Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Vlaamschgezind Kiezingnieuws. Stadnieuws. Zaterdag, 26" Maart 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. ^\T' 20. Verschijnende des Zaterdags. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 52 franks. vr de provincie, Eon jaar fr. 2-50. Onzen gemeenteraad is op 12 Maart laatstleden bijeengekomen Geen enkel woord werd er uitgesproken aangaande het vertrek onzer Rijschool. Nochtans treft de zaak diep de belangen onzer Iepersche bevolking. Ons dunkt dat het de plicht was onzer raadsheeren, het Schepenkollegie te ondervragen, over de middels, die het pleegde in te spannen, om het besluit van den mi nister van oorlog te doen herroepen. Men zou waarlijk zeggen dat onze meesters samen den dood van Ieperen bedoelen Zal er dan niets gedaan wor den VÉtoile Beige en andere bladen van Brussel bevatten lange artikels over den slechten toestand der gebou wen waarin de Rijschool hier gehuis vest is, over de ziekten die onder de sol daten heerschen. Hunne besluitsels zijn, natuurlijk, dat de Rijschool in leperen met langer mag verblijven. Men wilt dus de Ieperlingen straffen omdat de klerikale regeering zoo nala tig geweest is, die werken, die noodig waren, niet te doen uitvoeren, of heeft men ze misschien in puin laten vallen om eens te kunnen zeggen dat het ver blijf der Rijschool in leperen onmoge lijk was Waarom hebben onze volks vertegenwoordigers die sluwe streken niet voorzien Het Journal d'Fpres moet zoo ver zekerd zijn van de verantwoordelijk heid, die op zijne meesters weegt, want het durft zelve over de zaak niet han delen. De ondergang van Ieperen zal voor eeuwig als eene schandelijke vlek aan hunne naam gekleefd blij ven. R. De vlaamsche kwestie. Het doel van ieder rechtschapen mensch moet zijn aan zijn evennaas ten zooveel welstand en geluk mogelijk te geven. De welstand wordt bekomen door aan iedereen te geven volgens zijne behoeften. Het geluk, door het heerschen eener algemeene vrede onder de menschen. En hoe kan die vrede beter bestaan dan door het vereenigen aller volkeren tot ééne familie Maar, zooals in iedere goed huisgezin er geen verstootelmgen of onderdrukten mogen zijn, zoo ook zou in die wereld familie ieder volk zijn zelfbestaan moeten behouden. Alles schijnt te strekken tot die een dracht onder de volkeren. (1) Op de aarde, bestaan tal van volke ren. Ieder volk bezit zijne kenschet sen zijne taal, zijne zeden, zijne ge bruiken. Het vlaamsche volk, of beter gezegd het volk dat Nederland en de noorderhelft van Belgie bewoont, bezit zijne eigenaardige kenschetsen, het bezat die reeds vóór zes honderdjaren, in een woord het is een volk. Dat het zóó groot niet is als de naburige volke ren, lijdt geen twijfel, maar is het zijn schuld Heeft het eertijds niet alles aangewend om een volk te blijven? Zijn ongeluk is, dat het een plat, moeilijk te verdedigen, land bewoont, (2) een land dat zeer vruchtbaar is en het volk rijk maakte, een land, dat de sleutel der Noordzee wasen dat om die redens den ijver der geburen ver wekte. (3) Het is dus klein en zwak (1) Wij zeggen eendracht en niet eenheid. Eendracht beteekent dat al de volkeren als broeders zouden vereenigd zijn, eenheid dat een volk het meesterschap zou voeren en er dus geene gelijkheid meer zou bestaan. (2) Had ons volk, bij voorbeeld, Engeland bewoont, dan ware het nu misschien het mach tigste volk der aarde. (3) Een ander is het gemis aan kooien het voedsel der hedendaagsche nijverheid. Men schrijft in bij den Uitgever üixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotanale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. be andere aankondigingen voor België en hef buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. gebleven, terwijl de Duitscke, Fran- sche en Engelsche volkeren groot en machtig werden maar, omdat een mensch klein is, is hij daarvoor geen mensch, omdat een volk geen zoo tal rijk is als een ander, is het daarom geen volk Een klem mensch kan zich onderscheiden, het vlaamsche volk heeft zich de wereld dóór beroemd gemaakt door zijne schilder- en dicht kunst (en nu zijne muziekkunst). Zooals bij ieder denkend lichaam een gedeelte, dat denken moet, bestaat en, daar een volk een denkend lichaam is, moet het ook iets bezitten dat hem met de andere volkeren in betrekking houdt, hem bij die andere volkeren doet waardeeren, iets