isfiIr* LET OP CHOCOLAT 1 Allerhande Nieuws. État-Civil d'Ypres, Fl. bartier, Aan de brouwers. hedendaagsch Belgisch Parlementarisme. IlOfl&K ties8 Moslts'tieii- Botepstraat, 19, leperen. DES BONNES MËRES Se trouve dans tons les niagasins. 3 et cadeaux magnifiques, mais sait-on les dessous de telles splendeurs Voici, par exemple, les princes indiens aucun n'a envoyé a la reine moins de cent mille rou- pies, cent soixante mille francs tous les rajahs ont été pressures par les political- agents vrais gardes-chiourmes anglais espionnant leurs palais et leur personne les marchands de I'Inde aussi ont dü donner des sommes colossales, les uns dans l'espoir, qu'on leur a fait luire, de la decoration in- dienne, Star of Indiales autres par ter reur de se voir tout pris. Mais il est juste d'ajouter que Victoria a répondu en en- voyant cinq cents livres, douze mille cinq cents francs pour tous ceux qui, la-bas, ont faim Je songeais a cette horrible civilisation qui s'en va taxer ainsi les malheureux In diens, en pleine famine, en pleine peste, pour Ia gloire du Jubilé. Oui, tres somp- tueux, tres étincelant, le Jubilé de la Mé- tropolemais au loin, sur une immense étendue, la couleur est plus sombre, la cou leur est celle du mal qui ravage aux In- des, c'est un Jubilé noir. Et pas une pitië chez le dominateur, pas une trêve dans la tyrannie. Le mot d'ordre plutót, pour qu'on étouffe tout ce qui dëparerait tant d'orgueil. Mais combien de rapines, de trahi- sons, de férocité, de mépris pour l'humanitë symbolise cette réjouissance nationale et de combien de sanglots est nourrie cette ru- meur La plus violente protestation contre les fêtes du jubilé est partie de Bom bay. G'est un pamphlet attaquant la reine Victoria et son gouvernement, faisant appel aux Européens en faveur des Hindous esclaves,et finissant ainsi Ne nous élèverons-nous pas contre les tyrans anglais, qui depuis plus d'un siècle nous oppriment HET Vrienden, hebt gij zooal eens nage gaan wat er in de Kamers omgaat Hebt gij zooal eens gezien hoe men met het Belgisch volk den aap houdt Nu ot het iets gekort is of met, ik wil vandaag u eens in de tegenwoordigheid brengen met hetgeen men noemt het Beknopt Verslag der zittingen der Kamerleden. Van de eerste bladzijde tot de laatste, zult gij vinden den strijd van de duisternis tegen het licht, van de oude gedachten tegen den modernen geest, den strijd van het achteruitkrui pend clericalismus tegen partijen van vooruitgang, de clericalen tegen do anti-clericalen. Die eeuwenoude strijd, waarvan men zegde dat hij uit was, omdat hij onvruchtbaar scheen, straalt er overal door. Maar hij is niet meer zooals vroeger. Het clericaal gouverne ment, steunende op die groote meer derheid, in het ongeluksjaar 1884 ver kregen, kent noch paal noch perk, om zijne schepsels, hoe onbekwaam of onervaren zij ook zijn, vooruit te duwen en over den kop te doen sprin gen van bekwamen en ervarenen, maar andersdenkenden. Langzaam, maar ze ker, verclericaliseert het de besturen, en voor hen, die in de besturen geene loopbaan hebben, maakt het van die wetten, die ministeriëele en konink lijke besluiten, zoogezegd ten voor- deele van de beurs der groote katho lieke kopstukken. Zie de wet op den invoer van het vee, zie het sluiten der grenzen voor het vee, die schikkingen zullen altoos zoo lang bestaan tot dat de groote katholieke vetweiders hunne beesten verkocht hebben. Onze kooplieden kunnen er u genoeg van vertellen. riDe wet op den kinderarbeid, wier princiep