i-jr LET OP! PLAIDEAU fils ainé mnxxxnxxtnmxmnmmmimmMm BORSTPILLES BLOEDPILLEN FERMIERS, De Pausenbulle. De uitvluchten van M. Schollaert. Allerhande Nieuws. Fl. bartier, F, VERGAUWEN PRIJS :1fr 10 F. VERGAUWEN BIJ HET KWAAD LIGT DE REMEDIE. État-Civil d'Ypres, Ufoskrocnstraat» n" 2, ie, Boterslraat, 19, leperen. BE MENIN demande instamment REPRÉSENTANT pour lout le pays, K If c) Voor 1896 en 1897 aangeslagen zijn met eene personeele belasting van 15 fr., in hoofdsom en opcentiemen ten voordeele van den Staat en deze belasting voor 1896 be taald hebben voor 1 Juli 1897. Bovendien moet men d) Op 1 Juli 1897 drager zijn van zekere diplomas, titels bekrachtigde getuigschriften of zekere openbare ambten, betrekkingen of gepriveerde bediening vervuden of vervuld hebben Ofwel e) Op 1 Juli 1891 eigenaar zijn van se dert ten minste een jaar voor onroerende goederen voor dewelke men in hoofdsom ten minste fr. 10.50 grondlasten betaalt. Elk onzer lezers kent zeker toch de geschiedkundige gebeurtenis van Ja cob Van Artevelde, die te Gent, op de Vrijdagmarkt, waar zijn standbeeld zich verheft, de pausenbulle verbrand de Het wilde heel wat zeggen, in die verledene tijden, zich tegen de kerke lijke almacht te durven verzetten. Artevelde, de koene volksheld, be stond het de pausenbulle, die Vlaande ren in den ban sloeg, openbaarlijk op de Vrijdagmarkt te verbranden, en aldus de macht van het volk boven geestelijke dweepzucht en tyrannij te stellen. Artevelde verbeeldt hier de vrijzin nige strekking, en al was hij ook niet een vrijdenker, toch moeten wij in zijne daad van verzet, al is zij door andere drijfveeren ingegeven, het die pe gevoel van onafhankelijkheid hul digen, dat alle tegenwoordige vrijzin nigen in gelijke maat zou dienen te bezielen. Van zoohaast de katholieke kerk bewust was van de macht, die zij op de menschen kon uitoefenen, heeft zij immer getracht zich boven den Staat te plaatsen en de opperheerschappij in de wereld te veroveren. In het begin der lle eeuw zien wij der pa::zen macht ten top stijgen. Gre- gorius VII wist het an zoover te bren gen den machtigen keizer van Duitsch- land, Hendrik IV, tot 6e grievendste boetedoening en vernedering te veroor- deelen. Na hem wist Innocentius III die macht nog te vergrooten. Bij zijne stem beefde de heele katholieke we reld. Voor hem en zijne opvolgers was het enkel nog een spel koningen en keizers te banvloeken en te onttronen, volkeren naar den brandstapel te zen den, en zich zei ven tot wereldkeizer te verklaren. Dit deed Bonifacius VIII. Maar ook van dienzelfden Bonifacius dagteekent het verval. Met hem begint de scheuring van het pauselijk gezag. Gedurende meer dan 75 jaren zien wij dan tegelijk twee, soms drie pau sen regeeren. Men had pausen te Avi gnon (Frankrijk) en pausen te Rome. Het waren de pausen van Avignon Clemens V, Jan XXII, Benedictus XII, Clemens VI en Urbanus V, die zich vermaakten, om pleizier te doen aan Frankrijks vorsten, groote en kleine banvloeken naar Vlaanderen te slin geren. Honorius XIII staat zelfs aan koning Philips-August het recht af zelf te beslissen wanneer de banvloek over onze streken moet uitgeroepen of inge trokken worden. Banvloek was dan een gereed wa pen, waarmede, naast de wereldlijke, ook de geestelijke macht de onderda nen tot gedweeheid bracht. Het moedige Vlaanderen verzette zich er dikwijls tegen. Jan XXII schrijft den opstand der Vlamingen toe aan de stoking des duivels en slaat banvloek op hen. Benedictus XII wil niet dat Van Artevelde een verbond met Engeland sluit en slingert weer een banvloek. 