dat het volk op de hoogte van den vooruitgang houdt, dat het volk verlicht, in een woord, een denkend gedeelte, een hoofd, een élite. En dat heeft men het vlaamsche volk ontnomen. Zes honderd jaren geleden, woonde in Vlaanderen een rijk en machtig volk. Twee vijanden, Vrankrijk en de katholieken, hebben het gebracht waar het nu is. 1830 is eene der noodlottigste jaren geweest voor het vlaamsche volk. De katholieken deden de revolu tie om voor hunnen godsdienst de over hand te bekomen, de Walen om ons te verbinden aan Vrankrijk, la Grande Soeur, zooals Charles Rogier het heette. En do uitslag de katholieken langza merhand overal meester, de vlaamsche taal overal ten voordeele der fransche verstooten. Komt er na 65 jaren veran dering, dan is het wel omdat het volk thans meester wordt heeft men niet vroeger de rechten der vlamingen her kend, het is omdat eene verfranschte burgerij aan het bestuur was. Een eerste stap is gedaan de Kamer heeft de taal der vlamingen herkend. Daar taal en volk twee onafscheidbare zaken zijn, beteekend de nieuwe wet ook de herkenning der vlamingen als volk. Aan dat volk moet nu wêer een hoofd, eene denkende élite gegeven worden. Daarom zal de Kamer een tweede stap moeten doen en de vlamin gen toelaten met hunne taal advokaat, geneesheer, ingenieur, handelaar, nij- veraar, enz. te worden. En wanneer hier aan het hoofd van het volk man nen zullen staan, die als het volk vce- len, die voor hem denken, voor hem schrijven, zijn gemoed in muziek en gedicht wêer geven, zijnen naam bij de andere volkeren bekend maken en doen waardeeren,dan mochte mijne hoop zich toch verwezentlijken Maar, dat men de vlaamsche bewe ging niet uitgeve voor wat ze niet is. De flamingant wilt slechts, dat het vlaamsche volk wêer een volk worde, dat met het waalsche volk als twee broeders onder een zelfde bestuur zou leven. Hij wilt, in overeenkomst met de belgische leus, eendracht. De ware flamingant wenscht niet de afschaffing van het fransch leeren. Integendeel, hij zou wenschen dat men den jongen vlaming al de talen aan- leere, die hem in zijne betrekkingen kunnen nuttig zijn. Maar dit mag niet geschieden ten nadeele van het onder wijs van zijne eigene taal, want in die taal moet hij niet alleen later gevon- nisd, bestuurd en aangesproken wor den, maar hij moet die ook kunnen spreken, schrijven, lezen, zich erin verder onderwijzen, erin denken. Doch,het is nietgenoeg'tvolk op ver standelijk gebied te wollen ontvoogden, men moet het ook op stoffelijk gebied willen redden want: ij dele magen hooren niet. Daarom zijn vlaamsch- gezindheid en volksgezindheid twee onafscheidbare zakeu. Wie het ver stand van het volk wilt opbeuren, zon der eene verbetering in zijnen rnaat- schappelijken toestand te betrachten. is geen logisch man, wie klaagt over de slechte handelingen, waaronder de werklieden gebogen gaan, zonder te spreken van den dwang, die op een gansche volk drukt, begaat dezelfde fout. Jan. M. Colaerl en le Progrès, Een opstelier van Le Progrès heeft zich fel misgrepen. Hij laakt de viaamschgezindheid van den heer Co- laerten... had beter gedaan te zwijgen. Dat Mijnheer Colaert nog maar 'nen nieuwgebakken flamingant is, is waar, maar, dat hij ongelijk had voor de rechtvaardige herstelling onzer taal te bpreken, dat is het niet. Wij vragen aan den opsteller van Le Progrès waar er in de wet Core- man8-Devnendt staat, dat het voortaan zal verboden zijn, in het vlaamsche land, fransch te leeren Tot nu toe hadden wij gedacht, en met ons zeker ook iedereen die de Kamerdebatten volgt en de wet gelezen heeft, dat het voorstel voor doei had, op wettelijk gebied, onze taal met het fransch gelijk te stellen, niets min, mets meer. Waar heeft het mensch dat dan gele zen Of heeft hij misschien, wat wel mo gelijk is, er niets over gelezen Ehwel dan.... had hij beter gedaan te zwijgen. Jan. Mijnheer Colaert heeft vóór het vlaamsch in de Kamer gesproken. Poef, nog 'nen bekeerde Hij is het al sedert lang en heeft het in zijne redevoering gezegd. Zeggen Daden, dat is hetgeen waarvan men rekening houdt. En hij is mij door zijn daden altijd voorgeko men ais andersgezind. Telkens, dat ik hem hoorde, sprak hij fransch, 't zij m den gemeenteraad, 't zij met zijne po litieke vrienden... De eenige raaien, dat ik hem hoorde vlaamsch spreken, was in het Volkshuis en ik dacht, dat het was omdat zijne aanhoorders