Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool. De schoolsoep. Eindelijk Vlaamsche belangen. 'T gaat goed. 27,000 franken brij ken. Zaterdag, 19n Februari 1898. 5 centiemen. Verschijnende des &«t1erdatfs. p» EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. De Kamers bespreken thans het bud- jet van oorlog. Niettegenstaande het JournalJ Ypres dat beweerde dat eene ondervraging niet noodig was, heeft de heer Iweins, gevolg gevend aan onze artikels, de minister ondervraagd. Harteiijken dank, Mijnheer Iweins. Ziehier zijne redevoering zooals zij in het beknopt verslag staat De heer Iweins cI'Eeckhoutte. Ik zeg den heer minister dank voor de door hem gedane belofte in al de krijgshospitalen eenen dienst van gasthuisnonnen in te rich ten. Ik breng volgaarne hulde aan de lee- ken die tot hiertoe de kiesche bediening van ziekenoppaster waarnamen maar de zieke soldaat zou er alle belang bij hebben gehol pen te worden door pleegzusters, wier gansche leven een leven van toewijding is. In de dagbladen is er onlangs spraak van geweest dat de rijschool van Ieperen zou overgebracht worden naar Tervueren. Ik echt geen geloof aan de geruchten, daar de school te Ieperen opperbest is ingericht en uitmuntende uitslagen opleverde. Overigens denk ik dat, zoo men de school in de na bijheid van Brussel, eene stad vol aantrek kelijkheden, moest plaatsen, dat hoogst na- deelig zou zijn voor den werklust die natuurlijk heerscht in eene kalme en rustige stad als Ieperen. Ook 't zou mij genoegen doen door eene stellige verklaring te vernemen dat die ge ruchten ongegrond zijn. leperen getroostte zich vroeger over- groote opofferingen voor die rijschool, en ik hoop dat de heer minister de lokalen dier school nog zal verbeteren, namelijk wat de slaping betreft, ,'t "Ware insgelijks goed er de renbanen uit te breiden en er aan al de officieren een tweede paard te ge ven. Niet allen bezitten fortuin, en het werk in de school is zeer afmattend voor hunne paarden. Ik vraag insgelijks dat men de vergoe dingen voor de officieren-onderrichters zou verhoogen, en wensch verder dat men on- derzoeke of het niet goed ware 't getal paarden der eskadrons te vermeerderen, opdat elke nieuw aangekomene zijn paard kunne hebben. Misschien zou men op die wijze den diensttijd kunnen verkorten. Eindelijk, zet ik er den achtbaren minis ter toe aan, eene goede keus te doen voor de eskadrongspaarden. Er is spraak het Ame- rikaansch paard aan te nemen. Er zijn er zeer goede, doch andere zouden zich niet aan ons klimaat kunnen gewennen, en het departement van oorlog mag geene teleur stelling tegemoet gaan. Blijft nu nog het antwoord des mi nisters te verwachten. Alpha. De vooruit8trevers en socialisten van Gent hadden in den Raad het vol gende voorgesteld 1° Twee maaltijden per dag aan de 6000 kinders der gemeentescholen te geven 2° Yoor ieder dezer kinders twee kostuumtjes 's jaars 3° Alle jaar eenige gezondheidsreis jes. Zoo zegt het Nieuwsblad en het denkt daarmee te mogen spotten. Wij, ech ter, zien daarin niet belachelijks. In tegendeel, wij hadden uit ganscher hart toegejuicht aan het stemmen van dit voorstel. Als men nagaat hoeveel, van de kin ders die naar school gaan er zijn die op hun aangezicht blijken toonen van slechte voeding en men aan hunne el lendige kleeding ziet hoe de armoede te huis regeert, dan komt men allicht, als men eenig menschlievend gevoel be- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, ta ïeparen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. zit, tot het gedacht dat, indien er ver betering moet gebracht worden in den toestand der hedendaagsche werkers, er nog meer hervormingen moeten ge daan worden in den toestand der kin ders, de werkers van morgen. Zijn de werklieden blootgesteld aan werkloosheid, kleine loonen, ongeluk ken of ziekten, de kinders hebben al tijd grootelij ks hun deel in de ellende hunner ouders. Sterft de vader of de moeder, is een der ouders ondergevig aan den drank, is de moeder nalatig, werken zij beiden op de fabriek, is er 's middags en 's avonds geen vuur in den kachel, 't zijn de kinders die het ergst heronder lijden. Dit is vooral het geval in Gent, waar zooveel vrouwen in fabrieken werken, waar door de uitputting der werklieden