Rede van M. Heuse. De heer Heuse. Nu kom ik tot de verkiezingen van lepere». De liberalen hebben een onderzoek ge vraagd, omdat er verschillende redenen tot ongeldigverklaring bestonden, 't verkeerd vervaardigen der stembrieven, ontbrekende stemmen, niet overeenkomende met het ge tal afwezigen getal briefjes niet overeen komstig met het getal kiezers gevlekte of geteekende briefjes drukking op ouderlin gen uit de godshuizen, enz. De bestendige deputatie weigerde een on derzoek 'in te stellen, bewerende dat het meerendeel der aangeklaagde feiten onge grond ziju, ofschoon de deputatie zelve be kend dat er ten minste vier stemmen, wer den uitgebracht door men weet niet wie Dus werden er misbruiken gepleegd te Ieperen, waar de heer minister, door mijne interpellatie verwittigd, een onderzoek had- de kunnen bevelen. De bestendige deputatie acht het getal geteekende briefjes te geiing. Nochtans was de drukking onloochenbaar, vermits die briefjes bestaan. De heer Golaert. Hoeveel De heer Heuse. Dat zou uit het on derzoek gebleken zijn. Te Luik stelde de bestendige deputatie in dergelijke gevallen een onderzoek in, dat zelfs uitliep op de verbreking der benoeming van politieke vrienden der leden van 't college ziedaar eerlijkheid en rechtvaardigheid Waarom handelde men ook niet zoo met de verkie zingen van Ieperen? Vraag mij dus niet, mijnheer Colaert, wat ik niet weet, omdat gij en uwe vrienden niet wiidet dat ik het zou weten Levendige goedkeuringlinks en van wege de socialisten.) Ik houd staande dat men te Ieperen op kiesbulletijns teekenen heeft gemaakt, 't Is noodig dat dergelijk stelsel ophoude en dat de bedrogplegers hunne kuiperijen zien ver ijdelen. Ik heb hier verklaringen, onderteekend door inwoners van Ieperen die vaststellen dat onze collega, de heer Iweins d'Eeck- houtte, die candidaat was, drukking zou hebben uitgeoefend op zekere kiezers. De heer Iweins d) Eeckhoutte. Ik vraag het woord. De heer Heuse. Al die dingen hadde men moeten ophelderen door een onderzoek. De heer A. Defuisseaux. De heer minister van justitie hadde zich de zaak moeten aantrekken. Gelach en uitroepin gen. rechts.) De heer Heuse. Hoe heeft men, te genover dergelijke bevestigingen, het on derzoek kunnen afwijzen Moest men mij zoo iets verwijten, dan zou ik de eerste zijn om zelf het enkwest te vragen. Zeer wel links.) De liberalen hebben nog andere feiten aangeklaagd, namelijk diteen bestuurder van het oudemannenhuis, heeft voor zijne kostgangers eene proefkiezing doen plaats grijpen en daar drie ouderlingen voor de li beralen hadden gestemd, heeft men een hunner verplicht op zijn echt kiesbulletijn het woord katholieken te schrijven. De wet is streng voor 't plegen van der gelijke feiten, want bij 't maken der wet werd j uist de vrees geopperd dat soortge lijke drukking zich zou kunnen voordoen in de liefdadigheidsgestichten. De heer Golaert. Altemaal her'oerg- praat De heer Heuse. Zekere getuigenissen zijn onderteekend. De heer Golaert. door lieden die dat hoorden zeggen in de herberg. De heer Heuse. Is het daarom niet waar Sluit u bij ons aan om een onderzoek, zoo niet rechtelijke vervolgingen te eischen. De heer Begerem, minister van justitie. Hoe zou het parket handelend optreden als de belanghebbenden geen klacht indien den De heer Lorand. Zoo de feiten van ernst,igen aard zijn, hoop ik wel dat gij vervolgingen zult inspannen, zooals gij het vroeger deedt naar aanleiding van de feiten hier door den heer Anseele aangeklaagd. De heer VoorzitterNiet onderbreken, mijne heeren De heer Heuse. Ik ga verder. Een burger heeft verklaard dat hij zijn hand op zijnen zak moest houden opdat het geld dat hij ontvangen had er niet zou uitvallen. Uitroepingen en gelach rechts.) Een ander verklaart dat een kiezer er zich, dronken zijnde, op beroemd had 20 frank verteerd te hebben, er bijvoegende dat dit geld hem door de katholieken ge schonken werd. De heer Woeste. En gelooft ge dat alles Herhaalt gelachrechts.) De heer Lorand. Sedert lang weten we dat de verkiezingen in 't Vlaamsche land aldus