Gemeente-Raad Foor van Ieperen. Allerhande Nieuws. POPERINGHE, Voor den eerbied der overtuigingen. M. Kurtli a annoncé la retraite de l'abbé a la réunion qui a renouvelé le comité de VUnion dèmocratique chrètienne de Liège: i 11 nous quitte, a-t-il dit, pour ne pas exposer plus longtemps sa soutane a tous les outrages. II reprendra la place au milieu de nous quand les cir- constances seront meilleures. II ne restera bientöt plus que l'abbé Daens (et encore en fait d'abbé dé- mocrate qui ose tenir tête aux rages réactionnaires. G'est qu'on vous les arrange, dans le monde pieux, les abbés assezcourageux pour prêcher aux pauvres qu'ils ont des droits Le respect du prêtre, c'est bon pour les prêtres soumis a la hgue des cofires-forts. Pour les autres, on les abreuve de dégout, on les musèle, on les ligotte. Et dire qu'il y a encore des gens qui ne voient pas clair dans ce double jeu Ph. de G. van leperen. Zitting van Zaterdag 37 Februari 4897 De zitting wordt te 5 u. 10 m. ge opend. Zijn aanwezig de heeren Surmont de Volsberghe, Burgmeester, Voorzit ter Colaert en Berghman, Schepe nen Struye, Boone, Begerem, Iweins, Fraeys, Fiers, Bouquet, Vandenboo- gaerde, Vanderghote, D'Huvettere, Raadsleden Gorrissen, Secretaris. De heeren Breyne-Devos en Decaes- tecker hebben zich laten verontschul digen. Het verslag der zitting van 23 Ja nuari 1897 wordt goedgekeurd dat der zitting van 13 Februari laatst wordt op het bureel neergelegd ter inzage der leden. Mededeelingen. De heer Voorzitter geeft lezing eener brief toegezonden door de heeren leden der kerkfabriek van S' Maarten vra gende dat de stad zou in het te kort tusschenkomen veroorzaakt door de herstellingen der daken van S' Maar tenskerk. De heer Voorzitter verklaart dat het Schepencollegie die zaak zal onderzoe ken en dat die vraag zal onderworpen worden aan den Gemeente-Raad in eene aanstaande zitting. De heer Burgmeester deelt de le den eenen brief mede toegezonden aan het Gollegie door de Vlaamsche Volksraad den wensch uitdrukkende dat de stad zou willen middels inspan nen om de wet Devnendt-Gooremans te doen aanveerden. De heer Voorzitter verzendt die kwes tie aan het onderzoek der bevoegde commissie. Aanvraag tot het maken eener tram tusschen leper en en Dixmuide. De heer Voorzitter laat weten aan de Gemeente-Raad dat de heer Minister van Spoorwegen eenen brief' gezonden heeft aan de Stad nopens het maken eener tram tusschen Ieperen en Dix muide. De heer Minister maakt ken baar dat, volgens een onderzoek ge daan, er voor 't oogenblik geen nieuwe tramlijn kan uitgevoerd worden. De heer Boone drukt den wensch uit eene internationale lijn te zien stich ten tusschen Rij ssel-leperen-Dixmuide- Nieuwpoort. De heer Burgmeester verklaart dat die spoorweg geen nut zou bijbrengen aan de stad leperen integendeel dat zij oorzaak zou geven om de stad te doen verlaten door de Ieperlingen de Zon en feestdagen. Het schijnt hem dat het veel beter ware, eene tramlijn te ma ken gaande al Luzerne, Boesinghe, Elverdinghe, enz. hij is van gedacht dat die nieuwe verbindingsweg van meer tot meer de buitenlieden de marktdagen aan de stad zou aantrek ken en dat het eene middel ware om nog beter onzen botermarkt te doen aangroeien. De heer Boone houdt er aan een in ternationalen spoorweg te zien ver vaardigen Ieperen doortrekkende en is van gedacht dat het een welzijn zou wezen voor onzen handel. Het achtbare raadslid vraagt dat men een