zooveel ouders vroegtijdig sterven. En daarom noemen wij het voorstel door de radico-socialisten van Gent gedaan EENE EDELMOEDIGE DAAD. In verscheidene steden vindt men reeds schoolkantienen, zoowel in Bel- gie als in de vreemde landen. In Brussel en zijn voorsteden, bestaan tal van maatschappijen die aan de arme school kinderen voedsel en kleeding verschaf fen. In Duitschland bestaan er reeds in meer dan veertig voorname steden. De stad Parijs besteedde in 1895 500,000 franken aan dergelijke inrichtingen. In Roubaix. Rouanne en nog andere fransche steden, zijn zij sedert ver scheidene jaren ingericht en leveren de beste uitslagen. Verleden jaar, beval het gemeente bestuur van Schaarbeek een onderzoek onder de kinders der stadsscholen. 4,344 kinders der lagere scholen en 997 der kindertuinen werden aan het onderzoek onderworpen. 6 waren slecht geschoeid. 8 °/o slecht gekleed (niettegenstaande dat 11 7» der leerlingen reeds kleede ren ontvingen van eene maatschappij van weldadigheid). En 8 schenen onvoldoend gevoed (het cijfer zou nog grooter zijn, ware het niet dat er ook reeds eene maat schappij van schoolsoep bestond). 4652 kinders werden aan het gezond heids-enkwest onderworpen. 26,5 °/a hadden eene slechte gezondheid, ge volg, zegden de geneesheeren, van te weinig eten. Bij het zien van zooveel ellende, stelde de heer Gillisquet, een vooruit- strever, schepen van openbaar onder wijs, vóór schoolkantienen in te rich ten en die te doen bedienen door de keukenscholsn. Een spreekwoord zegt ij dele ooren hooren niet en kan het kind, dat 's morgens nauwelijks een genoeg zaam stuk brood kreeg en denkt: zal er dezen middag iets te eten zijn op lettend naar de les des meesters luiste ren en nut hebben uit zijn naar school gaan. Geestelijke en stoffelijke opvoe ding moeten samen gaan. De kosten zouden zoo groot niet zijn als men wel denkt en niet meer bedra gen als 20 centiemen per maaltijd en per kind. Als men daartegen ingaat hoe weldadig zoo eene hervorming zou zijn, zoo wel voor wat aangaat de ge zondheid en de geleerdheid, als de ze delijkheid der kmders, dan is men ver wonderd te zien dat zij nog zooveel tegenkanting ontmoet. Maar het is niet alleenlijk in Gent, Nieuwsbladjedat die hervorming zou moeten ingevoerd worden. Ook hier, in Ieperen,is de zaak mogelijk en noodig. Men beschikt over groote ge bouwen, eene keukenschool en een rijk weldadigheidsbureel. "Want, vol gens ons, zou hier het weldadigheids bureel dat moeten inrichten. Het is rijk en zou de noodige som kunnen geven. Thans worden families met veel kinders herdoor ondersteunt. Er zijn ouders die misbruik maken van het geld dat zij zoo krijgen, vaders die het verdrinken Met het geld, dat het weldadigheidsbureel op deze wijze uitgeeft, te gebruiken aan het stichten eener schoolsoep zou het mogen zeker zijn dat het wel gebruikt en niet verkwist wordt. Op die manier, zou den de inkomsten van het erfdeel Ca- pron nuttig kunnen gebruikt worden. Het Nieuwsblad is nu nog tegen de hervorming. Het was ook eens tegen het minimum van dagloon en het alge meen stemrecht, omdat zijne meesters er tegen waren. Zijne meesters zullen door de omstandigheden gedwongen worden vóór de schoolsoep te zijn, en het Nieuwsblad zal nogeens volgen. Jan. 1 leeft het Nieuwsblad ons op ééne vraag geantwoord. Wij hadden ge vraagd laat ons veronderstellen dat in het een of ander huis eenen kleinen brand ontsta, bij voorbeeld door het omvallen eener petrooliamp. Met eeni ge eemers water is dat allicht ge- bluscht. Maar, door het nieuw water stelsel, ontbreken die eemers water.... Wat zal er dan gebeuren En wie zal de verantwoordelijkheid der ongeluk ken die daaruit kunnen volgen dragen? Het Nieuwsblad antwoordt daarop. Ten 1% 't en is door het nieuw water stelsel niet maar om reden der droogte en omdat er veel water noodeloos of kwaadwillig verkwist werd. Ten 2e, de verantwoordelijkheid moet door het oud bestuur gedregen wor den, dat buizen heeft laten leggen zonder ze te beproeven, buizen die springen en veel water laten verloren loopen. Ten 3e, de nalatigen die verwaarloo- zen hunne kranen te sluiten. Ten 4°, de kwaadwilligen, die met opgezetten zin hunne kranen open zetten en het eindigt met zijn lezers aan te raden de voorzorg