Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en van het Arrondissement «dat het onderwijs onzergemeentescho- len kosteloos zal blijven gelijk het nu bestaat. Samedi, 31 Octobre 1896. 3 centimes le numéro. 2e année. IV» 52bis. GEMEENTERAAD (Get.) II. COLAERT, Au Journal d'Ypres. PEIX DE L'ABONNEMENT t Par an 3 francs. Par an fr. 50. Annonces10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. Mparais»ant le Samedi. Verschijnende des Zaterdags L UNION FAIT LA FORCE. Administration ct Redaction rue au Bcurrc, 20. Yprcs. EENDRACHT MAART MACHT. van leperen. Openbare, zitting van Zaterdag 24 October 1896. De zitting wordt geopend te 5 ure 10 m. Zijn aanwezig de heeren Surmont de Volksberghe, Burgemeester. Voor zitter Colaert en Berghman, Schepe nen Breyne-Devos, Boone, Begerem, Bouquet, Struye, Fiers, Vandenboo- gaerde, Decaestecker, Vanderghote, D'Huvettere en Fraeys, Raadsleden Gorrissen, Secretaris. De heer Iweins d'Eeckhoutte laat per telegram weten dat hij de zitting niet kan bijwonen. Het verslag der zitting van 22 Au gustus 1896 wordt goedgekeurd dat der zitting van 10 October wordt op het bureel neêrgelegd, ter inzage der Raadsheeren. Mededeelingen. De heer Voorzitter geeft lezing van een brief van den heer Gouverneur der Erovincie waarin vermeld wordt dat et wachtgeld der leeraars van het af geschaft gemeentecollege in het kort zal worden uitbetaald. Gemeentegoederen verhuur van gronden gelegen langs de stads grachten van af de Meenepoort tot aan de zwemplaats. De heer Voorzitter deelt mede dat die gronden weer verhuurd zijn aan den vroegeren gebruiker voor een termijn van 9 jaren. De heer Breyne verklaartdat verschei dene personen wenschen dat deze gronden openbaar zouden verhuurd worden. De heer D'Huvettere vraagt dat de huur zou aangegaan worden voor een termijn van 18 jaar hetgeen de huur ders zou toelaten er boomen van eenige waarde op te planten. Zoo zouden onze buitenwandelingen rond de stad veel aantrekkelijkheid winnen. De heer Breyne vraagt dat men die gronden zoohaast mogelijk weer zou verhuren opdat de huurders er fruit- boomen zouden kunnen op planten het is nu het gepaste oogenblik. De heer Voorzitter zegt dat het Colle ge eene vraag zal doen aan de Besten dige Deputatie nopens het voorstel van den heer D'Huvettere. De heer Colaert zou willen dat men aan den huurder volle vrijheid late om de pacht na de 9 jaren te vernieu wen. De heer Vandenboogaerde vraagt of de huurder de keus zal hebben om de gronden voor 9 of voor 18 jaren in pacht te nemen. De heer Decaestecher wenscht de uitge strektheid der gronden en den huur prijs te kennen. De heer Voorzitter geeft aan het acht baar lid de gevraagde inlichting en de bespreking wordt gesloten. De heer Voorzitter legt het voorstel van den heer D'Huvettere in stem ming. Het wordt bij eenparigheid aan genomen. Burgerwacht: budjet -1897. Zonder opmerking aangenomen. Gemeentescholenbewaarscholen huishoudschool: budjetten 1897. De heer Voorzitter verklaart dat de jaarwedde van 4 leeraars der aangeno men scholen van 100 fr. verhoogd werd, hetgeen die jaarwedde van 1200 tot 1300 fr. brengt. De heer Bouquet doet een voorstel (in het vlaamsch). Daar dit voorstel eene zaak van personen betreft doet de bur gemeester opmerken dat het in gehei me zitting moet gedaan worden. Be heer Bouquet verontschuldigt zich. De heer Struye (in het vlaamsch) drukt den wensch uit dat men de aan genomen scholen op denzelfden voet zou stellen als de gemeentescholen. Meermaals reeds heeft hij die vraag gedaan, maar nooit werd er gevolg aan gegeven. Hij vindt het zeer natuurlijk dat de ouders opmerkingen