nieuw onderzoek zou doen. De heer Voorzitter antwoordt, indien de leden het begeeren, dat er op heden gecne uitspraak zal gedaan worden en dat de zaak zal in sectie onderzocht worden. Aangenomen. Vervoerdiensten: Aanvragen om vervoerdiensten in te richten tus schen Clercken en leperen en West- Roozebeke en leperen. De heer Voorzitter zegt dat er blijkt uit het proces-verbaal nopens die diensten dat men eene voordeeligeraad mag uitdrukken. Na eenige bemerkin gen gedaan, die twee vervoerdiensten zijn met eenparige stemmen aanvaard. Bestuurkosten in 1896 bijgevoegd crediet. De heer Burgmeester verzoekt de ge meenteraad een crediet op het budget van 1898 te stemmen, ten einde eenige rekeningen te betalen toegezonden na het aanvaarden van het budget van 1897. Dit crediet is gestemd. Onderhond der wandelingen, enz in 1896: bijgevoegd crediet. Verscheidene uitgaven hebben ge daan geweest in 1896 voor het onder houd der wandelingen. De heer Voor zitter vraagt dat de raadsleden een cre diet zouden stemmen om die onkosten te keeren. Aangenomen. Waterleiding in 1896 en bijzondere eigendommenbijgevoegd crediet. Het Gollegie vraagt een bijgevoegd crediet van 1000 franken voor de wa terleidingen gedaan in 1896 in bijzon dere eigendommen. De raadsleden stemmen dit crediet. Maken eener riool in de Rijselstraat proces-verbaal van aanbesteding De heer Burgmeester geeft lezing van het proces-verbaal van aanbesteding. De heeren Wallaert-Pil, Lapiere-Ackem en Rose-Dael hebben ingeschreven. M. Rose-Dael is aannemer verklaart aan den prijs van 13,750 fr. met minimum dagloon en aan 13,480 fr. zonder mini mum dagloon. Stadseigendommen: Voorstel van rai ling eener partij grond tusschen de Burgerlijke Godshuizen en de stad. De Gemeenteraad aanveerdt het voorstel gedaan door het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen. Burgerlijke Godshuizen: Voorstel van vergrooting van het krankzinnig huis plan en bestek der werken. Na de heeren Colaert en Berghman gehoord te hebben, de Gemeenteraad bemachtigd het Bestuur der Burgerlij ke Godshuizen een der gebouwen in aanbesteding te zetten en waarvan het bestek beloopt tot de som van 130,000 fr. Al de gebouwen te zameu zullen on geveer 450,000 fr. kosten. Burgertijke Godshuizenrekening 1896 en budjet 1897. De Gemeenteraad keurt de rekening 1896 en het budjet 1897 goed van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen. De gewone ontvangsten voor 1896 beloopen tot de som van 375,000 fr. De Godshuizen hebben hunne inkom sten zien verminderen van 30,000 fr. 's jaars, alleenlijk op de pachten. Na eenige bemerkingen nopens het nalatenschap Godtschalck de openbare zitting wordt om 6 u. 40 m. geheven. Wij hebben in ons vorig nummer een formuul van uiterste wil gegeven, geschikt voor degene die er gebruik willen van maken, om hun eene be- gravenis te verzekeren gelijkvormig aan de overtuigingen van hun leven. Ziehier een ander formuul in het vlaamscli, veel korter dan de eerste, die toelaat hetzelfde doelwit te berei ken en welke die wettige tegenspraak verwijderd waarbij de uitvoerder van de uiterste wil moet een zeker belang hebben in het uitoefenen van het testa ment omdat het zou onschenbaar wezen. Uiterste wilsbeschikking. Ik oniiergeteekende naam en voornamen beroep en woonplaats) verklaar dat dit mijn uiterste wil is Ik legateer aan den heer en aan den heer elk voor de helft, hier eene somme geld of andere voorwerpen aanduidenvolgens