SÏÏFlItÖP! CHOCOLAT Emile Van Aerde, Allerhande Nieuws. État-Civil d'Ypres, Fl. bartier, Boterstraat, 19, Ieperen. DES BONNES MERES Om eenige invloedrijke personen, die misschien ten onrechte aanzien •worden als tot de vrijmetselarij be- boorend, bij het onwetende volk ver dacht en hatelijk te maken. Ziet ge dien heer Hij maakt deel van de loge Hij is frrrramasson Om tot daar te geraken, heeft hij moeten een kruisbeeld ver pletteren en God vervloeken, den duivel aanbidden en Kerk en Altaar en Troon bedreigen 9 In de vergaderingen drinkt hij menschenbloed, en Satan, in solfer damp gehuld, is er de voorzitter Brrrr Zoo spreken de clericale bladen tot hunne verstompte lezers, en de arme snullen slaan een kruis en bidden een Onze Vaderom toch met den staart en de bokspooten van den hellegeest niet in aanraking te komen En dan voegen de huichelende schrijvers er aanstonds bij Denkt na, goede vrienden, over de schrikkelijke euveldaad, die gij zoudt bedrijven met voor de liberalen te stemmen, als wij u zeggen, op ons woord van eer, dat de gansche liberale partij afhangt van de logemannen, dat alle vrijzinnigen, alle liberalen, het ordewoord der loge vol gen en handelen naar haren wil en hare bevelen En dan slaan de sukkelaars van lezers twee kruisen en bidden twee Onze Va dersom toch steeds de macht en de gratie te hebben te stemmen voor de heilige kandidaten van bisschop, deken of pastoor En dat is het doel, dat de eerlijke opstellers van de katholieke gazetten, met hun eerlijk schrijven bereiken willen. Zaterdag is het uitgestrekt lokaal van Vooruitstaande op de Vrijdag markt te Gent, afgebrand. De brand, tien minuten na Óen uur ontstaan, nam in korten tijd eene schrikkelijke uitbreiding in min dan een uur stond geheel het gebouw in licht-laaie vlammen. Het vuur is ontstaan op het tweede verdiep, in de naaiatelier. Er wordt ge loofd dat een glenster aan een strij k- of persijzer ontsnapt, het vuur moet ver oorzaakt hebben. Een voorbij ganger zag het vuur door een venster langs de gordijn kronke len, hij verwittigde eene politieman en beiden liepen naar boven, openden de deur van het naaiwerkhuis en door dezen tocht zette het vuur zich met een verbazende snelheid over het gansche verdiep uit. Gelukkig is er geen enkel persoon in den brand gebleven de werkhuizen waren op dit oogenblik juist verlaten. Toen de pompiers, dadelijk per tele foon ontboden, ter plaats kwamen, stonden de zalen van het tweede ver diep en het dak van het gebouw reeds in volle vlammen. Kwart na twee uren zijn het dak en de puntgevel ingestort, gelukkig bin nenwaarts, want anders zouden er on getwijfeld persoonlijke ongelukken gebeurd zijn. Dank aan de moedige pogingen der pompiers en der redders konden de aanpalende gebouwen de herberg Het Volkshuis en een partikuliere woning van vernieling bevrijd worden. De ontzaglijke menigte, die van alle deelen der stad toegestroomd was, werd op afstand gehouden door de gendarmerie en door een detachement van het 2° linieregiment, onder bevel van een kapitein. Kort na 8 uren waren de pompiers het vuur meester. Men kon zich toen reeds rekenschap geven van de uit gestrektheid der ramp. Niet alleen al de magazijnen zijn afgebrand, maar ook al de koopwaren, die er zich in bevonden, zijn vernield. De gebouwen zijn langs binnen gansch uitgebrand nog enkel de mu ren zijn recht gebleven. De werkmeis jes van Vooruit waren op het oogenblik van den brand gaan eten. De hevigheid van den brand was zoo groot, dat de toeschouwers, die aan het standbeeld van Artevelde stonden, het daar niet konden uithouden. De vernielde magazijnen van Voo ruit, opgericht in 1894, werden feeste lijk geopend op Paaschdag 1895. Het prachtig gebouw, waarop de socialis ten niet ten onrechte fier waren, heeft een aanzienlijke som geld gekost. De gebouwen alleen waren verzekerd voor 250,000 fr. Voor de verlichting en beweeg kracht werd in het lokaal enkel de elektriciteit gebruikt. Een groote hoeveelheid koopwaren is kunnen gered worden, maar niette min zal de schade, die door verschei dene verzekeringmaatschappijen ge dekt is, zeer aanzienlijk zijnzij wordt van nu geschat op verscheidene duizende frank. Het bestuur van Voo ruit had in den laatsten tijd een groo- ten voorraad koopwaren binnen ge daan, zoo voor het goede seizoen, als voor den halfj aarlijkschen deel van zekere koopwaren aan de leden De boeken zijn gered. Ten gevolge der ramp zullen 200 werklieden en werksters voor een tijd van hun broodwinning beroofd zijn en de dienst der Cooperative is ten deele ontredderd. De gebouwen van Vooruit en de koopwaren zijn verzekerd voor 900,000 fr. bij zes maatschappijen. De gelijkvloers van de afgebrande gebouwen van Vooruit diende voor de eigenlijke winkels het eerste was in gericht tot magazijn van ellegoederen, het tweede tot werkplaats voor de naaisters en op het derde bevond zich een groote hoeveelheid allerhande ar tikels, kleeren, schoenen., koloniale waren enz. Groote keus van papier en envelop pen, aan zeer voordeelige prijzen, in ons magazijn Dixmudestraat, 51, men lette wel op het nummer. Sekrikkelijke misgreep. Sedert eeni- gen tijd leefden de genoemden C. en G., van Rumbeke, in de grootste oneenigheid. Zondag laatst