geschieden gij handelt nooit anders. De heer Liebaert. Iedermaal er ver volgingen werden ingespannen, was er vrij spraak. De heer Anseele. Omdat beide partijen hetzelfde doen. Rechts Ah ah De heer Reynaert. Die bekentenis is goed om te onthouden. De heer Heuse. Zekere arbeiders der statie van Ieperen hebben verklaard dat twee hunner makkers elkander in eenen twist hadden verweten ieder 50 frank van de katholieken gekregen te hebben. Er bestaan overigens nog veel andere duidelijke feiten van denzelfden aard, die volkomen een onderzoek zouden wettigen en de bestendige deputatie was dus e schuldiger dat onderzoek te bevelen, daar zij eenige jaren te voren, in 1800, de ver kiezing van Ieperen had verbroken die dümaal de liberalen gunstig was onder voorwendsel dat de kiesgangetjes slecht in gericht waren Hoe was die inrichting goei geworden, den dag dat de clercalen zege vierden Gelachlinks en aan socialis tische zijde.) Rede van Mons (LJolaert. De heer Golaert. - De achtbare voor gaande spreker vergelijkt de h uding der bestendige deputatie van 1890 met die der zelfde deputatie in 1895doch in 1890 beval zij met reden een onderzoek, want het gold niet alleen eene gebrekkige inrichting der kiesgangetjes, maar wel een ganseh stelsel van bedrog, door het oud bestuur ge pleegd de kiezer moest met een open briefje stemmen Men heeft aan den heer Heuse niet alles gezegd. In 1890 had de linkerzijde een heele reeks interpellaties aangekondigd ze vielen alle in 't water al het kiesbedrog was blikbaar het werk van de liberalen en van hunnen leider, den voorzitter der liberale vereeniging. Dat hoort tot de geschiedenis en niemand zal zulks betwisten En nu komt men spreken van bedrog en omkooperij dat door ons gepleegd zou ge weest zijn 1 Men beschuldigt de bestendige deputatie. Maar de heer Heuse bad zorg te zwijgen over zekere door zijne vrienden aangehaalde feiten, ongetwijfeld omdat zij hem te belachelijk schenen. Dat is 't geval met deze grief dat de stembrieven te Ieperen aan den voorzitter van 't hoofdbureel wer den gezonden, alsof dat niet in 't gan- sche land ware geschied. Onder de witte briefjes zou men een roos kleurig briefje hebben gevonden, dat werd na de verkiezing vastgesteld De heer Goremans. Wel dat gebeurt overal De heer Golaert. Ongetwijfeld Maar te Ieperen wordt het ons tot een schelmstuk aangerekend Wel is waar heeft het acht baar lid op dat punt niet aangedrongen. De heer Heuse werd in dwaling gebracht door zijne vrienden. Men zou ergens een niet ingevulde oproe pingsbrief hebben gevonden Wellicht was die blijven plakken aan een kiesbriefje. Een andere oproepingsbrief werd niet bestempeld wat bewijzen die feiten Bij de stemopneming gebeurde er vol strekt niets van al het aangeklaagd bedrog ware er iets gebeurd, de liberale getuige zou wel geprotesteerd hebben. Er zijn 2 t. h. witte of nietige briefjes geweest en de heer Heuse leidt daaruit af dat we hier staan tegenover gansch een stelsel vin bedrog, hetwelk hij zonder be wijs aan onze vrienden toeschrijft Welnu, geen enkel getuige verklaart dat er omkoo perij werd gepleegd men komt enkel voor den dag met herbergpraatjes Overigens indien er vervalschte kiesbrieven zijn ge weest, wie zegt ons dat ze niet uitgaan van onze tegenstrevers De heer Coremans. Dat valt niet te betwijfelen. Uitroepingenlinks). Al de feiten van bedrog door de oude liberalen gepleegd werden ten allen tijde toegeschre ven aan de katholieken. De heer Demblon. Wat kunnen ons de oude liberalen schelen De heer Goremans. Maar gij hoort tot dat soort Ge wordt iederen dag meer en rneer doctrinair De heer Demblon. Spreek toch van geene doctrinairs meer Ze zijn dood en begraven De heer Golaert. De ouderlingen der godshuizen zouden naar de stembus geleid zijn geworden, zegt de heer Heuse. Hadde hij liever gewild dat de bestuurder zelf ze hadde begeleid, wanneer ze tot verschillende kiesbureelen behoorden Straks zal de heer Iweins u zeggen wat er werkelijk is voor gevallen. De heer Heuse heeft een vijftiental ge tuigen aangehaald, doch die lieden leggen