m H Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De ondervraging Vandervelde. Opslag van 't brood. Jezus-Christus en het stemrecht. leperen in 1896. Stadsnieuws. Zaterdag, 7" Mei 1898. ■i centiemen, Vierde jaar. iV' 26. .pgp L_ Verschijnende den ■MttSe»*dag». EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaar f'r 2-50. Het is eene gewoonte dat de minder heid dhr Kamer vóór ieder kiezing de regeering ondervraagt over zijne in zichten. Verleden week greep deze ondervraging plaats. De heer Vandervelde opende het vuur en bewees hoe de regeering aan al de beloften, die het in 1894 en 1896 deed, te kort is gekomen. Men beloofde de evenredige vertegenwoordiging, maar men weigerde ze te stemmen de heer Beernaert, die vroeger hoofd van het ministerie was, gaf zijn ontslag om in de verwurging van de rechtvaardig heid. die de katholieke daardoor pleeg de, niet medegerekend te worden. Sedert jaren roepen de klerikale no vei- al hun inzicht de militaire wet te veran deren. Tot nu toe hebben ze nog geene de minste verandering ingevoerd. Ge neraal Brassine, minister van oorlog, verliet het ministerie omdat het altijd bij beloften blijft. Er werd beloofd de beroepsvereeni- gen de persoonlijke herkenning te ge ven. De wet die door de klerikalen gestemd werd, is zoo onaanneembaar, dat geen drie vereenigingen op hon derd dit voordeel zullen kunnen beko men,'enz., eDz. De heer Vandervelde toonde ook aan dat van een ander kant, zoodra er iets te doen valt tegen het volk, de re geering altijd gereed is. Het was niet genoeg dat er voor de Kamers kiezers waren met, twee en drie stemmen, men gaf aan zekere gemeente-kiezers vier stemmen En met de nieuwe provincie kieswet is het nog slechter gesteld. De katholieke partij, die in 1884 aan het bewind kwam onder den kreet van weg met de belastingen heeft deze op schrikkelijke wijze vermeerderd. In 1884 bedroegen de lasten 155.820,000, in 1894173,504.000,in 1897 202,146,000. Dus sedert 1884 eene vermeerdering van 46 miljoen. En de vermeerdering der Staatsschuld is niet minder belang rijk. De vermeerdering der lasten komt vooral voort van rechten opde voedings middelen, in plaats dat het geld zou ge nomen waar het is, door eene belasting op het inkomen. Met deze belasting zou men de oude werklieden kunnen op pensioen stellen en dus bevrijden voor ellende. Maar er schijnt hiervoor geen geld te vinden te zijn, terwijl er genoeg is om aan eenen rijken Graaf van Vlaanderen 200,000 franken 's jaars te betalen Hetzelfde geldt voor het onderwijs die zou moeten verplichtend zij nwant wij zij n op het oogpunt der ge leerdheid ver achter onze naburen. En hij eindigde met te wijzen op de stij gende ellende er de noodigheid aan te toonen van eene volksgezinde regee ring. Na hem sprak de heer Denis, hij bewees dat het thans het volk is, die de lasten betaald, dat dit onrechtvaar dig is en dat het degene zijn die bezit ten, die alleen aan de belastingen zou den moeten onderhevig zijn. De heeren Furnémont en Anseele spraken m den zelfden zin als de heer Vandervelde. In naam der liberalen voerde de heer Georges Lorand het woord. Hij handel de ook over de beloften en de daden der regeering en toonde aan hoe de katholieke partijterwijl zij de kiezers verschrikt met ongeloofbare vertelsels over de socialisten, zich meester houdt van het land, handeld naar hare goes ting en de rechten van het volk van langs om meer onder den voet trappelt. De antwoorden van de heeren De- smet-Denaeyer, Woeste, Helleputte, Delbeke en Hoyois bestond uit.... klein papierkes of beter gezegd uittreksels uit almanakken, dagbladen, (en daar van meer dan de helft rechte door socialisten in oogenblikken van opge- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, n1' 51, teleperea. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariaie en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. i)e andere aankondigingen voor België en het buitenlanduitsluitelijk in bel Agence fiavas Magdalenastraai, Brussel. wondenheid uitgesproken of geschre ven. Maar van hunne eigene handel wijze spraken zij weinig of niet. Moeten zij laag gedaald om tot zulke middelen hun toevlucht te nemen Dat zullen de kiezers zich op Zondag 22" Mei wel herinneren. Jan. Overal is de prijs van het brood aan het stijgen ten gevolge van de hooge prijzen die de tarwe thans gaat. Te Londen zoowel als te Brussel, te Parijs zoowel als te Rome is de prijs van het brood