l'union fait la force. Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van Iep eren en van het Arrondissement A nos édiles. La Chambre. Samedi, 25 Janvier 1897. Nog het orgelspel en de publieke dans vergaderingen. L'élection sénatoriale de Bruxeiies. 5 centimes le numéro. 5e année. IV0 12. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 3 francs. Par an 3 fr. 50. Annonces10 centimes la ligne. Réclames25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. I# jparaisstml le Samedi. Verschijnende des iEalea'dags. Mmiiiislration et Redaction rue <lc Dixmudc, 51, Yprcs. EENDRACHT MAAKT MACHT. L'idée d'exploiler par les communes le chemin de fer vicinal d'Ypres a Neuve-Église et a Warnêlon nous pa- rait bien malheureuse. Si on veut avoir plus tard du gachis dans le service, des rivalités entre les sociétés exploitantes, c'est le vrai moyen d'y arriverle public en palira dans les tarifs des marchandises et dans les correspondances. II n'y a rien de plus facile que de donner l'exploitation a une société bien outdlée, disposant d'un bon per sonnel et d'un materiel suffisant et convenable. Les communes intéressées n'ont rien a gagner en s'attirant pour 1 ave- nir beaucoup de déboires, soit avec le personnel inexpérimenté, soit avec le public mal servi. Exiger un intérèt rémunérateur du capital engage, avec des garanties d'une bonne exploitation, doit être leur unique souci. Daar wij niet handeld hebben in ons laatste nummer over de kuipe rijen onzer meesterkens nopens bet Waterkasteel, het Journal d'Ypres heeft, voor eenmaal, afgeweken van zijne voorzichligestdzwijgendheid en heeft ons geantwoord op eenige pun ten, doch heeft de bijzonderste in den doodboek gelaten vooreerst, bij ver mijdt te spreken over de kiesbeloflen der gekozene raadsleden, alsook over de valsche toezeggingen uitgekraamd, in het Volkshuis,door den heere D'Hu- vettere en goedgekeurd, volgens den toestand, door de tegenwoordige kle rikale bevelhebbers, de deken er in begrepen dan, vermijdt hij te han delen van die schoone roode plakbrie ven die beweerden dat de klerikalen de orgels gingen vrij en vrank, laten spelen. Hel orgaan van onze stadhuisbazen heeft waarschijnelijk vergeten dat de klerikale kopstukken bijzondere agen ten gezonden hebben bij de pachters dier orgelkotengelijk het Vuilbladje het zoo bevallig zegt, om hun ook stellige beloften te doen in denzelfden zin. Insgelijks, durft het kadoddersblad ook niet beweren dat het recht op de orgels de Zon- en Ivarnavaldagen ge grond is daar het ware de middel bekennen dat de stad natuurlijk wilt munt slaan om de intresten te kunnen keeren der leening gedaan ten voor- deele van het zoo vermaard Water kasteel op zulke wolküormige optel lingen. Wanneer wij spreken van dansver- gaderinghet Journal antwoord Con cert het beweert ook geene onder scheiding te doen tusschen een viool of piano en een draaiorgel alsof die verschillige ms'trumenten,op denzelf den graad, de rust der geburen hin derde I 1 Het verbod, de viool of de piano te spelen buiten de bepaalde dagen, en nog door middel van een recht, is het op denzelfden voet gerechtvaar digd gelijk voor het orgelspel De leperlingen, niettegenstaande den pritpraat van het belanghebbend Journal,^inden dalreglement geweld dadig en zijn van ons gedacht. Het groote strijdpuard van het Journal is de openbare zedelijkheid Het ware uit bekommering voor de openbare zedelijkheid, dat de vrien den en groote voorslaanders der klei ne broerkens, het nieuw reglement zouden vastgesteld hebben Hoop kluchtspelersga voort Maar alsdan onze kadodders trap ten diezelfde zedtelijli- Ixeid onder de voeten welke zij nu aanroepen, wanneer zij beloofden vóór de