mm Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en van het Arrondissement Liberale Associatie van leperen. Het onderwijs en het clericalisme. XJne parole ofïieielle. Welsprekende cij fers Samedi, 17 Oclobre 1896. 5 centimes Ie numéro. 2e annce. Herziening der kiezerslijsten 51. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 3 francs. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. .3§ge tKSW JParaissant le Hatnedi. l'UNION FAIT LA FORCE. Werschijnende des Zaterdags. Het bureel der Liberale Associatie doet eenen dringenden oproep aan de kiezers die, tijdens de laatste kiestijd- perk, bestatigd hebben dat zij op de kiezerslijst niet waren ingeschreven of het niet waren met het getal stemmen, waarop zij recht hebben het moedigt ze aan bij hunne onderlinge gemeente besturen hunne rechten te doen gel den. De kiezers die van wege een gemeen tebestuur melding zouden ontvangen van hunne naamuitschrabbing of van de vermindering hunner getal stem men worden verzocht, van hunne be wijsstukken voorzien, zich te wenden tot het bureel der Liberale Associatie, Seminariestraat, de Zondagen van 11 ure vóór- tot 1 ure nanoen en al de da gen der week van 5 tot 7 ure 's avonds. Het laatste verwij 1 om voor de ge meente overheid te reklameereu ein digt met 31 October aanstaande. «Wie durft beweren dat de eleri- calen het officiëele onderwijs heb- ben vernietigd heeft vlakweg gelogen wie vertelt dat de onder- wijzers werden gebroodroofd, liegt; zij genieten integendeel, vette wachtgelden, die hun toelaten lui te rentenieren wie spreekt van ont- volking der scholen zoo druk be- zocht als thans. Deze en andere niet minder ge waagde beweringen, waarvan niet ééne door het minste bewijs is ge steund, vindt men schier alle dagen in de clencale pampieren. Dat de clericalen echter niemand zullen misleiden is eene uitgemaakte zaak. Te zeer is de schooloorlog en zijne hatelijkheden gekend, t.e talrijk zijn de slachtoffers van de honorabele clericale ministers, te luid hebben hunne klachten geklonken dan dat de rol, welke het clericalisme tegen over het onderwijs heeft gespeeld en nog speelt vergeten zou worden. De oorlog aan het onderwijs, voor de vrijmaking van den geest van de menschen, is een der eerste punten van het programma eens katholieks. De reden hiervan kan samengevat worden in deze enkele woorden In den strijd tusschen het Huis van Hebben en het Huis van Ont beren slaan de vertegenwoordigers van het eerste op een bevoorrecht terrein. Zij strijden van uit de hoogte tegen een vijand, die in de vlakte staat, en op wien al de slagen neer komen. Het volk, de volksvertegenwoor diger van het Huis van Ontberen staat in de vlakte. -* i Vroeger, toen de menschen nog zoo fatsoenlijk niet waren als thans, noemde men het volk slaafen het mocht dulden en lijden, zonder dat Administration et Redaction rue au iknrrc, 20, Ypres. EEsVD/MCliT MAART MACHT. het ooit mocht hopen op Iotsverbete- ring. Serous non habet caput, non est personawas de leus, en dientenge volge Averd er niets gedaan voor dit redelooze, onpersoonlijke wezen. Het land bebouwen, zijn heer dienen, was de reden en de bestemming van zijn bestaan. Waarom zou men het volk onderwezen hebben Ware dit niet de deur geopend voor gevaar lijke eischen, voor revolutionnaire ideeën De bezitters hielden het licht voor zich zeiven, en lieten de slaven in het duister lijden. Een tijd kwam echter dat men het woord slaaf onfatsoenlijk vond. Men veranderde het in lijfeigenelaat en, nog een weinig later, wanneer deugd en bravigheid hun toppunt hadden bereikt, werd het in werk man, boerenz veranderd. Aan den toestand zeiven werd echter weinig of geene verandering toegebracht. Heden, zooals vroeger, blijft het Huis van Hebben getrouw aan zijn grondbeginsel onwetendheid voor