maken om dat men meer betaalt m de aangeno men scholen dan in de andere hij verklaart ook dat de stad verscheidene honderden franken zou kunnen bespa ren door het afschaften der leer- en prijsboeken, enz. Men zou ook de zang- en turnlessen kannen afschaffen of voor die leergan gen een zeker schoolgeld eischen. De heer Colaertals schepen van on derwijs, keurt het voorstel van den heer Struye goed hij bekamptde voor- deelen aan de gemeentescholen ver leend het is maar redelijk dat de ou ders in het algemeen het onderricht hunner kinders betalen hij wenscht ook dat al de scholen op denzelfden voet zouden gezet worden. Daar ech ter het budjet reeds opgemaakt is en het nu te laat is om den toestand te wijzigen, belooft hij toekomend jaar het voorstel van den heer Struye in acht te nemen. (En zeggen dat op 8 Februari 1896, de heer Colaertals Schepen van onderwijs der stad Ieperenaan den Salvator, libe raal blad van Mechelenhel volgende schreef Wat liet lag-er kosteloos ondLerwijs betreft, ik herhaal <lat wij geen cent voor kostgeld sclxoolg*e- rief of yerwarming der klassen doen t»e» talen aan de ouders, hoewel de wet het ons toelaat. Xk voeg- erbij Schepen van Openbaar Onderwijs.) De heer Voorzitter deelt niet volko men in de zienswijze van den heer Co laerthij zegt dat de ouders vrij zijn aan hunne kinders het onderwijs te geven dat zij verkiezenhij is on partijdig voor iedereen. De heer Sur mont houdt zooveel aan zijne tegen strevers als aan zijne vrienden en vindt dat die hervormingen zich niet op één dag kunnen doen. Vooraleer wijzigin gen aan den huidigen toestand te bren gen, moet men het oordeel der regee- ring vragen. Daarenboven is dit eene zaak die ernstig bestudeerd moet wor den, en dit jaar is zulks onmogelijk. Tijdens de bespreking van het budjet voor 1898 zal het voorstel van den heer Struye waarschijnlijk kunnen bespro ken worden. De jaarwedden der leeraars, onder wijzers en onderwijzeressen worden behouden en de budjetten worden aan genomen. De lieer Begerem brabbelt eenige woorden die het ons onmogelijk valt te begrijpen. De heer Burgemeester keurt het uit gaan der laureaten van de Academie en van de Nij verheidschool niet goed, en wenscht dat zulks niet meer zou ge daan worden. Hij zal trachten dit ge sticht op een goeden voet te brengen. Hij deelt de zienswijze van den heer Nyssens niet nopens de keus der inge nieurs en der programmas van deze scholen hij vindt dat men beter zou doen het voorbeeld te volgen van En geland, waar men het onderwijs vrij laat. Aankoop van muziekinstrumenten. De heer Fraeys vraagt dat de raad eene toelage van 3200 fr. zou stemmen voor het aankoopen van speeltuigen voor de stadsharmonie. (3200 fr., geen klein bier De heer Colaertals voorzitter der stadsharmonie, ondersteunt het voor stel van den heer Fraeys en wenscht dat de toelage gestemd worde. Hij hoopt dat de heer burgemeester zal toestemmen, des te meer daar hij het beloofd heeft. De heer Burgemeester ontkent zulks beloofd te hebben. De li '.er Colaert herinnert zich dat de heer burgemeester, korts vóór het na tionaal concert dat zooveel bijval had, en zooveel kostte) beloofd heeft nieuwe speeltuigen te koopen. De heer Burgemeester denkt dat men dien aankoop zou kunnen verdagen, daar de stadskas reeds zoovele kosten te betalen gehad heeft. De heer Colaert vraagt dat men over de toelage stemme. Be heer Fraeys hoopt dat de raad zij n voorstel zal aannemen des te meer daar de provincie de goedheid gehad heeft 51,000 fr. voor het gerechtshof te geven. De heer Burgemeester stelt voor die zaak tot de aanstaande zitting te ver dagen hij zal intusschen den