WEEMHUIS Les bailottages en France Ph. de C. van Ieperen. Rechterlijke kroniek. AU SOCIÉTÉ DES ANCIENS POMPIERS État-Civil d'Ypres, Congo est pour queique chose dans sa mort. M. Lelong meurt victime de ce Congo dont il désirait la reprise par la Belgique. M Lelong était conseiller communal de Bruxelles depuis six mois. II fut fondateur de V Avenir Social auquel suc- céda la Justice Socialeun organe démo- crate-chrétien encore indépendant. au quel il coliabora activement. Pu de C. Les radicaux et les socialistes peu- vent se féliciter de la journée de Di- manche. Luttant, seuls ou unis, ils ont em- porté ou conserve la totalité ou la ma jority des sièges dans nombre de com munes dont nous ne citons que les plus importantes Lille, Toulon, Bordeaux, Saint- Ouen, Troyes, Carcassonne, Fourmies, Lyon, Amiens,Limoges, Castres,Dijon. A Saint-Etienne, la grande ville in- dustrielle du centre de la France, les socialistes ont emporté 17 sièges sur 36. La majorité du Conseil municipal de Paris reste radicale-socialistemal- gré l'inégale répartition des circon- scriptions, qui donne aux quartiers ri ches un conseiller par 1000 électeurs, a certains quartiers pauvres un conseil ler seulement par 20,000 électeurs, les radicaux et les socialistes conservent une majorité des deux tiers a Paris. Le fait qui ressort a l'évidence des élections municipales de France, c'est que les grandes villes y sont acquises définitivement aux idéés démocrati- ques. C'est un fait dont le ministère Méline devra tenir compte dans son ar- deur antidémocratique il ne lui suf- fira pas d'en revenir a la politique du partage de l'assiette au beurre pour se consolider et se maintenir. De correctionneele rechtbank van Ieperen hadopveertiendenApril laatst leden eene zaak te onderzoekeu ten laste van Remy Voet bierbrouwersgast alhier. Deze laatste was aangeklaagd van in den loop van 1895 zich plichtig te hebben gemaakt vrijwillige slagen en kwetsuren toegebracht te hebben aan een zeker getal leerlingen uit de Weezenschool, namentlijk aan Doo- laeghe Camille, Vanleene Maurice, Seghers Valère, Declercq Franz en Simoens Valère. De slagen aan dezen laatsten gegeven hebbende eene ziek te of onbekwaamheid tot persoonlijk werk veroorzaakt. Onderhooring der getuigen. M. Vandaele onderzoeksrechter is de eerste getuige die onderhoord is ge weest, ziehier het beknopt verslag zijner verklaring in het burgerlijk hospitaal vond ik het kind Simoens te bed het verklaarde in den maand Juni 1895 ontving ik 's morgens op den koer komende een schop van Mijnheer Voet beneden den rug in de zijde dat ik viel en dan opstaande eenen twee den slag kreeg ik van hem in mijn nek vaneenen dweeldien hij in handen had. Veertien dagen nadien en achter een gedurig lijden kreeg ik op de plaats van de schop een gezwel dat zoodanig verergerde dat ik heb moeten gedra gen zijn naar het hospitaalten ande ren Voet had de gewoonte kinde ren te mishandelen. Hij heeft ook Doolaeghe Camille, Vanleene Maurice, Seghers Valère en Declercq Franz mishandelt. Voor het geneeskundig oogpunt, heb ik Mijnheer Lagrange gelast een onderzoek te doen. M. Lagrange, doktor te Ieperen, ver klaart dat dien toestand van het kind niet veroorzaakt is geweest door de schop nochtans dat een schop gegeven in een ziek gedeelte veel kwaad kan doen. HofMarie, vrouw Simoens, de moe der van liet ziek kind verklaart het geen door haar kind was verteld geweest, Het heeft sedert den schop a'ti]d pijn gevoeld die verergerd is en bet kind is gestorven. Lij heelt klacht ingediend aan M. I auwels, bestuurder. Doolaeghe Camiel13 jaren, kwam op den koer met Simoens toen eensklaps Voet aan dezen eenen stamp gaf in de lieschen en eenen slag in zijnen nek met eenen dweel. Ik heb