Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Het vertrek onzer Rijschool. Het vlaamsch voor de Kamers. Kiezingnieuws. Draaien is plezant. Vierde jaar. S\Tl 19. Baidadige Lotingsdagen. rling en vreemdeling lepe Weeschijttende des föaterduys. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscli België, mogen gezonden worden ten hureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in hel Ageace Havas Magdalenastraat, Brussel. Aan senatoi' Siirniont. Binnen eenige dagen, als het budget van oorlog inden Senaat onderzocht zal worden, zult gij eene goede gelegen heid hebben om aan uwe medeburgers te bewijzen, dat gij de belangen onzer stad hardnekkig verdedigen wilt. Daar onze volksvertegenwoordigers, wegens het vertrek onzer Rijschool, maar eene halve antwoord van den Mi nister van Oorlog ontvangen hebben, hopen wij dat gij beter aanhoort zult worden gijdie aanzien wordt als een der kopstukken van den Senaat, gij die dus veel invloed op het Ministerie heb ben moet. Derhalve bidden wij u aan minister Vatidenpeereboom te vragen of het waar is, ja of neen, dat de Rijschool onze stad verlaten zal. Zelfs, indien het noodig is, moet gij aandringen om daarover eene duidelijkestellige antwoord te verkrijgen. Welnu, is het waarlijk beslist dat de Rijschool vertrekken moet, volgt het gedrag niet uwer vrienden, de liaus- worsten Colaert, Iweins en Van Mer- ris neen, stemt onbevreesd tegen het budget en gij zult toonen dat gij op goede wijze uw mandaat van senator vervullen wilt. Gij hebt wei tegen de taalwet Core- mans-I)e Vriendt durven stemmen, al hoewel de meerderheid uwer vrienden u alkeurde, gij moet dus ook tegen het budget van Oorlog durven stemmen, want het geldt hier de toekomst en de bloei onzer stad te verdedigen Overigens uw geweten verplicht u het te doen S' Maerten. De taalwet is wêer vóór de Kamers ter bespreking gekomen. Verscheidene redevoeringen zijn reeds ter herstelling der vlaamsche rechten uitgesproken geworden. De voornaamste waren die der heeren Vandervelde, Colaert, An- seele en Lorand. Met zijn gewoon talent, heeft de heer Vandervelde op schitterende wijze bewezen dat de gelijkheid der talen eene noodzakelijkheid is, dat de walen in 1830 ten strijde gingen voor hunne taalrechten en dat sedert dien de rech ten der vlamingen waren miskend, dat degene, die zeggen, dat de wet de Vla mingen bevoordeeligd zal, geheel en gansch missen, omdat de taalwet slechts de gelijkheid zal invoeren. De vroegere toestand heelt voor noodlottig gevolg gehad het vlaamsche volk in twêen te scheiden eene fransche bur gerij en een vlaamsche volk. Het vlaamsch was door vele burgers aan zien als de taal der knechten en zij leerden die taal aan hunne kinderen niet. Hij geeft zijn eigen persoon als voorbeeld aan. Men zegt dat de vlamingen niet be nadeeld werden uit statistieken blijkt nochtans dat er veel meer waalsche dan vlaamsche bedienden zijn. De vlamingen zijn verplicht geworden de twee talen aan te leeren en daardoor schijnen zij voordeelen te bezitten, maar dat de walen vlaamsch leeren en de gelijkheid zal hersteld zijn. Eertijds stonden er aan het hoofd der vlaamsche beweging maar mannen die ervan ge bruik maken om zich omhoog te wer ken. Maar met algemeen stemrecht is het het volk dat zijne rechten eischt. Het is het middel om beschaving te doen doordringen in Vlaanderen. Dat vreesden de senatoren die er tegenstem den. Degenen, die het meest de rechten der Vlamingen bestreden, waren de ka tholieken. En voegde hij erbijik ben zeker dat katholieken van het walen land mij voor het stemmen van de wet zullen aanvallen. Maar ik weet dat de zaak rechtvaardig is en dat- het beter is te vallen met het recht dan hoofd te bieden aan het recht. Wij zullen de wet dan ook stemmen, zonder ons te be kreunen om de bedreigingen buiten deze vergadering, want die bedreigin gen komen met van demokratische broeders, maar wel van bevoorrechte tegenstrevers. De heer Anseele denkt niet dat de Kamer tijd verliest door het bespreken der wet omdat het vlaamsche volk angstig op de stemming wacht. De wet is eene noodigheid, want er zal een oogenblik komen, dat er werklieden naar de Kamers zullen gezonden wor den, die geen fransch