Examens. Société des Anciens Pompiers Gonseil communal Gemeente-Raad Au Vooruit. rie divisionnaire et le bataillon des carabi niers y adjoint seraient casernes dans la cir- conscription de leurs divisions respectives. Les chefs-lieux de ces circonscriptions se raient lre division, Gand 2e, Anvers 3e, Liège 4e, Bruxelles 5e, Anvers. Le cadre des officiers ne serait pas augmenté, provi soirement, du moins. Lei garde oiviqiie subsisterait La garde civique sera inaintenueet formée par le mode de recrutement actuellement en usage. Cependant les corps spéeiaux aug- mentés recevraient uue destination spé ciale en temps de guerre. Le conting'ent Le chiffre du contingent serait porté a dix-sept mille hommes pour Vinfanterie, grace aux nombreux cas de dispense intro- duits dans le projet. Telles sont les modifications apportées, Lundi dernier, au projet Brassine qui sera livré a la publicitépensons-nous, dans les premiers jours de Novembre. Monsieur Leopold. Mer- gdaelynoli:, fils de notre Commis- saire d'arrondissement et ancien élève du Collége communal supprimé, vient de passer, avec succès, son dernier examen de doctorat en droit devant le Jury central. C'est, avec les examens spéeiaux d'entrée dans la carrière diplomatique, le 4me que M. Merghelynck a passé cette année. Nos félicitations au jeune docteur et a ses honorables parents. Tirage du 2 Novembre 1896. Numéros des obligations rembour- sables 35. 91. 137. 165. 166. 191. 203. 223. D'YPRES. Séance pnblique du Samedi 7 Novembre 1896, a 5 heures du soir. 1. Communications. 2. Dépot du rapport sur l'administra- tion et la situation des aflaires de la vüie en 1895. 3. Dépot du budget communal pour 1897. 4. Détournement du sentier n° 20 procès-verbai d'enquête. 5. Yente d'un terrain au boulevard Malou procés-verbal d'enquête et cahier des charges. 6. Droit d'abattage procés-verbal d'enquête. 7. Achat d'instruments de musique. 8. Achat d'une pompe a incendie. 9. Ecole de musique budget pour 10. Académie des beaux arts idem. 11. Ecole industrielle idem. 12. Bureau de bienfaisance cession d'une iisière de terrain al'Etat. 13. Fabrique d'égliseS'Nicolas: comp- te 1895 et budget 1897. 14. Règlement et tarit' sur les sépul- tures revision. 11 paraxtra sous peu un pour la ville d Ypres et les environs. Les hoteliers, cafetiers, voitu- riers, négociants,etc., qui desirent être recommandés aux étrangers, sont priés de s'adresser pour tous renseignements au bureau du journal avant le premier Décembre prochain Le Comité dc la Fédération gantoise du parti ouvrier avaitexclu M. Braeclc- man, typographe, qui avait devant le tribunal comrae dans les enquêtes, condamné le mode de paiement des salaires el le mode de travail en usage a la coopérative Vooruit. Malgré l'opinion contraire de MM. Anseele, Van Beveren et De Bruyne, l'assemblée générale de la Federation a maintenu, a la presque unanimité, l'exclusion de M. Braeckman. Verslag der zitting van 27 October 1897. De zitting wordt om 10 ure geopend. De Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting dat goedge keurd wordt. Dohtoor Devos. Bij het ontvangen van de uitnoodiging tot de tegenwoor dige zitting, zijn wij geheel verwon derd geweest te zien dat de zitting, niettegenstaande de stellige beloften van schepen Vanden Berghe, op nieuw plaats had in den voormiddag. M. Vanden BergheSchepen. Dat heb ik niet beloofd. M. Marquis. Gij hebt het zeer vast beloofd. M. Dequeker. Het ware nutteloos van het af te liegen. Iedereen heeft het gehoord. Zeg liever dat gij de zitting in den voormiddag houdt' omdat gij vreest 's avonds te