rechtveerdig is, wordt niet toegepast daar waar het gold eenige katholieken te benadeeligen, zooals in de steenbakkerijen, enz. De wet op de alcohol, gemaakt om het slijten van sterke dranken te ver minderen, zal dit laatste niet beletten, maar voor gevolg hebben dat de slechte alcohol, door de landbouw- stokerijen voortgebracht, goedkoop zal verkocht worden, om gezuiverd te worden, in groote stokerijen. De wet op het verhoogen van het traktement der oude, in dienst zijnde soldaten, zeer juist in princiep, zal nog eens dienen tot lokaas, om de arme drommels aan te zetten zich te ver- koopen voor die groote vaderlan ders, die liever met een bloempje in hun knopgat loopen, dan met eenen ransel op den rug. Millioenen besteden aan de forten van de Maas, en als ze betaald zijn, vaststellen dat zij voor weinig of mets goed zijn. Sluizen inhuldigen ais den grond nog niet gekocht was en waar het water zal doorloopen als ze reeds zullen versleten zijn. Onteigenen en gronden vet betalen, om spoorwegen te leggen en dan blijven steken tot er kiezingen op handen zijn. En bovenal die winstgevende ontwerpen, wetten en besluiten. Voor niet in eerste klas reizen, ge lijk onze volksvertegenwoordigers. Wat zeg ik, voor niet Neen, men be taalt ze, de heeren om naar Brussel naar de Kamers te gaan. Ziedaar in korte woorden de werking onzer par lementairen. Is dat met het Belgisch volk, u omnium fortissimi sunt Belgioe zegde Cesar den spot drijven of niet Is het eene schande voor de negen tiende eeuw Neen, zeg ik, neen, driemaal neen, de schande drukt op hen niet, maar zij drukt op ons. Zij drukt op ons, kiezers, omdat wij dit alles zoo maar gedoogen. Zij drukt op ons, omdat wij niet manhaftiger zijn. Onze voorouders deinsden niet achteruit, om in het harnas te sprin gen, met de wapens de verdrukkers te verjagen en wij, wij blijven turen, wij kunnen alleen nog met met de stembus de verdrukkers verjagen, omdat wij de misplaatste eigenliefde eeniger der onzen niet willen kwetsen. Wat blijft er dan te doen Is er ons nog een mid del om tegen die kwalen op te gaan Voor mij, ja, nog één middel, en dat is eene aanhoudende propaganda, niet alleen met meetingen en vergaderin gen maar vooral met de drukpers, met die plaatselijke bladen, zooals onze Strijd, overal te verspreiden, omdat zij dezen wakker schudden die slapen, en aldus ook de strijders aanmoedigen. Op 't einde der verledene week heeft E. Verbeke, vlaswerker bij M. Wat- tein, te Lauwe, het lijk van eenen ver dronkene uit de Leie opgetrokken. De man was gekleed met lijnwaden broek, blauw hemd en droeg in de lenden eenen breeden riem. Het lijk scheen reeds eenige dagen in het water ver bleven te hebben en werd niet erkend. Zondag heeft zekere Devos verschei dene messteken bekomen te Iseghem nabij het Kasteelke. Eene der wonden is doodelijk. Het Parket is ter plaats geweest. De vermoedelijke dader is een inwoner van Emelghem. DE SCHIJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd het Amerikaansche Poeder De Pratere bij M. Socquet Terrière, apotheker, Groote Markt, leperen. Moordpoging te Blankenberghe. Zon dag avond keerde de heer Beauramg, gemeenteraadslid van Schaarbeek, die tijdelijk te Blankenberghe verblijft, in gezelschap zijner vrouw en zijner schoonmoeder van den zeedijk huis waarts. Op de Kerkplaats hoorde hij het gerucht eener vechtpartijHij be merkte weldra dat het een politieagent was, die zich verweerde tegen vier kerels waarvan een den agent een mes steek wilde toebrengen. De heer Beauraing snelde