Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De loting. De stemming van Dendermonde. Stadsnieuws. Zaterdag, 22n Januari 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. X1' 11 Eene nieuwe fopperij. Xieuwe provinciale kieswet. Water en fabrieken. erschijnetule iles Zaterdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Ren jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Vrijdag aanstaande is het hier lo ting. Met angst zien vele menschen dien dag te gemoet. Zal onzen zoon erin feiukken een goed nummer te trek en denkt menig huisgezin, of zal hij door een ongunstig nummer getrof fen, voor jaren van ons gescheiden worden?» De moeder vreest en zij denkt aan den onzedelijken invloed der mak kers die de zoon in de kazerne ontmoe ten zou,aan de lastigheid der oversten, aan het vergeten van zijn ambacht. Zij denkt ook aan het verlies van het loon dat hij nu wekelijks, en najaren van zooveel moeite, naar huis brengt. En haar hart breekt als zij dan aan haren welhebbende gebuur denkt die voor 1600 franken zijn zoon van den soldatendienst zal ontslagen en zonder de minste kommernis den droevigen dag te gemoet ziet. Nogtans waren haar zoon en die van den gebuur steeds de beste makkers samen gingen zij naar school, samen deden zij "s avonds hun schoolwerk te huis, samen ver maakten zij zich in 't spel Als broe ders groeiden zij op. Maar zóó wilt het dé wet, zóó willen het onze katholieke meesters. Degene die niets bezit, die dus geene belangen te verdedigen heeft, moet optrekken om het goed te verdedigen van degene die bezit En men durft spreken van de negers in Afrika onafhankelijk te maken Dat men toch eerst beginne de slavernij hier af te schaften Maar kan zoo iets verwacht worden van onze tegenwoordige regeerders Ik geloof het niet. R. C. In de klerikale dagbladen hebben wij gelezen dat het Ministerie de grond beginselen van de nieuwe provin ciale kieswet vastgesteld heeft, wet die in 't korte door de Kamers onder zocht en in de toekomende stemmin gen toegepast moet worden. De voornaamste puDten daaruit te besluiten zijn dat 1° De evenredige vertegenwoordiging niet ingevoerd zal worden 2° Het rechterlijk kanton als kiesom schrijving aangenomen 3° Eet getal raadsheeren onveranderd blijven zal. Laat ons de gevolgen dier schandali ge wet onderzoeken. M. Woeste en zijne fanatieke vrien den willen van de evenredige vertegen woordiging niet omdat deze te recht vaardig is en omdat, door de verdeeld heid hunner tegenstrevers, het stelsel der rechterlijke kantons hun toelaten zal het getal hunner zetels te behou den en zelfs nog te vermeerderen. Zij hebben niet vergeten dat, in de kiezingen van October 1894, zij 104 zetels verkregen met 914,000 stemmen terwijl de liberalen er slechts 15 met 533,000 stemmen ontvingen. Zij weten wel dat, in verhouding met het getal bekomen stemmen, zij maar op 76 en de liberalen op 49 zetels recht hadden, het is te zeggen dat zij met 28 te veel en wij met 34 te kort in de Kamers zetelen. Dat is de reden voor dewelke zij van de evenredige vertegenwoordiging niet willen, met dit stelsel waren zij al lang hunne meerderheid kwijt. En om deze zoo lang mogelijk nog te kunnen behouden hebben zij nog maals eene schurkerij begaan. Daar zij wel weten dat de voornaam ste macht der liberale partij in de ste den gelegen is, hebben zij gedacht de dorpen te bevoordeeligen, de dorpen waar de zwarte rokken meester zijn Men schrijft in bij den Uitgever öixmudestraat, nr 51, ta leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorganscb België, mogen gezonden worden tea bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. en door allerlei oneerlijke middelen het volk den schrik inboezemen. Zij hebben besloten dat, alhoewel de bevolking der steden vermeerderen en die der dorpen verminderen zou, bei den immer door een vast getal raads heeren vertegenwoordigd zullen wor den, getal dat dus niet meer met het getal der inwoners overeenstemmen zal. Het is klaar blijkend dat het doel dezer nieuwe fopperij nogmaals het ontnemen eeniger zetels aan de libera len is, en om zulks te doen zijn voor hen alle middelen goed. Maar weldra zal er een oogenblik komen, en dat oogenblik is naarder dan velen het denken, dat het Vlaamsch volk, verontwaardigd door de schan delijke handelswijze der zoogezegde verdedigers van den godsdienst, van het huisgezin en van den eigendom, eindelijk