Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Hoerah Vijf jaren Kiezingnieuws. Stadnieuws. Zaterdag, 25" April 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. AT| 24. Aan het Meuwsblad Aan den Heer Vanderghote. O nze ka 11 ten n ij verhei d Verschijnende des Zaterdags. eendracht maart macht. Men schrijlt in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, t9 leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotanale en Kecbterlijke aankondigingen voor ganscli België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het'buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 53 franks. v'de provincie, Een jaar fr. 2-50. Zooals wij verleden week schreven, schijnt de zaak voor Ieperen eene gun stige wending te nemen. Maar wij zijn nog ver van eene categorieke verkla ring des ministers, waarbij ten duide lijkste gezegd wordt, dat de Rijschool niet vertrekken zal. De plicht van onze kamerleden is van zóó eene verklaring te eischen. 'T is mogelijk dat zij tevreden zijn met wat minister Vandenpeereboom antwoorde op hunne vroegere redevoeringen, 't is te zeggen dat er nog niets besloten is geworden aangaande het vertrek of het blijven, maar de Ieperlingen zijn het niet, want zij willen weten of men hen ja of neen zal ruineeren. De beweringen van het Journal JYpres 71 dat de toestand sedert twintig jaren dezelfde gebleven is, is valsch. Toen over een paar jaren het crediet van 264,000 franken gestemd werd, was het wel omdat men dacht dat de school hier blijven zou. Men voert de beloof de werken niet uit en dat wilt toch zeker wel zeggen dat men van gedacht veranderd is. Daarbij, het is geen manier van han delen zoo gedurende jaren en jaren eene zaak in de onzekerheid te laten, terwijl de gebouwen in ruin vallen en de belanghebbenden gedurig in be vreesdheid verkeereu. De zaak moet in den eenen of den anderen zin besloten worden. Wij hopen dat het zal zijn ten voordeele onzer stad en daartoe zullen wij voort werken. R. De vlaamsche wet is gestemd. Door den Senaat werd ze met acht stemmen meerderheid aangenomen. Het is eene schitterende zegepraal voor het vlaamsche volk. Ook werd die stemming in Brussel, Gent, Antwerpen, Brugge en elders geestdriftig gevierd. Men had zoo maar al te vroeg geroe pen, dat de senatoren het voorstel gin gen begraven. Men had zoo maar al te veel gerekend zonder het volk. Dat hadden de heeren senatoren ook ver leden jaar gedaan, wanneer zij tegen de wet stemden. Het vlaamsch was toen, volgens die heeren, nog geen taal omdat zij het volk nog niet vreesden Zij dachten zich nog onder het cijns kiesstelsel en maar met de burgerij te doen te hebben. Maar het volk liet zijne stem hoo- ren, van uit al de gemeenten van het Vlaamsche land werden smeekschrif ten verzonden, overal werd de handel wijze der senatoren gelaakt en, bij de tweede stemming, dit, jaar, was voor de heeren senatoren, het vlaamsch eene taal geworden.... De heeren senatoren waren gewaar, dat zij nu met het alge meen stemrecht te rekenen hadden, dat het volk meester was geworden.... Zelfs Baron Surmont het haantje-voor uit der anti-vlaamsche partij van ver leden jaar, dierf niet tegen stemmen.... Nog een der wonderen van het alge meen stemrecht Jan. Zondag 11. was het vijf jaren geleden dat het Belgische volk het stemrecht afdrong van de Kamers vijf jaren geleden dat er te Bergen en te Borger- hout op de manifestanten geschoten werd, vijfjaren geleden dat verschei dene werklieden hun bloed stortten voor hun stemrecht.... En wat is er sedert dien niet al ge beurd De geheele politieke toestand van het land is totaal veranderd. Nog regeert eene katholieke meerderheid maar zij is eerder gesteund op eene onrechtvaardige vertegenwoordiging dan op eene meerderheid onder de kie zers. En ook hare houding van vroeger heeft zij moeten verlaten. Gedurig worden haar volksgezinde wetten afge drongen. En zijn die wetten ver van wat ze zouden zijn, waren zij door eene demokrati6che regeering gestemd, toch is het zeker dat, ware het niet van het nieuw kiezerskorps, geen enkel dier wetten thans zou gestemd zijn. Zijn die wetten ver van volmaakt, de reden daarvan ligt in het betrou wen