H^JTLETOP! CHOCOLAT Gh. Belot et C SURETÉ ZEKERHEID Allerhande Nieuws. Etat-Civil d'Ypres, Fl. bartier, JUISTHEID SIERLIJKHEID <XMEX> Boterstraat, 19, leperen. lifoskrtoeastraat, 11" 2, te MOEK der Moskrocn- Ccttc moiitrc est pourvue du cadran de 24 heures DES BONNES MÊRES Se trouve dans loos les magasins. onderwijzende orders, die zich hebben •w-eten meester te maken van het onder wijs, om des te zekerder hunne opper heerschappij te grond vestigen. Het art. 22 van de Rechtenverkla ring van den burger, in 1793 uitge vaardigd, zegt dat het onderwijs de allereerste behoefte en de dringendste noodzakelijkheid is van eenieder en van allen. "Verder luidt hetzelfde artikel als volgt: De maatschappij moet uit al hare macht den vooruitgang bevorderen der openbare rede en het onderwijs in het bereik stellen van alle burgers. Hebt ge zulks gedaan, voormalige regeerders Neen Hebt gij den leerplicht uitgeroepen Neen Is het den huisvader niet toegelaten zijn kind lichamelijk te mishandelen, dan moet het hem evenmin toegelaten worden zijn kind aan de onwetend heid, die bron van alle onheil, over te laten. Ja, hij begaat eene misdaad, en jegens zijn kind en jegens de samenle ving, wanneer hij het zonder geestes voedsel laat opgroeien. Het kind heeft vecht op de geleerd heid en voor den vader moet' de ver plichting bestaan zijn kind de noodige geleerdheid te verschaflen. Daar nog- tans de ouders doorgaans in de onmo gelijkheid zijn zelf dien plicht te ver vullen, moet het algemeen, de Staat, die taak op zich nemen. En de Staat is plichtig, wanneer hij zulke taak aan den eerste den beste' overlaat, zonder zich daar meer mede te bekommeren. Op die grondbeginselen moet, ons dunkens, het volksonderwijs berusten. Van de goede onderwijsinrichting hangt alles afzij is de grondsteen van de macht en den voorspoed eens volks. DADIZEELE. Den nacht van Za terdag tot Zondag werd er te Dadizeele bij den bakker Bostyn eene brandkast gestolen bevattende omtrent voor een tweeduizendtal franks waarden en ju- weelen. Een wever van Halewijn werd aangehouden als verdacht aan deze diefte deelgenomen te hebben. MEENEN. In den nacht tusschen Zondag en Maandag, rond 1 ure, von den twee policieagenten nabij de Kort- rijkschepoort een dronkkaard op de straatsteenen uitgestrekt liggen. De agenten wilden den man oprichten, toen op eens drie kerels op de agenten en op een nachtwaker, die ter hulp ge komen was, vielen. De agenten, losten revolverschoten in de lucht om de aanranders te verja gen, doch zulks ontstak nog meer hun ne woede. Eindelijk warende agenten verplicht den sabel te trekken de ke rels werden aangehouden en Maandag naar het gevang van Kortrijk gevoerd. De familien van twee der aanvallers besloten zich op den nachtwaker Ra- maut te wreken. Maandag, ten 1 ure namiddag, werd Ramaut door den va der van een der kerels uitgenoodigd om een glas bier te gaan nemen in de herberg Den Troost. De nachtwaker, die verwittigd was, weigerde en ging de policie verwittigen. De politieagent Deroy begaf zich naar de woning van Ramauthij ver gezelde vervolgens den nachtwaker naar zijn werk in de tabakfabriek van M. Lambert. Toen Ramaut buiten zijne woning verscheen, sprongen zeven mannen op hemwierpen hem ten gron de en sloegen hem onmenschelijk af. De agent Deroy wilde den ongelukkige beschermen maar werd eveneens deer lijk mishandeld. Hij trok zijn revol ver en dreigde te zullen schieten, in dien de aanvallers niet achteruit trok ken. De woestaards gingen voort met Ra maut te slaan en te stampen. De arme nachtwaker zou onder de slagen bezwe ken zijn, toen de agent na talrijke be dreigingen en vermaningen, die vruch teloos bleven, op de bende schoot. Zoo het schij nt werd een der daders rake lings door den kogel in de zijde getrof- ien en lichtgekwetstde kogel botste °p de kasseisteenen af en kwetste een toeschouwer licht het been. Twee der woestaards werden aangehouden zij waren dronkende andere zijn de fran- sche grens over gevlucht. Een streng onderzoek is geopend. Al de aangehou denen zijn later in vrijheid gesteld er proces-verbaal te hunne laste opge maakt. Nauté assurée aux bébés qui grandissent a vue d'oeil, saus consti pations ni aigreurs par l'emploi exclu- sif de l'Aliment Delacre. Pesez l'enfant avant et au bout d'un mois de régime, vous continuerez sans aucun doute. Succès garanti. En vente partout. Gros usine des Cliocolats Delacre (Ga- rantis purs) Vilvorde. Een vreeselijk onweer, gepaard met een hevige hagelbui heeft in een en kel uur, heel den oogst, al de gewassen rondom San Ildefonse in Spanje ver nield. De hagelsteenen waren zoo groot als duiveneieren, huisdieren en meubelen zijn door het water wegge voerd en meerdere personen zijn ge kwetst door den hagel. Maandag heeft men te Jabbeke een stouten kerel aangehouden, die in de kerk zes schilderijen gestolen had. In het justiciepaleis van Brugge ge bracht weigerde de dief zijn naam op te geven, maar