veel volk te zien aankomen. Bohtoor Devos. Ik zou begeeren te weten waarom de zitting, die eerst ge steld was op gisteren Maandag, ver schoven is geweest op vandaag. M. Van Merr is, Schepen. Omdat ik gisteren moest uitgaan. M. Verscheure. Daarop is er niets te zeggen. Enkelijk zal ik vragen dat in 't vervolg, ware het dat een lid der minderheid zou in belet zijn, het Sche- pen-collegie ook de zitting zou ver schuiven op aanvraag. M. Vanden Berghe, Schepen. Maar wij zijn vrij de zittingen vast te stel len op de dagen die wij alleen verkie zen, daarin hebt gij niets te zien. Doktoor Devos. 'T is waar gij hebt dat recht. Maar is het eenen katholiek toegelaten twee maten en twee ge wichten te hebben Wij als katholie ken zouden zulke handelwijze niet goedkeuren. M. BertenBurgmeester. Wij zul len overgaan tot het dagorde. 1° Stemming van opcentiemen of contributien om de leeningen der stad in te korten en het deficit te dekken der weldadigheidsgestichten. 2° Stemming van opcentiemen voor het onderhoud van beurtwegen. M. Berten geeft lezing van de con tributien die ter stemming voorgesteld zijn.- M. Schaballie. De minderheid ver zet zich niet tegen de stemming van opcentiemen, overtuigd dat men geene stad kan besturen zonder lasten te leggen. Maar vooraleer over te gaan tot de stemming van die gevraagde op centiemen of contributien, is het nood zakelijk eenen staat te hebben, uitleg gevende over het bedrag der schulden van stad, disch en hospicen. Gij be- grijpt gemakkelijk, dat het voor de minderheid onmogelijk is 95 per °/0 opcentiemen te stemmen, vooraleer het haar klaar en duidelijk bewezen is dat die schreeuwende opcentiemen noodig zijn tot het bestuur van stads- zaken. Sedert een jaar maken wij deel van den gemeenteraad, en in de enkele drie zittingen, die er plaats gehad heb ben, hebben wij iedermaal gevraagd, alvorens de administratieve zaken te behandelen, van voor oogen gelegd te zijn den geldelijken toestand van stad. De wensch, die wij uitdrukken, is im mers als order opgelegd door het art. 70 van de gemeentewet. M. Berten, burgmeester. Die toe stand zult gij zien in de budgetten en rekeningen. M. Schaballie.Gelijk ik u verleden jaar reeds gezegd heb, budgetten en rekeningen geven geeneu geldelijken toestand van stad. Budgetten geven sommen, die men voorziet te moeten uitgeven in den loop van 't jaar en re keningen niets anders dan gedane uit gaven. Wat wij willen weten dat is de schulden van stad kennen met de in komsten alsmede de te doen betalingen of uitgaven in den loop van 't jaar. M. Vanden Berg he, schepen. De staat, dien gij vraagt, is zoo gemakkelijk met om opmaken en daarbij eischt hij veel tijd. Later zullen wij hem U voor oogen leggen. MSchaballie. Later zegt gij Wan neer zal dat zijn Verleden jaar hebt gij dat ook gezegd. Dit jaar zegt gij liet nog eens en wie weet of Uw ge dacht niet is te wachten tot dat ons mandaat uit is, overtuigd zijnde ons aan de deur te zien zetten. M. Vanden Berghe, schepen. Die staat is voorgaandelijk door den gemeente raad nooit gevraagd geweest. M. Schaballie. Dat begrijp ik. Tot in November laatst was de gemeenteraad van een en hetzelfde gedacht. Gij waart dertien brave zielen in eene kloef. Burgmeester en schepenen had den het bestuur der gemeente in han den en geen enkel raadslid durfde zich er mede bemoeien, uit vrees lieu te misdoen. Maar nu er eene onafhanke lijke katholieke minderheid bestaat, hier gezonden door de kiezers tot ver dediging der stadsbelangen, vind ik het noodzakelijk dien toestand te ken nen en den gevraagden staat te bezit ten. Ten anderen, hoe