Nieuwjaarkaartjes BS1ÏGHT. EÜ.DELEU ET C FERM1E1S,; Poperinghe. Fl. bartier, Aan de brouwers. État-Civil d'Ypres, 68 marcliés Gewone voor IOG fr. I -25 Op ivoor j> i-50 Op besten ivoor 1-75 Banden, nieuw model, te beginnen van 50 een- tiemen de 100. Boterstraat, 19, Ieperen. Xe jelez plus vos vieux para- pluies failes-les reeou- vrir a ia maison Emmery Policy, rue au Beurre, a Ypres. Prendre attention au numéro Me LAXXOY, Xotaire, SAMEDI 26 DÉCEMBRE 1896, a WARXÈTOX, A crédit sous caution. keuing ben ik verwonderd geweest te zien dat het werk der oudemans nog eens niets opgebracht heeft, daar integendeel het werk der oudewijfs en weezen 1,500 fr. oplevert. Nogtans de oudemans werken jaar uit, jaar in, en van 's morgens tot 's avonds. M. Lebbe. Het artikel 1 van 't reglement zegt dat de oudemans niet verplicht zijn te werken. Indien zij werken is het met hunne volle toestemming. M. Schaballie. Ik zeg niet dat zij MOE TEN werken, maar zij doen het toch ieder een is ervan overtuigd. Gaat naar de velden, men ziet er 10 op eene partij land. Gaat in de schuren, gij vindt ze aan het dorschen anderen binden hooi, anderen splijten hout of verrichten eenig ander werk. Ziet men niet dagelijks de koeien 's morgens en 's avonds naar de weiden en stallingen leiden door de oudemans Wie bezorgt er de koei en Wie bereidt het eten Wie geeft ze eten Wie melkt ze Wie mest ze Zijn alle deze werken niet door de oude mans ge daan Wie gaat er met het tweede paard Is het niet een oudeman Dat kan niemand afliegen, alleman ziet het, alleman weet het. En dan de hommelplok, die zoo koste lijk valt en waarover het geboerte zoo bit ter klaagt, door wien is hij gedaan bij de Broeders En noemt gij dit nog werken zonder verdiensten Waarom zou dit werk niet moeten be taald worden Indien al dit werk door de oudemans niet gedaan wierd, zouden de Broeders niet ver plicht zijn werklieden te gebruiken, die hun zeer kostelijk zouden vallen Ik versta dat de dagloon der oudemans zoo groot niet moet zijn als dezen van andere boereknech- ten. M. Lebbe. Maar, M. Schaballie, weet gij niet dat de Broeders 4 knechten hebben, en dat men met die 4 knechten gemakkelijk het geboerte kan doen M. Schaballie. Wat ik weet, M. Lebbe, is dat zij geen 4 knechten hebben. Ik weet zeer wel dat zij eenen karton en eenen werkman hebben. En ware het dat zij 4 knechten hadden, dan zou het nog onmoge lijk zijn dio boerderij er mede te bestieren. M. Lebbe. Dat is zeerwel mogelijk. Zij hebben maar 26 gemeten laud en 9 gemeten weide. M. Dequeher. Niemand kan dat werk van die boerderij doen met 4 knechten. Het bezorgen der beesten alleen vraagt 2 knechten bijzonderlijk bij de Broeders die zooveel beesten hebben. M. Vanden Berghe, schepen. Hoe wilt gij dat de oude mans daar kunnen geld win nen Vooreerst, gelijk M. Lebbe zegt, ze moeten niet werken en zoo zij werken is het hunnen vrijen wil. Zij doen dit om hunne beenen te rekken, voor hunne ge zondheid en 20 a 30 centiemen drinkgeld te weke te krijgen om alzoo te kunnen een druppeltje drinken en een pijpje te srnoo- ren. M. VerscheureHewel 'T is een groo- ten loon dat zij hebben voor al hun werk. Ik geloof, en alle onpartijdige en welden kende personen zijn van mijn gedacht, dat St-Nicolaas het beste deel wegdraagt. M. Schaballie .Indien zij maar dat drink geld moeten winnen, gij moogt ze al naar mij zenden het werk van