op de bedreiging van hem te photografeeren en zijn portret overal rond te zenden, verklaarde hij te willen spreken bij den onderzoe- kingsrechter. Ter gelegenheid van Kruiskalseide- kerrnis te Ghistel, wilde de genaamde H. Rogier, koopman in konijnen, met een oud pistool vreugdeschoten lossen. Terwijl hij de tweede lading in stampte, ging het schot aftwee zijner vingers werden afgerukt. Men vreest dat de hand zal moeten afgezet worden. DE SCflIJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van het Amerikaansehe Poeder Be Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd het Amerikaansche Poeder Be Pratere bij M. Socquet-ïerrière, apotheker, Groote Markt, leperen. ZEE WIJDING. Op Zondag 27 Juni 1897 zullen de volgende plezier- treinen naar Oostende ingericht wor den door de Naamlooze Maatschappij der IJzerwegen van West-Vlaanderen 1° Van Komen naar Oostende langs Meenen en Kortrijk. Vertrek uit Ko men om 5 ure 37 's morgens Wervick 5.44 Meenen 5.54 Wevelghem 6.02 Kortrijk 6 50 Ingelmunster 7.07 Iseghem7.14; Rumbeke 7.21 Rous- selare 7.28 Beveren 7.33 Gits 7.38 Lichtervelde 7.45. Aankomst te Oostende om 8.34. 5° Van Hazebrouch langs Poperinghe en Ieperen. Vertrek uit Abeele om 6.56 Poperinghe 7.07 Viamertinghe 7.15 leperen 7.22 Zonnebeke 7.34 Moorslede-Passchendaele 7.40 Rous- selare 7.54 Beveren 7.58 Gits 8.02 Lichtervelde 8.08. Aankomst te Oostende om 8.58. Terugkeer uit Oostende naar Kor trijk, Meenen en Komen en de hooger- genoemde tusschenstaties om 6.40 's avonds terugkomst te Kortrijk om 8.28 te Komen om 9.12 's avonds. Terugkeer uit Oostende naar Haze- brouck en de hoogergemelde tusschen staties om 6 ure 58 minuten 's avonds. du 18 au 23 Juin 1897. Naissances: Sexe masculin, 4, id. féminin,6. Décès De Gryze, Charles, 80 ans, sans pro- fession, veuf de Mesdom, Virginie, rue de Dixmude. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 1. Les Yprois, assurément, détiennent le record de la longévité. Lundi der nier 21 de ce mois dès 8 1/2 heures du matin, du haut de notre antique bef- froi, le carillon faisait résonner les airs de ses sons d'allégresse une fête s'annonqait, en efiet, encore une noce d'or devait se célébrer. Les époux Coflyn-George allaient fêter eet heureux événement, ils se sont mariés a Ypres, il y a plus d'un demi siècle, et sont nés respectivement le mari Jean Cofiyn, en cette ville, le 17 Mars 1827 et l'épouse Marie-Thérèse George, a Bruges, le 18 Septembre 1826. En- tourés de nombreux membres de leur familie, enfants et petits enfants, les jubilaires se sont rendus a l'hötel de ville, ou Monsieur l'Echevin Bergh- man, Officier de l'Etat-Civil los a requ et dans une allocution de circonstance a chaleureusement félicité ces braves vieiliard8. Le vin d'honneur a été versé, et Monsieur l'Echevin, au nom de la ville d'Ypres a remis a ces vieux concitoyens les cadeaux qui leur étaient destinés. Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toeslelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Mr en Mme ill a 18 r I C C iM li 1 H£ Si, bijzondere chirur gijns-tandmeesters, li©e!i. «lei* Kortrijk, hebben deer het, publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot buis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. [Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbetrekkingen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en i\lme Maukice MEIER, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize Straat. Il" 29 huis met koets poort (bij hel gevang). Zij verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij i\lr en Mm# Mmhuck MEIER zijn, koek des* Moskroenstraat, n° 2, en van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 1/2 ure 's namiddags, bij de Weduwe Van Kemmel, Groote Markt, nr 5, te Ypei'CII. AVIS AUX FABIllfi.AiWS DE VÉL0S. ie LA MAISON 24, rue du Poingon, Bruxelles, attend un grand stock de pièces américaines, ne passez aucun ordre avant de les avoir vues Si vous de'sirez recevoir la visite de nos voyageurs, écrivez de suite et demandez nos prix-courants. La saison prochaine sera fructueuse a tous ceux qui emploieront nos incompa- rables pièces détachées. Tubes, jantes, bandages, garnitures pour vélos rayons, lanternes, cycles et garnitures pour machines d'enfants. Vente I en gros de bicyclettes finies. Nickelage et I émailiage de toutes pièces travail rapi- I de et soigné. I On demande des agents partout. Téléphone 1275. Gij allen clie verlangt het juiste uur te hebben koopt alleen de zeker- heidshorlogieneergelegd merk <XZ^HX> Regeling door den fa brikant gewaarborgd, ma tige prijs, ziedaar hare hoedanigheden. Eischt het neergelegd merk om de namakingen te ver mijden. G OW EX IjE a 1-60 ct 2 fr. le I/2 kilo. 2 Médailles d'Or Exposition d'Aiivcrs Is de spaarzaamste voor het wasschen, de huisarbeid en als toilelzccp. Is de meest gevraagde hier ten laude. Onmisbaar. K A-"

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3