geen rechtstreeksch getuigenis af. In 't Vlaamsch zeggen wij zij hebben gezien en niet gezien, niemand heeft iemand gezien die iets gezien heeft {Herhaald gelach). Geen dier getuigen heeft gezien dat een katholiek zou beproefd hebben om 't even wie om te koopen. Maar de vrienden van den heer Heuse hebben iemand uit de woning van den pas toor van Sint-Pieters zien komen met de zakken vo geld 1 {Gelach). En de besten dige deputatie hadde zich bij dergelijke praatjes moeten ophouden b Men vermeldt ons feiten waarvan stendige deputatie geene kennis kreec hadde zij dan over die feiten kunn, slissen Niets van hetgene de heer Heuse blijft bestaan Zoo men naar hem lub geene enkele verkiezing zou kunnen gekeurd worden Overigens, voor de verkiezingen, f de liberalen en socialisten stoeten im en geld uitgedeeld. De heer Vander velde. Te lepere ren er geene socialistische candidate! De heer Golaert. Maar liberale dicalen en socialisten maken nog één uit. De heer Heuse beweert dat wij e vrienden aan een duizend kiezers zou eten en te drinken hebben gegeven. J wat er geschiedde Sedert eenige jaren worden, te Ie de huizen der candidaten van elke dag en nacht bewaakt. {Gelach.) De len wilden hunne nachtwakers beta! gen 3 frank maar de nachtwakers we zich tot den werkrechtersraad en deze hun 6 en 8 frank toe. Om van onze kant bewaking uit t nen, deden wij een beroep op al onze den van het Volkshuis ze zijn all komen, er waren er wel duizend hebben hun 's nachts een franschbro geven met een glas bier. {Herhaald g Is het niet volstrekt billijk degenen I den die voor u 's nachts waken Onze tegenstrevers hebben eigenli daan hetgeen zij ons tot misdaad aa nen. Zij hebben niets ernstigs tegen te brengen. In 1890, evenals in 189 1895, werd het bedrog gepleegd dooi beralen. Overigens zou een onderzo uitslag der verkiezingen van Iepari veranderd hebben gelaten. Ik heb g( {Zeer welrechts.) Rede van Henriet De heer Iweins d) Eeckhouüe. - het bestuur der burgerlijke godshuizi Ieperen werd aangevallen, ben ik v noodzaakt den heer Heuse te antwoo Vernomen hebbende dat er tamelij feiten waren voorgevallen in het naamde oudmannenhuis van Nazaret ik er mij met den heer Fraeys naart geven en al de vergaderde ouderliage geraden elkander in 't voorbijgaai meer te beleedigen en in vrede te vermits al de grijsaards van 't godsi ten zelfden titel waren. Wat de politiek betreft, verge wij ons met alle politieke bladen onderscheid uit het gesticht te we aan de grijsaards te zeggen dat ze m stemmen noor wie ze wilden. De heer Fléchet. Dat <s zeer dui De heer Iweins d)Eeckhoutte. hoe wij drukking uitoefenden De heer Demblon. O neen De heer Iweins d'Eeckhoutte. daags vóór de verkiezing de grijsaar gesticht hebben gehouden, dan is ze sedert eenige dagen in eenen weir sendun toestand terugkwamen (gelcci stand hieraan toe te schrijven dat o genstrsvers ze deden komen in herbergen waar ze werden getra waar hunne kiesopvoeding gemaak en men ze opwarmde in politiek Herhaald gelach.) Des Zaterdags de ouderlingen in 't houdende, stelde men ze in staat c genden dag behoorlijk naar de stei gaan en zij gingen er naar toe zonde leiding hoegenaamd. De gebrekkelijken, die uit het der Dixmuidenstraat, werden naar bureel gevoerd met rijtuigen die godshuizen tot hunne beschikking gesteld, en stemden, begeleid door hunner keuze. Die van 't Nazareth-gesticht stet eene zonder gids, een andere vergez eenen liberalen gids en de ander door den bestuurder. Wat aangaat de bezoeken door d daten aan de grijsaards gebracht een volkomen onnauwkeurig vert Een enkele candidaat is naar 't gegaan, doch als bestuurder dor g( en hij sprak met geenen enkelen ou Doch twee liberale candidaten ren G. Lapiere en Wydooghe vroe Nazareth-gesticht om den bestuu spreken. Daar de bestuurder afwez vroegen ze naar Madame {de so lachenzeggende dat zij eene toela den procureur des konings hadde ze wachtten zich wel ze te toonen lachlinks.) De heer Demblon. Neemt u i or zijn dames {Herhaaldgelach) 31

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 2