1897 Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Stadsnieuws. Zaterdag, I"Januari 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. Xrs 7-8. Wal hebbeo zij daarvoor gedaan er schijnende des j^nlerdngs. eendracht maakt macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence flavas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaarfr. 2-50. Aan onze g-eaelxte lezers en lezeressen onze oprechste nieuw- j aarwenschen. 1897, dat heden eindigt, is, voor wat Ieperen betreft, een jaar geweest van weinig belang op politiek gebied.Noch kiezingen, noch bijzondere bewegin gen grepen plaats met een woord, het geleek in het geheel zijne voorgangers niet, die jaren waren van vele meetin gen en kiezingen. In Januari kwam de gemeenteraad slechts éénmaal bijeen. De voornaam ste punten aan de dagorde waren de verordeningen op de rijwielen en eene ondervraging van den heer D'huvettere over het stadswater. De burgemeester antwoordde dat in geval van brand het water in overvloed beschikbaar wezen zou, en hij verzekerde dat hij genoeg zaam en gezond water leveren kon. De heer Durein werd op pensioen gesteld en de heer Debruyne benoemd tot bestuurder van het Begijnenhof. De raad der Godshuizen beging een eersten stap van verpaapsching onzer gestichten door het noemen van non nen tot het bestuur van het Nazareth. Het Journal <J Ypres werd gestraft tot 300 franken schadeloosstelling aan den heer Emiel Deweerdt alsook aan de kosten van het proces. De heer Surmout verraadde de Vla mingen in de Senaat en maakte ze uit voor schooiers omdat zij de gelijkheid der talen eischten. De loting voor menschenvleesch greep plaats den 29". De werklieden der stad ontdekten bij de Meenenpoort het lijk van den heer Yandendriessche, schilder die se dert meer dan zes weken verdwenen was. Te Waasten stierf de heer Molhant eenige dagen eer hij zijne 100 jaren be reiken zou. In den nacht van 1" tot 2" Februari barste in het huis bewoond door den heer Eng. Dekeerle, behanger, nevens de Café de CommerceHondstraat, eenen brand los. Het stadswater afge sloten zijnde, werd men verplicht met eemers naar eenen nabijgelegen put water te halen. Die brand bewees dat het pompierskorps slecht ingericht is en dat aaugezien het stadswater s' nachts afgesloten,spoedig hulp in geval van brand onmogelijk is hetgeen in tegenstelling komt met de redevoering van den heer Surmont. Deze zaak kwam voor de Gemeente raad die op 18" Februari vergaai'de en Surmont schudde weêr alles van zijne schouders De heer Emiel Coutrez werd tot portier benoemd van het Stadsmu seum. Op 27e Februari kwam de Gemeen teraad weêr bijeen; onder andere za ken werd die van den ijzeren weg leperen-Diksmuide besproken maar zonder beslissing te nemen. Een voor stel van een verzoekschrift ten gunste van de wet Ooremans-Devriendt werd naar de bevoegde sectie verzonden. De heer Roose-Dael werd tot aanne mer gekozen van het maken eener riool in de Rijsselstraat. Maart was de maand van feesten en vermaken Half-Vasten en Kattefeest. In talrijke maatschappijen werden er bals gegeven en men danste des te meer daar men wist dat 1897 het laatste jaar was dat het dansen vrijgelaten zijn zou. De heer Van Eislande, burgemeester van Komen, gaf zijn ontslag omdat men daar ook de verorderingen over het dansen, te Ieperen gestemd, wilde invoeren. Op 25e Maart greep de burgerlijke begrafenis plaats van den heer Gapron, die per testament geheel zijne fortuin aan het weldadigheidsbureel der stad geschonken had. Den zelfden maand ontsnapte onzen vriend Rol Vermeulen aan een zeer gevaarlijk voorval. Daar hij op stel lingen geklommen was, geplaatst aan den gevel der herberg Cour de Bru- ivelles, om twee werklieden te helpen eene koord vast te makenstortte de stel ling in en alle drie werden van 8-bÜ meters hoog naar beueden geworpen. Zij ontvingen zware kneuzingen maar gelukkiglijk zijn ze heden weder te voet. De Gemeenteraad werd voor de vier de maal bijeengeroepen op 27" Maart. Eene aanvraag van de Sport