't Is deze, die Van Artevelde, bij :tge juich van gansch een volk, verbranddeop de plaats maar thans het standbeeld van den forschen rumaart zich verheft. En zoo gaat het gansch dien tijd voort, tot wanneer het volk zelf om banvloeken niet meer geeft, en dit straf tuig natuurlij ker wij ze zij ne kracht verliest. M. Schollaert heeft geen zeer groot gedacht van het verstand zijner colle ga's der Kamer, om hun uitvluchten van dezen aard, bijvoorbeeld, op te disschen In 1894, waren er op 13,569 onder wijzers 12,062 gediplomeerden en 1,507 niet gediplomeerden. In 1896, hebben wij er 13,012 gediplomeerden en 2,015 niet gediplomeerden. En daarop roept hij uitZiet wel ken overgrooten vooruitgang het on derwijs doet in België Het is belachelijk want, ziehier wat zijne cijfers bewijzen 1° Dat sinds twee jaar, M. Schollaert vijf honderd onderwijzers zonder di ploma aangenomen heeft. Eene schoone aanwinst, niet waar 2° De duizend gediplomeerden, die er meer zijn, zijn de jonge onderwij zers, genoemd in vervanging der oude, welke geen diploma hadden en die overleden of op pensioen gesteld zijn. en de deserteurs van 1879, welke men in het officieel personeel heeft terug gesteld door hen met hunne scholen aan te nemen, om ze voor hun ver raad te beloonen. Ziedaar wat de cijfers van M. Schol laert waard zijn. De Koningin van Engeland regeert over één vastland, 100 schiereilanden, 500 kaaplanden, 1,000 meren, 2,000 stroomen en 10,000 eilanden. Zichtbare starren. Het gewoon oog kan 5,000 starren aan den hemel ontwaren. Zeemansoo- gen zien er 8,000. Door den teleskoop van Lick in het Rotsgebergte V. Staten van N. Amerika, zijn er wel 50 miljoen te zien. Zes honderd maal zoeter dan suiker. Saccharine is 300 maal zoo zoet als suiker. Een nieuwe stof, sugarine of suikerien, is nog dubbel zoo zoet als saccharine en kost maar 1/12 deel van den prijs van suiker. Die stof is teene- maal onschadelijk. Tot het verdelgen der mieren in hui zen bestaat het volgende middel, dat volkomen aan het doel moet beant woorden. Men plaatst dicht bij de plaats, waar de mieren het meest voorkomen, een bord, waarop men eenige stukken rauw vleesch legt, dat zooveel moge lijk in sneedjes gesneden is, b. v. stuk jes van de lever. Na een paar uur we melt het bord van mieren, en men behoeft den inhoud dan slechts in het vuur of kokend water te werpen. Her haalt men deze bewerking eenige ma len, dan zal men spoedig van de lastige insecten verlost worden. Noch wordt aanbevolen blaadjes kervel op de plaatsen te leggen, waar de mieren zich vertoonen. Zij schijnen van de lucht dier plant een afkeer te hebben. Dat is eene wijze wet der voorzienig heid. Men hoort in onze dagen veel klachten van lijders aan maagpijn, slechte spijsverteering, gal, slijmen, zuur, enz. En dat mag men zeggen dat die kwalen, die zoo velen het leven tot een last maken, nooit gemakkelijk te genezen geweest zijn. Dat zij een proef doen, die rampzalige lijders, met eene doos PILLEN DEPRATERE aan fr. 1-50 en de genezing is zeker. Te koop te Ieperen, apotheek Socquet-Terriere; Rousselaere, Veys Oostende, Depra- tere. Een gesprek over Andrée met Nordenskjö/d. De Stockholmer correspondent van de Berliner Local Anzeiger heeft een gesprek gevoerd met Nordenkjöld. Hij bericht daarover 't volgende Op mijne vraag, of naar zijn meening om trent Andrée in dit jaar nog mededee- lingen te wachten waren, antwoordde Nordenkjöld dat het moeilijk was hierover iets bepaald te zeggen. Ik ben geen technicus en niet bevoegd om hierin te oordeelen. Ik kan slechts zeggen, dat ik vast overtuigd ben, dat Andrée zal terug- keeren en dat zijn koene onderneming zal slagen. Hoelang het evenwel duren zal, kan ik zelf met vermoeden, even zoo onmogelijk is het zich een denk beeld over zijn tegenwoordigen toe stand te vormen. Voor mij is het de hoofdzaak, dat de poging om de Noord pool te bereiken weer eens gewaagd is. Of Andrée slaagt of niet, andere on derzoekers zullen in zijn voetspoor treden en nogmaals beproeven tot het doel bereikt is. En al gelukt het Andrée nu niet zijn doel te bereiken, dan zal hij zelf zijn poging herhalen. Ik vroeg daarop aan Nordenskjöld wat hij dacht over de laatste ballonge ruchten. Ik heb geen tijd gehad dit nader te onderzoeken, antwoorde hij. Ik houd het evenwel niet voor onmo gelijk, dat de ballon twee maanden in de lucht is blijven zweven. W alyischolie. De tong van een enkelen walvisch bevat 1000 kilos olie. du 1 au 8 Octobre 1897. Naissances: Sexe masculin, 11, id. férainin, 4. Mariages. Vandenbussche, Auguste, domesti- que, et Blanckaert, Valérie, servante. Gousein, Arthur, sculpteur, et Se- gers, Estelle, sans profession. -- Ver- schaeve, Edmond, menuisier, et Bou ten, Félicie, sans profession. Décès Duflou, Louise, 46 ans, sans profes sion, épouse de Wenes, Julien, rue de Menin. Deweerdt, Rosalie, 66 ans, sans profession, épouse de Baratto, Gustave, rue de Boesinghe. