Nieuwjaarkaartjes CAMDAS ORMES GEMEENTE WAESTEN. BERICHT. AVIS Chéne et Frêne EM.DELEUET C Allerhande Nieuws. État-Civil d'Ypres, 45 marchés Gewone voor i 00 fr1 -25 Op ivoor d 1-50 Op besten ivoor 1-75 Banden, nieuw model, te beginnen van 50 cen tiemen de 100. Ne jetez plus vos vieux para- pluies faites-les recou- vrir a la maison Eminery- Polley, rue au Beurre, a Ypres. -Prendre attention au numéro 22» Fl. BAI1TIER, Boterstraat, 19, leperen. M» L ANNOY, Notaire, VEN TE PUB LI QUE A WYTSCHASTE, 45 Btasireliés a BAS-WARNÊTON, LUNDI 23 NOVEMBRE 1896, Loog crédit sous caution. pervlakkig heeft het den schijn of hunne redeneering is onomstookelijk, doch als men't op den keper beschouwt heeft het geen zierken waarde. Elk kent de bepaling van het woord vrijheid. Elke burger is vrij te doen en te zeggen en te schrijven wat hij wil op voorwaarde dat zijne woorden, schriften of daden geene medeburgers benadeelen. Daaruit volgt dat het genot van vrij heid zelf verplichtingen met zich brengt, daaruit volgt, dat de wet soms genoodzaakt is verplichtingen op te leggen, welke er in wezenlijkheid, niet behoefden in te staan indien alle men- schen de plichten beseffen welke de natuur hem zelve oplegt. Is het geene natuurlijke plicht, dat de ouders hunne kinderen lief hebben en met liefderijke zorgen omringen, is het geene natuurlijke plicht, dat de ouders hunne kinderen genoegzaam kleeden en voeden, is het geene na tuurlijke plicht dat de ouders aan hun kroost het goede voorbeeld geven van netheid, vlijt, orde en zedelijkheid. Welnu het is droef het te moeten bekennen, maar er zijn ouders die hun ne kleinen verfoeien, verwaarloozen, mishandelen en martelen. Het is gru welijk maar het is zoo. Men heeft wet ten moeten maken tegen ontaarde va ders en moeders, die hunne kinderen verlaten, of mishandelen of laten ver hongeren. Is de wet, die den vader ver plicht zijn zoontje het noodige voed sel te geven is die wet een aanslag op de vrijheid. Mag de vader zich beroe pen en op zijne vrijheid zijne vrouw en kinderen afranselen, en als beesten behandelen. Christus heeft gezegd De mensch leeft niet alleen van brood. Hij moet niet alleen lichamelijk maar ook gees telijk voedsel hebben en dit laatste is hem zoo noodig als het eerste. Het is dus de plicht der ouders hunne kinde ren eene opvoeding te geven en een onderwijs, dat thans in de samenleving onontbeerlijk is. Er zijn ouders, die zich om de op voeding of om de geleerdheid der klei nen niet bekommeren, als deze maar het huis uit zijn is 't genoeg. Ze loopen op de straat met heele benden, leeren luiaardij, bedelarij, dieverij en zede loosheid. Wij zeggen dus, dat de wet welke de ouders verplichten zou hunne hin ders naar de school te zenden geene inbreuk zijn zou op de vrijheid zoomin als de wet welke aan de ouders ver biedt hunne kinderen van gebrek te laten omkomen. Gemis aan onderwijs is de grootste plaag onzer samenleving, verplicht onderwijs alleen zal tot de opbeuring, en verheffing van het volk leiden. Onze meesters zijn de averechtsche vrienden van het onderwijs, om te toonen hoeveel belang zij er aan hech ten werd het ministerie van onderwijs afgeschaft; juist zouden ze om nu hunne genegenheid voor het leger te toonen, ook het ministerie van oorlog kunnen afschaffen overal schaft men scholen af, goede scholen en neemt men andere aan waarin onderwijzers praktizeeren, die men nog van haar noch pluim kent en waarin de over heid niets heeft te zien dan te betalen. Geene wet is zoo noodzakelijk als de wet welke alle ouders verplichten zou hunne kinderen brood te verschaf fen en onderwijs te laten genieten. Wanneer de liberalen dus schrijven in hun programma 1° Vrijheid in alles en voor allen, 2° Verplicht onderwijs, ligt daarin niet meer tegenstrijdigheid dan in de woorden van iemand die zeg gen zou De mensch moet vrij zijn, maar hij mag niet