met verscheidene centiemen ver duurd. Eenige centiemen, zal men zeggen, dat kan toch geen nadeel doen aan de werklieden. Nochtans, als men nagaat dat er zooveel werklieden zijn (zie den brief ons door de timmerlieden op 17n April 11. gezonden) die nauwelijks ge noeg winnen om aan hunne behoeften te voorzien, dan zal men verstaan, dat eene verhooging m den prijs van het brood voor velen erge gevolgen heeft. In Italië, bij voorbeeld, is ten gevol ge dier duurte de ellende zoo hevig geworden, dat', in tal van gemeenten, men aan het muiten is gegaan'en de bakkerswinkels heeft geplunderd. Men wijdt de overdrevenheid der prijzen van de tarwe toe aanten eerste de oogst die verleden jaar maar klem was en ten tweede aan de speculatie van zekere groote handelaars. Indien dit laatste waar is, is het eene schande voor onze hedendaagsche beschaving en de regeringen zouden moeten mid delen invoeren om dit te beletten. Jan. Een socialistische spreker had op eene meeting gezegd dat, onder het stelsel van het meervoudig stemrecht, Jezus-Christus niet eens kiezer zou zijn. Le Patriole antwoorde daarop Dat is dwaas Jezus-Christus zou recht hebben op ééiie stem, zooals elke burger die den vereischten ouderdom heeft. En daar hij de doctoren leerde hij bezat immers de ingeboren we tenschap zou hij geene moeite gehad hebben om de diplomas te beha len welke de twee bijgevoegde stem men toekennen. Le Peuple antwoordt daarop Hij zou geenetenkele 'stem gehad hebben, want hij had geene vaste woonst en zooals een werkman op de meeting zegde, zouden de belgische katholieken hem naar Hoog- straeten hebben gezonden. Onze confrater stelt zich Jezus voor, zij n exaam doende voor de jury en, dank aan zijne ingeboren wetenschap, aide diplomas behalende. Maar als de jury hem, zooals aan een onzer vrienden, deze, vraag stelde Welk verschil is er tusschsn een bankier en een wisselagent i.s het heel waar schijnlijk dat Jezus zou geantwoord hebben Er is er geen, het zijn twee nuttelooze tusschenpersonen. En Jezus zou eene buis hebben gekregen. Andere opmerkingen Jezus was een po litieke veroordeelde. Hij werd gekruist voor hetgeen, men nu zou heeten complot tegen de veiligheid van den Staat. De belgische justicie zou hem ter dood veroordeeld hebben, maar 't is waarschijn lijk, dat de katholieke regeering hem niet zou hebben laten ter dood brengen op eene der openbare plaatsen van Brussel en dat hij van Leopold zou verkregen hebben dat de doodstraf in levenslangen dwangarbeid werd veranderd. In alle geval, door het feit zijner veroor deeling zou Jezus van zijne burgerlijke en politieke rechten zijn beroofd geworden en kon hij bijgevolg noch kiezer noch kiesbaar zijn. Dit argument komt ons onornstootbaar voor. Jan. Wij zullen deze reeks artikelen ein digen met nog eemge bijzonderheden te geven die wij in het verslag gevon den hebben. Al de kinderen die in school gaan zijn tegen de koepokken ingeënt. 319 onderzoekingen van koopwaren werden gedaan en slechts 6 noodzaak ten vervolgingen. De ontvangsten van de zwemkom bedragen 29 familie-abonnementen van 12 fr. 74 abonnementen van 5 33 a 2-50 215 franken voortkomende van 30 centiemen ingangen, te zamen 1,194 franken, uitgaven 663 franken. In 1890 bedroegen de ontvangsten 1472 franken. Dus is er eene vermin dering van 1.472 1.194 278 fran ken. De ontvangsten van het Weldadig heidsbureel beliepen tot de som van 50,000 franken, die van de Godshuizen 218,000. In 1870 waren deze laatste maar van 123,700, in 1887 van 153,000. In 1885 bezaten de Godshuizen 1,204 hectaren land en 226 hectaren bosch. De Nijverheidsschool telde 171 leer lingen, de Akadémie 45. Het getal personen die grondbelas tingen betalen was in 1891 1,031, in 1806 1,061. 790,441 kilogr. boter werden hier biest het jaar 's Zaterdags verkocht. üp Aschwoensdagfeest werden maar 39 paarden en 16 kachtels verkocht. De ont vangsten in de statie bedroegen 435,000 franken voor de maatschappij der Vlaanderen en 75,000 voor den Staat. 68 nieuwe verbindingen aan de stadswatefleiding werden toegestaan. Alles was, volgens het verslag, op het oogpunt van de gezondheid der stad gedaan werd, is de grond van den kieinen zwemkom, die uit zand be stond, met cement belegd. 