Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement DroevigDroevig De Kamers. Stadsnieuws. Eene vraag. Oud-Pompiers. POPEKIR O BE. Zaterdag, 27" November 1897 5 centiemen. Vierde jaar, X1' 3. Feesten, vergaderingen. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stadEen jaar 2 franks. vr de provincie, Een jaar fr 2-50. Onze lezers hebben waarschijnlijk kennis van de onmenschelijke moorde- rijen die, eenige maanden geleden, gepleegd werden in Turkije. Van twee tot driehonderd duizend onschuldige christene armeniërs wer den, om hunne godsdienstige overtui ging, op bevel van den sultan van Con- stantinopel, op de onmenschelijkste manier om het leven gebracht. Gansch Europa door heeft men in nieuwsbladen en volksvergaderingen de barbaarsche wreedheid van de turk- schen sultan geschandvlekt. Zooals graaf Albert van Dal het in Februari 1897 in eene vergadering van Fransche katholieken, voorgezeten door den christen graaf de Mun, zegde, woedt er in Turkije een hatelijk regee- ringsstelsel, dat neerkomt op het moorden van een gansche volk. Ja, de voorbedachte, stelselmatige en onafge broken verdelging van een menschen- ras, van de Armeniërs, ziedaar het schouwspel ons sedert twee jaar en half door het Oosten geleverd. Een partij van jonge Turken heeft zich gevormd om de ongelukkige Ar meniërs te verdedigen, om het bar- baarsch bestuur van Turkije te veran deren en om eene grondwettelijke regeering, in den zin van de Belgische, te bekomen. De partij Jong-Turkije moet zich echter m het rijk van den sultan ver bergen, zooniet worden hare leden onmeedoogend behandeld als de Ar meniërs. Gazetten schrijven en drukken in Turkije om de regeering van den sul tan te bevechten, daaraan valt niet te denken. Men moet die bladen in vreemde landen maken, zooniet ondergaat men het lot der Armeniërs. Zoo werd er sedert omtrent twee jaar, door den heer Ahmet-Riza, een lid der partij Jong-Turkije, te Parijs, een blad uitgegeven dat voor titel had Mecliveret. Dat blad werd vervolgd door den haat van den Sultan, die aan Frankrijk de uitdrijving vroeg van Ahmet-Riza. Die bekwam hij echter niet, doch hij verkreeg dat de fransche regeering het verspreiden zou verbieden van de turksche uitgaaf van verdoeld blad. Toen deed Ahmet-Riza het blad ver schijnen in Zwitserland en van daar werd het naar Turkije verzonden. De Zwitsersche regeering verzette er zich hoegenaamd niet tegen maar het vertrekken van verscheidene zijner turksche medewerkers verplichtte Ahmet-Riza naar een ander land te gaan en hij kwam in België, waar hij van zin was zijn blad in 't fransch en 't turksch te laten verschijnen. Doch de haat van den sultan liet hem niet los, en ons katholiek gouver nement, dat zich christelijk noemt, luisterde naar den moordenaar van duizende christene Armeniërs en ver bood den heer Riza het drukken yan zijn blad. Droevig Droevig Over dit onmenschelijk en niet min onchristelijk verbod werden er, aan ons ministerie, verleden week in de Kamer uitleggingen gevraagd door den socialistischen volksvertegen woordiger Denis. Na hem sprak de heer Yandervelde. Op eene hevige wijze hekelde hij het gedrag van ons ministerie. VoorheeD stapten de christene vol ken hand in hand, zegde hij, samen verdedigden zij de christenen tegen de ongeloovigen. Heden ten dage laten de christenen het aan de socialisten over te strijden voor de rechten der mensch- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudesiraat, nr 51, te leperen. Üe aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitehjk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. heid tegen de verordeningen en de willekeur der regeering. Het einde zijner redevoering maakte vooral indruk Ge vergeeft de Turken omdat gij in Turkije belangen hebt Geld heeft geen geur Dat goud neemt gij aan zelfs al is het met bloed be vlekt Ongelukkiglijk moeten we van dat alles ons deel nemen en zoo gij het voordeel hebt, wij hebben de schande. De antwoorden van de ministers Begerem en De Favereau