Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en het Arrondissement Aan onze lezers. Gemeente-Raad Zaterdag, 15" November 1897. 5 centiemen Vierde jaar. N1 1 Verschijnende des Zaterdags. eendracht maart macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudesfraat, nr 51, teïeperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraatj Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. 2-50. De omwerkingen welke de stoffe lijke schikking van De Strijd veroor zaakt hebben, zijn de reden dat ons blad de verleden week niet versche nen heeft. De Strijd herneemt op heden zijne regelmatige afkondiging de opstel- raad zal trachten dit blad meer en meer aantrekkelijk te maken, hoo- pende dat hare pogingen met eenen goeden uitslag zullen bekroond wor den. Onze lezers zullen er over oordee- len. De Strijd. van lepere». Openbare zitting van 6a November 1891. De zitting is om 17 u. 10 m. geo pend. Zijn tegenwoordig de HH. Surmont de Volsberghe, Burgemeester, Voor zitter; Colasrt en Berghman. Schepe nen; Struye, Iweins, Boone, Begerem, Fraeys, Fiers, Decaestecker, Vanden- boogaerde, Vanderghote, D'Huvettere, Raadsheeren, M. Gorrissen, Sekretaris. Het verslag der zitting van 9 Septem ber laatst wordt goedgekeurd dat der zitting van 16 October is neergelegd op het bureel ter inzage der leden. Mededeelingen, De heer Voorzitter (rechtstaande) geeft lezing van eenen brief van rouw beklag, namens den Gemeenteraad, gestuurd aan de bloedverwanten des heeren Pieter Bouquet, in leven lid van den Raad. Hij brengt hulde aan de diensten bewezen aan de openbare zaak door den betreurden aflijvige en doet in lofsprakige woorden uitschijnen hoe verknocht hij was aan de werkende klas. Gij allen, zegt de redenaar, die bij de begrafenis van onzen ambtgenoot tegenwoordig waart, moet nog de lij k- lofrede in 't geheugen hebben door den heer Schepen Colaert op zij n grat uit gesproken. Wij stemmen uit ganscher hart met die lofspraak in en wij zullen er een kostbaar aandenken van bewa ren. De heer Burgemeester geeft insge lijks lezing van eenen brief aan den Schepenenraad gericht door Mevr. weduwe Bouquet om den Gemeente raad te bedanken bij de lijkplechtig- heid van haren gemaal algeheel aan wezig te zijn geweest. De heer Voorzitter vraagt bij hoog dringendheid eene beraadslaging van den Bestuurraad der burgerlijke Gods huizen op de dagorde te brengen, strekkende tot eene pandrechterlij ke afschrabbing van eene som van 8000 franken. De hoogdringendheid is gestemd en de Raad brengt een gunstig oordeel uit over de vraag der Godshuizen. De HH. Fraeys en Iweins onthouden zich. Wegenisverwezentlijking der Klaverstraat. De heer Voorzitter zegt dat de laat ste oplijnstelling dezer straat dagtee- kent van 1876. Om de nieuwe oplijn stelling te verwezentlijken heeft bij onteigening moeten te werk gaan om aanzienlijke kosten te vermijden. De heer Burgemeester vraagt als de leden van den Raad de plannen ver langen na te zien. De heer Boone maakt eene aanmer king diensaangaande. De heer Voorzitter onderwerpt de plannen aan de vergadering. Na eene aanmerkmgenwisseling tus- schen verscheidene leden verlangt de heer Voorzitter te weten als er nog Raadsheeren zijn, die uitleggingen begeeren over de nieuwe oplijnstelling. Niemand het woord vragende, legt hij de nieuwe oplijnstelling ter stem ming zij is aangenomen. De heer Boone, belanghebbende zijnde onthoudt zich. Ten gevolge dier onteigeningen heeft de stad voor de herberg Het Para dij,s, de som van 4,600 franken en voor het tweede huis 4,050 franken moeten betalen met de onkosten be- loopen die aankoopen tot fr. 9,228-80. De breedte der Klaverstraat zal op acht meters gebracht worden. De heer Voorzitter vraagt den Raad de machtiging om huizen te bouwen of bouwgronden te verkoopen. De heer D'Huvettere vraagt als het niet