ook slagen met de vuist gehad op mijn hoofd van Voet en een anderen dag sloeg hij, binst hij klonk, links met de bel expres tegen mijn hoofd. Ik had een buil daarvan, ik wilde seffens den bestuurder gaan ver wittigen maar ik werd op den atelier der kleermakers gesloten. Vanleeneeen weeze van 13 jaren oud zegtDe surveillant Voet heelt mij eens een vuistslag gegeven op mijn hoofd omdat ik speelde in de rangs. ïk heb Voet zien een stamp geven aan Simoens en hem slaan met den dweel beneên bij het torretje. Ik heb Voet zien slaan met de bel op Doolaeghes hoofd. Seghers Valèreook 13 jaren oud, weeze, doet zijn beklag eens op de wan deling van Voet slagen ontvangen te hebben op de beenen van een stokje omdat Desagher gesmeten had met steenen op den okkernoteboom. Daa renboven heb ik aangeklaagd geweest bij den directeur die mij gestraft heeft met drie dagen mater en brood. Hij getuigt dat Doolaeghe hem ver teld heeft dat Voet eenen stamp en eenen slag van eenen dweel gegeven had aan Simoens en aan hem eenen slag met de bel. omdat hij zei: wij gaan 't avond kaas hebben. Declercq Franz, 10 jaar oud, ik heb op de koer eenen schop gekregen van Voet Remy in de rug omdat ik ge sproken had op de kamer. Op interpellatie zegt Declercq ik heb van niemand opgemaakt geweest tegen Voet en het is geheel de waar heid dat ik eenen schop gehad heb van Voet. Ik heb ook hem eenen schop zien geven in de zijde van Simoens Valère en hem zien slaan met eenen dweel in de nek. Ik heb ook Doo laeghe zien slagen door Voet met de bel. Vanleen heeft van hem ook slagen ontvangen. Vanheule Amand, 15 jaren oud, weeze, zegt dat hij ook Simoens heeft zien een stamp geven in de zijde en met een dweel slaan in de nek. Hij heeft dien slag bekomen bii het torretje. Voet liep achter hem. Ik heb niet zien sla gen aan Doolaeghe. Vier weken daar achter heeft Voet een vuistslag gege ven in het aanzicht van Doolaeghe dat deze eene dikke lip bekwam. Voet heeft met de bel op Doolaeghes hoofd feslegen, maar het dunkt mij dat hij etnietexpres gedaan heeft.Ik heb niet opgemaakt geweest tegen Voet van Doolaeghe. Deze heeft mij niet ver teld dat den slag van Simoens bij het torretje zou gegeven zijn geweest. Declercq Franz10 jaar oud omdat ik geklapt bad op de kamer heb ik op Feuilleton du journal "'La Lutts-De Strijd 27 JEAN CHALON. Les arbres se de'pouillèrent de leurs feuilles jaunies, les journées se froidirentles jardms que plus n'enjolivaient asters et dahlias, gelés, se mirent en deuil de nouveau la tristesse de riiiver s'étendit sur la Belgique, fermant les fenêtres et les portes, allumant les foyers et les lampes des longues veillées. La familie Delmas fréquentait maintenant les concerts, les bals, les spectacles. Monsieur le baron de Boissy de Verteneuil préparait son élection a la chambre des représentauts, et il se montrait d'une excessive amabilité... volon- tiers il présenta le directeur des Laminoirs aux soirees de son monde anstocratique. Les membres du conseil d'administration, habitant Bruxelles pour la plupart, envoyèrent d'autres invitations et ouvrirent aux Delmas les salons de la finance. Dans le superbe épanouissement desa beauté, Georgette se voyait bien accueil- lie partout d'ailleurs, on la savait trés ricbe. Sur les étangs du chateau de B. eurent lieu des reunions de patinage élégant, une fète nocturne éclanée par des milliers de lampes vénitiennes et par des torches de résine. Ma demoiselle Delmas y parut, maïs avec son air de koer eenen schop in de ruggekregen van Voet. Niemand heeft mij opge maakt tegen Voet; 't iswaar dat hij mij eenen schop gegeven heeft. Ik heb V oet zien Simoens schoppen en slaan met eenen dweel op de plaats waar wij ons wasschen en ik heb Doolaeghe zien slaan