Aan de werklieden Les prochaines elections législatives. V Ph. de 0. wij strij 'en, wij moeten optreden met den naam van Volksvriend in plaats van Volkspartij, want de buitenlieden die ons niet kennen zijn zoo mistrou wig, en ik hoop met den naam Volks vriend meer bi] val te hebben indien er Kristen Demokraten hun voorstel den, zou ik met voldoening stemmen voor die mannen, wel te verstaan in dien de Volksbond niet strijdwij zouden alle recht hebben te zeggen dat wij niet zouden doen gelijk de klerika- len, die in de Kamers een priester, pastoor Daen8,bemodderden omdat hij hunne gedachten niet deelde. (Toej.) De afgevaardigde van Crombeke. Ik ondersteun het gedacht van mijn vriend van Proven, wanneer er geen partijschap in gemengeld is, hebben wij meer kans te zegepralen, want de doctrinairen hebben altijd gezorgd voor hunne voorrechten, én de kleri- kalen spreken van niets anders als van zielen winnen. De afgevaardigde van Vlamertinghe. Het land bestieren, door 't is gelijk welke partij ook, is geen zielen win nen, maar men moet trachten den he mel te verschaffen hier op aarde aan den werkenden stand, algemeen gelach) het is hetgeen waarvoor wij zullen werken. (Bravo). Er zouden op den buiten meer demo- kratische geschriften moeten gelezen worden, dan alleen zouden de oogen zich openen, de geest ware meer ont wikkeld en die nu niets kennen van de politiek van het land zouden welhaast ae verdrukkers van den armen op hun ne plaats zetten, en mannen het land doen bestieren die rechtvaardig zouden handelen. (Lange toej.) Karei Boudin. Er zijn vele soorten van demokraten, indien men ze wilde optellen zou men er wel tien hebben, niettemin kunt gij ze kennen. Woeste, de man die sedert lang m de Kamers zetelt, zou zich ook willen den vriend van den werkman noemen,en nochtans zijn het die mannen die de wetten stemden, niet tegenstaande den opstand in het land tegen den werkenden stand. De Voorzitter Criem. Hetgeen de heer Boudin komt te zeggen is maar al te waar, er zijn van die mannen die zien dat men zonder den werkman, boer en kleine burger niet kan, omdat het volk de macht is en daarom willen die volkverdrukkers zich den vriend noemen van het volk, doe uwe oogen open en iet wel op wie er uwe vrien den zijn. Karei Boudin. Ik moet u vragen hoe wij zuden strijden, zullen wij op treden al3 "ooruitstrevende liberalen, als liberalen of als volkspartij Onder welk vaandel zullen wij strijden, dit is een punt dat hoogst noodzakelijk is. De Voorzitter Crvm. Het eerste punt is te weten of wij zullen strijden, dan kunnen wij zien of wij zullen strijden als volkspartij of volksvrien den. M. Vermeulen. Het doel dat de Volksbond voor grootsten plicht heeft, is te strijden om de voorrechten te doen veranderen 't is te zeggen door onzen strijd verbeteringen te bekomen voor den werkenden stand. Ik zou vragen dat de Volksbond een oproep zou doen aan al de partijen 't zg krijten demohraat, liberaal demohraat oi socialist, indien zij onze programma aanvaarden en willen behartigen. Wij zouden hun moeten laten kennen waarom dien oproep gedaan is, wij zouden hun moeten doen kennen dat de tijden voorbij zijn, van geuzenlibe ralen, enz., de grootste vijanden van het volk zijn de armoede en de onrecht vaardige mettende dwingelandij en de heerschappij Wij moeten doen gevoelen aan het volk, dat al de voorrechten der rijken moeten veranderen, dat het alreeds pijnlijk genoeg is geen geld te bezit ten, armoede te hebben, zonder dat men zijne politieke rechten zie onder de voeten trappen. Laat ons een voorbeeld nemen aan onze vrienden van Geeraardsbergen, Ninove, enz., die hun verklaarden als demokraten, en op die wijze aan het bewind gekomen zijn,om alle onrecht vaardigheden te doen verdwijnen. In dien wij hier zouden optreden als volksvrienden en van kante laten allen partij geest, dan alleen zou het volk wel