La Cfaamfore. Une mort d'enfant. M. Emile Brunfaut. Contestations déeérées 1°) De la competence du Conseil Conseil communal Gemeente-Raad Het doel wettigt de middelen. Ph. de C. Le Conseil des prud'hommes d'Ypres en 1896. Lundi, 7 Juin 1897, En outre, la loi s'est eü'orcée de te- nir compte des nécessités de la tech nique et de la px'atique industrielies d'ou les nombreuses exceptions qu'elle a établies. On peut dire qu'elle n'a guère fait que consacrer une situation de fait. Les industriels. qui ont combattu la loi lorsqu'elle était a I'état de projet, la trouvent plutöt bienfaisante que nui- sible. Elle est directement favorable a l'ouvrier, et indirectement au patron qui profits de l'amélioration physique et intellectuelle qu'elle comportc pour les travailleurs. Comment ces derniers usent-ils du repos qui leur est maintenant garanti L'emploi du repos du Dimanche dé- pend évidemment du caractère de cha- cun. Beaucoup le consacrent a des excursions en familie comme les Alle- mands les aiment. D'autres et c'était inévitable semblent faire plus de dépenses le Dimanche la clientèle des lieux de divertissement auraifc gagné beaucoup pius que celles des églises, dit-on. C'est fort probable, la religion ayant beaucoup perdu de son action sur les masses mais il est acquis que ce n'est que la minorité des ouvriers qui ne font pas un usage raisonnable du repos du Dimanche. En réglementant le travail du Di manche, conclut M. Dubois, le législa- teur a fait son devoir, paree qu'il garantit sur ce point la liberté de l'ou vrier, fréquemment méconnue sous un régime de laisser-faire. Mais il ne peut aller au-dela et prescrire a l'ouvrier ou a l'employé le meilleur mode d'emploi du Dimanche. Arrivé a ce point, le röle de la loi est terminé, et il faut compter, pour la répression des abus que l'on déplore, son influence pro gressive des moeurs et de l'éducation. La Chambre continue la discussion du budget de l'agriculture. Elle doit encore discuter en 18 séan ces, avant le 30 Juin date a laquelle le gouvernement a l'intention de clore la session les budgets de l'agricul ture (suite) et de la justice et le projet de rachat du Grand Central, etc. II y a encore 118 orateur3 inscrits pour la discussion des budgets II est impossible que la Chambre aborde les lois sur la personnification des syndicats et sur le contrat de tra vail. Les ouvriers pourront encore... se fouiller jusqu'a ce que le gouverne ment et la droite consentent a, penser a eux. II y a eu Mardi a la Chambre une interpellation de M. Magnette sur le chemin de fer du Congo èt une de M. Lorand sur les événements militaires du Congo. Le manque de place nous empêche d'en parler comme leur im portance le mérite. - Le Journal d'Ypres annonce que la Chambre du Conseil a rendu une or- donnance de non-Iieu dans l'affaire de mauvais traitements qui auraient ame- né la mort d'un enfant de trois ans et qui se serait passée dans un éta blissement cléricai. Nous sommes heureux d'apprendre que les faits sont controuvés car rien n'est plus révoltant que de voir marty- riser un enfant. Néanmoins nous devons faire remar- quer que les déclarations du père de l'enfant que notre confrère Le Week blad n a insérées paraissent assez bi- zarres et peu en concordance avec l'ordonnance de non-lieu intervenue. Notre concitoyen et ami M. Emile Brunfaut vient d'être choisi comme directeur du Kursaal par le Conseil communal d'Ostende. Qu'il nous soit permis, au nom de la généralité des Yprois, d'adresser a l'heureux titulaire nos plus chaleureu- ses felicitations. C'est avec plaisir que nous reprodui- sons, a. propos de cette nomination, l'articulet suivant du journal V-Echo d'Ostende Dans la séance secrète qu'ii a tenue Mardi après midi, le Conseil Communal a élu comme Directeur du Kursaal, M. Emile Brunfaut, d'Ypres, frère de l'ancien conseiller libéral, bien connu de cette ville. Comme nous l'avons annoncé, les candidats étaient nombreux, et le poste vivement solli- cité. En appelant M. Emile Brunfaut a retnplir ces fonctions, assez dïllïciles. de Directeur du Kursaal, qui demandent de sérieuses qualités, le Conseil nous semble avoir eu la main heu- reuse. Notre nouveau Directeur représente bien, et par la distinction de sa personne, l'aménité de ses manières, son excellente éducation, il ne tardera pas, nous l'espérons, a conquérir les sympathies de notre brillante colonie étran- gère. M. Brunfaut a fait un long séjourau Congo, oil il a été un des serviteurs les plus appréciés et de Ja première heure, de