met de bel op het hoofd omdat hij gevochten had met Vanleene. Voet heeft Vanleene ook geslagen. Bouckaert Julien13 jaren oud ik heb gezien dat Voet een stamp gaf aan Simoens in de zij de en dat hij sloeg met eenen dweel. Voet heeft ook eens geslegen met de vuist op Doolaeghe Camiel en een ander keer op 't hoofd van Doolaeghe met de bel. Hij deed expres om te sla gen met de bel, nochtans Doolaeghe heeft onder de bel geloopen binst dat de surveillant Voet klonk. Vanheule, 14 jaren oud, weeze, heeft ook Simoens Valère zien mishande len door Voet. Voet heeft zegt hij, geslegen met de bel op Doolaeghes hoofd. Hij heeft de bel genomen om te slaan omdat Doolaeghe zeiWij zullen 't avond kaas hebben Vanleene heeft eenen slag van Voet gehad op het hoofd dat zijne lip er van gezwollen was. Vanheule getuigt dat Doolaeghe hem gezegd heeftwij moeten al te maal het zelfde zeggen van Voet. Pauwels Leopold53 jaren oud, be stuurder der weezenschool zegt dat geen een wees hem eene klacht inge diend heeft, Simoens heeft hem gezegd geen slagen gehad te hebben. Hij was korten tijd in de school als hij een gezwel kreeg achter de oor. De moeder heeft hem gevraagd om het kind te mogen 't huis hebben. Hij heeft haar geantwoord dat hij daarin niet zoude toestaan. Hij geeft slechte inlichtingen over het karakter van Doolaeghe en Vanleene. Vanleene ondervraagd door Van Raes heeft bekend dat Doolaeghe hem ge zegd had dat de surveillant Voet ging gestraft worden om geschopt te heb ben aan Simoens bij het torretje. Voor wat het kind Simoens Valère betreft heeft M. Pauwels geen rapport ontvangen van M. Simoens, onder wijzer. Hij verondersteld een samenzwee- ring tegen het Gesticht en de klacht tegen Voet zou, volgens hem, een ge volg zijn van dit complot. Op aanvraag, Vanleene zou gezegd hebben dat jammer was dat Declercq gemist had in zij ne verklaring bij de onderzoekrechter. Simoens Hendrikonderwijzer in de Weezenschool, verklaart geen klachten ontvangen te hebben niet meer van Simoens dan van de andere kinderen nopens Voet. Hij heeft ondervonden zekere dag dat Simoens Valère een gezwel kreeg aan de lieschen. Men heeft voor hem een band doen komen hij heeft nog eenigen tijd gesukkeld pitoyabie et résigné, pai'lant le moins possible et seulement pour ne pas se montrer impolie, elle semblait une victime violentée, a laquelle ne manquaient pas même les fleurs du sacri fice. Des jeunes gens des partis superbes, la demandèrent en mariage, soit directement a elle-mêine, et alors elle leur répondait de faQon a leur öter tout espoir, soit au père qui en parlait a sa fille... et c'était non, invariable- ment non, un refus sans colère ni passion, un refus ennuyé et froid. Parmi les prétendants a la main de mademoiselle Delmas, il y eut des banquiers millionnaires, des officiers jeunes, beaux et braves, des chefs d'industrie, des ar tistes, et entre ceux-ci un peinlre célèbre qui ne put même obtenir l'autorisation de faire et de lui olïrir son portrait il y eut de vieux noms hisloriques avec sur leur blason couronne fermée... Les parents de Georgette ne man quaient pas de la conseiller, de vanter les as pirants, maïs ils prêchaient dans le désert, et la jeune filie éprouvait a les écouter un véri- table malaise sans re'pondre, elle parlait d'autre chose, ou silencieusement prenait son grand rosaire pour s'isoler du monde et résis- ter, qui sait aux malices du démon. Un jour, sa mère l'interrogea trés secrète- ment parmiceux qu'elle avait rencontrés et qui n'osaient plus se déclarer, aucun ne pou- vait-il espérer. Nous sommes dans une assez belle posi tion sociale, disail madame Delmas, et avec nos relations il y a toujours moyen de rompre la glacé. J'estime absurde cette idéé re?ue que ni la