den volkstand, omdat op's volks onwetendheid zijne macht isgesteund. Overal waar zij de kans klaar zien, vernietigen de clericalen het vrijzin nig onderwijs, cn vervolgen zij die genen welke de leer van vrijheid in denken en handelen, van gerechtig heid in maatschappelijke toostanden, verspreiden. Dit onderwijs, deze leer is schade lijk voor hunne heerschappij. Zij vervangen dit door een onder wijs naar hunnen leest geschoeid door eene leer welke het volk allerlei geluk beloofd... in den hemel. Ondertusschen bedriegen zij het op aarde, en buiten het uit zoo veel zij kunnen. Maarzooals een straatjongen huilt, dat hij het niet heeft gedaan wanneer men hem op heeterdaad van kwapoetserij betrapt, zoo huilen zij ook wanneer wij hen hun schande lijk, laaghartig gedrag jegens onder wijs cn onderwijzers verwijten. Laten wij hen huilen. Laten wij des te meer voortgaan met hun hunne wandaden op het hart te drukken. Laten wij hen bespotten en uitla chen wij weten dat ons verwijt hen bloedig treft. En tot onze lezers zeggen wij vergeet niet dat gansch de strekking der clericale partij nog steeds is, langzaam doch zeker het volksonder wijs te dooden en de maatschappij terug te voeren tot de gevloekte tijden van vroeger, toen de geestelijkheid alleen meester was en het volk, waar uit gij zijt gesproten en waarvan gij deel maakt, slechts één recht bezat voor de luiaards te werken, en zelve van niets mocht genieten. Gedenkt de strijdleus van Gam- betta het clericalisme, ziedaar de vijand en dat, zoolang de papen meester zijn, er geen vooruitgang mogelijk is. Lorsqu'on fera le bilan du ministère actue), ïl n'y aura guère, pensons-nous, qu'un acte louable a y relever l'in- stitution du département et de l'inspee- tion du travail. Ce département a fait, depuis sa fon- dation, quelques publications intóres- santes nous citerons entre autres les Rapports annuels de Vinspection du Tra- rail; le année (1895), tome lr (Rapports de l'administration centrale. (1) Notre intention n'est pasaujourd'hui de donner une analyse de eet intéres sant volume. Nous ne voulons en ex- traire qu'un fait, en attirant sur cet ouvrage l'attention de tous ceux qui ont a coeur la situation de la classe ouvrière en Belgique. Parmi les rapports contenus dans le volume en question, figure (pp. 198- 248) un rapport sur les inconvénients et les dangers de Vemploi industriel du sul/ure de carbone, par M. le DrGlibert, inspecteur du travail a l'administration centrale. Ce rapport est un travail remarqua- ble, fortement documenté, fruit de re cherches et d'observations conscien- cieuses et multiples. II est consacré, en grande partie, a la description d'ob servations cliniques faites sur de mal- heureux ouvriers et ouvrières atteints d'intoxication par le sulfure de carbo ne. Ce produit, trés dangereux d'autre part a cause de la facilité avec laquelle s'enilamment les abondantes vapeurs qu'il répand, est employé en Belgique presque uniquement dans l'industrie du caoutchouc. M. le D1' Glibert a eu l'occasion d'ob- server de nombreux malades, empoi- sonnés par le sulfure de carbone. Yoici les troubles physiologiques qu'il a con- statés le plus souvent, non isolément, maïs simultanément maux de tête, vomissements, somnolence,incoordina tion des mouvements, hallucinations, fatigue, parésie et ataxie, troubles vi- suel8, etc. II s'agit done de phénomènes d'une gravité exceptionneile, dont la cause ne peut être que Paction sur l'organis- rnedes vapeurs de sulfure de carbone. Car M. Glibert a constaté ladiminution de ces troubles dès que le malade quit- tait la fabrique de caoutchouc (le plus souvent paree qu'il était trop grave- ment atteint pour continuer le travail), pour les voir reparaitre dès qu'il y re- prenait sa besogne. Quant a savoir si ces phénomènes