toestand der kas nazien. Dit voorstel wordt in stemming ge legd en bij eenparigheid aangenomen. (En zoo eindigt de klucht.) De heer Boone roept de aandacht van den raad op de klachten van hande laars en neringdoeners nopens het toe zicht over maten en gewichten hij hoopt dat de raadsleden die tevens in de Kamer zetelen hun beste zullen doen om de misbruiken te doen ver dwijnen. Kerkfabriek Si Niklaas rekening 1895 en budjet 1897. Daar een der stukken ontbreekt wordt dit punt tot eene volgende zit ting verschoven. Kerkfabriek Sl Niklaas huur van goederen. Aangenomen. Stadsrekening 1895. Aangenomen. Herstelling van het Moortelkot Aangenomen. De openbare zitting wordt te 7 uur gesloten. II y a plus de trois semaines, le Jour nal d'Ypres nous sommait de dire notre avis au sujet des affaires de la coopéra- tive Vooruit de Gand. Dans notre numéro du 10 Octobre, nous lui répondions que nous nous réservons de donner notre avis quand n nous pourrons le motiver sur autre a chose que les piailleries desjournaux cléricaux et réactionnaires. Nous n'avons rien a retrancher de ce que nous disions alors. D'après 1 q Journal d'Ypres, nous ac- cuserions les journaux cléricaux d'être les auteurs des accusations qui pèsent sur M. Anseele. Ce n'est sans doute pas un journal clérical, le Bien Publicattrait en jus tice pour avoir accnsé M. Anseele de s'être payé un voyage a Londres avec l'argent des ouvrières du Vooruit Ce ne sont sans doute pas des journaux cléricaux, le Patriate, la Patrie de Bru ges. le Journal d'Ypres lui-même, qui depnis un mois s'essayent a battre monnaie en reproduisant des accusa tions qui, de leur propre aveu, sont parti- culièrement invraisemblables Pour parler d'un autre fait qui se rattache a la même campagne contre le Vooruit, ce n'est pas non plus un journal clérical que Het Volk, de Gand, qui aura aussi a s'expliquer en justice sur l'accusation lancée par lui a MUe Claeys, éditeur du Vooruitde vivre en concubinage avec un père de familie Le Journal d'Ypres paraissait faire sienne cette accusation dans l'interro- gation a nous adressée et la vierge rouge remarquons qu'il se garde bien de souffier encore mot de cette af faire. Pourquoi Serait-ce paree qu'il ne faut pas plus parler de justice au Journal d'Ypres que de corde dans la maison d'un pendu L'accusation contre Mlle Claeys, com- me celle du Bien Ptiblic contre M. An seele, étaient cependant de celles sur les- quelles il nous fallait donner notre avis illico, a la première injonction du Journal d'Ypres. Eiimes-nous tort de n'en rien faire Qui nous dit que, parmi l'ava- lanche d'accusations écroulée sur la tête de M. Anseele et de ses amis de- puis quelques semaines, beaucoup ne vont pas fondre comme neige au so- leil Et avons nous tort de nous abs- tenir, suivant les préceptes du caté- chisme, de tout jugement téméraire dans des affaires que l'intervention de la justice ramènera sans doute a leurs véritables proportions? Cette intervention de la justice a déja eu une conséquence assez bizarre. Celui qui a attaché le grelot, qui a déterminé toute la campagne contre le Vooruit, c'est M. Pol Dewitte, cor- respondant gantois du journal anar chiste hollandais Recht voor allen. A la suite du procés-verbal dressé a charge de M. Anseele par les inspec teurs du travail, M. Dewitte a étéen- tendu par le juge d'instruction. 11 pré- POUR LA VILIiE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique [exceplé les deux Flandresjs'adresser a l'Agence Havas, Bruxel- les rue de la Madeleine, 3?, et a Paris, 8, Place de la Bourse. a-iStgHc"

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 1