Le Guide illustré du Touriste Nécrologie. a Ypres et aux environs De groote Vlaamsche Volksvergadering- Les responsabilités seront fixées. Nous n'en disons pas plus long pour le moment. Hier, out eu lieu a Messines au milieu d'une grande affluence de mon de, les funéraiiles de M. Pierre Victoor, beau-fils du sympathique bourgmestre de Messines. Nous présentons a la fa milie Victoor nos sentiments de vives condoléances. Le Guide illustré du Touriste d Ypres et aux environs vient de paraitre. Nous pouvons donner l'assurance a nos lecteurs que c'est un tres joli vo lume orné de plus do 80 vues tant de la ville que des environs. Nous engageons les amateurs qui désirent se procurer eet ouvrage de se hater car un grand nombré d'exem- plaires de ce petit chef-d'ceuvre sont déja, vendus et l'édition sera vite épuisée. On peut se procurer le Guide illustré du Touriste d Ypres et aux environs au bureau du journal La Latte-De Strijd», rue de Dixmude, 51, a Ypres, au prix de fr. 1-50 1 'exemplaire. van Zondag 2e Mei. Reeds om 2 1/2 uren stroomde het volk naar de groote zaal der Beurs en om 3 uur was het lokaal proppens vol. Alle politieke partijen waren vertegen woordigd en een groot aantal buiten lieden waren gekomen. Om 3 1/2 uren opende de heer Pau wels, van Antwerpen, de meeting in naam van den Nederduitschen Bond van Antwerpen, de Vlaamsche Volks raad, de Katholieke Vlaamsche Lands bond (afdeel ing Oost-Vlaanderen) en den Scellaert's Kring van Gent. Hij legde het doel der bijeenkomst uit, namelijk het eischen der onmiddelijke stemming van de Coremans-Devriendt wet en het laaken van het gedrag der Senatoren Nadat hij verzekerd had dat alle po litiek uitgesloten en het woord vrij was, gaf hij het woord aan den heer Van Waesberghe, afgevaardigde van den Snellaert's Kring. De Vlaamsche kwestie heeft altijd bestaan. Sedert 1830 is nog maar wei nig toegestaan geworden, niettegen staande de hardnekkige strijd van mannen zooals "Willems, Van Duyse, Coremans, enz. enz. "Wij zijn niet anti-nationaux», zoo als de Walen het ons verwijten en er tellen onder ons geene mannen zooals Roger die van Belgie eene Fransche provincie willen maken. Onze eenigste vraag is dat het Vlaamsch op gelijken voet gesteld worde met het Fransch De tijd is voor bij dat de hoogere standen alleen mees ter waren en dat zij beweerden dat er van eene Vlaamsche kwestie geen spraak mocht zijn. Wij bezitten eene even zoo schoone letterkunde en onze taal is zoo rijk aan woorden als die van Frankrijk. Hol land bezit immers zijn Nederlandsch Wetboek en Ledeganck vertaalde op prachtige wijze ons strafwetboek zon der een enkel bastaard woord te ge bruiken. En wat beteekenen de scheldwoor den van dégénérés en flamen- diants die de heeren Tournay-Dutil- lieux en Gharbonnier ons naar het hoofd slingeren Is er in het Walen land één Peter Benoit, één Blockx, één Tinei Is Jan Vanden Eeden, be stuurder der muziekschool van Bergen, misschien geen Gentenaar meer Zijn hunne schrijvers Eeckhoudt, Verhae- ren, Giraud, Demolder, Maeterlinck, enz., geen bastaardvlamingen Wij betalen zoowel belastingen als de Walen, worden zoowel soldaat als hen en één onzer gekozenen zou dur ven samenspannen met onze vijanden wanneer wij enkel gelijkheid voor onze taal vragen. Is zóó een man nog uwe stem waardig Trots, goud en macht, moet de Vlaamsche wet ge stemd worden. Zij moet en zij zal ge stemd worden, dat verzeker ik u in naam der Vlaamsche jeugd {Donderen de toejuichingen). Is er iemand die het woord verlangt te nemen vraagt de heer Pauwels. Niemand Wel, dan neem ik het zelf. Eerst en vooral moet ik u laten we ten dat de heeren Coremans en Daens in de onmogelijkheid waren