wilt gij dat wij contributien stemmen zonder te weten of de stad die noodig heeft. Wij zouden er zoowel te veel als te kort kunnen stemmen, daar wij niet weten waartoe zij moeten dienen. Daarom vraag ik dat de stemming der opcentiemen zou verschoven worden tot dat het sche pencol legie dien staat heeft opge maakt. M. VanMerris, schepen. Krachtens de wet zijn wij verplicht die opcentie men te stemmen vóór 15 November. M. Schaballie. EN KRACHTENS ONS GEWETEN zijn wij verplicht geen opcentiemen te stemmen zonder te weten waarom. M. Berlen, Burgmeester. Wij zul len overgaan tot de stemming der op centiemen. M. Verscheure. De zaak vind ik van te groote aangelegenheid om er zoo dapper over te gaan. Ik begeer er ook een woord over te zeggen. Gij vraagt ons de stemming van contribu tien Gi j vraagt ons geldmiddelen. Maar bewijst hoeveel gij er noodig hebt. Geeft ons den staat van zaken. De min derheid is nu sedert één jaar gekozen en is voorzeker toegevend geweest. Heeft zij niet alles gestemd voor één jaar De rekeningen, de budgetten, enz. Langer mag zij niet toegevend zijn. En zal het schepencollegie langer de wet versmachten Zal het art. 70 dan eindelijk zijne toepassing vinden Nu bijzonderlijk dat de minderheid /oor de eerste maal geroepen is om contributien te stemmen. Begrijpt dan onze plicht als katholiek en ons recht als gemeenteraadslid. Kunt gij ons den staat van zaken niet opgeven,dan wij leggen het volgende voorstel neêr. Maar vooraleer over te gaan tot de stemming van dit voorstel, zou ik nog geerne iets zeggen. Hoeveel opcentie men zijn er hier 95. Met veel ver wondering zien wij dat geene vermin deringen van contributien zijn voorge steld. Wel integendeel geloof ik. Men zou eerder spreken van verhooging. Wat 95 ten opcentiemen Maar het is wraakroepend. In de katholieke ga- zette La Patrie heb ik onlangs een artikel gelezen betrekkelijk de opcen tiemen in sommige gemeenten daar vond ikBrugge, 60, Kortrijk, 50, Ieperen, 37, Veurne, 15, en Poperinghe 95. Waar gaan wij naartoe Wat is er dan in acht genomen van alle de verbeteringen en verminderin gen van lasten die wij voorgesteld heb ben In Dischbij voorbeeld, op het ongehoord artikel van medicamenten op het artikel van kSeerstoft'en en brandstoffen, waarvan de sommen al tijd totaal verbruikt zijn, 't zij goede jaren, 't zij slechte jaren, op het schreeuwend artikel van maandegeld dat in acht jaren van 22000 op 30000 franken geklommen is, en ongelukkig lijk zoo onregelmatig is uitgedeeld, door disckmeesters-neringdoeners die enkelijk hunne eigene belangen in acht nemen. In Hospicenwaarom het Oude Mans Huis niet op eenen anderen voet inge richt, dit in 't voordeel van de ouder lingen zelf en van de stad? Waarom werken de ouderlingen, die een last zijn voor stad, voor S' Nicolaas in plaats van voor Poperinghe Waarom moet dien opbrengst, ALLE JARE DUIZENDE FRANKEN, naar S' Nico laas gezonden worden In de HOPPE-SCHAAL, waarom daar geene hervorming ingebracht, die gansch moet strekken ten voor- deele van den landbouw, die sedert jaren zoo zeer lijdt Waarom dan geen gevolg gegeven aan de zoo schoone ver beteringen, voorgedragen door M. Schaballie in zitting van 21 Maart 1896, en sedert dien door alle landbouwers en alle kooplieden alom besproken en goedgekeurd Eindelijk, is er daar geen middel om die opcentiemen, die bijna uitsluitelijk wegen op den landbouwer en de ne- rmgdoender, te verminderen Bij voorbeeld, met contributien te leggen op artikels van luxe en andere, zooals verleden jare de katholieke adminis tratie van Rousselare heeft gedaan, ik zegge de