waren deer niswaardig. Vooral die van den heer De Fave reau die nauwelijks een zestal woorden wist te zeggen. En toch stemden de katholieken meerderheid vertrouwen in het minis terie. Droevig Droevig Men gaat voort met het stemmen van de wet op de beroepsgenootschap pen. Dinsdag werd het art. 4, Woens dag arts 5 en 6, Donderdag het art. 7 besproken. In het begin der zitting van giste ren, kondigde de heer Beernaert de dood aan van M. Dekepper, volksver tegenwoordiger van Dendermonde. Er zal daar dus binnen een maand kiezing zijn en wij zullen kunnen zien hoe groot de bres is die de christen- demokraten reeds in de fcrtres van Minister Debruyn geschoten hebben. Het volgende bericht is verleden Woensdag, door het Stadsbestuur op de muren der stad aangeplakt. Htsxd leperen. BERICHT. De Burgmeester der stad Ieperen Overwegende dat het water in Dickebusch- vijver voordurend daalt, ten gevolge van de langdurige droogte en dat voorraad drinkbaar water merkelijk verminderd Overwegende dat deze toestand nog kan ver ergen indien de vorst een regentijdstip zou voorafgaan Gezien artikel 27 van de gemeente-verorde ning van 5 Maart 1881, luidende als volgt In geval er door buitengewone omstandig- heden, schaarschheid van water zou zijn, mag het Gemeentebestuur de vergunningen van vrij gebruik in vergunningen van bepaald verbruik veranderen, en te dien einde de maatregelen nemen welke deoogenblikkelijke noodwendigheden in het algemeen belang zouden opleggen De concessionnarissen zullen gehouden zijn, op de straffen door de verordening voor- zien, zich naar onze voorschriften te schik- ken. Gezien artikel 94 van de Gemeentewet Besluit Art. I. Het water zal alleenlijk bij pres sing afgeleverd worden van 7 ure 's morgens tot 's middags. Art. II. De inwoners worden uitgenoo- digd, in het algemeen belang, het verbruik van het water der waterleiding te beperken op het strikt noodzakelijke. Art. III. Het is verboden het water van de waterleiding te gebruiken voor het kuischen van voorlanden en straten. Art. IV. De overtredingen van art. 3 zul len gestraft worden met de straffen voorzien bij de verordening van 3n Maart 1881. Gedaan te Ieperen, den 22" November 1897. De Burgmeester B»" SURMONT de VOLSBERGHE. Er gebeurd dus wat zoo dikwijls door de liberaleu in den gemeenteraad gezegd en door den heer Surmont te gengesproken werd, namelijk;: dat er in den Dickebusch-vyver geen water genoeg is voor het tegenwoordig verbruik van leperen. Duurt de droogte en de harde vorst nog een drietal weken dan staat de stad zonder water. En wij zijn nog maar zeven weken zonder regen. Wat zou er gebeuren indien wij weer een zomer kregen zooals die van 1887 De kwestie van gezond en veel water voor de leperiingen, dat de ka tholieken in hun kiesprogramma van 1895 beweerden opgelost te hebben, is dus zoover gevorderd als voorheen, doch met een verschil dat zij ons nog eenige honderd duizende franken heeft gekost. Dat waterkasteel, Iepersche kie zers, zal de stadskas nog drooger zui gen als nu den Dickebusch-vijver. A propos van gezond water, het schijnt dat het Stadsbestuur het water heeft doen onderzoeken en dat de scheikundige het Iepersch water ver klaart heeft als zijnde ongeschikt voor het verbruik en zelfs gevaarlijk voor het drin ken. Proficiat, Mijnheer Surmont. Sedert wanneer is het toegelaten aan professors van onze middelbare school propaganda te maken in de school voor het inrichten van kapellen te Lourde Er wordt ons verteld dat een profes sor rond gaat met eene inschrijvmgs- lijst en geld omhaalt voor die wel ge kende mirakel-fabriek. Vallen dergelijke feiten onder de toepassing niet van wetten of regle menten, die aan de ambtenaars verbie den van zich met politiek te bemoeien, want iedereen weet toch wel dat gods dienst en politiek hedendaags bij de katholieken maar eenen- boei uitma ken. Ministers straffen onderwijzeressen om dat zij hunne leerlingen vergezel len in.burgerlijke begrafenissen, waar zij naartoe gaan met de schriftelijke