van te ko men, de eene belet en de andere on passelijk zijnde. Het verheugt mij hier, zóó dicht bij Frankrijk, het woord te mogen voe ren in ieperen, waar de afstamme lingen der fiere kerels waren die te Groeninghe, Pevel en Cassel hun bloed vergoten voor taal eu vrijheid. Gij moogt uwer voorvaders niet onwaardig zijn, want gij zijt Vlamingen en wan neer het geldt de Vlaamsche taal te verdedigen moeten katholieke, libe rale, socialistische en demokratische Vlamingen hand in hand gaan. En het verdriet mij te moeten bestatigen dat bladen van mijne partij zooals liet Nieuwsblad van Ieperen aan hunnen plicht te kort blijven. De rechtzinnig heid eischt van ons dat, wanneer ie mand (wie hij ook wezen moge) een verradersrol speelt, hij moet gelaakt worden Laat ons nu overgaan tot de eigen lijke zaak het wetsontwerp Core- mans-De Vriendt. Niettegenstaande dat de grondwet zegt dat alle belgen gelijk zijn voor de weten dat het gebruik der ta len vrij is nstaat de Vlaming sedert 1830 in eenen vernederenden toestand tegenover de Waal. Het Fransch is overal de bestuurlijke taal. Waalsche beambten zijn in groote meerderheid alleenlijk in de ministerien zijn op 100 beambten 80 Walen en 20 Vlamingen Het is om al die onrechtvaardighe den te doen verdwijnen dat het voor stel Coremans-De Vriendt ontstaan is. In de Kamer van Volksvertegenwoor digers werd het zonder tegenkantig gestemd, maar in het Senaat werd het met de medeplichtigheid van 13 ver raders verworpen. Dertien judassen, bijna allen edellieden, hebben zooals de Leliaerts van 1302, tegen de rech ten van het Vlaamsche volk gestreden. Het spijt hen nu het volk te zien op staan en te zien dat wij, katholieken, hunne schandelijke handelwijze dur ven laaken, dat het volk overal naar onze meetingen toestroomt en dat niet één Vlaming voor hen stemmen zal Daarom ook, hier in Ieperen, is er eene beweging ontstaan. Wij weten wel dat deze stad onder het bewind van Surmont ligt, maar een man die de Vlamingen voor schooiers uit schold moet overboord geworpen wor den. Het is eender of hij daarmede de Vlamingen of de Flaminganten be doelde, een leger zonder officieren is niet mogelijk Zijn wij, Flamingan ten, zoo rijk en machtig niet als Sur mont en hebben wij onze rechten te schooien, vervullen wij doch beter onzen plicht dan hij d Is de officieele Vlaamsche tekst noodig vraagt Surmont. Hij twijfelt dus aan de noodigheid voor de Vlamin gen de wetten van het land te ver staan En gevaarlijk Hoe kan het gevaarlijk zijn als het in andere landen geschiedt en hier nog geschied heeft. En zeggen dat er een Vlaamsch blad Het Nieuwsblad van Ieperen dien moor tracht wit te wasschen. n De Vlaamsche besturen zouden Vlaamsche brieven aan de Waalsche besturen zenden, pas alsof nog nooit een Waalsch bestuur in 't Fransch aan een Vlaamsch bestuur geschreven had. En welke taal zal men gebruiken het Hollandsch, het West-Vlaamsch of eene andere gewestspraak Maar dien heer weet niet dat ieder land gewest- spraken bezitEen inwoner uit Bre- tagne kan geen inwoner van den Lan- guedoc verstaan. En zóó een verschil bestaat hier niet Het Vlaamsch bezit geene weten schappelijke woorden. Men vertaalt a Gendarmerie Nationale door «Na tionale Gendarmerie. Gelukkiglijk heeft hij dien laatsten spot ingetrok ken. Maar nog eens vergeet of weet de heer Surmont niet dat alle Fransche wetenschappelij ke woorden van vreem de talen voortkomen. Bij voorbeeld geométrie, een woord dat een Fransche werkman niet zal verstaan, terwijl ieder Vlaming de beteekenis zal geven van het woord meetkunde. Er zou geen Fransch meer in Vlaanderen geleerd worden. Maar de Vlamingen vragen niets beter dan zoo veel mogelijk vreemde