1 Allerhande nieuws. Fl. bartier, UN MONSIEUR Etat-Civil ci1 Ypres, Nieuws uit de kierikale wereld. Ne jelez plus vos vieux para- pluies faites-les recou- vrir a la maisou Emmery- Polley, rue. au Beurre, a Ypres. Prendre attention au numéro Boterslraat, 19, leperen. kleine kost geweest zijn, van waar ko men dan die honderd duizenden en honderd duizenden franken schulden. Men zegt zelf EEN M1LLI0EN. En hoe wilt gij dat wij zulks juist weten, daar gij het verbergt. In alle geval moeten die schulden uit ter mate groot zijn, dewijl gij ons voorstelt 95 °/0 op centiemen te stemmen. M. Vandenbergheschepen. Het pu bliek weet genoeg hoeveel schulden de stad heeft, en dat die voortskomen van het leggen van kalsijden over 10 en 20 jaren. M. Schaballie. Het verwondert mij dat het publiek de schulden der stad kent, wanneer wij, gemeente-raadsle den, die het eerst en vooral zouden moeten weten krachtens de wet, er volkomen geen kennis van hebben. Algemeen gelach Maar neen, Burgemeester en Sche penen, tegenstrijdig met hunne katho lieke princiepen, dragen haat en nijd tegen de minderheid, politieke wraak durven en zoeken zij te nemen, bij zooverre dat zij de wetten onder de voeten trappen om de minderheid geene voldoening te moeten geven. Ik geloof dat de tijd eindelijk gekomen is, inge zien de zware schulden waarmede de stad belast is, dat de katholieke min derheid en meerderheid hand in hand gaan om gezamentlijk door wijs bes tuur en spaarzaamheid die schulden af te leggen, in plaats van die zwaarder en zwaarder te doen drukken op onze zoo beproefde bevolking. In ons gewe ten zijn wij overtuigd dat het mandaat dat wij vervullen niet dienen mag om dwaze politieke wraak uit te oefenen en eigen of persoonlijke belangen voor te staan, maar wel om de intres ten van de belasting-betalers te ver dedigen. "Waarom niet eindelijk gezocht om de contributien te verminderen, bij middel van de besparingen zoo dik wijls hier door de minderheid voorge dragen 'T is bijzonderlijk op de ne ringdoeners en de landbouwers dat die lasten zoo zwaar wegen,zij die in dezen tijd van crisis sedert eenige jaren zoo veel moeite hebben om in hun bestaan te voorzien. Waarom die ten hunnen voordeele niet verminderen, en indien noodig vervangen door belastingen op artikels van pracht en liefhebberie, gelijk het KATHOLIEK Gemeente-bes tuur van Rousselare verleden jaar ge daan heeftlasten leggen op groote en middelbare begravingen, op pianos, op velos. M. Vanden Bergheschepen. Maar die lasten zouden niets opbrengen. M. Schaballie. Weihoe Ik kan u bewijzen dat met de voorschrevene be sparingen en voormelde lasten er eene vermindering van 15 °/0 opcentiemen zou kunnen gedaan worden. En hoe zouden landbouwers en neringdoeners hierover niet voldaan zijn. M. Bertenburgmeester. Ik geloof dat dit artikel genoeg besproken ge weest is om over te gaan tot de stem ming. M. Schaballie en M. Ver scheure. Wij verzetten ons tegen die stemming, en in naam der katholieke minderheid leggen wij het volgende voorstel nêer Aangezien de Gemeente-Raad het Recht heeft den geldelijken toestand der Gemeente te kennen. Aangezien dit recht gewettigd is door artikel 70 der gemeente-wet. Aangezien het Schepen-Collegie weigert of zich onbekwaam acht in deze zitting hierin te voorzien. Stelt de katholieke minderheid voor De stemming van alle opcentiemen te verschuiven tot op den dag dat den geldelijken toestand zal neergelegd worden. M. Van Merris, schepen. Ik vraag eerst over te gaan tot de stemming van de opcentiemen. (Algemeen Gelach). If Schaballie.Dit is onmogelijk. Waar zijn toch uwe gedachten, Mr Indien de opcentiemen eerst gestemd zijn, dan heeft ons voorstel van ver schuiving geene waarde meer. M.Bcrlenburgmeester. Dat is inder daad waar, en ik zet ter stemming het voorstel van de heeren Schaballie en Verscheure. (Dit voorstel is verworpen met 8 stemmen tegen 5, meerderheid tegen minderheid). M. Berlenburgmeester. Wij zul len dus overgaan tot de stemming van de contributien of opcentiemen. (De 95 o/0 opcentiemen of contribu tien worden aanvaard met 8 stemmen tegen 5. (8 oude raadsleden tegen 5 nieuwe). M. Schaballie. Niettegenstaande de stemming van de opcentiemen, be houd ik het recht het art. 70 der ge meente-wet te doen uitvoeren, en ter dier uitvoering des noods de hulp van den heer Gouverneur en van den heer Minister in te roepen. (Algemeene goed keuring). 