m 1 Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Schanddaad Het liberaal verbond. De Kamers. Zaterdag, 4" December 1897. o centiemen. Vierde jaar. Xr 4. lllilPf l§€i van Mechelen. Xog de Schanddaad van Mechelen. v! - wém Verschijnende des j&alerdags. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar S2 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. De Jes dat Minister Schollaert en zijn knecht De Guchtenaere in de Ka mers ontvingen schijnt hun weinig verbeterd te hebben, integendeel hij komt eene nieuwe schanddaad te be gaan dat ons de maat geeft van zijn fanatiamus. Ziehier het feit, te Mechelen ge beurd Het jongetje Van Aerschot Alfons, werd op Zaterdag 20 November door een trein overreden hij zou den Don derdag herna burgerlijk begraven wor den. Den Woensdag zond Minister Schollaert een kantonalen inspekteur in de Gemeentescholen van Mechelen om aan het onderwijzend personeel een ministerieelen omzendbrief voor te le zen waarbij het verboden wordt aan onderwijzers deel te nemen aan poli tieke betoogingen of met dé leerlingen in korps lij burgerlijke begrafenissen tegen woordig te zijn De brief verwekte eene ongelooflijke verontwaardiging onder deMechelsche bevolking. Vergaderingen werden bij eengeroepen en de begrafenis greep 's auderendaags plaats met den groot sten luister. Het gansche land door wordt de on gehoorde tusschenkomst van minister Schollaert met verontwaardiging be sproken, want het is eene echte ver krachting der gewetensvrijheid die ons door de grondwet gewaarborgd wordt. Zulke feiten bewijzen ten overvloede, dat de roomsche slaven opnieuw alhier de moordende inquisitie zouden kun nen invoeren, indien de verspreide krachten der vrijgezinde burgers en werklieden zich niet vereenigden. Die toestand moet ophouden en hij kan maar te keer gegaan worden door samenwerking van alle vrijgezinde strijdkrachten, op kiesgebied. Wij deelen hier met genoegen mede wat Vooruit te dier gelegenheid zegt. Wat water in den wijn doen is immers zoo lastig niet, en de vooruitstrevende liberalen zullen in alle geval meer diensten aan de wer kerspartij kunnen bewijzen dan de fanatieke dompers en Woeste lichtdoovers die ons be sturen. Zulk ongehoord schandaal moet in de Ka- mer weerklank vinden. Eene ondervraging dringt zich op. Zulke feiten toonen meer dan ooit dat het noodzakelijk wordt de dweepzuchtige regee- ring waaronder wij gebukt gaan, omver te werpen. Meer dan ooit wordt de samentrekking van al de vrijzinnige en demokratische krachten eene noodwendigheid. Ziehier de redevoering door M. Van de Walle, schepene van Openbaar On derwijs, in den gemeente-raad van Mechelen uitgesproken M. Van de Walle, schepene. Mijnheeren, ik wil een oogenblik de aandacht van den Raad vestigen op het feit dat in den loop der verledene week is voorgevallen, ter gelegen heid van de begrafenis van den kleinen Van Aerschot. Gij zult u de zaak herinneren, Mijnheeren de jonge Alf. Van Aerschot is het slachtoffer geweest van een ongeval van den spoorweg en is Donderdag namiddag begraven geworden. Vader Van Aerschot velen uwer kennen hem is een braaf en deftig werkman van het arsenaal hij heeft aan zijne kinderen eene goede, zedelijke opvoeding gegeven, maar heeft ze grootgebracht buiten allen positieve godsdienst, hetgeen volkomen zijn recht is. De begrafenis zou dan ook burgerlijk, zon der de plechtigheden van een godsdienst ge- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNolariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat," Brussel. beuren en werd bepaald op 3 ure 's namid dags. Maar eene burgerlijke begrafenis van een leerling der ofliciëele school, Mijnheeren, dat kon de hoogere overheid niet dulden en ge weet wat er gebeurde Woensdag in den na middag kwam de heer kantonale schooloozie- ner De Koninck uit name van den heer minis ter van Openbaar Onderwijs in al de jongens scholen van de stad om aan het onderwijzend personeel ter kennis te brengen, dat het. ten strengste verboden was, de lijkpleehtigheid bij te wonen. Er werd aan de onderwijzers uit drukkelijk opgelegd zich volstrekt te onthouden van alle deelneming aan hetgene de inspekteur eene straatbetooging noemt uitroepingen beweging) met verbod zelfs, van de begrafenis gewag te maken. Ik was juist in een der scholen, de Centrum school, aanwezig, toen de schoolopziener de ministeriëele onderrichtingen kwam mededee- len ik kan dus hier spreken met kennis van zaken, ik heb gezien en gehoord. Ik heb na tuurlijk daarop de aanmerkingen gemaakt die de omstandigheden meebrachten en heb schrif telijk den tekst der onderrichtingen gevraagd, dien M. De Koninck mij dan ook heeft ge stuurd. Ziehier, Mijnheeren, dien tekst. Ge gaat oordeelen hoe verre het katholiek fanatisme de onverdraagzaamheid kan drijven, zelfs dan wanneer het een onschuldig kind geldt, slach toffer van een schromelijk ongeluk Indien de begrafenis van den verongelukten knaap Van Aerschot, uit de Zuidschool, Don- derdag namiddag plaats heeft, zou zij kun- nen tot straatbetoogingen aanleiding geven, wat volstrekt dient vermeden te worden. Stemmen. 