talen te leeren. Doch wat zij zeggen is diteerst goed uw eigen taal geleerd, en dan de vreemde. Alles wat de heer Surmont tegen de nieuwe wet gezegd heeft berust dus op eenen weinigen stevigen grond. De redevoering van den heer Struye was nog dommer. En daarom heb ik mede lijden met dien armen zondaar die te goedig is om kwaad te doen en die het heel waarschijnlijk onwetens gedaau heeft De heer Surmont is in deze zaak de groote plichtige. Geheel het Vlaamsche volk moet hem bestrijden katholie ken, liberalen, socialisten en kristen demokraten moeten hem met de naaste stemming uit het Senaat werpen. {Al- gemeene toejuichingen). Wat de heer Struye betreft, er kan op gouwraadsleden gewerkt worden opdat zij zijne herkiezing beletten zouden. {Vurig handgeklap) Nu is het de beurt van den heer Rey- naertliberaal advokaat te Brussel, om te spreken in naam van den Vlaam- schen Volksraad. Nauwelijks eenige maanden geleden is er het geheele Vlaamsche land door en in alle politieke partijen eene be weging ontstaan ter verheffing onzer taalgrieven, want sedert 1830 had er ten onzen opzicht niet anders dan on recht gepleegd geweest. Nochtans zegt de katholieke godsdienstdoe niet aan anderen wat gij niet wilt dat men u doe, n en vragen de liberalen de vrijheid in het onderwijs. In de katho lieke partij was onze taal behandeld als eene verachte zuster en door de liberalen was het kind verplicht in eene vreemde taal onderwezen te wor den. Maar dit alles is aan het verande ren. Zondag heeft de Vlaamsche Volks raad besloten de verraders van het Senaat bij de aanstaande kiezingen te bestrijden. Surmont noemt ons een bende luide schreeuwers. Daarin is hij het slachtoffer dier Belgische fransche pers wier wortels in de staatskas van Frankrijk zuigen. Hij heeft deu moed niet gehad te stemmen tegen iets dat hij zoo hard had afgekeurd hij durfde niet. Hij beklaagt reeds het kwaad dat hij ge daan heeft (zie zijn interview in den Journal de Bruxelles). Mocht hij, tot zijn geluk, die spreuk van den Bibel indachtig wezen Het ziin de zon daars die op den goeden weg terugkee- ren die het meeste verdiensten doen. Dat er eene wezenlijke taal bestaat in het Vlaamsche land bewijzende 500 000 dagelij ks verkochte Vlaamsche bladen (de heer Ileynaert haalt uitleg gende cijfers aan) en dat die taal wel degelijk dezelfde is die men in Holland gebruikt, kan men bij het openslaan van hetzij welk Hollandsch blad ge makkelijk zien. Het verachten der Vlaamsche taal is de oorzaak van den ondergang der liberale partij in Vlaanderen. De socia listen en knsten-demokraten hebben hunnen toeval grootelij ks te danken aan het gebruik der volkstaal. In zijn Histoire du siècle de Louis XIII zegt Voltaire dat Vrankrijk niet het minste deel genomen heeft aan de groote uitvindingen en ontdekkingen door de eeuwen gedaan. Nog Newton, Franklin, Stephenson, Eulton, Her- schell, Edison zijn of waren franschen maar wel Germanen, dus van hetzelfde ras ais wij. En de Vlamingen hebben ook hunne Siemen, Stevens, Vesalius, Van Helmont enz. gehad Op kunstgebied, prijkten de Vla mingen steeds op den eersten rang met mannen als Rubens, Van Dyck, Te- niers, enz. Wij zouden moeten fier zijn Vlaming te wezen. Vrankrijk is een land dat vervalt, dat van dag tot dag meer achteruit gaat. Laat ons vooral onze broedertalenEngelsch en Duitsch leeren, want daarmede kun nen wij verder geraken dan met Fransch. De Vlamingen werden hier steeds overal stelselmatig buitengesloten De verdwijning van de Vlaamsche taal werd langen tijd als het voornaamste doel der regeering aanzien en als een stap tot aansluiting bij Vrankrijk. Het eenigste doel van Rogier was de ver nietiging van het Vlaamsch