heus van den erflatermet lastgeving dat zij, hetzij afzonderlijk, hetzij gezamenlijk, er zorg zullen voor dragen, dat mijn overlijden en mijne begrafenis zullen plaats hebben buiten de bemoeiing der priesters van alle eerediensten. Ik verleen daartoe volmacht aan bovengenoemde heeren om deze mijne wilsbeschikking te doen uitvoeren en eer biedingen. Geene mondelinge wederroeping zal tegen deze schriftelijke verklaring mo gen ingebracht worden. Al andere beschikkingen, die ik zou kun nen gemaakt hebben, betreffende mijne goederen, blijven onveranderd bestaan. Door mij gedaan, geschreven, gedagtee- kend en onderteekend, den te (handteeken). GEWICHTIGE AANMERKINGEN. - Dit testament moet geheel eigenhandig ge schreven zijn, zonder eenige doorhaling, uitschrapping noch verbetering, ten einde elke mogelijke betwisting te vermijden. Het moet op geen gezegeld papier geschre ven zijn. Het ware voorzichtig ervan drij gelijkgeldend exemplaren te maken, twee ter beschikking van den uitvoerder der uiterste wil, het derde in de handen blijvende van den erflater. Gister middag is alhier aangekomen, met bij zonderen trein, het groot ver maard Carrousel Opitz met 17 wagons en 25 personen. Het is eene ware kans voor onze stadsgenooten, groote liefhebbers van pracht en verzet, want die instelling is wonderbaar, nieuwsgierig en ten uiter ste aangenaam. Men zie de aankondigingen. VEURNE. Men schrijft ons uit VEURNE op 8" MaartEene rente- merster Mejufl'er Maria Cailleau, 44 jaar oud, wonende te Caestres, heeft gisteren avond vermoord gevonden ge weest in haar slaapkamer. De arme vrouw lag uitgestrekt aan den voet van haar bed en gaf geen tee- ken van leven meer. P. S. Zij droeg aan den hals blauwe teekens,klare teekens van verworging. De meubels hadden doorzocht geweest en alles was er ontvreemt. Het parket heeft seffens verwittigd geweest en heeft er een nauwkeurig onderzoek gedaan. Verscheidene per sonen hebben onderhoord geweest. Ernstige sporen worden gevolgd. VLAAG VAN KRANKZINNIGHEID. Schrikkelijke zelfsmoord. Men tele- graphieerd uit Veurne, 8" Maart Eene schrikkelijke zelfsmoord komt de gemeente Cappellebrouck in droef heid brengen. De genaamde Lodewyk Deslots, boe renwerkman bij den landbouwer Wis- socq, na eene goede maaltijd gedaan te hebben, heeft de hofstede verlaten en heeft zich een kwart van daar in de velden begeven. Na zijne schoenen en broek afgedaan te hebben, hij heeft hem met een re volver gewapend en den loop van zijn wapen in het aarsgat gestoken hebben de, heeft hij eene scheut afgelost. De ongelukkige is onmiddelijk gestorven. De geneesheer Pruvost heeft het overlijden bestatigd en de veiligheids- ruiterij heeft een onderzoek gedaan over die zonderlinge zelfsmoord. Het is klaarblijkend dat dien onge lukkige gehandeld heeft in eene vlaag van krankzinnigheid. MEULEBEKE. Donderdag nacht is de bakkerij en herberg De Steenweg aan de kassei van Oost-Roozebeke, af gebrand. DONDERDAG namiddag heeft te Wercken een brand twee werkhuizen in asch gelegd. Al het huisgerief is in den brand gebleven. Niets was verze kerd. DONDERDAG avond, rond 8 ure, is een brand ontstaan in de herberg a den Larreel n te Vyve-St-Eloy en in weini ge oogenblikken stonden do herberg P drie aanpalende huizen in vuur pn vlam. Van de vier woonhuizen blijve^ nog enkel de puinen over. Moedige gpn buren hebben de kinders gered. Er i» verzekering. Men vermoedt kwawil EEN DOKTER van Cortemarcq