zeggen, zie daar onze vrienden, zie daar onze redders (lang toeg.) Ik wend mij bijzonderlijk aan de landbouwers om u te toonen welke on rechtvaardige wetten er bestaan, heeft men den Burgmeester van Ieperen niet zien zijnen onderdaan den Kommissaris van Politie de wet doen uitvoeren op de rupsen, het was zijnen plicht, maar toen de boeren in contreventie geno men waren, en gingen bij den Burg meester, kreeg men voor alle antwoord, 't is ik niet het is de Kommissaris. Gij zult bekennen met mij vrienden dat dit onrechtvaardig handelen is, zooveel te meer dat de Burgemeester, die onrechtvaardige wet gestemd heeft in het Senaat. (Toej.) Vrienden van den buiten, velen van u die hagen hebben, gij kent de wet op de rupsen, hoe dikwijls zijt gij, arme landbouwers, niet blootgesteld aan dergelijke vervolgingen, zoudt gij kunnen helpen indien er rupsen vielen op uwe hagen, veroorzaakt door de boomen die aan den Staat toebehooren, en zelf u land doen ontvetten dat gij door uw zweet bewerkt. Ehwelvrienden, wij willen dus al die wetten die op u drukken verdwij nen, dat er voor u meer rechtvaardig heid bestaat. (Toej.) Indien ik u langer wilde bezig hou den met de rupsen, zou ik de soorten van rupsen kunnen voor oogen leggen, want er zijn rupsen die op kooien, op beeten en ander vruchten zitten en ik zou breedvoerig daar over kunnen handelen. De wetten op de jacht, is iets dat zooveel wordt besproken, ziet men da gelijks geen kleine boerkens veroor- deelen omdat zij het groot ongelijk gehad hebben een haas of ander wild te schieten die hunne vruchten opeten. Ik was nog laatst op de rechtbank, als aanhoorder, twee getuigen waren gedagvaardigd, men vroeg hun of het wild, die de beschuldigde geschoten had goed was (warter hoen) een der getuigen deed opmerken dat dit geen goed wild was; de andere getuige deed het tegenovergestelde uitschijnen dat het goed was, gereed gemaakt met ajuinen (algemeen gelach) maar 't en belette niet dat de beschuldigde ge straft werd voor 6 weken gevang en 200 franks boet is dit niet verschrik kelijk, ik denk dat men minder zou ge straft zijn indien men zonder weten een mensch schoot, ehwel vrienden, al die wetten moeten veranderen, en hoe kan dit veranderen Met mannen naar de Kamers te zenden die uwe be langen behartigen (langdurige toej.) De loting. Is het niet spijtig genoeg, te weten, dat wanneer men arme is, men moet soldaat zijn, dat de eene loot voor zijn persoon, en een ander die geld heeft, die nog nooitgewerkt heeft, loot voor 1,600 franken. De rijke blijft en de arme dompelaar moet marchee- ren. Die wetten zien verdwijnen, zie daar ons programma, (toej). Wat heeft men nu gezien voor de provincie heeft men geene groote be lastingen genoeg gesteld, bezie uwe belastingbiljetten, en gij zult zien wat verschil er bestaat in betaling. Wan neer men nagaat al die onrechtvaar digheden, moet men alle krachten in spannen om die wetten te doen veran deren, een advokaat die honderd dui zend franken per jaar wint, betaald geen patente. Maar een klein winkelierken die hem stelt, en moeite heeft om de twee eind jes van het jaar naar een te knoopen, moet maar altijd betalen. De afgevaardigde van Vlamertinghe. De Koning zou ook moeten betalen. (Algemeen gelach). Vermeulen P. Hewel, vrienden, dit alles moet veranderen, laat ons dus elkander wel verstaan, en streven voor de volkzaak, voor het welzijn van uwe medebroeders, van u allen en van uwe kinders. (Langd. Toej.) De Voorzitter Criem. Laat ons over gaan tot de stemming Met algemeene stemmen wordt den strijd voor de Kamerkiezing aanvaard. (Donderende toej.) De Voorzitter ACriem. Vrienden, gij ziet dat al de afgevaardigden het eens zijn om den strijd aan te gaan, wij moeten van nu af beginnen te wer ken. (Toej) De afgevaardigde van Proven vraagt dat men zou in tijds zorgen voorge tuigen en dat men deze op de hoogte zou