stelen. Misschien zullen de dompers ook beweren, dat een mensch die niet stelen mag niet meer vrij is. Afschaffing der meisjes-gemeenteschooi en der plaats van hulponderwijzer aan de jongens-gemeenteschool. Goed keuring. LÉOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toe komenden, Heil. Gezien de organieke wet op het lager onderwijs, afgekondigd den 15Q Sep tember 1895, en namelijk de 3e en 4e alinea's Gezien de beraadslagingen in dato 27 December 1895, waarbij de gemeen teraad van Waesten, mits goedkeuring der hoogere overheid, besloten heeft tot A. De afschaffing der meisjes-ge meenteschool van het centrum, be stuurd door de dame Landrien B. Degene der bediening van hulp onderwijzer aan de jongens-gemeente- school van het centrum, waargenomen door den heer Landrien (Lodewijk) Aangezien deze beslissingen gesteund zijn op de geringe bevolking van ge zegde gemeentescholen, op den slech ten geldelijken toestand der gemeente en op het feit dat de dienst van het lager onderwijs verzekerd is in de ge meente Waesten, die 3,843 inwoners telt, door het bestaan Is In het centrum AVan eene j ongens-gemeenteschool die met eene klas zal behouden blij ven B. Van eene aangenomen school voor jongens met 3 klassen C. Van eene vrije ondersteunde school voor meisjes, behelzende 3 klassen en eene bewaarafdeeling 2° Op het gehucht Gheer A. Van eene gemengde gemeente school B. Van eene vrije ondersteunde school voor jongens O. Van eene vrije ondersteunde school voor meisjes Gezien het vertoogschrift, waarbij 32 familievaders het behoud der meis jes-gemeenteschool gevraagd hebben, bewerende dat er in het centrum geene andere gemeenteschool voor meisjes bestaat dan degene bestuurd door de dame Landrien, noch eenige aangeno- mene school voor meisjes Gezien de beraadslaging, in dato 14 Augustus 1896, waarbij de gemeente raad van Waesten beslist heeft 1° dat de jongens-gemeenteschool van het centrum zal toegankelijk zijn voor de kinderen van beide geslachten 2° dat zijne besluiten van 27 December 1895, betreffende de gemeentescholen van het centrum (jongens en meisjes), ge handhaafd blijven, aangezien deze ge stichten nog enkel 18 en 16 leerlingen tellen Gezien het verslag van M. den kanto nalen opziener, vaststellende dat hij, op 25 Augustus laatstleden, slechts heeft gevonden 1° In de meisjes-gemeenteschool van het Centrum, 16 leerlingen op 19 inge schreven 2° In de jongens-gemeenteschool, 12 leerlingen op 25 ingeschreven A.angezien in deze voorwaarden de meisjes-gemeenteschool en de 2e klas der jongens-gemeenteschool zonder be zwaar kunnen afgeschaft worden Gezien de adviezen van het school toezicht en van de Bestendige Deputa tie des Provincieraads, gunstig voor de afschaffing van gezegde school en be diening üp voorstel van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, Wij hebben besloten en Wij beslui ten Art. 1. Voormelde beraadslagingen des gemeenteraads van Waesten, in dagteekeningen van 27 December 1895 en 14 Augustus 1896, houdende af schaffing der meisjes-gemeenteschool en der plaats van hulponderwijzer aan de jongens-gemeenteschool, beide in het centrum van gezegde plaats gele gen, worden goedgekeurd. Art. 2. Onze Minister van Binnen landsche Zaken en Openbaar Onder wij sis belast met de uitvoering van dit besluit, dat in extenso in den Moni- teur helge zal afgekondigd worden. Gegeven te Laeken den 3n Nov. 1896. (LEOPOLD. Van 's Konings wege De Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, F. SCHOLLAERT. TE ARDOYE is een vreeselijk onge luk gebeurd, in de maalderij Deco- ninck de ketel is gesprongen, waar door de stoker letterlijk onthoofd werd. Twee werklieden zijn zwaar ge kwetst de eene is in doodsgevaar. Vier andere menschen werden lich telijk gekwetst. VERVIERS. In den winkel van een drogist, is eene groote üesch met naphte ontploft. De drogist die zich achter