3°Verandering in het schoolgebouw. Aangenomen met algemeene stem men. 4° Verbetering van landwegen. M. Vanden Bergheschepen. De stukken opgezonden door het Schepen- Collegie, ten einde het kosteloos ver voer der noodige materialen tot het leggen van de keizeis te bekomen, zijn door het ministerie weêrgezonden om dat zij de vereischte voorwaarden niet vervulden. De Gemeente-raad had besloten de keizeis te leggen op 2m50c breedte en 0,20c dikte. De heer Minis ter legt op, om het kosteloos vervoer toe te staan, dat de keizeis moeten 3m breedte hebben op 0,30° dikte, en de straten in de noodige plaatsen moeten gedraineerd worden, eenig middel, om goede en duurzame keizeis te verkrij gen. M. Schaballie. De minderheid aan vaardt de zienswijze van den heer Mi nister en stemt toe de keizeis in de vereischte voorwaarden te leggen. In de Commissie van Openbare Wegen, toen de heer schepen Vanden Berghe gezegd heeft dat de materialen zouden vervoerd worden door de aanpalende landbouwers, heb ik en M. Dequeker gevraagd dat er pogingen zouden ge daan worden opdat de ijzeren weg die materialen zoude verzenden in de maanden Januari en Februari, maan den gedurende dewelke dachten wij de landbouwers best tijd hadden om die af te halen. Hierin had men zelfs toe gestemd. Maar naderhand en na nieuw onderzoek, hebben wij de overtuiging gekregen dat die wintermaanden niet schikken voor zulk vervoer, daar het negen jaren op tien in die maanden vriest en sneeuwt, en de boerepaarden blootgesteld zijn aan alle slach van gevaren. Daarom vragen wij, dat de maanden Mei en Juni zouden verkozen worden. Vroeger zal er aan de keizeis niet kunnen gevrocht worden, daar de straten zoo verslecht zijn, met het ma ken der bedden. M. Dequeker. Ik kan niet verstaan hoe men de bedden heeft uitgesteken, vooraleer de noodige materialen te hebben om de keizeis te beginnen leg gen. Ten eerste de straten zijn zoo slecht geworden dat geen boer er meer kan doorrijden, en dat menschen en paarden blootgesteld zijn aan ongeluk ken. Er zijn plaatsen waar de kwelm een meter diep is. Ten tweede het is een nutteloos en kosteloos werk, dat op nieuw zal moeten gedaan worden. M. Vanden Bergheschepen. Wie zou gedacht hebben dat dit zoolang zou aangesleept hebben. Mijn gedacht was dat die materialen op tij ds" gingen toegekomen zijn. M. Schaballie. Dat is geene ver schooning. Gij zijt immers veel te veel jaren in de administratie om zulks te kunnen gelooven en gij weet ten ande re, beter dan ik, dat al wat men moet bekomen door de tusschenkomst van staat of provincie; doorgaans meer ja ren dan maanden duurt. M. Verscheure. Haddet gij de com missie of den Gemeenteraad bijeenge roepen, geen den minsten twijfel be staat dat het maken der bedden van de keizeis ging verschoven worden. Men had U de nadeelen er van klaar voor oogen gelegd. Maar neen, meester hebt gij altijd geweest en meester wilt gij blijven. Den Gemeenteraad, ondanks de wet, wilt gij niet erkennen. Maar met al dat, zijn dit geld verkwistingen ja of neen, tweemaal hetzelfde werk doen. Ongelukkig voor de lastbetalers die nog niet genoeg te betalen hebben. Maar iedereen weet reeds maar al te wel dat wij een voorbeeld van goed bestuur hebben. (De voorwaarden, voorgeschreven door den heer minister, tot het leggen der keizeis, worden met eenparigheid van stemmen aanvaard). 5° Verandering aan de lijnrichting voorgaandelijk aangenomen voor de Veurnestraat. (Aanvaard). (Wordt voortgezet). Bij plaatsgebrek kunnen wij vandaag maar een gedeelte geven van het ver slag der laatste zitting van den ge meenteraad van Poperinghe. Dezer dagen heeft de rechtbank van Veurne een koster-gemeentesekretaris dezer streek veroordeeld tot driejaren gevang en de bijhoorige straften voor groot konkelfoes met de gelden der gemeente. De zaak zal, verzekert men, een tweede bedrijf hebben voor het Hof van beroep van Gent. KORTRIJK. Dinsdag avond heeft zekere Victor Vansteenkiste op twee meters afstand revolverschoten