zetten van de wetten op de kiezing. (Aanvaard). Aangezien dat de Burgemeester Ber- ten bedrogen is geweest sedert hij aan het bestuur is tot Poperinghe, zouden wij ook in de bureelen kunnen bedro gen zijn, daarvoor moeten wij goede getuigen hebben. De schrijver V. Tremery. Vrienden, ik bestatig dat er een punt van onze dagorde is waarover er niet gesproken is geweest, het is een punt van groot belang, en zonder hetwelk wij niet kunnen strijden. Het is de vornung van afdeelingen. Het is niet genoeg dat er hier van elke gemeente een of twee afgevaardigden tegenwoordig zijn, maar het is een plicht voor ons onze vrienden de afgevaardigden aan te sporen op den buiten vrienden te zoe ken om ons te helpen, wij hebben het verslag gezonden van het voorgaande Congres, daarin kan men genoegzaam zien wat wij willen. Ik weet zoowel als gij allen dat het moeielijk is in de gemeenten zich open baar te verklaren, maar dit kan men doen in het geheim. Elkeen in de ge meenten zoowel als wij in de steden, heeft zijne vrienden, tracht die vrien den te overtuigen en onze gedachten in te boezemen. Want de strijd voor de aanstaande kiezing zal moeielij k, zelfs bijna onmogelijk zijn, maar niets is onmogelijk indien men er naartoe gaat met vlijt. Laat ons dus streven met moed, het uur der verlossing is nakende. Door onze fiere houding, ons gedurig stre ven zullen wij welhaast door onze stem, door onze macht den vijand ver pletteren. (Langd. toej.) Een der aanwezigen doet opmerken dat er een man hier tegenwoordig in de vergadering gezonden is door een der politiekste vijanden tijdens de ge- meentekiezing van November, om alles af te spieden en te mouchardeeren. De schrijver TremeryIk i al doen opmerken dat aangezien wij een val- schen broeder hebben in ons midden, wij hem toch de moeite willen sparen, wij zullen het verslag der zitting doen drukken in de dagbladeren van Iepe ren. (Algemeengelach en toej.) De Voorzitter A. Criem. Nu dat de strijd zal aangegaan zijn doe ik een oproep aan elkeen, om volgens zijne macht en zijne middels, de propaganda aan te vangen. Een groot wapen in onze handen, is het schandaal, de Congozaak. Wij zien hier in ons eigen land, wanneer wij verbeteringen vragen, voor wegen, vaarten of andere bijzon dere noodigheden, dat men niets be komt, uit reden, dat er gezegd werd door de mannen die het land bestu ren, dat er geen geld is, maar, langs den anderen kant ziet men millioenen wegwerpen voor dat vreemd land de Congo en dat uit reden van maatschappijen van kapitalisten te ondersteunen, die in het geheel geen betrekkingen hebben met de land zaken. Het bestuur is verantwoorde lijk voor al die geldverkwistingen en zal moeten daarvan rekening ge ven. Zoo dus, vrienden, allen op de bres en leve de volkszaak, (lange toej). De zitting wordt gesloten om 5 1/2 uren. (medegedeeld.) Opmerking. De strijd is dus besloten door de vrijzinnige Volksbond. Nogtans vragen wij, met M. K. Boudin, onder welk vaandel de vrijzinnige Volksbond de strijd zal op treden. Men heeft gesproken van libe rale partijvan liberale demokraten, van volkspartijvan volksvrienden enz. Wij betreuren dat er geene be slissing genomen is geweest over dit punt, dat zeer gewichtig is. La Lutte-De Strijd. La situation se dessine chaque jour plus nette, et il parait certain que la plupart des députés cléricaux sortants seront vivement combattus. Dans le Luxembourg, la campagne électorale est engagée, en fait. M. Hanrez a commencé sa propa- gande a Marche, et il semble qu'il va y faire une campagne analogue a celle qu'a faxte a Virton,il y a un an et demi, M. G. Lorand, et que ses efforts seront couronnés du même succes. II a d'ail- leurs beau jeu il combat le ministro des affaires étrangères, M. de Fave- reau qui a été choisi, (on ne sait trop pourquoi) pour représenter au gouver- nement Je3 intéréts du Congo. Et l'hos- tilité