der regeering in het meervoudig stemrecht. Eens dat dit zal verdwenen zijn, zal aan het volk volle recht ge schieden. Daarom is het meer dan ooit noodig te strijden voor het zuiver algemeen stemrecht. Jan. Het Congres der werkliedenpartij, Paaschdag te Vei viers gehouden, heeft, onder andere kwesties, over die van den Kartel gehandeld. Met overgroote meerderheid werd de handeling der Gentsche socialisten goedgekeurd. De zaak van het algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging gaat dus goed vooruit. liet oogenblik der verlossing nadert. Het is echter te betreuren dat zekere gedeelten der liberale en der christene- demokratische partijen het Kartel met willen bijtreden. Te Leuven is het Kartel gestemd ge worden met de 5/6 der stemmen. Te Brugge is door de Liberale Vlaamsche Bond hetzelfde aangenomen. Het ware te wenschen dat de Liberale Associatie van Ieperen ook die gedachten bij trede. Ziehier hoe het socialistisch blad voor Recht en Vrijheid van Aalst het gedacht der inrichters van het Kartel weergift Ons Kartel vraagt het algemeen stemrecht, 't is te zeggen één man, ééne stem. Gelijkheid van rechten nevens degelijkheid van plichten. n Het vraagt ook de evenredige ver tegenwoordiging, 't is te zeggen aan elke partij het getal zetels dat hem toekomt. Dus rechtvaardigheid. Allen op tegen de vijanden van gelijkheid en rechtvaardigheid. a Katholieken, liberalen, socialisten, christene-demokraten, allen op voor algemeen stemrecht en evenredige ver tegenwoordiging. a Wapenstilstand onder de partijen Dat alle mannen van goeden wil ons volgen. Alleen diegene, die van het algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging niet willen, zijn onze vijanden. a Leve het Kartel Dat is ook, volgens ons, de wijze waarop dit verbond moet verstaan worden. Jan. Onze timmerlieden. Wij hadden aan den bond der tim merlieden gevraagd ons, per geschrift, hunne grieven uiteen te zetten. Het bestuur heeft de welwillendheid gehad aan onze vraag te voldoen. Wij weten hem daarvoor dank. Hieronder den brief dien wij ontvin gen u leperen, 17 April 1898. 7i Heer uitgever van de Strijd 7> Gij vraagt in uw geëerd blad dat wij u onze grieven zouden laten ken nen omdat gij ze beter zoudt kunnen laten geworden in uw blad van den Strijd. Ewel, heer uitgever, wij be danken u op voorhand voor al hetgeen gij reeds voor ons geschreven hebt en nog voor ons zult schrijven. a Eerst en vooral eene vraag wij hebben naar hel Nieuwsblad van Yper de zelfde brieven gezonden om in hun blad op te nemen en zij hebben ze niet opgenomen, en zij en gebaren niet dat wij leven. Daarom, heer uitgever, vra gen wij u dat gij in uw blad van Zon dag toekomende, aan het Nieuwsblad zoudt vragen, waarom zij ook niet ten voordeele der timmerlieden is, en nu, heer uitgever, iets over onze grieven. Ti lste punt. Wij vragen het minimum loon van 30 centiemen per uur om binst den zomer genoeg te kunnen winnen om binst den winter met elf frank te week gelijk wij nu winnen geen schul den meer te moeten maken, en ook als men getrouwd is en 2 kinderen heeft met aanstonds naar het bureel van weldadigheid te moeten hulpe vragen. a Ten 2den. Onzen stiel is veel te kos telijk door het koopen en jaarlijks her stellen van ons gereedschap wij moe ten ten minste voor 400 fr. gereed schap hebben, en onze jaarlijksche herstellingen en vernieuwingen kos ten ons minstens 40 tot 50 franken. Ten 3den. Wij willen gelijk gesteld worden met de smids, die winnen ook 25 cent. per uur maar... zij en moeten geen gereedschap koopen. Ten 4deu. Wij en vragen nog zoo veel niet als dat de steenkappers win nen. Zij hebben 35 centiemen per uur en meer, en moeten maar een tiende van gereedschap hebben dan wij heb ben. Ti Ten 5den. Wij vragen verhooging van loon, omdat wij, timmerlieden, den gevaarlijksten stiel uitoefenen on der allen die er zijn. Hopende, heer uitgever, dat gij onze grieven in uw geëerd blad zult laten geworden, groeten wij u vriende lijk. n Den bond der timmerlieden. De vraag der timmerlieden is dus ver van onredelijk. 