kennen. De waalsche werklieden waren verstandi ger dan de burgers en zonden hem, een vlaamsche jongen, naar de Ka mers. Het vlaamsch is de sleutel der noordertalen wie het vlaamsch kent leert gemakkelijk het Engelsch en Duisch, Zweedsch en Deensch. Drie miilioen Vlamingen en drie millioen Walen vergt zoo een toestand geen gelijke rechten? E11 de vertaling der wet is de wet niet Het Walenland vreest geenszins de wet. Maar de regee ring moet de Walen in staat stellen het Vlaamsch goed leeren. Dat de walen, die de opoffering deden het vlaamsche werkvolk eenen vertegenwoordiger te geven, ook het vlaamsche volk zijne rechten schenke. De heer Lorand sprak in den zelfden zin en smeekte zijne vrienden de wet te stemmen, niettegenstaande de dub belzinnige houding der katholieke par tij, die m het vlaamsche land zich zal roemen over het stemmen der wet en, in het walenland, de liberale en socialis tische Kamerleden aanvallen, die ze zullen gestemd hebben. Het Journal d'Ypres jubelt over de redevoering van den heer Colaert. Wij zien er nochtans geen reden tot jubelen in. Onze kamerheer heeft eerst willen bewijzen dat het niet door het invoe ren van het algemeen stemrecht is dat de taalkwestie ter bespreking komt. Hij had beter gedaan de wet, tien jaren geleden, voor te stellen en zijne woor den hadden nu waarheid geweest. HetJournal ddYpres bemerkt niet welke stamp de heer Colaert onwetens aan zijnen vriend Sur mout gaf. Het voorstel van den Senaat, zegt hij, is onwettig opgesteld. Degenen, die het opstelden, worden daardoor dus voor weinig bekwame rechtsgeleerden uit gegeven. En M. Surmont was een dier senatoren De heer Colaert heeft ook noodig geacht zijn vriend Surmont te wreken van de aanvallen, waarvan hij sedert verleden jaar het slachtoffer is. Hij heeft hem durven een flamingant noe men Toch bekende hijdat de heer Surmont zich vergist heeft, en hij wel, als de Kamer eenparig de wet stemt, zoo toegevend zal zijn de rechten der Vlamingen te stemmen. Zijne plicht heeft de heer Colaert volgens ons niet gedaan. Hij vertegen woordigd een vlaamsch arrondissement en hij zou niet anders hebben durven spreken. Integendeel, bij de heeren Vandervelde en Anseele, vertegenwoor digers van waalsche arrondissementen, is het eene opoffering de wet te stem men, want de katholieken van het Walenland zullen ervan een wapen maken in de aanstaande kiesstrijd, en dat weet de heer Colaert genoeg. In zijne redevoering had hij moeten zijne vrienden uit het Walenland verzoeken geene dergelijke slechte rol te spelen. Dan hadden wij uit volle borst toege juicht. Wat de bekeering van den heer Sur mont aangaat, daaraan gelooven wij niet. Hij moet of te wel in zijne hou ding blijven, ofte wel bekennen dat hij ongelijk had en zijne verwijtsels intrekken. En M. Surmont is onbe kwaam daartoe.... Jan. Maandag li. had te Cent de groote meeting, door den Kartel voor A. S. en E.V. gegeven, plaats. Vooruit, de mee ting besprekende, zegt dat er zooveel volk was ais op de schoonste dagen der stemrechtbeweging Den voongen dag werden, met even veel bijval, verscheidene meetingen op den buiten gegeven. Te Aalst en te Audenaarde is er ook spraak eenen kartel te vormen. Te Luik is het radico-socialistische verbond voor de wetgevende kiezingen door den poll der werkliedenpartij gestemd geworden met 3394 stemmen tegen 18U1. Te Borgworm is een liberaal-socia listisch verbond tot stand gekomen. Alles schij nt dus eene goede wending te nemen. Zooveel te beter Jan. Ziehier een beknopt overzicht van de misdadige feiten, dit jaar gebeurd Ingelmunster. Een herbergier mishandeld, stervend. Ardooie. Verscheidene italiaansche werklieden erg gekwets. Lauwe. Een loteling bekomt ver scheidene messteken. Zwevezeeie. Twee jongelingen vreeselijk gekwest. Mecheien. Messteken in de voor steden en op de markt. Een man gepon- jaardeerd. Westerioo. Een loteling vuurt zijn revolver af op twee personen wel ke hij kwetsteen man wordt met een mes gestoken en valt dood neer. Bergen. Vechtpartijen. Een jon geling erg gekwetst. Carnières. Een grijsaard zou ge wurgd zijn. Edingen. Een man krijgt twee messteken Heerne. Pieter Cochez vreeselijk vermoord. Waver. Messteken. Een loteling erg gekwetst. Bellem. 