gemeentekiezingen geen re glement te stellen op het orgelspel kluchtspelers 1 Men ziet hoe bij hun de bekomme ring der zedelijlilieict recht zinnig is I Het spreekwoord zegt dat men al tijd een stok vindt om zijn hond te slaan De zedelijlilieid is hier dien stok. Nog beter wanneer men zijn hond wilt dood slaan men zegt dat hij razend is kan vertaald worden op deze manier wanneer men het orgelspel wilt afschaffen men doel het vaandel der zedelijklaeid zwaaien «Jonkheden, kinders zelf, zijn door de orgels aangetrokken», zegt nog het Journal d'Ypres. Het kadoddersblad kan toch niet eischen dat het maar aan de getrouw de lièn alléén toegelaten zij te gaan dansen Indien er misbruiken waren, en wij geloven vastelijk dat hij ze overdrijft voor de noodwendigheid der zaak, men had kunnen de noodige middels gebruiken om ze te berispen zonder toevlucht te hebben aan een zoo ver drukkend en gewelddadig reglement. Waarachtig, de zedlelijk- heid hier aanroepen is enkelijk een voorwendsel Men wilt van leperen eenestad ma ken langsom meer verwijderd van de vermaken dier wereld Eene stad zeer wijselijk bekloosterd, gelijk 't eene of 't andere uitgekocht dorp Die helling begint zich duidelijk te toonen 1 Het Journal beslatigd dat de werklieden nu al in de herbergen medegesleept zijn en vindt dat zulks eene groote scheur maakt aan de zedeli.jklieidL Morgen misschien, onzen heiligen gemeenteraad, nogeens in naam van cle zedlelij Lclxeid zal een verbiedend en verdrukkend regle ment op de herbergen voortbrengen, een uur van policie opleggen en al op eenen dag zal eindigen met de kar naval af te schaffen.' En alleen zal de doode-hand aan groeien en bloeien onder de vader lijke oog van onze meesterkens. Indien men geene fabrieken zal stichten, men zal in weerwil vele kloosters bouwen I Al leven zal ons bekoorlijk verblijf vluchten De rijken zullen hun inkomen in de groote steden gaan verteeren en ons schoon Ieperen verlaten Eilaas Men ziet al blijken van die beweging! Voor hetgeen de fabrieken betreft dat de kaloten ons belooft hebben, maakt daar geenen staat op, men mag ze nog lang verwachten, want onze kadodders zijn veel te bevreesd van het werkende bestanddeel welke die fabrieken zouden voortbrengen Welke gruwelijkheid, indien op ze keren dag, die brave werklieden die lanalieke mannen van het Stadhuis bustelden 1 Alsdan de schoonen droom onzer kaloten zal verwezentlijkt zijn le peren de doode De kleine broerkens, de fabrieken van dommerikenen dedroogenbroo I- fabriekalléén,zullen voortdraaien Welke mooie perspectief! Elle étaifc fixée par arrêté royal au 14 Février, mais elle sera sans doute inutile. La candidature de M. Ernest Solvay a rallié sans la moindre hésitation l'ad- hésion de tous les anticléricaux. L'é lection de M. Solvay était tellement assurée que les groapes cléricaux out décidé de s'abstenir. Leur cramte d'un insuccès est telle qu'ils préfèrent aban- donner sans lutte un siège qu'ils em- portaient il y a deux ans avec 15,000 voix de majorité. Cette abstention en dit long sur la légitimité que les cléricaux attribuent eux-mêmes a Ia formidable majorité dont ils disposent aux Chambres. Les cléricaux essayeront naturelle- ment de masquer leur pitoyable défaite sous foule de beaux prétextes. Mais un organe démocratique chré- tien a d'avance arraché le masque. Le Patriote avait annoncé que la Fe deration démocratique chrètienne de Bru- xelles présenterait la candidature de M. Van Bunnen, qui fut caudidat dé- mocrate chrétien a l'élection sénatoria- le d'Alost en 1894 Klokke Roeland dé- ment la nouvelle en disant Ware er kans den katholieken kandidaat te doen kiezen, o, wees gerust, de behouds gezinde zouden niet