element en het voorbereiden onzer inlijving bij het groot moederland Vrankrijk 1 En zoo komt het dat overal de Waalsche beambten m groote meerderheid zijn In het ministerie van openbaar 0nd wijs zijn 724 Walen tegen 272 VlaJ!" gen. Allé hoogescholen zijn op p sche leest ingericht. (De heer Reynap haalt nog talrijke feiten aan) en zegt Is het niet rechtvaardig hetgeen t - vragen Te Brussel in twee versclW dene bijeenkomsten, hebben ons K\ do Mont en Hugo Vernest op 6e° even droevige wijze den treurigen toe6 stand van Vlaanderen geschilderd. [jef Vlaamsche volk is thans eene slaaf wiens toestand moet veranderd wor den. Er moet gewerkt worden tot zijnè heropbeuring en do eerste stap moet zijn de herkenning der taal. [Langdu- rige toej uich ing en) Hebben de Walen werklieden naar de Kamers gezonden, wij, Vlaming6]1 moeten er boeren zenden en onze taal zal er dan gesproken worden. De leus der Franakillons is eenheid maakt macht, wij zeggen een- 7i dracht maakt macht de eenheid kan maar bestaan wanneer een der rassen verdwenen is, de eendracht wanneer het Vlaamsche en het Waal sche ras als broeders behandeld wor den. Die gelijke behandeling moeten en zullen wij hebben. Den 28" Februari hebben de Vlamingen het te Brussel gezworen en zullen de senatoren daar toe dwingen. Vooruit dus voor gelijkheid en recht! {Herhaalde toejuichingen). De heer Pauwels nam nog het woord en gaf lezing van een voorstel van ver zoekschrift aan de Kamers en Senaat in naam der Ieperlingen, de onmidde- lijk der Coremans-Devriendt wet ei- schende. De vergadering ging in zeer goede stemming uiteen. Als dagbladen in den vreemde over het onderwijs en de opvoeding in 't algemeen en in ons landeken in 't bij zonder schrijven, dan kunt ge u niet inbeelden met welke minachting ze ons behandelen. En wat de Belg, welke met uitlanders verkeert, dan het meest pijnigt en beschaamt, is het recht op minachting dat ze hebben. Een gansch onpartijdig Duitsch dag blad, de Aachener Anzeiger, bevatte laatst een artikel getiteld SchoW en onderwijs in Europa. Daarin komt de volgende tabel voor: Jongelingen welke in het leger tre- denzondertekunnen lezen of schrijven: Op 1,000 in Zweden 1 in Duitschland 2 in Denemarken 5 in Zwitserland 22 in Holland 50 in Frankrijk 55 in BELGIE 144 in Oostenrij k 220 Na bewezen te hebben dat in Oos tenrijk het getal ongeletterden in 't kort sterk zal verminderen, gaat het dagblad voort Maar hoe veel bedenkelijker is het met België, dat men voor zijn spoorweg- net alleen als een zeer beschaafde ij Staat aanzag. Daar zijn nog 15 ten honderd ongeletterden in het Bel- gisch leger n Assisenhof van Wcst-Vlaandercn. Maandag verscheen voor de 3de maal voor het Hof de zaak ten laste van Pieter Debue, oud 26 jaar, wonende te Heestert, zaak die in Januari laats uitgesteld werd omdat een lid der Jury, M. Robyn, verklaarde den adve caat niet te verstaan, die in 't Franscli pleitte. In Juli 1895 keerde Debue van Vich te terug in gezelschap van Maria Baert, een meisje zijner gemeente' Daar zij hem zijne driften geenen vol; len toom wilde laten geven, schoot hij in gramschap, wierp haar in een koor®- veld en bracht haar verscheidene mes steken toe. Het meisje was gevaarlijk gewond, doch zij is niettemin genezen Debue, die eerst zelf alles verteld ei bekend had aan de geburen, beweerde voor den onderzoeksrechter dat h®° meisje hem gevraagd had haar te wil len dooden. Debue werd Dinsdag veroordeeld tot 6 maanden gevang en 100 fr. boet® voor vrijwillige slagen en verwondi® gen. 0nHHKEBBBEB§&SBDSIS@aBa SBBSBFV!SBBgSBBSS3SS^^S^SmB I III iiU'llj M n'HHliMI lil HUI I I lil'hl -T-Ï^S^Oy-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2