niets anders kenden. Daarbij, hij zit sedert bijna twintig jaren in de Kamer en wat zou hem belet hebben, binst dien tijd, een dergelijk voorstel neer te leggen? Mijnheer Colaert is nu vlaamschgezind omdat hij het moet zijn. Je weet zoo goed als ik, dat de tijden geheel en gansch veranderd zijn, dat het volk meester geworden is en dat de heer Colaert niet anders had durven spre ken. Zie, vriend, gij waart tegen heb algemeen stemrecht omdat gij slechte uitslagen vreesdet,... Inderdaad, ik had ongelijk, het algemeen stemrecht heeft wonderbare uitwerksels en de heer Colaert, die vroeger het cijnskiesstel als een leeuw, tegen het volk wilde verdedi gen, zou nu willen doorgaan voor de bonne a tout faire van datzelfde volk. O. Ten Tick Nieuwe meetiugen worden rond Gent gegeven. Overal evenveel volk Burgemeester Van Ryswyck van Antwerpen heeft beloofd naar Gent te gaan om vóór den Kartel te spreken. Te Yerviers en te Thuin zijn ook voorstellen van verbond gedaan ge worden. Jan. bal van Half-Vasten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. gemerkt, waartusschen onder anderen een tiental clowns, man- en vrouws personen, op dezelfde wijze vermomd en die er zich opperbest schenen te vermaken. Het confetti-gevecht is zeer hevig geweest en eene groote hoeveelheid van die lieflijke veelkleurige papierkes overdekte de bodem en het balkon. Talrijke serpentins omringden de me nigvuldige koppels die vroolijk in de zaal dansten. Deze was op heerlijke wijze versierd en de wanden waren met bloemkransen en gebladerte opge tooid. Onnoodig te zeggen dat het feestje tot nog al laat in den morgen geduurd heeft en dat de champagne niet gespaard werd. Gedurende het bal werd er ook aan den arme gedachtverscheidene geld inzamelingen werden ten voordeele van den Schoolpenning gedaan en, vol gens het schijnt, heeft men eene aan zienlijke som bij eengehaald. Zoo veel te beter voor den arme en bijzonderlijk voor het wereldlijk onderwijs die sedert eenige jaren maar ai te veel te lijden heeft van ons klerikaal en fana tiek bestuur. Men heeft met Halfvasten mogen overal confetti werpen. Mijnheer Sur- mont heeft op het laatste oogenblik geen nieuw reglement uitgegeven. Wa ren de confetti, die, volgens hem, schadelijk waren voor de openbare gezondheid, nu al op eens verbeterd Of heeft hij het niet durven wagen een nieuw reglement te doen aanplakken. S' Maerten. Zooals naar gewoonte, heeft de Schoolpenning met Half-Vasten zijn tweede gemaskerd bal gegeven. Het was zeer levendig en talrijke maskers waren er aanwezig, waarschijnlijk om dat het den laatsten karnavaldag was. Veel mooie kostumen hebben wij op- Onze timmerlieden. Maandag 11. hebben eenige timmer lieden hunne stielgenoten bijeengeroe pen tot het stichten van eenen vak bond. Wij kennen de stichters niet, noch tans moeten wij hen gelukwenschen S' Josefsdag, die ons gewoonlijk het tooneel gaf van braspartijen, voor het eerste maal tot iets nuttigs te hebben gebezigd Mochten zij in dien weg vol harden Op de zitting waren wij niet, om re den dat wij van de bijeenkomst niets wisten. Nochtans waren wij er graag heengegaan om de grieven dier werk lieden te hooren uiteenzetten en be spreken en wij durven hopen dat wij, per naasten, zullen verwittigd worden. De drukpers zou op iedere dergelijke bijeenkomst moeten uitgenoodigd wor den. 's Namiddags zijn de timmerlieden, die muziekant zijn, in stad, al spelen de en gevolgd door stielgenoten, rond gegaan. Eerst hadden zij aan Czaar Surmont de toelating moeten vragen. Zijne weledele, niet genoeg hoogge achte, hoogheid heeft de welwillende goedheid gehad zich zoozeer te verne deren en aan Ieperlingen toe te laten muziek te spelen Als onzen vreemden burgemeester zóó voort gaat,zal hij allicht zijn naam van Zuurmond verdienen. Alpha. P. S. Wij vernemen zooeven het nieuws waarbij dat, indien men den Burgemeester van deze Kattefeest bij Opits niet heeft gezien, het was omdat hij aan het opstellen van een nieuw reglement bezig is. En dat kost tijd De twee eerste artikels zijn reeds op gesteld en wij deelen ze aan onze lezers mede, met een verzoek er niets van voort te vertellen, want, moest het aan den Czaar's ooren geraken, er zouden kunnen schrikkelijke dingen gebeu ren. Het reglement luidt Gezien de schandelijk slechte toe stand van de broeken, waarmede de 11 iir- - g-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3