toelating van de ouders en van het Stadsbestuur, en men zwijgt, wanneer een professor in school, tegen de wil van de ouders klerikale propaganda uitoeflent. Het eeuwig liedje vantwee maten en twee gewichten. Kazakedraaiers Er wordt ons ook gezegd dat er on derwijzers zijn die zich voorheen voor hevige vrijzinnige, zelfs socialisten, aangaven, en heden propaganda ma ken bij de ouders om hen te verzoeken hunne kinders naar de klerikale scho len te zenden Er zijn bloemen die zich keeren naar de zon, omdat er vandaar meest hitte komt 't Journal d' Ypres antwoordde kort geleden op eene vraag van het Week blad, dat aan ons gemeentebestuur ver weet van uitsluitelijk werk te geven aan werklieden die deel maken van het Volkshuis: wij zullen alleenlijk deze ondersteunen die onze priesters eerbie digen. Dit ware te verstaan indien onze meesters dat werk betaalden met hunne eigene centen. Maar wanneer we bestatigen dat die propaganda voor hunne volkshuizen ingericht wordt met de stadspennin- gen, 't is te zeggen ook met de onze, dan hebben wij het recht daarte gen protest aan te teekenen. De stad heeft zich niet te bemoeien met het politiek gedacht zijner werk lieden. Het werk moet gegeven worden aan deze die het door hunnen ijver ver- A AN KON DIGIN GEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. dienen en niet aan deze, die hunne luiheid doen vergeven met deel te ma ken van het Volkshuis. Ter gelegenheid, van Sint Cecilia heb ben de Oud-Pompiers Zondag laatst leden een klein uitstapje door de voor naamste straten der stad gedaan.Zooals naar gewoonte, wanneer deze maat schappij uitgaat, was het een zeer voortreffelijk weder en ten allen kan ten kwam het volk toegestroomd om dit puik muziekkorps te volgen en zijne verrukkende marschen te hooren spelen. Na, onder het bestuur van den knap pen August Igodt, eenige mooie stuk ken uitgevoerd te hebben vóór de woonst van haren talentvollen chef begaf het muziek zich naar haar lokaal om er om twaalf ure een prachtig openbaar concert te geven. In weinige oogenblikken werd de zaal proppens vol en, niettegenstaande de ontelbare menigte aanhoorders werden de ver- scheide muziekstukken in de grootste stilte aandachtig door het volk toege luisterd. Het is nutteloos over de uitvoering te spreken iedereen kent de bekwaam heid van M. Henri Moerman en van zijne kunstige makkers. Ook werden de toejuichingen niet gespaard en iedereen was het eens, zoowel liberaal als katholiek (en wij hebben er ver scheidene dezer laatste in de zaal ge zien) om den altoos aangroeienden vooruitgang en den onbetwistbaren roem van het muziek te herkennen. Om twee ure vereenigden onze mu ziekanten zich in het Gouden Hoofd waar een luisterlij k banket hen ver wachtte. Ook hebben zij eer aan het lekker noenmaal gedaan de wijnen en de champagne liepen er in over vloed zachtjes in en de oprechtste goedhartigheid heeft niet geëindigd gedurende gansch het feest te heer- schen. 1 Maandag 11. is een brand uitgebroken in een groenseliers- hof, gelegen bij de Drie Zotten. De schuur is geheel afgebrand. De schade is nog al belangrijk. IMefstal. De policie heeft Zondag een jonge beenhouwersgast aangehouden die, naar hef schijnt, de slechte gewoonte had de schuiven uit den toog van zijn meester te ruimen. Oud-Pompiers. Zon dag 28, om 7 ure 's avonds, Concert gevolgd door Bal. Onvermoeibaren. Aanstaande Concert op Kerstdag. Vlaamsche Ster. De tweede vertooning van het tooneeljaar 1897-98 zal gegeven worden op 12" December en bestaan uit een drama in 5 bedrijven en een blijspel. "WrilleiM.s-IT,oix<ls. Het eerste concert-voordracht heeft plaats op 19" December. De bibliotheek is open voor het pu bliek 's Zondags van 11 tot 12. Aan onze vrienden. Alle berichten over feesten, vergade ringen, enz., worden met genoegen op genomen. Sfadsi iMM! ws Meestendeels al de belanghebbende laten bittere klachten hooren over den walgelijken toestand van het gedeelte

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3