mijne boerderij zal goedkoop gedaan zijn. Ieder boer weet wel dat de dagloon eene groote rol speelt. Men zal mij misschien voor antwoord geven, dat de belooning van dit werk der oudemans door de Broeders ingestaan is, daar zij maar 0,50 c. per oudeman hebben, dewijl de Religieuzen 0,56 c. ontvangen. Bij den eersten oogslag schijnt dit waar te zi]n, maar bij nader onderzoek, en dat te zamen met Confrater Verscheure, heb ik rekeningen gevonden van ten eerste 663,28 franks ten tweede 410,17 fr., ten derde 935,33 on ten vierde 3146 fr. (voor deze laatste som, om niet te laten zien dat zij bijna uitsluitelijk ten laste is van het oude manhuis, heeft men ze in rekening gebracht Yoor de twee gestichten). DAARUIT BLIJKT dat de oudemans, in plaats van goedkooper onderhouden te zijn dan de oudewijfs, vee! meer kosten, en diensvolgens bemerkt het wel, dat het werk der oudemans geenszins beloond is. M. Beftenburgmeester. Ik geloof dat dit artikel genoegzaam besproken is en dat wij mogen overgaan tot een ander punt. M. Verscheure. Laat mij toe ook mijn gedacht te zeggen Telkens dat er gesproken geweest is over den werkloon der oudemans, heeft het schepencollegie de mond willen stoppen van de minderheid met te zeggen Wij hebben niets te zien in de boerderij. 'T is eene con ventie. Maar wij kennen dat spel. Geheel Poperinghe is het moede. Iedereen weet dat de profijten van geheel die boerderij naar St-Nicolaas gaan, en uitsluitelijk opge bracht zijn door het werk der oudemans, ik zegge door de oudemans, die onderhou den zijn op de kosten van de Poperinghe- naars. Indien het schepencollegie bezield ware met dezelfde onpartijdigheid en stadsbelan gen ter harte nam even als de minderheid, reeds lang zouden wij het bestuur van dit Gesticht in handen zien van Religieuzen. Gaat naar Merckem, gaat naar Hoogstaede, gaat overal. Aan wiens zorgen zijn de ge stichten van oudemans en oudewijfs toever trouwd Aan Religieuzen. En hoe wilt gij dat een manspersoon oude menschen en weezen bezorge. Is dit het werk niet van vrouwspersonen Hoe gaat het in een huis gezin waar er geen vrouwspersonen zijn Kunnen orde en netheid in zulke huisge zinnen heerschen Iedereen moet in zijne rol blijven. En wat kost nu het oudemanhuis. M. Schaballie heeft het zooeven gezegd. 'T en is geen 0,50 c. daags per oudeman. 'T is veel meer, want, buiten die 0,50 c. vinden wij eene reeks van rekeningen zon der einde die te zamen tot de 5000 franken beloopen. En hoe kan het schepencollegie langer zoo vermetel zijn en zoo hardnekkig stads belangen miskennen Waarom de gestich ten van Poperinghe aanzien als voorbeel den Is de ondervinding niet de beste school. En om U ervan te overtuigen kan ik, bij het bespreken der budgetten, gemeen ten aanhalen, alwaar het oudemanhuis, be stuurd door religieuzen, ook eene boerderij heeft, waaavan de profijten, voortkomende vail het werk der oudemans, zoo groot zijn, dat de onderhoudskosten der ouderlingen een geringe last voor de gemeente uitma ken. M. Vanden Bergheschepen. Zij moe ten misschien geen landpacht betalen. M. Verscheure. Ik kan U bewijzen dat zij landen en weiden pachten en zelfs aan hooge prijzen. Ten andere hoe zou het verstaanbaar zijn dat eene boerderijwaar al het werk kosteloos gedaan wordt, waar grootendeels de vette opgebracht wordt, en waar er schier niet anders dan landpacht te betalen valt, geene profijten