l'ceuvre grandiose du Roi. Nous souhaitons la bienvenue parmi nous a M. Emile Brunfaut, qui va entier immédiate- ment en fonctions, et nous espérons continuer avec lui les excellentes relations que nous avons toujours eues avec ses prédéeesseurs. Certes, il ne doit passé dissimuler que les fonctions de Directeur du Kursaal soient sou vent d'une nature délicate et demandent, par conséquent, beaucoup d'intelligence et de tact. Mais si la taclie a remplir est ardue et la suc cession qu'il recueille assez lourde, nous nous plaisons croire que M. Brunfaut sortira victo- rieusement de toutes les difficultés du premier moment, d'autant plus qu'il a paru posséder les qualités nécessaires, entr'autres l'énergie et la volonté de bien faire, pour qu'il en soit ainsi. La Revue du Travail du mois de Mai publie le relevé annuel pour 1896 des travaux des conseils de prud'hommes de Belgique. Nous en extrayons les chiffres suivants, relatifs au Conseil des prud'hommes d'Ypres entre ouvriers 2 entre chefs d'industr. et ouvr. 23 2°) En dehors de la competence du Conseil entre ouvriers 1 entre chefs d'industr. et ouvr. 26 entre chefs d'industrie 2 Total: 54. Affaires conctliées 34 Affaires non concilièes 20 dont 3 jugées et 17 restées sans suite par le fait des parties. D'YPRES. Séance publique du Samedi 5 Juin 1897 a 5 heures du soir. 1. Communications. 2. Hospices civils procés-verbal de lo cation de biens ruraux. 3. Idem vente d'un terrain. 4. Idem acceptation du legs Capron. 5. Ecole moyenne compte 1896. 6. Pompiersdemande de subside pour assister au congrè3 de la fédé- ration et visiter l'exposition de Bru- xelles. van leperen. Zitting van Zaterdag 22 Mei 1897. De zitting wordt te 5-10 u. geopend. Zijn aanwezig de heeren Surmont de Volksberghe, Burgmeester, Voor zitter Colaert en Berghman, Schepe nen Struye, Fraeys, Boone, Begerem, Bouquet, Fiers, Vandenboogaerde, Decaestecker, Vanderghote en D'Hu- vettere, raadsleden Gorrissen, Secre taris. Henritje is ook tegenwoordig. De heer Breyne-Devos is afwezig. Het verslag over de zitting van 27° Maart 11. wordt aangenomen dat over de zitting van lm Mei wordt op het bureel neêrgelegd ter inzage der raads- heeren. Mededeelingen. De heer Surmont laat weten aan de vergadering dat er in zitting van 16" Mei 11., geene beslissing is genomen geweest aangaande den tram op Dadi- zeele-Gheluwe. Verscheide afgevaar digden van gemeenten alwaar den tram loopen moet hadden geen volmacht bekomen. Volgens zekere voorstellen den tram zou Ieperen verlaten langs den ijzer- we0- van West Vlaanderen tot aan den weg naar Zillebeke. A an daar zou hij loopen naar Zillebekeplaats, het Hoo- ghe, Gheluvelt, Becelare en Gheluwe. De heer burgmeester van Gheluwe denkt dat het noodzakelijk ware de bestaande lijn van Gheluwe naar Dadi- zeele te verleggen en de nieuwe lijn aan de oude te verbinden op het ge hucht Ter Hand, om van daar voort te gaan naar Dadizeele, Ledeghem, enz. Het Collegie van Burgmeester en Schepenen is van gedacht dat er alhier een beteren weg zou kunnen gevonden worden al de Elverdinghestraat langs de buiten vesten, naar de Kaai, de Meenenpoort en de Meenensche Kal- 8ijde om aldaar zich te richten naar Zillebeke. Indien dit ontwerp aanveerdt wordt de bewoners van de Kaai, de Thou- routpoort en de Meenenpoort zouden van den tram kunnen genieten. Bijzondere hulpgeldenwerken aan de kraan van het sluis te Dicke- busch. M. D'Huveüere vraagt als er geen middel ware den filter te herstellen te Dickebusch. De heer Voorzitter vindt dit een on- noodige uitgave aangezien den filter van geen nut meer is. M. D'Huvettere vraagt ook dat de bewoners van de Dixmuidepoort van 't stadswater zouden bediend worden, 's Zomers zijn de bewoners van de Dix muidepoort verplicht zich te bedienen van de waters der vestingen en dit water loopt af van de Zwemschool bij gevolg kan het met al te zuiver zijn én zou het kunnen oorzaak geven aan besmettelijke ziekten. De heer Voorzitter doet bemerken dat de bewoners van buiten stad nog van het stadswater niet bediend zijn, uit reden dat wij eerst moeten ondervin den hoe dat het gaat binnen stad. Niet later dan de verleden week hebben wij nog eene plaats gevonden waar wij een groot verlies van water hadden. Voor wat het afleiden van 't water der zwemschool betreft, zullen wij die zaak nauwkeurig onderzoeken en de noodige maatregels gebruiken. M. Boone vraagt of de brouwers zul len water hebben wanneer men zal werken aan de bassijns. De heer Burgmeester zegt dat hij de noodige voorzorgen