hippique voor eene toelage van 1,000 franken werd verworpen. Men zond eenen wensch naar de Kamers om te vragen datde gelijkheid der talen zoo volledig mogelijk toegestaan worde. De raad handelde ook over den spoorweg Iepe- ren-Diksmuide, nog eens zonder uit slag. UpAsch-Woensdag, veroorzaakte een hevigen orkaan veel schade in stad en rukte talrijke groote steeueu van onze Haiie af. In de maand April, was Burgemees ter Surmont in volle twist met de bur gemeesters van Kemmel, Meessen, Nieuwkerke en Waasten aangaande het benoemen des bestuurders van den nieuwen buurtspoorweg. Hij werd ook, het geheele land door, hevig aange vallen wegens zijn gedrag m de Senaat. De Gemeenteraad genoot een volle maand verlof. Drie oude leerlingen van het afge schaft Stadscollegie bekwamen schit terende onderscheidingen in de examen die zij wederzijds aflegden de heer Leopold Merghelynck, Peekei en De- bergh. Een statiewerkman, E. Depuydt, werd het slachtoffer van een schrikke lijk ongeluk de twee boenen werden hem door eene locomotief afgereden en hij stierf na drie weken tijdens. Een ander ongeluk gebeurde in de brou werij der gebroeders Vermeulen een muur waartegen eene groote hoeveel heid graan lag stortte in, zonder ge lukkiglijk menschen te kwetsten. Mei begon met eene groote meeting ten voordeele der wet Coremaus-De- vriendt waar sprekers van alle partijen het woord voerden en met eene zitting der Gemeenteraad waar hesioten werd geen deel te nemen in de uitbating van de tramlijn Ieperen-Nieuwkerke. De heer Emiel Brunfaut werd tot bestuurder van de Kursaal van Oos tende benoemd. Op 22e Mei kwam de Gemeenteraad voor de zesde maal bijeen en handelde over het ontwerp van eenen buurtspoor weg tusschen Ieperen en Gheluwe. Op de zitting van 5e Juni besloot de Raad het weldadigheidsbureel toe te laten het erfdeel Gapron te ontvangen. De heer Bouquet ondervroeg over den slechten toestand waarin de groensel- markt, de botermarkt en het vleesch- huis verkeerden en de heer D'huvet tere deed eenige opmerkingen aan gaande de ongezondheid en het hoog sterfgetal van leperen. De heer Vanderghote sprak over den slechten toestand onzer Haile, de heer Vandenboogaerde over den staat van den vaart tusschen leperen en Boesin- ghe en de heer Golaert over den vaart van leperen naar Komen. De burge meester beweerde dat die vaart voor leperen van geen nut kan zijn In Juli kwam de gemeenteraad twee maal bijeen en hield zich vooral bezig met het opmaken van het programma der Tuindagfeesten. Binnen de maand stierven de heeren Breyne-Devos, ge meenteraadslid, en Boone, deken. De Üud-Pompiers begaven zich naar Oostende waar zij een luisterrijk con cert op de markt gaven en den groot sten bijval oogsten. De heeren R. Merghelynck, A. Du- thoy, A. Joye, R. Joos, G. Van Daele, L Nolf, P. en J. Vanden Bulcke, allen oud-leerlingen van ons Goiiegie, on dergingen hunne examen met onder scheiding. op jst» Oogst begon de Tuindag. Buiten de merkwaardige tentoonstel ling van Strijd naar Lauweren was hij maar van zeer klem belang en gaf weinig neering aan de stad. Het regende gedurig, zoowel den dag van het bezoekderministers,ais op diender grootste visschmg, zoowel gedurende het concert der Pélissiers als den avond der fakkeltocht. Binst de maand verklaarden zich een groot getal gevallen typhuskoorts on der de soldaten die hier gevestigd zijn, met het ongelukkig gevolg dat er een paar jongelingen het leven bij lieten. üp de zitting van de Gemeenteraad van 283t« Oogst kwam de kwestie van de gezondheidstoestand der stad weer ter bespreking en de Heer Surmont verklaarde dat de typhusziekte, die onder de soldaten heerschte, geenszins aan het gebruiken van het stadswater kon toegeschreven worden. Een moord werd gepleegd nabij het Paddegat op eenen werkman die uit Vrankrijk terugkwam Zijn mak ker werd als vermoedelijke moorde naar aangehouden. üp 6de September geschiedde de lo ting van Strijd naar Lauweren die als sluiting der tentoonstelling diende. De gemeenteraad kwam éénmaal