zou opbrengen Hoe zou een boer dan kunnen bestaan op zijne hofstede hij, die buiten zijne pacht, zooveel kostelijke daguren en vetten moet betalen en meestendeels een lastig huisgezin moet onderhouden van mondkost, kleeding en bedding. Ik geloof dat de minderheid genoeg bewe zen heeft dat eene verandering hoogst noo- dig is in het oudemanhuis. Het te kort der burgerlijke godshuizen groeit aan van jaar tot jaar, reeds zijn wij aan een te kort van 15,000 fr. Mij dunkt dat het hoogst tijd is hieraan een einde te stellen. M. Van Merr is, schepen. Als lid van het bestuur der hospicen vind ik mij ver plicht een antwoord te geven aan de be schuldigingen daar zooeven ingebracht te gen de broeders en het oudemanhuis. M. Verscheure. De bespreking van de rekening der hospicen is gesloten en gij hebt het recht niet hierop weder te keeren. Dat is tegen de wet. Maar het schepencolle gie kent geene wetten en weet ze allen on der de voeten te trappen. Daarvan hebben wij reeds bewijzen genoeg. M. Van Merris, schepen. De beschuldi gingen gedaan door de minderheid zijn allen valsch. De ouderlingen zijn niet verplicht te wer ken, het is verboden door het artikel 1 van 't reglement. Indien zij werken is het voor hunne ge zondheid. Indien zij werken is het uit gewoonte. Indien zij worken is het om drinkgeld te winnen. Ik weet dat de oudemans zooveel geen kleeren zouden verslijten wrochten zij niet, daarin heeft de minderheid gelijk. Maar de minderheid zou willen dat de oude mans niet werken. Hoe zouden die men schen zich dan niet verdrieten. De minderheid zegt ook dat, voor alle drinkgeld betaalt wordt eene som van 166 fr., 't zij 2 fr. per jare en per oude man, en ik heb eene rekening van broederover ste, die nog voor drinkgeld 600 fr. bij brengt. De minderheid zegt nog dat de boerderij bestaat uit 2 peerden, rond de 20 koeibees- ten, 35 a 40 gemeten land. En ik kom U zeggen dat er slechts 9 koeibeesten zijn en 26 gemeten land. De minderheid zegt nog dat de Broeders land pachten aan 100 fr. 't gemet en ik kan bewijzen dat de pachten maar van 30 a 70 franken 't gemet bedragen. Er is nogtans eene partie van 4 gemeten met een huisje er op waarvoor zij 500 fr. betalen. De ouderlingen zijn zeer tevreden bij de Broeders, Zij hebben niet te klagen. Zij werken wanneer zij willen en zijn voldaan van hun drinkgeld. Zij vragen niet om te veranderen en wer ken liever voor de Broeders dan voor vreemde. Ten slotte, aangezien de minderheid de besturen van Disch en Hospicen beknibbelt en afkeurt, aangezien M. Verscheure mij belast heeft een voorstel neer te leggen in de Kamers, ter afschafïiing van de gemeen teraden en aan 't schepencollegie alleen 't bestuur der gemeente toe te vertrouwen, stel ik voor de afschaffing van Di»ch en Hospicen en 't bestuur er van in zijne han den te geven. M. Verscheure. De minderheid heeft ge vraagd, maar niet in den zin gelijk M. Van Merris het uitlegt, dat de ouderlingen niet zouden werken. Zij vraagt, indien zij wer ken, dat zij zouden betaald zijn. En om hen tot 't werk aan te moedigen, heeft zij voor gesteld in zitting van 21 Maart 1896 dat de Broeders het werk der oudemans zouden vergelden, en dat er 1/3 als drinkgeld hun zou toegekend worden, 't geen voel meer dan 0,20 c. per week zou bedragen. Gij zegt dat er hun meer dan 166 fr. drinkgeld is toegestaan, en nogtans vinden wij niets anders in rekening. Iedereen weet genoeg dat de boerderij veel grooter is dan M. Van Merris 't be weert. Gij zegt 9 koeibeesten, gij wilt zeg gen 9 melkbeesten. Hoeveel veerzen, jaar lingen, kalvers, zwijns zijn er Waar zijn er landen te pachten aan 30 fr. 