zal nemen. Het krediet van 470 franks gevraagd door het Schepencollegie wordt ge stemd. Onderhoud der stadsgebouwen. Verachterde rekening van 1896. Er is 150 franks hulpgeld gestemd om de verachterde rekening van 1896 te betalen. Deelneming van 7 stadsmuziek aan 't Festival van Hazebroeck. De raadsleden stemmen een krediet van 200 franks om het Stadsmuziek toe te laten deel te nemen aan 't Festi val van Hazebroeck. Deelneming aan de Schieting van Hazebroeck door de Pompiers. Onze meesterkens stemmen ook een krediet van 135 franks die onze Pom piers zal toelaten een reisje te doen naar Hazebroeck. Aankoop van waterdichte mantels voor de politie agenten. De heer Voorzitter verklaart dat de politie agenten nog niet voorzien zijn van waterdichte mantels en vraagt aan de ïaadsheeren dat zij een krediet van oOO franks zouden stemmen voor den aankoop van die mantels. Goedgekeurd. .1 affderghote (in 't vlaamsch) zegt dat hij,in eene vorige zitting, gevraagd heeft aan het Schepencollegie loet reglement te herzien die de jaarwed den en de verhoogingen der politie agenten vaststelt. Het ware te wenschen dat de agenten die een zeker getal jaren dienst hebben en the zich menigmaal onderscheidt hebben, zouden verhoogd worden »rSLleeL f°lrfte\ fa 't vlaamsch, dnM wn i m kwestie zal behan deld worden bij de naaste begrooting. Bevoorrading van den Ijskelder. Een krediet van 300 franks wordt daarvoor gestemd. Burgerlijke Godshuizen Werken aan 7 gesticht van Locre. Op gunstig advies van den heer Voor zitter wordt de aanvraag van de Bur. gerlijke Godshuizen eenstemmig toe gestaan. Bureel van WeldadigheidErfenis Capron. Er is lezing gegeven van een brief van het Bureel van Weldadigheid no pens de erfenis Capron. Er zal later daarover beslist worden. De heer Voorzitter geeft eenige uitleg gingen wegens het Gemeentekrediet. Er is spraak er veranderingen toe te brengen, ten dien einde zal er eene vergadering gehouden worden op 10° Juni aanstaande. De heer Colaert treedt ook in bijzon derheden nopens die inrichting. De heer Decaestecker (in 't vlaamschj vraagt dat het Schepencollegie zou zorgen voor de verbetering der straten en wegen buiten stad het is noodzake lijk dat het Pannestraatje verbeterd wordt want in slecht weder is het on mogelijk voor peerden en wagens er door te rijden. Hij hoopt dat het Sche pencollegie maatregels zal nemen om die slechten toestand te doen veran deren. De heer Voorzitter geeft de verzeke ring aan het achtbaar lid dat er in 't kort zullen maatregels genomen wor den om al de straten en wegen van buiten stad te verbeteren. De heer Decaestecker zou nog geern weten of de stad zal het rijden toelaten van peerden en wagens op de buiten wandelingen. De heer Surmont zegt dat er moeije- lijkheden bestaan en dat hij voor 't oogenblik op die vraag niet kan ant woorden. De heer Vanderghote vraagt eenige inlichtingen aan den heer Schepene van openbaar onderwijs nopens de ge ruchten die loopen in stad over mis handelingen gepleegd in eene bewaar school ondersteund door 't stadsbestuur. Hij begeert te weten of die geruchten gegrond zijn en of het waar is, dat het kind waarvan er spraak is, gestorven is door de mishandelingen eener on derwijzeres dier bewaarschool. De heer Colaert antwoordt dat het kind gestorven is ten gevolge van eene hersenziekte en dat men geenszins ge loof mag geven aan al die vertellingen. Gazetten hebben daarover geschreven en de zaak zeer overdreven. Verder, 't Gerecht heeft een onder zoek gedaan over die zaak en de Raad kamer heeft beslist dat er geene reden bestonden om vervolgingen in te span nen. De heer Vanderghote bedankt de heer Colaert en verklaart zich te vrede met zijne inlichtingen. De openbare zitting wordt te 18 u. 35 geheven. a 4 heures de l'après-midi, a ïestaminet.A.11 Congo, prés de la Station d'Ypres. Na de bekentenissen van Taxil, dis met zijne leugens over de vrijmetse laars gansch het clericale leger, met Woeste en al, zoo deerlijk op flesschen trok, zou men zich van wege de ka tholieke bladen aan eenige voorzich tigheid mogen verwachten. Wij meenden althans dat het liedje der akeligheden van de vrijmetselarij nu voor goed uitgezongen was. Toch nietDe patersbladen zijn zoo wel verzekerd van de domheid hunner lezers, dat zij immer voortgaan met praten over de vrijmetselarij, natuur lijk als een blinde over de kleuren, en van vreeselijke ceremoniën en schrik kelijke eeden. En waarom die hardnekkigheid de leugentaal OEDKE DU JOUR: I

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2