ontwaken en het bewust zijn van zijnen toestand terugvinden zal. Op dat oogenblik, met de mede hulp van al de antiklerikalen, zal het Vlaamsche volk zegevierend ten strijde trekken en, zooals Christus de kooplie den uit den tempel joeg, zal het de klerikale beurzenvuiders en uithonge raars uit de Kamers wegjagen en een tijdperk van gelijkheid voor de bur gers en welvaart voor het land doen ontstaan. S' Maerten. Volgens het voorstel door de regee ring nedergelegd zal het rechterlijk kanton als kiesomschrijving aangeno men worden, ieperen bezit twee kan tons. De eene helft van de stad behoort toe aan het eerste kanton met de ge meenten Bécelaere, Gheluvelt, Lange- marck, S' Jan en Ziilebeke. De andere helft van de stad behoort toe aan het tweede kanton met de gemeenten Bix- schote,Boesinghe,Brielen,Dickebusch, Elverdinghe, Noordschote, Oostvlete- ren, Renmghe, Vlamertinghe, Voorme- zeele, Woesten en Zuydschote. Elk kanton zal zijne provintieraads- leden stemmen. Daar wij er vijf heb ben, zal de verdeeling moeielijk zijn. Ten ware dat men Hennetje in tweën zou kappenReusje. Tot staving van ons artikel van ver- ledene week, deelen wij hier uit het beknobt verslag de redevoering mede door den heer Vander velde in de Ka mers uitgesproken De heer Vandervelde. Ik acht het noodzakelijk d'aandacht der Kamer te ves tigen op de klacht waarvan daareven gewag werd gemaakt. Werden de daarin vermelde feiten bewezen, dan zouden wij onmogelijk de toelating van den heer Tibbaut kunnen stemmen. Dat vertoogschrift waarvan ik eene vertaling in 't fransch lees doet uitschij nen dat er te Zele groote en buitengewone brooduitdeelingen gedaan werden door voorstanders van den heer Tibbaut. Dat er in dezelfde gemeente, plakbrieven werden uitgehangen, onderteekend door den pastoor, waarin de inwoners verwit tigde dat hij de democraten sedert lang kende als schijnheilige volksbedriegers Dat te Calcken al wie maar wilde 100 kilos steenkolen mocht gaan halen bij eenen heer die in betrekking was met den candi- daat Dat er bij den ingang van het stembureel twee heeren stonden die de aankomende kiezers aanspraken en hun geld in de hand duwden Dat in strijd met den eisch der wet, de naamlijst der getuigen die de voorgestelde candidatuur van den heer Du Oatillon had den onderteekend, werd afgeschreven en in openbare herbergen uitgeplakt. Dat te Hamme het volgende werd uitge plakt. Verplichtend onderwijs tot 14 jaren, 2000 man zonder werk Moesten eens de christene democraten of de socialisten aan 't roer komen, ze zouden, volgens hun programma, willen en eischen, op straf van boet en gevang, het staats-dwang-onderwijs tot 14 jaren en dan was Hamme gefopt en geruïneerd want 2000 werklieden vielen hier /onder v erk touwslagers, tapijtwe vers en spinders zouden moeten stil leggen bij gemis aan kinderen tot 14 jaren. Dat de partijgangers van den heer Tibbaut bij duizende vervalschte stembrieven heb ben rondgestrooid, waarop nr 1 het nummer der democraten, aan de socialisten werd toegekend en omgekeerd Dat, eindelijk, er in vele kerken, name lijk te Hamme, Schellebelle, Opdorp, enz., tegen de christene democraten er gepredikt geworden en men er zelfs zoover ging te zeggen, dat stemmen tegen den heer Tib baut eene zware zonde was eene bijna on vergeeflijke zonde. Ziedaar, onder duizende, de oneerlijke middelen die in 't werk werden gesteld. Ik kon niet nagaan of al de aangehaalde punten nauwkeurig zijn, doch stellig is 't dat de christen-democraat Tibbaut, de can- didaat der regeering. te Hamme verklaarde dat de leerplicht 2,000 werklieden van hun nen arbeid zou berooven, bij gemis van kin deren, die tot hun veertiende jaar naar school zouden moeten gaan Ziehier dien plakbrief hij is onderteekend door het katholiek comiteit en door den can- didaat Nog andere feiten zijn te onderzoeken het ronddeelen der kiesbriefjes, waarop de orde der candidaten veranderd was. En die briefjes komen uit de drukkerijen der christene democraten. De heer DaensDat is een Aalstersche trek De heer Vandervelde. 't Schijnt in derdaad dat het eene gewoonte is, doch de heer Daens is beter dan ik op de hoogte van 't kiesbedrog. Wat meer zegt, meri heeft de naamlijst afgeschreven van hen die de candidatuur van den heer Du Catilion hadden voorge steld men heeft ze aangeplakt in de her bergen en dit had voor gevolg dat een kleine landbouwer, die deze candidatuur had voor gesteld, door zijnen grondeigenaar werd opgezegd en zijne hofstede moest verlaten. 