ontmoetten zij zich in eene herberg van het dorp en begonnen te twisten, maar de baas gelukte erin een gevecht te vermijden. Maandag namiddag, na wederom ge dronken te hebben, nam G. een geweer en ging er mede op zoek naar zijnen tegenstrever, die zich tehuis bevond want, geheel den dag had hij niet dur ven uitgaan. G. was dol van woede en niet weten de hoe zijne woede koelen loste hij een schot. Op het zelfde oogenblik ging daar ongelukkiglijk Constant Casier, voorbijdie van zijn werk kwam. De man werd door den bal in de rechter zijde getroffen en verkeert in doodsge vaar. DE SÖHIJÏE DES KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van het Amerikaanscho Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd liet Amerikaansche Poeder De Pratere bij M. Socquet-Terrière, apotheker, Groote Markt, Ieperen. Kerkdiefte. Te Nieuwpoort wierd Dinsdag eene kerkdiefte gepleegd de oorslingers der Maagd en een kruis van groote weerd zijn gestolen geweest. De daders zijn onbekend. Inkt om op glas te schrijven. Ziehier de formuul van eenen inkt, waarmede men op glas kan schrijven en de papie ren etiketten niet moet gebruiken, welke afwasschen en verdwijnen trots al den vernis, welke door scheikundi gen, apothekers, photograafs, enz., aanbevolen worden. Men neemt 20 grammen bruine lak, welke men koud doet smelten in 150 kubieke centimeters wijngeest van den anderen kant maakt men eene wateroplossing van 35 grammen borax in 250 kubieke centimeters gedistileerd water, en men giet ongeveer heel de eerste oplossing in de tweede. Men moet nu nog slechts een kleursel bij de bereiding voegen, bij voorbeeld eene gram methyl-violet, en men heeft eenen onuitwischbaren inkt. Nourrissez exclusivement vos bébés avec l'Aliment Delacre. II fortifie les os, les nerfs, le cerveau. Essayez pendant un mois pesez l'en- fant avant et après et vous continuerez certainement. Pas d'aigreurs ni consti pations. Recommandé par les sommités médicales. En vente partout. Gros usine des Chocolats Delacre (Ga- rantis purs) Vilvorde. Brand. Op het einde der verledene week is er brand uitgeborsten ter hofstede der kinders Spriet, op het gehucht Wezelhoeklangs den steenweg van Wevelghem naar Meenen. Het vuur is in den koeistal begonnen, die geheel afgebrand is evenals de paar denstal, de schuur en het wagenhuis. De woning alleen is bevrijd gebleven. Twee koeien en een varken zijn in de vlammen omgekomen twee andere koeien wierden erg verbrand, en de eene is nog den zelfden avond bezwe ken. De schade is door verzekering ge dekt. De oorzaak wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. MoordpogingOp het einde der ver ledene week werd te Meenen zekere P. Bosch aangehouden onder beschuldi ging over een paar weken drie messte ken toegebracht te hebben aan zijnen broeder. Men had gemeend de zaak te kunnen verduiken, maar, daar Em. Bosch te bed bleef, brachten de gebuurs de waarheid aan den dag. Het slachtoffer is eindelijk naar 't gasthuis overgebracht geweest en men meent hem te zullen redden, alhoewel de wonden erg zijn. Het Parket van Kortrijk is ter plaats geweest. De dader werd in 't gevang opgesloten. du 28 Mai au 4 Juin 1897. Naissances: Sexe masculin, 9, id. féminin,S. Manages Beddeleem, Maurice, tapissier, et Bollaert, Léonie, denteliière. Nou- wynck, Firmin, avocat et candidat no- taire, et Bossaert, Félicie, négociante. Cappelle, Jéröme, receveur des con tributions, et Goene, Clémentine, sans profession. Dècès Rommens, Napoléon, 46 ans, jour- nalier, époux de Yerhaeghe, Justine, rue de Menin. Therssen, Virginie, 57 ans, ménagère, épouse de Depuvdt, Jules, S' Nicolas extra-muros. Knoc- kaert, Léopold, ouvrier de fabrique, époux de Vanderpoele, Anne, rue de Menin. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 0. UT en Iff'"® M a ta r i c c M I IS, bijzondere chirur gijns-tandmeesters, BiocR des* ftïogk roei iftfraat, 11" 29 te Kortrijk, hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbetrekkingen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en IYIme Maurice: MKIEU, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize 210 E der nioskroen- Straat, ir 2huis met koets poort (bij hel gevang). Z'J verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij SVlr en Mmc iMauricb MEIER zijn, Iioek des* Moskroenstraat, n° 2, en van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 I j'2 ure 's namiddags, bij de Wed uwe Van Kern mei, Groote Markt, nr 5, te ¥|»ei*©SS. Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook groote eene soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincad- lerie. OMrurgden-Beiitiste Diplómé, Dentiste de I Institution Royale de Messines, Hue du Lombard, 19, Ypres, A consulter tous les jours, de 9 A 5 heures, le Dimanche excepté. Pose de Dents et Dentiers artificiels, Extrac tions, Plombages, et Redressements d'après les meilleurs systèmes. GOI/TEZ SjE a 1-60 et 2 fr. le 1/2 kilo. 2 Médailles d'Or Exposition d'Anvcrs Se trouve dans tons les ma^asins. Is de spaarzaamste voor liet vvassclicn, de huisarbeid en als toiletzeep. Is de meest gewaagde hier ten lande. Onmisbaar. EN FACE DE LA RUE DE l'ÉTOILE i;.Ji A AiYA

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3