bijeen en datom te beslui ten deel te nemen aan de inhaling van den nieuwen deken, de Heer De Brou wer. In de jaarlij ksche wedstrijd tusschen de Gollegies en Atheneums, behaalde de Heer J. Glinckemaillie, leerling van het Moderne Collegie, een vijfden accessit voor zijn vlaamsch opstel. De Heeren Dehollander, E. Deschacht en Lemahieu, leerlingen van hetzelfde Collegie, ondergingen op schitterende wijze hunne aanvaardingexamen bij de Gentsche Hoogeschooi. Een landurige droogte begon met 23° September. De Gemeenteraad vergaderde op 16" October. De Heer Fraeys, die anders nooit zijn mond opende, stelde voor de toelage aan de katholieke schooien van 5000 op 7000 franken te brengen, hetgeen gestemd werd. Een onverwacht ongeluk trof onze gemeenteraadsleden door de dood des Heeren P. Bouquet die aan eene be roerte schielijk in den bloei van zijn leven overleed. De Heeren J. Clinckemaillie en R. Van Eislande, beiden leerlingen van het Moderne Collegie werden op de Krijgsschool aangenomen en twee ge wezen leerlingen van het verdwenen stadscollegie, de Heeren J. Bossaert en G. Van Daele, gelukten in hun tweede exaam van dokter in geneeskunde. De akademie van schoone kunsten werd op de zitting van 13e November, op voorstel des Heeren Colaert afge schaft omdat zij te kostelijk was De Heer Surmont onderhield gedurende meer dan drie kwart uur de Gemeen teraad over het verslag vau den Heer Arthur Merghelynck aangaande den treurigen toestand der gebouwen van leperen. De stad deed het water van Dicke- busch vijver door scheikundigen on derzoeken die het ongezond verklaar den. Het Journal d Ypres weigerde de uitslag der analiesis kenbaar te maken. Ten gevolge der droogte die sedert een zestal weken heerschte werd door het stadsbestuur het waterverbruik der stad beperkt en de inwoners ver zocht het water te sparen. Doch geluk kiglijk, gingen de Blauwe koussen op Zondag 28e uit, en er begon een tijd perk van regen en wind weêr werden groote steenen van de hallen afgerukt. De Heer Jan Deschacht, oud-leerling van het afgeschaft stadscollegie, werd onderluitenant benoemd na zijn ex- aam op de schitterendste wijze afge legd te hebben. Een brand vernielde op 29e Novem ber de schuur van een groenseliershof gelegen bij de drie Zotten. De moord van het Paddegat kwam voor het Assisenhof te Brugge en de verdachte moordenaar werd vrij gesproken. Het Stadsbestuur bezigt, de maand dóór, zijne werklieden aan het kui- schen van Dickebusch vijver. Groote veranderingen werden ook gedaan in de nabijheid der statie die het statieplein en de Maloulaan in ware modderpoelen veranderden. Op 27e December kwam de Gemeen teraad voor de laatste maal bijeen om over te gaan tot de partijdige benoe mingen van den heer Colpaert als be stuurder der Dooie en Mevrouw La- housse als bestuurster der meisjesscho len. Met den 20e begon het reizigersver- voeren op den nieuwen buurtspoorweg. Geheekde maand dóór genoten wij een buitegewoon schoon weder. Het vroos van den 20" tot den 27" hetgeen de Ieperlingen toeliet zich met Kerst dag op het ijs te vermaken. Eer wij ons verslag over 1897 eindi gen moeten wij nog melden dat men binnen het jaar aan twee voorname werken begonnen is, namelijk het bouwen van twee groote zothuizen. J. en S' M. De gemeenteraad van Ieperen heeft Maandag laatst, 27" December, in ge heime zitting, de heer Colpaert, on derwijzer, als bestuurder onzer ge meenteschool benoemd in vervanging van den wel betreurden heer Verduyn" die zijn pensioen gevraagd heeft. Den zelfden dag is Madame Lahousse, in plaats van Madame Juncker, benoemd geworden om onze meisjescholen te besturen. Beide benamingen worden streng beoordeeld door het iepersch publiek" dat opnieuw een aanslag ontdekt tegen het openbaar onderwijs. Het bestuur onzer gemeentescholen behoefde in handen gesteld te worden van men- 8chen, die door hunne ondervinding en hun hoog aanzien, het vertrouwen der ouders en de eerbied der leerlingen

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3