den agent ter hulp een der schoeiies bracht alsdan den heer Beauraing een mes steek in de bel toe, die gelukkig geen gevaar oplevert. De dader is gekend en wordt door de politie opgezocht. Een kind onder de duinen versmacht te Middelkerke. Maandag werden de ge- buurs van den dijk te Middelkerke in opschudding gebracht. Een kind van 7 jaar oud, behoorende aan eene der trefielijkste familiën van Brussel, speelde op het strand tegen den voet der duinen, onder de bewaking zijner moeder. De golven hadden iu de laatste da gen de duinen min of meer onder mijnd het kind was bezig met een putje te delven, toen plots een gedeelte der duinen barste en het kind onder het zand begroef. Het kind niet meer hoorende, wendde de moeder zich om, om te zien waar het kind verbleef. Oor deel over hare wanhoop toen zij op de plaats waar de kleine had gespeeld, de voeten des kinds zag uitsteken. Men begon dadelijk het zand weg te weren om het kind te redden. Te laat, helaas het was onder het zand verstikt ge worden. Drie doktors, die in allerhaast kwamen toegesneld, konden na vruch- telooze pogingen slechts den dood van het kind bestatigen. assurée aux bébés qui grandissent a vue d'oeil, sans consti pations ni aigreurs par l'emploi exclu- sif de l'Aliment Delacre. Pesez l'enfant avant et au bout d'un mois de régime, vous continuerez sans aucun doute. Succès garanti. En vente partout. Gros usine des Ohocolats 33elaox"e (Ga- rantis purs) Yilvorde. Men schrijft uit Locre Zondag heeft er alhier een land bouwer zich opgehangen. Men schrijft de oorzaak toe aan huisverdriet. Het parket is ter plaats geweest. du 2 au 9 Juillet 1897. Naissances: Sexe masculm, 3, id. féminin.S. M'ariages Debruyne, Léon, sans profession et Marrecau, Marie, sans profession. Décès Remaut, Pierre, 88 ans, curé de S' Jacques, rue de la Boule. Van Els- lande, Marie, 73 ans, sans profession, célibataire, rue Weninck. Breyne, Désiré, 73 ans, négociant et Conseiller communal, éponx de Devos, Marie, S' Jean extra muros. Fiers, Napo léon, 89 ans, sans profession, veuf de Coffyn, Thulie, rue de Dixmude. Baeyen, Pierre, 82 ans, sans profession, veuf de Slagmulder, Julienne, rue de Menin. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculm, 4 id. féminin, 0. Mr en M",e M IE E* C C ill 11. I BS R, bijzondere chirur gijns-tandmeesters, lioeK tier Xfoskroeastrasit. bi" 2te hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. ÏN iet tegenstaande de gcliiklieid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd gecne handelsbetrekkingen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en i\lroe Maurice MEIER, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize §!r<tat. 11° 2. huis met koets poort (bij hel gevang). Zij verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij Mr en Mm® Maurice MEIER zijn, llOCll des8 Afoskroenstraat, n° 2, en van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 I j'2 ure 's namiddags, bij de Weduwe Van Kernmei, Groote Markt, nr 5, te YglèrCll. Voor uwe artikels van Pho tographic, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Ten bureele dezes, Declaration pour brasser, gereed gedrukt, aau genadigen prijs. gSf® GOVTEZ EE 1 m a 1-60 et 2 fr. le 1/2 kilo. 1 2 Médailles d'Or Exposition d'Anvers g b«SIS58585ilSÖ1ÖÏIÖ88affig®liSB5<S$$5!®8S5SimS3ISeglSSSaBmiSaKcf Is de spaarzaamste voor liet wassrhen, de huisarbeid en als (oilclzecp. Is de meest gevraagde hier ten lande. Oiamisbaar. o o o o O v

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3