toelaten dat de Fèdéra- tion démocratique eenen kandidaat zou voor dragen, maar zij zouden als naar gewoonte, de geheele sargie naar zich trekken. Neen, kans is er niet en ik geloof niet dat wij xristene democraten, moeten doen ais die arme menschen welke nadat de oogst binnen is, hier en daar verloren haimen en aren, op het oogstveld gaan oprapen. Le fait brutal est la les cléricaux savent que leurs précédentes victoires a Bruxelles ne sont dues qu'aux divi sions des anticléricaux. Une fois ceux- ciralliés sur le nom de M. Solvay, une victoire cléricale devient impossible, et les dirigeants cléricaux préfèrent ne pas s'y exposer. C'est prudent, mais peu courageux. A propos de la candidature de M. Solvay, un exemple de la bonne foi cléricale prise une fois de plus sur le vif Dans le Peuple du Dimanche 17, M. Em. Vandervelde a chaleureusement appuyé la candidature de M. Solvay. Mais il écrivait M. Solvay n'est pas des nötres, en oe sens qu'il n'est pas affilié au Parti ouvrier et qu'il n'accepte pas tous les points de sou programme. Nous serions désolés que 1 011 prenne l'hommage que nous lui rendons pour une tentatived'accaparement socialiste, d'une candidature qui fait appel a toutes les forces opposées au parti clerical Voulez-vous savoir comment unjour- nal clerical interprête ces paroles Li- sez Nous nous trouvons en présence d'un homme que le citoyen Vander- n velde déclare être un socialiste, que la Maison dn Peuple couvre de son drapeau. Comme c'est beau, n'est-ce pas, de défendre, en pratiquant aussi impu- demment le mensonge,une religion qui défend le mensonge Ph. de C. La Chambre a repris ses séances Mardi, après une vacance de trois se- maines. Un premier débat assez vif a été sus- cité, dès la séance de rentrée, par l'or- dre du jour. Lorsque la Chambre est entrée cn vacances, il était entendu que le projet de loi sur l'inspection des mines serait en tête de l'ordre du jour. Pendant les vacances, ce projet a fait place a celui qui a pour objet de rendre déünitive la législation sur les étrangers. Les députés socialistes, a qui l'on promet depuis un an la prompte dis cussion de leur projet de loi, ont natu rel iement protesté contre ce nou vel aj o ornement, et. contre le procédé qui consiste a considérer comme plus ur gent le pouvoii' pour le ministère d'ex- pulser qui lui déplait, que la loi d'ou peuvent dépendre la sécürité et la vie des cent mille mineurs beiges. L'ordre du jour tritoré par le gou vernement a nnturellement été admis par la Chambre. Pour la droite, des lois politiques ou des lois de police étendant l'arbitraire gouvernemental, sont bien plus urgeütes que les lois ou- vrières. M. DaenS a développé une interpel lation sur les abus dont souffrent. les ouvriers briquetiers. Dès le début, les bancs de la droite se sont dégarnis vous parlez des intéréts de la classe ouvrière, la droite s'en va! s a consta- té M. Demblon. M. Daens a signalé d'illégales rete- nues de salaire, des contraventions nombreuses a la loi sur le paiement des salaires, l'iusuffisance de l'inspec tion du travail, etc. M. Nyssens a répondu qu'il ferait appliquer strictement les lois aux pa trons briquetiers. Au début de la séance de Mercredi, M. de Brocqueville a développé uns proposition ayant. pour objet d'accof- der une pension de 3000 fr. a la veuve de M. Coomans, ancien député de Turnhout. La proposition a été ap- POUR LA YILLE, POUR LA PROVINCE, •Pour les annonces de France et de Belgiaue ,'excepté les deux Flandresjs'adresser al'Agence Ilavas, Bruxel- les, rue de la Madeleine, 32, et a Paris, agence de la Bourse. n/WVXXJ~JlA/VWw^- -s-oK-afe-sr»-* 'K

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 1