't is schandalig 't Is walge lijk M. Van de Walle, schepene. Met het oog daarop wordt, in uitvoering der minis- teriëele onderrichtingen, aaa alle onderwij- zers opgelegd 1° geene school of geene klas woont, on- der het gelelde van eenig lid van het onder- wijzerskorps, de begrafenis bij 2" geene groep of afdeeling kinderen, uit welkdanige school of klas, mag door den onderwijzer gekozen of samengesteld wor- den. De onderwijzers zullen in hunne klas geen woord over de begrafenis reppen. (Gerucht, uitroepingen.) M. Van cle Walle, schepene. 3° geene bijeenkomst van kinderen zal mogen gebeu- ren in schoollokalen of plaatsen daarvan afhangende 4° geen onderwijzer zal, op welke plaats ook den stoet helpen vormen of geleiden, of, op welke wijze ook, aan de betooging deel- nemen. De kantonale opziener, L. De Koninck. M. Van Mechelen. Dat is de herleving der Inquisitie M. Op de Béeck. Die minister treedt de Grondwet met de voeten. M. Van de Walle, schepene. Ziedaar, Mijnheeren, de onderrichtingen van den heer minister, die het handteeken dragen van den kantonalen opziener, M. Lod. De Koninck, en die aan de bestuurders onzer vijf jongensscho len werden voorgelegd, welke ze hebben moe ten onderteekenen. Ge zult u natuurlijk afvragen Met welk recht durft de hoogere overheid veronderstellen, dat de begrafenis zal ontaar den in eene straatbetooging Is het omdat ze gebeurt zonder de tusschenkomst van de gees telijkheid Met welk recht doet de minister aan den onderwijzer verbieden, een woord te reppen over de begrafenis; waarom moet de leer meester zwijgen, terwij) een natuurlijk gevoel van welvoeglijkheid en ontzag voor den doode hem de plicht oplegt, te spreken Met welk recht wil de minister het onder wijzend personeel, dat nochtans in verlof is, beletten de plechtigheid bij te wonen Waar om mogen de leerlingen niet in stoet gevormd worden, waarom mogen ze in korps niet mee gaan, terwijl de eenvoudigste regel van wel levendheid hun zegt dat ze wel doen, aan den ongelukkigen schoolmakker een laatste bewijs te brengen van genegenheid en droefheid. De leerlingen onzer lagere scholen hebben het heel anders begrepen. Ondanks alle minis teriëele onderrichtingen waren ze daar op hunnen post (toejuichingen), zij hebben zich in stoet gevormd en het lijk vergezeld ze waren meer dan duizend in getal om op hunne wijze te protesteeren tegen den hoon, hunnen betreurden schoolmakker aangedaan (Lang durige toejuichingen). Mijnheeren, ik heb eerbied voor het hoogeie gezag van den heer minister, maar ik kan het feit in kwestie niet laten voorbijgaan zonder te zeggen wat ik er over denk. Zulke handelwijze kunnen wij niet goedkeu ren 't is eene beleediging voor den afgestor vene, 't is eene schennis van art. 14 der Grond wet, 't is een aanslag tegen de gewetensvrij heid. En ik ben overtuigd de tolk te zijn van den ganschen Alechelschen Gemeenteraad met daartegen krachtdadig protest aan te teeke nen (Toejuichingen). De ontwerpers van het liberaal verbond (VAlliance) zonden een paar weken gele den aan alle bijtreders eenen oproepings brief gestuurd om hen te verzoeken de alge- meene vergadering der leden-stichters van het verbond bij te wonen die zal gehouden worden Zondagnamiddag aanstaande, om 1 1/2 ure, in de groote zaal van den schouw burg U Olympia, August-Ortsstraat, recht over de Beurs. Aan de dagorde stonden de volgende punten 1° Bepaalde stichting van het Liberaal Verbond 2" Inrichting van eenen algemeenen Raad. (Men zal voorstellen 25 leden te kiezen die Brussel en de provintie vertegenwoordi gen) 3° Inrichting van de provintiale komitei- ten 4° Vaststelling der punten die aan de dagorde der eerste algemeene of provintiale vergaderingen van het Verbond moeten ge plaatst worden. De Liberale Associatie van Antwerpen, de Liberale Vlaamsche Bond, De Vooruit strevende Bond en de Werkliedenmaat schappij Help U Zelve van Antwerpen stellen voor aan de dagorde der vergadering van het Verbond de kwesties te plaatsen van de Evenredige Vertegenwoordiging en het tot stand brengen van eene overeen komst, het verwezenlijken van een cartel tusscheu de partijen om die hervorming te verkrijgen. Andere bijtreders hebben voorgesteld als platform van optreding voor het Verbond aan te nemen 't verplichtend onderwijs, den persoonlijken