jeune fille ni ses parents ne peuvent ris- quer aucune espèce de démarche. Voyons... tot dat hij gedregen geweest heeft naar 't hospitaal. Van Raesonderwijzer. Vanleene heeft hem verklaart dat Doolaeghe hem gezegd had het is bij het tor retje dat den stamp gegeven is ge weest. Vanleeneweeze, wederom bijgeroe pen verklaart niet gehoord te hebben dat Doolaeghe zegde aan Vanheule Wij moeten allen hetzelfde zeggen hij stondt bij hem niet. Seghers ook wedergeroepen miskend dat Doolaeghe hem ooit zou gesproken hebben van de zaak ten laste van Voet. Declercq bijgeroepen verklaartDoo laeghe heeft mij dezen morgend niets gezegd nopens Voet. Op nieuw ondervraagd verklaart Vanleene dat hij dacht dat na 't onder zoek voor den heer Vandaele hij niet gesproken had van hetgene Declercq gezegd had. Vandaeleonderzoeksrechter, ver klaart daarop doch tegenspraak gevon den te hebben op een punt tusschen twee of drie jonge weezen de dag zelf van het onderzoek. De rechtbank veroordeelt M. Voet- de belichten uit hoofde van den kaak slag aan Doolaeghe gegeven in eene boete van tien franken en een tiende der proceskosten. De rechtbank ver zendt, den betichte van het vervolg nopens de andere klachten. Meester Colaert verdedigt den be tichte. Aan het openbaar Ministerie zetelt M. Ridder van Eliewyck. Le Lundi de la Pentecöte la musi- que des Anciens Pompiers fera pedibus cum jambis une excursion a l'étang de Dickebusch. Le départ du local est fixé a 2 heu- res. L'Harmonie jouera ses marches les plus entrainante8 jusqu'au sortir de la Kruisstraat pour donner finalement h l'étang un concert complet. Avis aux amateurs de bonne musi- que. II est plus que probable qu'il n'y aura personne pour entendre l'Har- monie Comme toujours d'ailleurs Le retour s'effectuera dans les mêmes conditions que le départ. du 8 au 15 Mai 1896. Naissances: Sexe masculin, 5, id. féminin,3. Décès Sonneville, Henri, 23 ans, cordon nier, cultivatenr, rue de l'Aumónier. Carton, Sylvie, 65 ana, religieuse, rue de la Boule. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 0; id. féminin, 1. une confidence bien intimek ta mère... Tu as peut-être un de ces chagrins... Non, dit Georgeite, non. Je pourrais épouser un fils de roi, je dirais non. Tu devrais bien me laisser tranquille maintenant, puisque j'ai docilement obéi a tout ce que vous m'avez demandé depuis une longue année A mesure que mademoiselle Delmas s'en- foncait dans la dévotion et s'opiniatrait, k me sure le curé lui conseillait de se mêler hon- nêtement au mouvement du monde, sans oublier, cependant ses habituelles dévotions. II fallait que Dieu et le diable pussent tour k tour plaider leur cause. Le prêtre avait repris sur la jeune fille une puissance magnétique totale. D'après ses conseils, elle achela YImi tation de Jésus-Christ, par Thomas A Kempis, ce code de l'incurable désespoir des vies de saints et le Catéchisme de perseverance de l'abbé Gaume, qut vinrent se ranger en bon ordre sur un rayon et qu'elle lut avidement. Ainsi, lui répétait le curé, malgré les pièges que vous tend le monde, et Satan sous mille formes, vous résisterez victorieusement et ne chancellerez pas. Quasi a facie colubri fuge peccata dit l'Ecclésiaste, et si accesseris ad illa suscipienl te. A B. chacun savait que mademoiselle Del mas allait entrer chez les carmélites. On se figure quels comérages de pie borgne une nou velle semblable soulève dans un village wallon. Mais personne n'osa en parler directement a l'ingénieur, par instinctive prudeuce Delmas marchait sombre et le front plissé, sans ivgar- derni saluer ceux qu'il rencontrait; il ne sem blait d'humeur k répondre poliment PAR SUITE. LA SUITE AU PH0CHA1N NUMÉRO.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3