den toog bevond, werd erg aan het gelaat en de handen verbrand, en had ter nauwernood, den tijd om te vluchten. De ontploffing verwekte een hevigen brand, die zich met schrikkelijke snel heid tot aan het tweede verdiep ver spreidde. De grootmoeder van den drogist, die zich op dat verdiep bevond, moest vluchten langs eene ladder tegen den muur geplaatst. De pompiers, die spoedig ter plaatse kwamen, hebben gelukkig den brand kunnen beperken. De aangerichte schade beloopt 20,000 fr. MECIIELEN. Er heeft in de beemden van den Neckerspoel een erg ongeluk plaats gehad. Verscheidene kinderen, die de koeien wachtten, had den een vuur aangestoken bij middel van hout en dorre bladeren. Een der kinderen, 6 jaar oud, kwam te dicht bij het vuur en hare kleeren schoten in brand. Op de noodkreten snelden de ouders van het kind toe en gelukten er in het vuur uit te dooven. Ongelukkig was het reeds te laat de arme kleine had schrikkeli j ke brand wonden bekomen, en is eenige uren later te midden der hevigste pijnen overleden. BRUSSEL. Donderdag soudeerde een loodgietersgast eene ijzeren staaf. Hij gebruikte daarvoor eene spiritus- lamp. Op eens sloeg hem de vlam in 't gelaat zijne oogen werden erg ver brand. De geneesheeren vreezen dat de ongelukkige blind zal zijn. -- Lanneau, de stoker, die bij de spoorwegramp van Ottignies erg ge kwetst werd, zal van de regeering eene vergoeding van 34,000 fr. ontvangen. RIJKEN en armen, grooten en klei nen vinden ten bureele van ons blad alles wat zij wenschen kunnen om ie mand vermaak te doen of te verras sen het nuttige zoowel als het aange name. ANTWERPEN. Woensdag was madame Van Duyten, te Borgerhout, bezig met de trappen harer woning te kuischen, toen zij opeens het even wicht verloor en op de vloersteenen viel. De ongelukkige brak den schedel en bleef op den slag dood. in prachtige letters gedruktop schoon ivoor karton, te verkrijgen ten bureele van La Lutte-De Strijd. 11 paraitra sous peu un Gillde Illustré pour la ville d'Ypres et les environs. Les hoteliers, cafetiers, voitu- riers, négociants,etc., qui désirent être recommandés aux étrangers, sont priés de s'adresser pour tous renseignements au bureau du journal avant le premier Décembre prochain. Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. du 13 au 20 Novembre 1896. Naissances: Sexe masculin, 7, id. féminin, 7. Manages Victor, Jules, jardinier, et Pareyn, Emma, servante. Bêcès Devos, Amélie, 76 ans, sans profes sion, veuve de Schoonheere, Charles, rue des Trèfies. Bervoet, Rosalie, 68 ans, sans profession, célibataire, rue du Lombard. Coffyn, Emerence, 38 ans, dentellière, célibataire, Zaalhof. Lesage, Glémence, 71 ans, cabare tière, épouse de Borreman, Simon, rue Longue de Thourout. Pollée, Na thalie, 50 ans, dentellière, épouse de Moreels, Emile, rue du Lapin d'Or. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 1id. féminin, 0. A COMINES. IMPORTANTE D'ENVIRON DE BE AUX h la ferme Cornille [Garde Dieu ET D'ENV1RON de magnifïques a la ferme Ghesoeière, [Moulin du Bceuf a 1 heure précise de relevée. Réunion avant la vente au cabaret LA GARDE DIEU Après la vente réunion au cabaret «MOULIN DU BOEUF». Volledige benoodigheden voor liet ver vaardigen van Velos, Velgen, Assen (moyeux), Speken, Nippels, Zadels, Pe dalen, Lantaarnen, Horens, Brackets, volledige Kaders, opgemaakte Machie- nen, enz., enz. Kompleete stukken (gar nituren) met afgewerkte stukken, gebogen Buizen, heel gereed om ineengezet te worden, moeten slechts nog gebrazeerd worden. 52, Bogaardenstraat, 52, BRUSSEL. Stapelplaats en Magazijn te Birmingham, 174, Corporation street. Het huis handelt alléén met werkrig- kundigen agenten en kooplieden in velos. Agenten van het bekende mark E ADIE. Depót der Standard Cyclometers. Cataloog op aanvraag. i-TOtXyjQQQQrrffii— DE

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3