d'intoxication sont dus au sulfure de carbone lui même ou aux impuretés qu'il contient, M. Glibert n'est pas fixé sur ce point. II a entrepris, pour l'é- claircir, une série d'expériences dont le résultat ns peut manquer d'intéres- ser vivement tous ceux qui s'occupent d'hygiène industrielle. Nous arrivons au fait que nous vou lons citer ce qui précède était néces saire pour le mettre en lumière et lui donner toute sa signification. Nous laissons la parole a M. Glibert lui-même, que nous citons textuelle- ment (p. 233) (i) Bruxelles, Office de Publicité Société beige de librairie 1896. Un vol. in-8° de 276 p. Prix, broché, 3 fr.25 cart, toile, 4 fr.25. Quoi qu'il en soit, les troubles existent et les industriels eux-mêmes reconnaissent cette vérité, maïs il en est qui indiquent, co mme causes prin cipals des maladies alteignant leur personnel, la misère et Finconduite ils ont soin de ne faire jouer au sulfure de carbone que le röle assez cffacé de cause occasionnelle. J ai voulu me rendre compte de visu de la réalité de cette apprecia tion j'ai visité nombrc de families ouvrières j'ai cherché, autant qu'il m'a été possible, a pénétrer leurs ha bitudes, a connailre cn détail leur manière de vivre jai interrogé les proches, les voisins je suis entré a i'improviste et aux heures les plus variées dans ces intérieurs de misé- reux et jat retenu de mon enquête l'impression suivanteles ouvrières du caoutchouc soufflé se recrutent, en effet, dans la classe ia plus malheu- reuse et la plus pauvre de la société il est incontestable que ralimentation insuffisante et l'hygiene privée deplo rable aidenl puissamment le poison sulfo-carboné dans son oeuvre funeste sur ces organismes débilités. Mais il est faux et pro fondement injuste (Sattribuer d l'immoralitè et aux vices la part principale dans cette intoxica tion. Certes, j'ai vu des misères, j'ai vu parfois aussi des ménages irrégu liers, maïs je nai point rencontré de vile débaucheje n'ai point constaté d'ivrognerie, et si parfois l'une ou lautre de ces malheureuses aggrave son état en absorbant un peu d'alcool, c'est, non pour satisfaire une passion mauvaise, mais paree que, dans son ignorance, olie croit que cet excitant lui est indispensable pourlutter avec succès contre l'msalubrité de son oc cupation. Voiladonc un fonctionnaire (qui est en même temps un homme de cosur, son rapport suffirait a le prouver) forcé de constater,dans un document officiel, que des ouvrières ont été a la fois em- poisonnées par une industrie et calom- niéespar l'industriel qui en vit. On jaarle souvent de la nécessité d'un apaisement dans les rapports du capi tal et du travailmais on ne le prêche jamais qu'a l'ouvrier, parfois un peu brusque dans l'expression de reclama tions généralement justifiées au moins en quelque point. Ne ferait-on pas bien de prêcher aussi un peu la paix et la justice a l'industriel qui, pour éviter de devoir modifier ses installations, n'hésite pas a calomnier celles que tue l'industrie malsaine qui le fait vivre et l'enrichit Pel de C. ln de jaren 1879 tot '85, bereikten de accijnsrechten, onder het liberaal ministerie middelmatig jaarlijks de som van 33,400,000 franks. Op het zelfde tijdverloop van '86 tot '90 onder het klerikaal bewind, klom dit cijfer middelmatig tot 40,000,000 fr. van '91 tot'95 ishetgestegen tot 59,371,420 franks. Eindelijk in de berekening van het budget van 1897 schat men, de inkom sten op fr. 64,398,000. En er dient nu POTJE LA VILLE, POTJE LA PEOYINCE, par an x> fr. SO. Pour les annonces de France et de EeJgique [excepté les deuxFlandres} s'adresser al"Agence Havas, Bruxel- les rue de la Madeleine, 32, et a Paris, 8 place de la Bourse. Se EG&5S3Bai SB*tSStBSX&aERSBBSRÏÏ

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 1