dienstplicht en de ver plichtende werklieden-verzekering. Anderen nog vragen dat het hoofdwerk van het verbond zou zijn de twisten te vereffenen die oprezen tusschen liberalen van alle kleur omtrent den eigendom en de nijverheidswetgeving, alsook de liberalen t' akkoord te stellen over de vraagstukken van maatschappelijk belang welke zich opdrin gen. De ontwerpers van het Verbond laten volledige vrijheid aan alle zienswijzen, dringen niemand deze op en hopen dat uit de bespreking eenig licht mogen ijzen en dat deze vruchten zal afwerpen. Al de bijtreders van het verbond worden dus op de vergadering van Zondag verzocht. Deze oproepingsbrief die als inkom- kaart zal dienen is onderteekend door MM. Sdvay, Buis, Em Féron, Th. Finet, Goblet d'Alviella. Die eerste vergadering heeft aan de verwachting van alle vrijzinnige man nen beantwoord. Vooral het Vlaam sche was er vertegenwoordigd. De Liberale Associatie van Ieperen had er een afgevaardigde. De heeren Go- biet d'Alviella, Buis, Magnette, Heyn- deryckx, Vandewalle, Delvaux, Hey- mans en Féron namen er het woord." Ziehier in korte woorden, de redevoe ring van den heer Féron die de gedach ten uitte van de stichters van het ver bond. Er kan hier geen spraak zijn van bijzon dere overtuigingen der bijtreders te doen AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. uitschijnen, over de oorzaken der verdeeld heid van de liberalen. Heden is er siechts spraak van het samensteller, van het Ver bond de oplossing der hangende kwesties zal later onderzocht en besproken worden. Het komiteit heeft de kwestie van het slui ten van verbonden niet voorbehouden om eenieder toe te laten bij te treden. Het Ver bond doX wij stichtten is liberaal en anders niet. Er was hier slechts spraak van de herin richting eener liberale partij, sterk en ver trouwen hebbend in haar eigen. (Handge klap). Wij hoeven enkel te zien welk politiek programma wij moeten aannemen om al de liberalen rond onze vlag te scharren... De sociale kwesties zijn niet besproken gewor den zooals het zij n moest, amdat de groote liberale partij door hare verdeelingen geen deel aan de besprekingen heeft kunnen ne men. De liberale partij, wij moeten het zeggen, heeftin de laatste tien jaren groote fouten begaan met zich vrijwillig uit de Kamer te sluiten Deze tijd moet uit zijn, wij moeten vereeriigd oprukken voor het welzijn van 't land Vroeger was het volk verheugd wanneer de liberale partij zegevierde. Men heeft ons die plaats in het hart van het volk ontno men. Wij moeten die plaats trachten herin te nemen. M. Féron doet de redenen uitschijnen waarom het volk zich van de liberale partij terugtrok. Hij hoopt dat hieraan verande ring zal komen en het volk wederom het li beralism zal getrouw blijven. Dit zal het werk niet zijn van eenen dag, integendeel. Doch de uitslagen van ons werk zullen weldra blijken en ,de uitkomst zal misschien vroeger daar zijn dan men wel denkt. Wat wij willen is kost wat kost, de eer- looze klerika'e regeering neerwerpen, en daarover zijn wij allen 't akkoord. Daarom willen wij geene revolutie, geene omwenteling verwekken... Wij willen het volk geene lasten in zake van militarism opleggen, zooals het wordt gezegd. Wat wij willen is gelijkheid voor allen voor den soldatendienst. De overtuigingen van allen moeten geër- biedigd worden eenieder moet vrij en on bekommerd zijne plaats in het liberaal leger kunnen innemen. De hervorming Evenredige Vertegen woordiging verdeelt ook eenige liberalen. Doch in 't vlaamsche land is men er overal over t'akkoord. Ewel, dat Vlaanderen vooruitrukke. Dat men in 't vlaamsche land vereenigd ten strijde (rekke om de zegepraal te be halen. Indien men eene andere hervorming vooruitzet die ons redden kon, sluit ik er mij volmondig bij aan, ondanks mijne sym pathie voor de Evenredige Vertegenwoor diging. Toejuichingen Het klerikaal gevaar is al te dreigend om dat men geene redplank grijpe die ons aan geboden wordt..Al onze vrijheden worden met de voeten getrapt de verdrukking heerseht overal Dat moet een einde ne men De geestelijkheid heeft de handen gelegd op alle maatschappijen, kringen en boeren bonden. Dit is de herinrichting van den burgeroorlog in de kleine steden en in de dorpen. De liberalen van alle kleur moeten dit gevaar inzien en vereenigd optreden tegen die inrichting. En dan zullen wij weldra de zegepraal der liberale vlag mogen begroe ten. (Lange toejuichingen) Mochten de pogingen van onze libe rale vrienden gelukken, dan ware de eendracht in het anti-klerikale kamp verzekerd en Schollaert en Cie in 1898.... naar de duivels. Men houdt zich voort bezig met het STRIJ

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3