7 Februari. Een loteling wordt half doodgeslagen door eenen herbergier. Gilly. Den 8. Lotelingen vallen met steen-worpen eenen bakker aan en kwetsen hem levensgevaarlijk. Zoersel. Den 10 of 11 de veld wachter half doodgeslagen. Marcinelle. Den 12 een man met een mes gestoken. Toestand zeer ge vaarlijk. Fiorenville. Den 14 ol den 15 ver scheidene lotelingen gekwetst, een zeer gevaarlijk. Charleroi. Den 14 een voorbijgan ger aangevallen en voor dood laten lig gen. Schaarbeek. Den 16 of 17 eene vrouw gevaarlijk gekwetst. Bottelaere. Den 17 een miliciaan gestoken. Antwerpen. Den 19 komt de poli tie chargeeren. Verscheidene gekwet sten. Dat maakt dertien feiten in het vlaamsche land, waar de brave katho lieken meester zijn, en 7 in het walen landwaar, volgens het NieuwsMadje, die vuile socialisten krioelen. Den invloed van den godsdienst.... Jan. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Met Kattefeest is alles aan 't draaien orgels, paardemolens en zelfs memgen jongelings hoofd. Het is dus het oogen blik van te spreken van draaien en draaiers. De heer Surmont is 'nen uitmuntende draaier, 'nen primus in 't draaien Eens was Mijnheer Surmont vóór de evenredige vertegenwoordiging. Eens was hij anders gezind... Eens was Mijnheer Surmont vóór de belangen der vlamingen. Eens schold hij ze uit voor schooiers... Eens beloofde Mijnheer Surmont het onderwijs niet te vernielen. Eens schafte hij scholen op scholen af... Eens zegde Mijnheer Surmont dat de liberalen de schuld waren van den on dergang van leperen. Eens zegde hij dat in leperen geene nijverheid kon ontstaan... Eens sprak Mijnheer Surmont over de armoede onzer werklieden. Eens beweerde hij dat men met 1 Ir. 60 daags goed bestaan kan Eens sprak Mijnheer Surmont over de voltooing van de vaart Ieperen- Komen. Eens noemde hij het een on- noodig werk... Eens wilde Mijnheer Surmont de tram leperen-Nieuwkerke door de ge meenten doen uitbaten. Eens gaf hij de uitbating ervan aan vreemdelin- gen Eens maakte Mijnheer Surmont een reglement over de confetti. Eens trok hij dat reglement in... Eens... eens... eens zal men hem overal buiten draaien... De Carrousel Opitz draait, Mijnheer Surmont draaitkan er een klaarder bewijs bestaan waarom ze twee ge zworen vrienden zijn O. Ten Tick. De heer Surmont is een vreemde ling. Dat het dus onze lezers niet ver- wondere, wanneer hij gedurig de vreemdelingen bevoordeeligd. Toen de tramliju leperen-Nieuwker ke gelegd was, waren de gemeenten van gedacht ze op eigen kosten uit te baten, op de manier dat de gemeenten gelegen langs de tramlijn Wervick- Meenen-Gheluwe-Kortrijk het, met veel gewin, doen. Maar daar men in het benoemen van den bestuurder Mijnheer Surmont's goesting niet wilde doen, heeft hij de uitbating aan een vreemde maatschappij gegeven. De suikerfabriek, die aan Ieperen beloofd was, werd, door Mijnheer Sur mont's toedoen, te Waasten gesticht. De burgemeester van Elverdinghe, graaf d'Ennetières, heeft eenen te Pa rijs wonende kleinzoon, die een auto mobiel bezit. Om dien Marquis de l'Aubépin, eenen franschen nobiljon, plezier te doen, wilt Mijnheer Surmont de steenweg Ieperen-Eiverdinghe in keiweg veranderen. In den gemeenteraad en in zijn huis spreekt de heer Surmont fransch, voor de leperlingen eene vreemde taal. In den Senaat verdedigd de heer Surmont de voorrechten dierzelfde vreemde taal. De leperlingen, die orgels hebben, mogen maar zekere dagen en, dan nog gedurende zekere uren, spelen. Daarbij zijn ze verplicht telkens 10 franken te betalen De vreemdelingen mogen orgeldraaien wanneer zij willen en betalen niets. Verleden Zaterdag, dag waarop zeer veel buitenlieden naar stad komen om zich te vermaken, mochten de vreemde baraklieden, 's morgends, muziek spelen, terwijl het aan de leperlingen, niettegenstaande hunne smeekschriften, verboden was. Zondag was het hetzelde. Het is dan gemakkelijk te verstaan dat de vreem delingen het meest ontvangen. Waren wij herbergier, wij zouden het anders aan boord leggen. Wij zou den ook eene barak met orgel opslaan en eens willen zien wat burgemeester Surmont zou durven doen. Wij zouden

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3