m Paret, die eenige dagen was komen doorbrengen bij bloedverwanten te Gent, is Zondag nacht in het bal Van den Nieuwen Girk plotseling gestorven naar men denkt aan eene hartader' breuk. Twee personen violen van schrik iD bezwijming. THUIN. Een hevige brand heeft alhier drie huizen toebehoorende aan M. Rochez, in asch gelegd. In een der huizen woonde een oude bedelaar. Men vond in de puinen verscheidene beur- zen inhoudend te zamen eene som van 1,500 tot 2,000 frank ANTWERPEN. Een spoorweg^, diende, 50 jaar oud, is aan de Rijnkaai tusschen twee wagons dood gepletterd. HET VIERDE LOT van 5,000 fr. van de tombola der tentoonstelling, i8 gewonnen door eene dienstmeid van Elsene. VELTHEM-BEYSSEM. - Verleden Zondag was J.-B. Vanderekommen naar zijnen akker gewandeld. Toen hij bij het terugkeeren den ijzerweg over ging, werd hij door een sneltrein van Leuven verrast en wel 15 meters van de plaats in een gracht geworpen. Men vond nog slechts het schrikkelijk ver minkte lijk van het slachtoffer. FRANKRIJK. Het groot lot van de Tentoonstelling van Parijs in 1900, 500.000 fr. is gewonnen door een werk man, M. Auguste Chaussart, wonende in de rue St-Denis, 89, te Golombes. De gelukkige winner is jongman en 35 jaar oud. TE BRIN-SUR-SEILLES werd Dins- j dag zekere vrouw Hachtte, moeder van 7 kinderen, aangehouden. De vrouw is beticht een harer kinderen te hebben gedood en het ander te verslinden t? hebben gegeven aan de varkens. Biiitengewoone vertooning. Het drama les deux Gosses i> van Pieter Decourcelle, welk bijval zeer groot wierd in al de steden waar het vertegen woordigd was, heeft, Zondag laatstleden, gegeven geweest in de Phiiharmonio door de kunstenaars van het Vlaamsche Tooneel van Gent. Vertaald in 't vlaamsch door J. Alexander onder den titel van de twee Straatjongenshet meesterstuk van De courcelle heeft een grooten indruk opgele verd en de zoo verschillende en roerende toestanden der helden van het stuk hebben de toehoorders grootelijks behagen. Alhoewel wij de afwezigheid betreurden van Mevrouw Steven tot Gent behouden door onpasselijkheid, hebben wij met eene zeer groote voldoening bevestigd dat Me vrouw Van Trappe de personnagie van Helena de Kerlor op eene wonderbare ma nier vervuld heeft. In hare dubbele rol van echtgenoote beleedigd door de onrechtvaar dige vermoeden van haren man alsook va» gepijnigde moeder door de ontrooving va» haren zoon welke de Kerlor beweerde maar een bastaard te zijn, heeft zij waarlijk prachtig geweest van liefde en zielskracht. Ook den indruk welke zij opgeleverd heef' was zeer groot en het publiek heeft die bevallige kunstenares met vele geestdrift begroet. De heer Deneef die den bedrogen en wraaknemend echtgenoot speelde heeft op eene wonderbare wijze zijne rol begrepc" en 't is met een hevig tooneelkundig gevoel dat hij ze vervult heeft. Zijne bewegingen van liefde en jaloezij waren trotsch. In de rol van La Limacede heer Van Havermaete is ons voor den dag gek°' men met eene geheele andere handelwijs Hij blijft voortdurend de uitmuntenden kuti' stenaar dat men met veel smaak hoort, e" ditmaal, gelijk vroeger, de personnagie heef' gespeeld geweest met het oordeel en natuurlijkheid dat de heer Van Havermaete verwekt in al zijne scheppingen. Aan zijne zijde, hebben wij ook kun»e11 bewonderen en toejuichen Mevrouw Desofl me-Gassée die de rol van ZephyriM11 '^/WWJVVVAV'--

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2