gelost op de echtgenoote Moreau, wonende op Overleie. De vrouw werd gelukkig niet getroffen. Vansteenkiste is aangehou den. Maandag avond, bij de aankomst van den trein van 3 1/2 ure, wilde de echtgenoote Gallens de spoorbaan over treden en was op het punt van verplet terd to worden, toen de onderstatie overste M. Nachtegael het gevaar be merkte, op de baan sprong en de vrouw er van verwijderde. M. Nachtegael kreeg een stoot van het machien op den arm, zonder gekwetst te worden. LUIK. -- M. Hanssens, schepene van onderwijs, werd het slachtoffer van een pijnlijk ongeval. Hij werd in de rue Tournant St-Paul door een wielrijder omgeworpen. M. Hanssens werd met gebroken scheenbeen opgenomen. Red u, zegde hij nog tot den onvoor- zichtigen wielrijder, want er komt een politieagent aan. De wielrijder liet het zich geen tweemaal zeggen. Het slachtoffer wierd naar zijne woning gebracht. BRUSSEL. Het onderzoek over de misdaad der Gewijde Boomgaard- straat, te Elsene is bijna geëindigd. In de eerste dagen van November zullen Alexander Courtois, Louis Restiaux en Jan Devos voor de Kamer van inbe schuldigingstelling moeten verschij nen. Naar het schijnt zou een 14jarig meisje verklaard hebben dat zij in den nacht van den moord Alexander Cour tois de wacht heeft zien houden voor de woning van mad. Herry. Een jonge scholier liep achter een zijner schoolkameraden en viel onder de hoeven van een paard dat in eene kar gespannen was. De wielen van het zware voertuig reden den knaap over den rechten arm, die schrikkelijk ver morzeld was. OTTIGNIES. Een nij veraar van Brussel M. Brias, die hier in den om trek met vrienden op de jacht was, is door een kogel van zijn eigen geweer in den buik getroffen geweest. Zijne vrienden vonden hem dood liggen. Men denkt dat zijn geweer in de strui ken verward was en dat M. Brias het schot heeft doen afgaan met het wapen er uit te trekken. FRANKRIJK. -- Op 15 December 1888 was zekere vrouw Druaux door het assisenhof der Seine-Inférieure veroordeeld geweest tot levenslangen dwangarbeid, onder de beschuldiging van haren broeder en haren man ver giftigd te hebben. De vrouw had steeds krachtdadig verklaard dat zij onplich- tig was. Later bevond men dat zij de waarheid had gesproken en dat de psvee slachtoffers vergiftigd geweest waren door dampen voortkomende van een kalkoven, gelegen nevens hunne woning. In 1894 werd aan de veroor deelde kwijtschelding geschonken. Nu Donderdag is de zaak opnieuw opgeroepen geweest voor het assisenhof der Somme, dat verklaarde dat vrouw Druaux onplichtig veroordeeld ge weest is en haar eene schadeloosstelling van 40,000 fr. heeft toegekend. OOSTENRIJK. Op eene kiesmee- ting te Mezoc-Coat,in Hongarie, maak te een redenaar zulke uitzinnige geba ren, dat hij eene petrollamp omver wierp. Een hevige brand ontstond, waarin drie kiezers omkwamen en ver scheidene anderen erg gekwetst wer den. Voor uwe artikels van Pho- tograpbie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. connaitre a tous ceux qui sont atteints d'-une maladie de peau, dartres, ec- zomas, boutons, démangeaisons, bron- chites chroniques, maladies de la poi- trine et de Festomac, de rhumatismes et de hernies, un moyen infaillible de se guérir promptement ainsi qu'il l'a été radicalement lui-même après avoir souflert et essayen vain tous les re- mèdes préconisés. Cette oft're, dont on appréciera le but humanitaire, est la conséquence d'un voeu. Ecrire par lettre ou carte postale a M. Vincent, 8, place Victor Hugo, a Grenoble, qui répondra gratis et fran co par courrier, et enverra les indica tions demandées. du 30 Octobre au 6 Novembre '1896. Naissances: Sexe masculin, 3, id. féminin, 10. Manages Merveillie, Auguste, journalier et Maerten, Silvie, ménagère. Décès Dewulf, Antoine, 82 ans, sans pro fession, célibataire, rue longue de Thourout. Be^saert, Auguste, 50 ans, boucher, celibataire, rue de Menin. Sches, Adélaïde, 89 ans, sans profession, veuve de Thiebaut, Henri, rue de la Boule. Staessen, Héiëne, 27 ans, sans profession, épou- se de Verhaverbeke, Emile, rue de Stuers. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 0.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3