30 centiemen per uur wordt in vele steden van de grootte van leperen betaald. En als dit kan helpen de werklieden beletten van naar het weldadigheidsbureel te moeten gaan, dan zal, wij zijn het zeker, ieder een aan het gevraagde loon toestem men. Wij kennen timmerlieden die binst den zomer twaalf uren daags werken en 's avonds nog soms een uur te huis moeten arbeiden om hun alaam in or de te stellen (slijpen, enz en toch nog verplicht zijn des winters naar het weldadigheidsbureel te gaan. Zij doen het uit nood en tegen hun goesting. Wat moet het toch hartverscheurend zijn voor die werklieden te moeten be- statigen dat, niettegenstaande al hun slaven, zij niet in staat zijn hun brood te verdienen De timmerlieden klagen over het Nieuwsblad dat hen niet helpen wilt. Dit spijt ons. Want de loonstrijd moet buiten alle politiek geschieden. Doch de houding van het Nieuwsblad mag hen niet beletten onzijdig voort te werken want, om machtig te worden, moeten al de timmerlieden den bond bijtreden. En als zij eens daartoe geraken dan zal het Nieuwsblad wel hunne berichten opnemen, dan zal het stadsbestuur wel het minimum van dagloon stemmen, dan zullen hunne grieven wel verheffend worden dan zal De Strijd misschien met den Heer Vierendeel, hoofd-ingenieur van West-Vlaanderen, mogen zeggen Onze werklieden winnen meer, zon der dat het aan het stadsbestuur of de burgers meer kost. Alpha. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Wij kunnen toch niet nalaten u nog eens uw gedacht te vragen over het minimum van dagloon. De zaak zal nu in den gemeenteraad door den brief' der timmerlieden ter bespreking ko men. Denkt gij dat het zal gestemd worden Komaan, vindt gij het rechtvaardig dat aan de werklieden een degelijk loon betaald wordt Of hebt gij liever dat zij verplicht worden naar het wel dadigheidsbureel te gaan, omdat uwe meesters ze daar onder hunnen dwang kunnen houden Wij wachten en veel werklieden zijn nieuwsgierig uw antwoord te ken nen. Alpha. Ook U hebben wij over de zaak van het minimum van dagloon noodig te spreken. Door den brief der timmerlieden, zal die kwestie in de gemeenteraad ter be spreking komen. Men zegt dat gij daar de werkende klas wilt vertegenwoordigen. De gele genheid wordt U gegeven om het te bewijzen. Indien gij dus uw plicht ver staat, zult gij aandringen op het stem men van het voorstel. Alpha. Het vervolg van Ieperen in 1896 is tot aanstaande week uitgesteld. Over een paar maanden deelden wij een bericht mede, uit de brusselsche bladen genomen en betreffende de con currentie die Ierland ons voorbereidt. Hieronder geven wij een uittreksel uit Vooruit die den treurigen toestand schetst waarin de kantenwerksters zich reeds bevinden. Gedurende al dien tijd hebben wij er ons mede bezig gehouden en een onderzoek ge daan en ziehier eenige staaltjes over de loo- nen die betaald worden aan de Brugsche kantwerksters die hier in grootere getallen zijn en om zoo te zeggen eene eigenaardig heid der stad vormen, vooral in den zomer, wanneer men door de werkers wijken trekt en ze van huis tot huis op straat aan hunne deur ziet zitten met hun speldewerkkussen. Op den buten zijn zij ook nog al in ge- talle. In den zomer zijn de kantwerksters van 's morgens om 4 ure, dus met het krieken van den dag aan 't werk en dat tot 9 ure 's avonds en soms nog later. In den winter van 's morgens om 6 ure tot soms 10 of 11 ure ofwel tot midder nacht Dus winter en zomer gemiddeld 17 uren Dezen die de prachtigste kanten maken, groote kanten met bloemen die meestal ge dragen worden door de rijke wereld, soms gansche stukken voor gansch de borst der edele jonkvrouwen en princessen te versie ren en aan onnoemelijke prijzen worden verkocht, de/e werksters worden als artis- ten in hun vak genoemd en zoo vindt men er op 100 kantwerksters nog geen vijf, en die weinige uitverkorenen kunnen de kolos sale som van 1,25 fr. tot soms 1,50 daags verdienen en dat voor 17 uren werken. Doch wanneer er 5 per cent 1,25 tot 1,50 daags verdienen dan zijn er 30 per cent die het kunnen brengen tot 1 fr. voor 17 uren werk. 40 per cent van 0,40 tot 0,50, 0,60 en 0,70. 25 per cent die zelfs maar 0,30 centiemen verdienen of nog geen cent per uur. -5 apocooecopg

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3