évidente du pays aux folies colo- niales, aux gaspillages congolais, met ious les atouts dans le jeu de M. Han rez, qui a combattu dès le début l'an. pexion graduelle de la Belgique aa Congo. A Virton, M. Lorand a déja fait plu_ sieurs conferences, et a pu constater le progrès des idéés démocratiques dans l'arrondissement qu'il représente. Les cléricaux Virtonais sont dés- orientés, s'accusent mutuellement des défaites qu'ils ont subies, tant pour les Chambres qu'aux élections communa- les. lis entameront la lutte sans espoir. A Arlon, les cléricaux ne donnent pas encore signe de vie. M. Ozeray dont le succes aux élections de 1894 fut pour ainsi dire improvisé au der nier moment, a su se rendre tres popu- laire depuis qu'il exerce son mandat. Tout comme M. Lorand, il s'est tenu constamment en contact avec ses élec- teurs, conférenciant chaque Dimanche en patois devant les électeurs campa- gnards. Sa réélection ne fait pas l'om- bre d'un doute. A Bastogne, M. Frangois, le candi- dat progressiste de 1894, va recommen- cer sa propagande. 11 s'est mis en campagne Dimanche, et M. Lorand lui portera l'appui de son éloquente parole et de sa popularité dans l'arrondisse ment voism. On pourrait être étonné du résultat. La propagande de MM. Gillard, Hambursin et Bodart, progressistes, et de M. Defnet, socialiste, continue a re- cevoir le meilleur accueil dans l'arron dissement de Namur.Les cléricaux ont choisi leurs candidateles hobereaux y sont largementreprésentés, c'est tont ce qu'on peut dire de leur liste. Un ex-dé- puté, M. Dohet, est le seul personnage connu qui y figure, et il ne parait pas que son nom soit une chance de succès, au contraire. A Dinant et Philippeviile, on en est encore aux tatonnements. A Anvers, l'alliance de tous les élé- ments anti-cléricaux parait devoir se faire. Si elle est suivie d'une énergique propagande (et nos amis d'Anvers comptent dans leurs rangs les hommes nécessaires pour la faire), Anvers pour rait bien nous réserver une agréable surprise. A Malines, les libéraux, encourages par leur triomphe de Dimanche der nier, vont attaquer l'arrondissement. II est hors de doute que le brillant ré sultat des élections communales de la ville archiépiscopale a produit un eftet moral considérable. Nos amis de Mali nes sont assez vaillants pour savoir en profiter. Le Brabant ne nous présente pas encore une situation aussi nette. Les négociations, pour Bruxelles et Nivel- les, entre les divers groupes anticléri- ca ix, éprouvent force difficultés pour aboutir. A Nivelles, les socialistes exigent deux sièges, les libéraux ne veulent leur en céder qu'un seul. A Bruxelles, il semble que ce soit la question de platform qui suscite les difficultés. Arrivons a notre Flandre occidentale. L'As80ciation libérale de Bruges a décidé de lutter énergiquemeut. Les candidats seront MM. de Vrière, Ter- mote et Van Nieuwenhuize. Espérons que le courageux exemple de nos amis brugeois sera suivi dans les autres arrondissements, et qu'on saura se mettre a une active et intense propagande jusqu'au mois de Juillet. On ne peut guère espérer, en Flandre, d6 succès immédiats, mais on peut du mcin8 mesurer la force de pénétration desiaées démocratiques, etnous croyons qu'elle est assez grande pour faire pré- voir le jour oü la Flandre secouera le joug clérical sous lequel elle est cour- bée depuis pas mal d'années. II est inutile de dire que nous tien- drons nos lecteurs au courant, semaine par semainö, des modifications qui pourront subvenir dans la situation électorale, et des effets de la propagan de que nos amis conduisent si vaillam- ment dans une grande partie du pays. De volgende regels zijn getrokken uit eenen brief gezonden aan de Bit® publicdoor M. Planqquaert, lid der Knstene Volkspartij v;»n 't arrondisse* ment Aalst1

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 2