't Is zonderling dat democraten, die zoo christen zijn als gij, klagen dat uwe pas toors, ambtenaars van den Staat en door ons allen betaald, prediken dat het eene on vergeeflijke zonde is voor christen demo craten te stemmen Dat deed de pastoor van Zele, die aanbeval voor den heer Tib baut te stemmen, en niet voor den kandi daat der partij Daens, die hij genoeg kende, zegde hij, om ze naar waarde te schatten De heeren Delbeheen Ligy. Maar dat is heel wel De heer Vandervelde. Dus keurt ge goed dat de pastoors in den kiesstrijd tus- schenkomen. De heer Woeste. Pastoors zijn ook burgers. Deheer Vandervelde. De onderwijzers insgelijks, die even als zij, ambtenaar zijn. De heer Delbshe. pastoors zijn geen ambtenaars. De heer Vandervelde. Ze worden door den Staat betaald De heer Rosseeuw. Als vergoeding De heer Berloz. Men hoeft hun weer afgenomen wat ze genomen hadden. De heer VanderveldeGaan wij er over redetwisten of men goed dan w el slecht deed op 't einde der xvnri eeuw de geeste lijkheid te onteigenen In elk geval, stem men we telken jaren de jaarwedde der priesters, en dat stelt ze gelijk met de amb tenaars. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. De heer Hoyois. Wat ge zegt, is eene overgroote dwaling De heer Vandervelde. Dus zouden er in België twee soorten van ambtenaars zijn onderwijzers en beambten van den Staat, die ge betaalt, doch die niet vrij zijn, en andere, pastoors en onderpastoors, die gij ook betaalt en die vrij mogen handelen, omdat zij uwe kiesdravers zijn Thans wordt daarover geklaagd door hen die aan God gelooven en zich katholiek hee- ten, zooals gij De heer LigyEn door u worden ver dedigd. De heer Vandervelde. Wanneer de boeren zullen gewaar worden dat de pries ters, die de priesters van allen zouden moe ten wezen, nog enkel kiesdravers van de re geering zijn en voor deze propaganda maken, zullen ze zeggen dat het geene dienaren van God zijn, dia van op de stoel der waarheid spreken, maar zendelingen van de regeering; ze zullen zeggen dat ze geenen eerbied moe ten hebben voor hetgene wordt onderwezen door die mannen, welke niets anders dan politieke belangen vertegenwoordigen. Zoo de feiten, in t' vertoogschrift vermeld, nauwkeurig zijn, dan moogt ge dat niet on verlet laten, want buiten den uitgeoefenden gewetensdwang, zijn er duidelijke feiten uitdeelingen van kolen en brood, om 't kie zerskorps om te kooperi. De bespreking over deze kiezing werd Woensdag voortgezet. Eene re devoering van priester Daens, die het schandelijk gedrag der klerikale op prachtige wijze uiteenzette, maakte veel ophef. Men besprak ook eene wet over de maatschappijen van onderiingen bij stand. De klerikalen willen, nog min nog meer, die maatschappijen verbie den geneesmiddelen aan hunne leden te verkoopen Dit zal natuurlijk ge stemd worden, om de reden dat het eene wet tegen de armen i3. Aanstaande week zullen wij daar over breedvoeriger handelen. Jan. Wij willen niet dat onze werklieden nog langer naar Frankrijk moeten gaan om werk te zoeken, daarom zul len wij fabrieken stichten wij willen dat de gezondheidstoestand der stad verbetere, daarom willen wij voor ie dereen goed en kosteloos water; het volk moet goed onderricht worden, en daarom zullen wij geene scholen afschaffen, integendeel, wij zullen die verbeteren, zoo spraken de belovers van 1890... en Surmont bovenal 1 Acht jaren later is hun manier van spreken geheel veranderd De heer Surmont verklaard in zit ting van den Gemeenteraad van 20e Ja nuari 1898 dat er hier nooit geene fa brieken zullen kunnen ontstaan, om dat de Ieperlingen renteniers zijn en te graag op hun gemak leven In 1897 doet de stad haar water on derzoeken en het word ongezond ver klaard de heer D'Huvettere vraagt voor de zesde maal dat men één der beloften van 1890 zou uitvoeren, 't is te zeggen water geven aan de inwoners der Kaai, Surmont antwoord er is geen water genoeg en dat nadat hij honderd en honderd duizenden fran ken heeft verteerd aan zijn waterplan nen En, wat meer is, hij verklaart zich nu voorstander van de inwoners voor hun water te doen betalen. Zoo ver is de belover van 1890 gekomen Voor wat onze scholen betreft, zij hebben alles gedaan, wat maar moge lijk was, om ze te vernietigen. Jan. BfoëiaaiS*

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3