werkdadiger ware bij openbare aanbesteding te werk te gaan. De heer Voorzitter. Inderdaad, het werkdadigst van al. Voor wat de Neerstraat betreft, heeft de heer Bur gemeester reeds verkoopbevelen voor twee andere huizen. Ten slotte is de bespreking gesloten en de Raad keurt die aankoopen goed. Tusschengeval. De heer D' Huvettere vraagt den heere Burgemeester tot waar de zaak der waterleiding aan de Diksmuidepoort gevorderd is. De heer Voorzitter antwoordt dat die zaak op de dagorde niet is en verzoekt den heer D'Huvettere er het voorwerp van te maken eener ondervraging voor eene naastkomende zitting. De heer D'Huvettere. Als die zaak onophoudelijk verdaagd wordt, zal het onmogelijk zijn er eene oplossing aan te geven. Het tusschengeval is gesloten. Wegenisinlijving van grond Janseniusstraat. De heer Voorzitter onderwerpt de plannen van de nieuwe oplijnstelling der Janseniusstraat aan den Raad. Te dien einde zal de stad eene partij grond van 80 meters moeten onteige nen. Na het onderzoek der plannen door den Raad is dat ontwerp aangenomen en voor wat den aankoop betreft de zaak is naar de geheime zitting ver zonden om er den prijs van vast te stellen. Lagere scholeninrichtende verordening De heer Voorzitter deelt der vergade ring eenen brief mede van het hooger bestuur betrekkelijk de herinrichting der verordeningen op de lagere scho len. Het nieuw ontwerp weskwestie is opgesteld in 't Vlaamsch en hij geeft er lezing van. Daar onze verordening op de lagere scholen, zegt hij, in 't Fransch opge steld is, zullen wij die taal bezigen. De heer Surmont haalt eenige artikels van de verordening aan die zullen moe ten gewijzigd worden om overeen te komen met de tijpverordening van 't Staatsbestuur. Al die wijzigingen zijn aangenomen door den Raad en hij brengt een gun stig oordeel uit over het geheele van de nieuwe tijpverordening. Lijst der kinderendie recht hebben op 't kosteloos onderwijs gedurende het schooljaar 1897-1898. Het getal leerlingen aangenomen voor 't kosteloos onderwijs gedurende het schooljaar 1897-1898 verdeelt zich als volgt Lagere school voor jongens157 leerlingen. Lagere aangenomene school voor jongens 309 leerlingen. Lagere meisjesschool. Rijselstraat 145 leerlingen. Lagere meisjesschool, S4-Jansstraat 10 leerlingen. In 1896-1897 was dat getal veel grooter. De heer Oolaert. Het is verstaan dat de school maar kosteloos zal zijn voor zooveel de ouders geene 15 franken lasten betalen. Die lijst, zooals zij is, wordt den Raad onderworpen en goedgekeurd. Aanneming der erfgifte Bouckenaere. De heer Voorzitter geeft lezmg eener beraadslaging van den Disch vragende dat de Raad hem de machtiging ver- leene om de erfgifte van 4,000 franken te aan veerden gedaan door wijlen heer Bouckenaere met de verplichting jaar lijks in de S'-Maartenskerk een plech- tigen dienst te zijner herinnering te vieren. De Schepenenraad zal de noodige pogingen bij de hoogere overheid aan wenden om de machtiging te bekomen van die erfgifte te aanvoerden. De Raad brengt een gunstig oordeel uit. De heer Fraeys meent zich te moeten onthouden in hoedanigheid van lid der kerkfabriek van St-Maarten. Academie van Schoone Kunsten Voorstel van afschaffing. De heer Voorzitter verleent het woord aan den heer Colaert. De heer Colaert legt, in zijn breede trekken, de redenen uiteen die pleiten ten gunste der afschaffing van de Aca demie van Schoone Kunsten Wegtrekking der hulpgelden van 't Staatsbestuur ten gevolge der moei lijkheden, welke de Bestuurraad ont moet om de tijpverordening te doen uitvoeren Vermindering van het getal leerlin gen. Nuttelooze jaarlijksche uitgave voor de stad van 4,000 tot 5,000 franken. De redenaar zegt dat, de Bestuurraad der twee gestichten, met eenparigheid van al zijne leden, de voorstellen van den Schepenen-Raad heeft goedge keurd. De