katholieke administratie van Roussselare. In ben woobd. Waarom niet gehandelt, MM., even als een goede vader van huisgezin Een goede vader van huisgezin handelt met voorzienigheid en met besparin gen te doen waar hij kan. Is een katho liek gemeente-raadsheer niet verplicht te handelen even als een vader des huisgezins Moet hij de godsdienstige en stoffelijke belangen van stad niet behertigen overal waar het noodig is Draagt hij geene verantwoordelijkheid zoowel jegens zijne contribuabels die hem gestemd hebben, als ten opzichte van zijne eigene conscience? En ik houd eraan, MM., hier op nieuw te verklaren dat de leden der minderheid katholiek zijn, dat zij overal hare plichten weet te kwijten, en niet lan ger medeplichtig wil zijn aan zoovele verwaarioosheden in de verscheidene besturen, aan zoovele onregelmatighe den, aan zoovele misbruiken. En wat is nu de plicht van eenen ge meente-raadsheer Is hij landbouwer, hij moet handelen tot verbetering van den landbouw. Is hij koopman, dat hij werke tèn voordeele van den koop handel. Is hij Doktoor of Apotheker, hij is in geweten verplicht zijn ver stand, zijne kennissen te gebruiken om alle kosten en lasten betrekkelijk zijn ambt te verminderen. Een gewetens volle en katholieke raadsheer hoeft dus alle eigene en persoonlijke belan gen van kant te stellen en stadsbelan gen boven alles te plaatsen. Niet ge noeg is het katholiek te zijn bij naam, men moet het zijn in daad. Ik eindig hier zeggende dat de min- d rheid besloten heeft hare rechten te doen gelden ik geloof niet onredelijk te zijn na alle rekeningen en budgetten voor één jaar uit toegevendheid ge stemd te hebben, en een gansch jaar tijd gelaten te hebben aan de meerder heid. M. Schaballie. Inderdaad ik ben van het gedacht van M. Verscheure. Die 95 contributien zoo schreeu wend, komen voort, zegt M. Vanden- Berghe, van leeningen welke de stad heeft aangegaan. Waarom Om nutte- looze werken te verrichten. Is Pope ringhe, ingezien zijnen slechten gelde lijken toestand, eene stad om werken van pracht en sieraad te verrichten, zooals den hof op de kleine markt, den boulevard van het kerkhof, wer ken die duizenden franken gekost heb ben en die aan niemand nuf noch voor deel geven. Hadde de Kleine Markt gelegd geweest in kalsijden, die kost had ten minste voordeel opgeleverd. Op die wijze zou de uitbreiding van de zwijnëfeesten, die hier zeer bloeiend zijn, en de inrichting van koeifeesten veel gemakkelijker geweest zijn. Maar die hof veroorzaakt niets dan schade en nadeel aan de kleine markt op da gen van feest. Ik vind dat nuttige en noodzakelijke werken alleen dienen uitgevoerd te worden in eene stad zoo in schulden als deze van Poperinghe. M. Vanden Berghe, schepen. Gij spreekt van nuttelooze werken zooals den hof op de kleine markt. Had ik die plaats in kalsij steenen moeten doen leggen, dan had dit werk meer gekost en ook zoo schoon niet geweest. De boulevard op het kerkhof, die een prachtig werk is, het verleggen van de Pottestraat, zoo noodig, het uitbreiden van de kalsij de der Casselstraat, zoo nuttig, en het verbeteren der Meessen- straat, dit allen zijn werken die, ten gevolge van de tussclienkomst van Staat of Provincie weinig aan Stad ge kost hebben. MSchaballie. 'T is met groot ge noegen dat ik verneem dat alle die werken, welke M. Vandenberg'ne komt aan te halen, uitgevoerd rijn geweest bijna ten uitsluitelijken laste van Staat en Provincie, en met de tusschenkomst van de Stad voor slechts een klein ge deelte. Dewijl al die werken maar van VAN

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 2