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 0; id. féminin, 0. Mr en Mme M a SB 1* i C C M it 1EIS, bij zondere chirur gijns-tandmeesters, Siotëts. <lcn* Kortrljk. hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuissehen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. iNieltegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbetrekkingen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en Mme M vu it ic e MEIER, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize II E14 der MosRroeis- Slr«$at«, lis0 29 huis met koets poort (bij hel gevang). £>j verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij Mr en Mm" Maiikick MEIER zijn, lioelv der Moskroenstraat, as" 2, en van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. MMeier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 1/2 ure 's namiddags, bij de Weduwe Van Kemmel, Groote Markt, nr 5, te Ypei'CSl. Voor uwe artikels van Pho- tograpbie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. UN sauf les deux Flandrcs et leïournaisis. Inirtile dc se présen ter saus posséder toa- tes les garanties néces saires. Leplus grand succes du siècle. ANNÉE. Plus de 30000 réussites prouvées. CERTIFICATS des Fermes de S. M. l'lmpératrice Charlotte d Meysse, de M. le Baron Goffinet d Freux, de M. le Vicomte de Partz de Courtraide M. le Comte de Scy, etc. et de tous les grands q éleveurs du pays. La botte: 2 Fr.dans les Pharmacies Sioen, a Menin Monteyne, a Popë- ringhe; Boutens, a Koulers Libott9, a Ypres, etc. BEI10EPSCH00L van KLEEDINGSNEDE KLEERMAKERS en KLEERMAAKSTERS. Zelfde huis t9 ntwerpeu, 8, Bredestraat., 8. VAN VAN Te 1EPEREN, bij R. Socquet, Angiitis en Becuweapothekers Te POPER1NGHE, bij Ant. Monteyneapotheker, Groote Markt. QM&MKna*».- r?- T0US LES CuLTIVATEURS PeOPRIBTAIRES emploient les célèbres Poudres DEFENSE pour rendre pleines leurs VACHES et JUMENTS stériles. VOOR De eerste te Brussel gesticht (in 1878), 31-33Zuidstraat. Best. M. en Mm« Rogiers, 4 maal gebre- vet. en 28 maal gemedaill. in de tentoonstel!Meer dan 800 leerling, zijn geplaatst geweest als snijders, snijdsters, professeurs, en ook heb ben hun zelf geëtablisseerd, proef der werkdadigheid onzer lessen. Deze hebben plaats alle dagen van 9 tot 5 uur.Conferenliende Maand, en Donderd. d'M. II. Rogiers, op zicht. der beroepscholbetreffende heiaanpass., driegen, verbet., de vormgev., de naaikunde, het werk met het ijzer en de laatste uitvind™ genre tailleur (25 jaren onderv Prijskampen tussch. de leerling, voor hel verkrijg, der diplomas van goude, zilvere en bronze medalies. (Men houdt zich bezig met het plaat sen der leerling.) Pair. op maat. nen wekdijksche koupons krijgen. 31-53, Zuidstraat, Brussel. De BestuurdersM. en Mmc ROGIERS. De leerlingen km Vraagt prospectu \ue tegen Iloest, Asthma, Verkoudheid Aamborstigheid,en alle Ziekten der luchtpijpen. De beste remedie aangeraden tegen al de borstkwalen. de doos in de goede apotheken. Eischthet gede poneerd fabriekmerk liierneven.Franco verzou den tegen 16 postzegels van 10 centimen. tegen Maagpijn, Maagzuur, Maagkrampen. Vei - stopt licht. Gal en Leverziekten. Zij purgeeren en zuiveren het bloed- De Bloedpillen van F. Vergauwen zijn een ware schat voor elke familie. Het zijn oprecht pillen van lang leven. IÏÜ Bi B B n 'P f p JFtfi de doos. Dépot: Apotheek F. Vergouwen, rfiliaaiaVi I PoSS oO, Anspochlaon, limsttel. Franco verzon- B 0BB>fc»<S4's B den tegen 10 postzegels van 10 centimen

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3