't gemet Dat de oudemans tevreden ziju in 't oude manhuis, dat zult gij en ik zwijgen. Maar hoe zoude het ziju, waren de oudemans on der de zorgen van Religieuzen Eindelijk, voor wat uw voorstel aangaat van het bestuur van disch en hospicen in mijne handen te laten. Hewelgeef 't in handen van de minderheid, zij zal borg stellen, en de contributiebetalers zullen wel licht 't voordeel van hun spaarzaam bestuur genieten. M. Van Merris, die beweert dat 't oude manhuis niets kan opbrengen, was hier niet toen ik zegde dat, in andere gemeenten, dank aan de profijten van de boerderijde ouderlingen schier geen last waren voor de contributiebetalers. Wordt voortgezet) Bij plaatsgebrek moeten wij, het verslag der Smt-Ceciliafeesten gegeven in de Philharmonie te Poperinghe, verschuiven tot ons naaste nummer. f" f» U biedt kosteloos b Üh. Bl aan, aan allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huid uitslag, chronische bronchieten,borst-, maag- en biaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het mensch- lievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. in prachtige letters gedruktop schoon ivoor kartonte verkrijgen ten bureele van La. Lutte-De Strijd. Voor uwe artikels van Pho tographic, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Ten bureele dezes, Declaration pour brassergereed gedrukt, aan genadigen prijs. du 27 Novembre au 4 Décembre 1896. Naissances: Sexe masculin, 9, id. féminin, 3. Décès Derancé, Pierre, 76 ans, sans profus ion, époux de Gardoen, Amélie, St- Nicolas extra maros. Seghers, Fidé le, 21 ans,tailleur d'habits, céiibataire, rue des Plats. Enfants au-dessous de. 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 0. A COMINES. a midi et demi, dans les patures de la ferme DE LA CROIX occupée par M. Dumortier- Desmult d proximitè de la Gare, VEWSTËiï BEAUX ET GROS w ayant jusqu'au dela de 2 m. de tour et de differentes espèces. Volledige benoodiglieden voor het ver vaardigen van Velos, Velgen, Assen (moyeux), Speken, Nippels, Zadels, Pe dalen, Lanlaarnen, Horens, Brackets, volledige Kaders, opgemaakte Machie- nen, enz., enz. Kompleete stukken (gar nituren) met afgewerkte stukken, gebogen Buizen, heel gereed om ineengezet te worden, moeten slechts nog gebrazeerd worden. 32, Bogaardenstraat32, BRUSSEL. Stapelplaats en Magazijn te Birmingham, 174, Corporation street. Het huis handelt aliéén met werkrig- kundigen agenten en kooplieden in velos. Agenten van het bekende mark EADIE. Depót der Standard Cyclometers. Cataloog op aanvraag. Le plus grand succes du siècle.® 3e ANNÉE. Plus de 30000 réussites i prouvées. CERTIFICATS des Fermes de S. M. l'Impératrice Charlotte a Meysse, de hl. Ie Baron Goffinet ci Freux, de M le Vicomte de Partz de Courtrai, de M. le Comte de Scy, etc. et de tous les grands éleveurs du pays. La holte: 2 Fr. dans les Pharmacies Sioen, a Menin Monteyne, a Pope ringhe Boutens, a Roulep.s Li'ootte, a Ypres, etc. p DE DE DE T0US LES CüLTIVATEURS PrOPRIÉTAIRES ®emploient les céièbres Poudres DEFENSE pour rendre pleines leurs VACHES et JUMENTS stériles.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3