'T is weinig Jan. Onze timmerlieden. Onze timmerlieden kwamen over een paar maanden bijeen om te spre ken over het bekomen, van wege van hun bazen en het stadsbestuur, van een minimum van dagloon. Het minimum van dagloon staat op ons programma. De Strijd besloot dus de zaak der timmerlieden te onder zoeken. Er werd vernomen dat er spraak was- het werk te staken. Een artikel over het ware middel ('t is te zeggen eene sterke vereeniging) voor de werklieden om verbetering te be komen, verscheen dan in ons blad. Het scheen de goedkeuring der timmerlie den verworven te hebben, want op eene tweede vergadering werd er be sloten eenen bond te stichten en in den brief van 17e April bedankte de Maat schappij ons voor ons schrijven. Na de tweede vergadering, zonden de timmerlieden aan de bazen en het stadsbestuur brieven met hunne vraag naar verbetering. Deze brieven werden aan de bladen gezonden met verzoek van opnaam. Het Nieuwsblad weigerde ze te drukken. Wij, integendeel, aan onze handelwijze getrouw blijvende, namen ze op en vroegen aan de timmer lieden ons hunne grieven bekend te maken. Dat deden zij in hunnen brief van 17® April. In ditzelfde schrijven klaagden zij over het Nieuwsblad: «wij hebben naar het Nieuwsblad van Yper dezelfde brieven gezonden om in hun blad op te nemen en zij hebben ze niet opgenomen, en zij en gebaren niet dat wij leven. Daarom, heer uitgever, vra gen wij u dat gij in uw blad van Zon- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. dag toekomende, aan het Nieuwsblad zoudt vragen, waarom hij ook niet ten voordeele der timmerlieden is.... Wij antwoorden daarop De tim merlieden klagen over het Nieuwsblad dat hen niet helpen wilt. Dit spijt ons, want de loonstrijd moet buiten alle po litiek geschieden. Doch de houding van het Nieuwsblad mag hen niet be letten onzijdig voort te werken, want, om machtig te worden, moeten al de timmerlieden den bond bijtreden. Het Nieuwsblad verwijt ons nu, al op eens, dat wij in deze kwestie partijdig handelden en maar onze politieke be langen inzagen. Wij waren partijdigwijdie de grieven der werklieden met welwil lendheid opnamen en onderzochten en hun raden van gematigheid gaven Hadden wijvan de weigering van het Nieuwsblad gebruik makende, tot de timmerlieden gezegd gij ziet dat gij van de katholieke partij niets kunt verwachten, alleen op ons programma staat het minimam van dagloon, komt dus bij ons, stemt dus bij de aanstaan de kiezingen voor ons, toen had er bij ons een schijn van partijdigheid be staan. HetNieuwsblad was onpartijdig en het weigerde, zonder redens te geven, dus op onbeleefde wijze, de brieven der timmerlieden op te nemen Ware het maar een maatschappij van blinde vinken of vogelpik geweest, het Nieuwsblad had wel zoo partijdig geweest de brieven op te nemen en te bespreken Maar het gold maar belangen van werklieden. Daarbij. wij stellen met volle ver trouwen, vóór onze lezers en de tim merlieden, de handelwijze van de Strijd tegenover die van het Nieuwsblad. Het Nieuwsblad zegt dat de vraag der timmerlieden op het Stadhuis herte lij k onthaald is geweestDit ver heugt ons en wij hopen, dat hen spoe dig een antwoord zal gegeven worden. Wij zien dat met zooveel te meer genoegen, daar de heeren Surmont en O10 zich steeds als de hardste bekampers der nieuwe gedachten willen doen doorgaan. Wat voor een tooveraar is het alge meen stemrecht toeh Alpha. Nog- over den. opslag van het brood. Maar het zijn niet alleenlijk de werklieden, die van de duurte der tarwe zullen te lijden hebben. Yeele kleine bakkers eu ook kleine winke liers zullen door de duurte van het brood getroffen worden. De kleine bakkers ten eersten omdat het meel zoo duur is en dat zij er maar kleine hoeveelheden koopen, terwijl de groote bakkers altijd een zekere voorraad hebben en dus kunnen wach ten tot het meel aan eenen billigen prijs verkocht wordt, ten tweede om dat hunne klanten, de werklieden, door de verhoogiug der prijzen bij hen zullen moeten schulden maken. Dit is ook het geval met de kleine winke liers. Mochte dus de tarwe weldra wêer aan eenen gematigden prijs verkocht worden 1 Alpha. De inhaling- der heeren ÏMailliardL en Deweerdt Maandag laatstleden had de inhaling plaats der heeren Mailliard en De weerdt die, in den wedstrijd voor Zang- en Tooneelkunde uitgeschreven door de Rhetorika van Thorhout, twee eerste prijzen en een derde prijs be- haelden. Talrijke maatschappijen onzer stad, niettegenstaande het allerslecht weder, hadden zich naar de statie begeven om hunne vrienden op plechtige wijze te 1 A —«raeeopejvr*' r

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3