te nemen altijd eenige eemers water gereed te houden. Ons antwoord 't Is wel door het nieuw waterstelsel. De droogte heeft hierin niets te zien. Heeft iemand hoo ren klagen dat Brussel, Antwerpen, Gent enz. thans in gebrek aan water verkeeren Heeft de droogte daar nu ook niet geheerscht En hebben wij te lijden gehad van de schrikkelijke zomerdroogte van 1887 met het oud stelsel was er dag en nacht water,zelfs in 1887. Uwe meesters zijn aan het be stuur gekomen om ons meer en beter water te geven. Zij moesten hunne be loften uitvoeren. Er werd voorzeker water noodeloos ver kwist 1° door het stadsbestuur dat het tot het verkoelen van den damp zij ner machien gebruikt en toen het de gril was alle week de waterbuizen nachten lang door te spoelen. 2° door men- schen, en de katholieken vooral, die geloovende in de droomen van Mijn heer Surmont, dachten datzij het stads- water voor alles mochten gebruiken. De buizen van het oud waterstelsel waren goed en gemaakt om eene druk king van 15 atmospheren te verdragen, terwijl de drukking van het water nu hoogstens anderhalven atmospheer bedraagt. Zij worden door het water geknaagd en dat is de reden dat er zijn die springen. En hetzelfde zal binnen een tiental jaren gebeuren met de bui zen die uwe meesters nu leggen. Het is natuurlijk dat er water door nalatigen verkwist wordt. O. ten Tiek gaf ervan verleden week in De Strijd n een voorbeeld. Maar aan wie de schuld AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 f'r. Dat door kwaadwilligen water ver kwist werd, gelooven wij niet. Indien het Nieuwsblad er kent dat hij ze maar noeme en wij zullen ze met hem schandvlekken. Maar dat het niet doe zooals hetJournal zich bepalen bij verdachtmakingen tegenover zijn te genstrevers. Wij kunnen zijn taktiek volgend, gemakkelijk zeggen «ja, 't zijn de klerikalen, die het water ver kwisten om de liberalen verdacht te maken en een reden te vinden om de menschen hun water te doen betalen.» Uwe meesters zijn in 1891 aan het bewind gekomen om het waterstelsel te verbeteren. Zeven jaren zijn ver- loopen Zij hebben den tijd gehad verscheidene honderd duizend franken aan het uitvoeren hunner plannen te ver kwisten. En zijn het water en het waterstelsel nu beter Met de overgroote meerderheid der Ieperlingen, antwoorden wij neen. Zooals wij over een paar weken zegden, hebben uwe meesters, Nieuw- bladjebankroet aan hunne beloften gemaakt. En nu gij op eene onzer vragen hebt geantwoord, wanneer krijgen wij het antwoord op de an !ere Hé, Nieuws blad. Jan. De Kamerzitting van Woensdag, 9e Februari, is gesloten geweest na een geschil dat opschudding zal verwek ken en waarschijnlijk door het pu bliek, in Vlaamsch Belgie, niet zoo zal gelaten worden. Op het einde der zitting ontstond er eene verwarde woordenwisseling over de dagorde der Kamers. De Heeren De Vriendt, Van Cauwen- berg en Heuvelmans vraagden dat het wetsontwerp op het gebruik der Vlaamsche taal in officieele zaken on- middelijk ter sprake worde gebracht, vóór de budjetten. Minister de Smet de Naeyer stelde vóór met de bespreking der budjetten te beginnen. Dit voorstel werd aangenomen. Dus het wetsontwerp op de Vlaamsche taal is voor dezen zittijd begraven. Het is dus tijd, hoog tijd om met de meetings van verantwoordiging dapper voort te gaan, want uitstel riekt hier erg naar begraving. S' Maerten. De bisschop van Gent heeft aan Pas tor Daens verboden zich nog voor te stellen voor de Kamers. Deze is in be- roep gegaan bij den Paus. Als antwoord op het verbod, hebben de christen demokraten besloten den strijd aan te gaan, geheel Oost-Vlaan- deren dóór. Jan. De Burgerlijke Godshuizen van Iepe ren hebben eene rekening van 27,000 franken brij ken betaald. Die betaling werd goedgekeurd door onzen gemeenteraad en, wat ten hoog- sten verbazend is, vroeg er geen een enkele van onze dertien raadsleden de minste uitlegging daarover. Wij denken nochtans dat de zaak eenig belang bevat, zooveel te meer dat die betaling gedaan is met het geld van de armen. Ook vragen wij het aan het Nieuws blad en aan het Journal Ypres. 1° Wie heeft er die levering gedaan 2° Wanneer heeft de publieke aan- bestediging plaats gegrepen „s ----m'DOGijriiru

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3