leergangen van teekenen zullen voort in de nijverheidsschool blijven gegeven zijn; enkel de leer gang van 't levend beeld zal afgeschaft zijn, waar er ten meeste drij leerlin gen, soms zelfs twee, waren. De heer Ceriez zal zijnen leergang van schilderen voort geven in de nij verheidsschool en de klassen van bouwkunde en boetseering zijn reeds bij dat gesticht gevoegd. De Bestuurraad stelt dus voor, Mijn heer en, de Academie der Schoone Kun sten af te schaffen en meer uitbreiding aan de nijverheidsschool te geven. De leergangen van boetseering en van teekenen zullen door den heer Fla- mand gegeven zijn, den leergang van doorzichtkunde door den heer Ferrand, enz. Ziet daar de bijzonderste wijzigingen die wij u voorstellen in te voeren. De achtbare Schepene wakkert zijne AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. ambtgenooten aan de Nijverheids school te gaan zien, niets ontbreekt er en al de pogingen van den Bestuurraad zullen strekken van dat gesticht een der eerste van 't land te maken- De heer D' Huvettere heeft een bezoek gebracht aan de nijverheidsschool en is waarlijk verbaasd geweest over hare inrichtingen. De heer Colaert. Als de Raad bet voorstel der afschaffing van de Acade mie van Schoone Kunsten aanvaardt, zal men de verordening moeten wijzi gen hij geeft lezing der verschillende artikelen, die zullen moeten veranderd zijn. Alzoo, in plaats van te zeggen Nijverheidsschool en Academie der Schoone Kunsten, enz. zullen wij zeggen Eene Nijverheidsschool is ingericht met de medehulp der Stad, der Provincie en van den Staat. Der wijze zullen wij enkel nog afhangen van een enkel ministerie, het ministe rie Nyssens. Eene lange bespreking ontstaat tus- schen verscheidene leden nopens de wijzigingen te brengen aan de verorde ning. De heer Colaert antwoordt dat men de verordening van Harlebeke gevolgd heeft. De redenaar zegt, daarenboven, dat, als een leerling der Nijverheidsschool zich onderscheidt, het zeker is dat de stad zal doen als vroeger, zij zal hem een hulpgeld verleenen om zich te kun nen volmaken in een groot midden punt. De heer D'Huvettere vraagt als de leerling die zich ter Nijverheidsschool aanbiedt een exaam moet afleggen en als er een minimum of maximum van ouderdom bestaat om er aanvaard te worden. De heer Colaert. Het minimum is van 12 jaren er is geen maximum en als de persoon, die zich aanbiedt geene dertig jaren telt, wij aanvaarden hem. NijverheidsschoolBegrooting voor 1898. De heer Colaert. De uitgaven voor 1898 beloopen tot de som van 9,750 franken. Er zal eene verhooging zijn van 2,000 franken ten gevolge der uitbreiding aan de Nijverheidsschool gegeven. De verhooging der jaarwedden zal in de geheime zitting behandeld worden. Wij stellen u de som van 800 franken voor voor de prijskampen en prijsdee- ling, die in 1898 moeten plaats hebben; de wezentlijke verhooging zal maar van 1,200 franken zijn. De ontvangsten zullen tot dezelfde som van 9,750 franken beloopen, die zullen betaald zijn Een derde door de Stad, een derde door de Provincie en een derde door den Staat. Daarenboven mogen wij rekenen op al de hulpgelden van 't Staatsbestuur. Wij zullen dus eene zeer aanzien lijke besparing doen van 4,000 tot 5,000 franken, ten gevolge der afschaffing van de Academie der Schoone Kunsten en zonder nadeel voor iemand. Dt heer D' HuvettereDe heer Ceriez had 200 franken voor den leergang van schildering. De heer Colaert. Die plaats behou den blijvende, wij zullen in de geheime zitting regelen. De heer D'Huvettere. Nog eene vraag. Moet men al de leergangen vol- gen De heer Colaert. Men moet volstrekt al de leergangen der Nijverheidsschool volgen. Wij mogen geene onderschei ding maken. De afschaffing der Academie van Schoone-Kunsten, de wijzigingen te

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3