"Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Bedrogen Opslag van 't brood. Stadsnieuws. Zaterdag, 14" Mei 1898. o centiemen. Vierde jaar, X1' 27 Werschijnemle des Xttterdays. Provincie kiezingen. De voStoosog van den vaan en de Dijschoo! De provincie kiezingen. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Spij ts het praten onzer kamerheeren spijts het prnllenvan le Journal d'Ypres verkeeren de inwoners van leperen voort in vrees. Het niet spreken van den heer Sur mont ten voordeele van het blijven der Rijschool te Ieperen, helpt meer en meer de in omloop zijnde maren te be vestigen. Wij ook stellen geen vertrouwen in de beloften onzer meesters en eischen daden, en vragen: Wanneer zal men aan het verteeren der 264,000 franhen die voor onze Bijschool bestemd zijnbeginnen En al moest het dienen om onze ka merheeren doofd en stom te zagen, wij zullen van deze week af en tot dat men aan het werk beginne, aan het hoofd van ons blad die vraag herhalen. Jan. Verleden week werd in de Kamers een voorstel, voortkomende van de linkerzijde, dat eene herziening der grondwet vroeg, besproken. Die her ziening moest dienen om het zuiver al gemeen stemrecht in de grondwet te schrijven. Het ontmoette natuurlijk eene hardnekkige weigering van wege de klerikalen. De heer Nyssens beweer de zelfs, dat de werklieden met het meervoudig stemrecht zooveel bevoor- deeligd worden als de rijken, omdat, zegde hij, de vaders van 55 jaren oud, die vijf franken belastingen betalen, een tweede stem bekomen en dat veele werklieden zich in dit geval bevinden. Le Journal de Gand het vooruit strevend dagblad van Gent, onderzocht de echtheid der gezegdens van den heer Nyssens, bewees dat. hij geene waarheid had gesproken en gaf voor beelden aan die klaarblijkelijk toonen, dat de werklieden te Gent allen maar éénè stem hebben. Hetzelfde deden wij voor leperen. Daarvoor namen wij de kiezerslijsten voor 1896, zochten daarop de namen der kiezers uit de Neerstraat, het Zaal hof en de Meenenstraat, ter zei ver tijd het getal stemmen opnemende. De Neerstraat en het Zaalhof zijn uitslui tend door werklieden bewoond, de Meenenstraat om zoo te zeggen alleen lijk door welstellende burgers. Het was moeilijk betere voorbeelden te nemen, want veele straten worden door perso nen der beide klassen bewoond. Het verschil is treffend Op het Zaalhof wonen 35 kiezers, daarvan zijn er 31 met ééne stem en 4 met 2 stemmen, dus te zamen 39 stem men. In de Neerstraat wonen 60 kiezers, daarvan 10 met twee en drie stemmen, samen 72 stemmen. Die personen met twee en drie stem men zijn allen herbergier, winkelier, bakker, baas schoenmaker, baas tegel dekker, enz. Al de werklieden hebben maar ééne stem Dit logenstraft dus de woorden van den heer Nyssens en het vergelijken met het kiezerskorps uit eene begoede straat zal het nog sterker bewijzen. In de Meenenstraat bezitten bijna al kiezers twee, drie en vier stemmen. Zij zijn ten getaile van 42. Men vindt er 15 met ééne stem dus 15 stemmen. Dit zijn meestal werk lieden. Men vindt er 5 kiezers met twee stemmen 10 9 met drie 27 n 13 met vier 52 n Samen 104 stemmen. 104 stemmen 104 stemmen hebtJSn de 42 kiezers uit de Meenenstraat Men schrijft in bij den Uitgever Öixmudesiraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het'buitenland, uiisluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat,' Brussel. 111 stemmen de 95 kiezers uit het Zaalhot en de Neerstraat! Op het Zaalhof en in de Neerstraat wonen veel meer dan tweemaal zoo veel kiezers als in de Meenenstraat, maar zij hebben maar even zooveel stemmenom reden dat zij arm zijn. Dat hun meervoudig kies stelsel zulke schandelijke gevolgen heeft, weten onze ministers genoeg. Waarom zouden zij anders het meer voudig stelsel ingevoerd hebben dan om de rijken te bevoordeeligen en over de armen meester te blijven Maar dat de katholieken dan niet -meer be- weeren dat, zij de vrienden van het volk zijn Onze Kamerheeren Colaert, Iweins en Van Merris hebben ook die onrecht vaardigheden gestemd. Ook zij verkla ren bij hoog en bij laag de bescher mers van de werklieden te zijn. Maar de voorgaande cijfers zullen in de aan staande kiesperioden meer zeggen als al hunne ij dele woorden. Er zijn in leperen 32 pastoors en pa ters. Met hunne 3 en 4 stemmen, heb ben zij te zamen 120 stemmen. 32 pastoors en paters hebben dus 120 stemmen 95 werklieden uit de Neerstraat en van het Zaalhof hebben sr 111 De wet is voor de werklieden ge maakt, zegde de heer Nyssens. De wet is voor de werklieden ge maakt, zegt het Nieuwsbladzegt het Journal d' YpresMaar zeg eens, katho lieke bladen, hoe zoudt gij hem heb ben opgesteld om hem tegen het volk te maken Jan. P. S. Wij dagen de katholieke bla den uit onze cijfers te weerleggen. Zaterdag laatstleden zegden wij dat de prijs van het brood overal aan het stijgen was ten gevolge van de huidige hooge prijzen der tarwe en dat men reeds in Italië aan het muiten gegaan was. Welnu sedert verleden week is de toestand nog schrikkelijker geworden het is in Italië niet meer alleen maar ook in Spanje, in Zwitserland en in ïurkiën dat er ernstige, gevaarlijke opstanden ontstaan zijn. In Italië en Spanje zijn het de vrouwen die. begon nen zijn, de gemeentehuizen bele gerden, en het vuur aan de octrooikan- tooren alsook aan de paleizen der meelopkoopers legden. Aanstonds heeft men soldaten doen komen en in eemge dagen, m een honderdtal steden en dorpen, welke door de hongermui- tenjen met bloed bevlekt geweest wa ren, is het per honderden dat zij de straten met lijken van vrouwen, kin- ders, ontwapende en uithongerde werklieden bezaaid hebben. In Milano, de voornaamste stad van Noord-Italie, is er eene ware omwente ling ontstaan en dat op het oogenblik dat koning Humbert, in eene naburige stad, te Torino, leugenachtige redevoe ringen uitsprak in dewelke hij den welvaart van Italië roemde. In Milano dus werden er verschansingen in de straten opgericht en wanneer de op standelingen door het geweervuur der soldaten verjaagd waren, klommen zij op de daken en wierpen pannen, tegels, zelfs geheele schouwen op hen. Reeds telt men 500 dooden en 1000 gekwet sten en niettegenstaande de bevestiging van den bevelhebber, generaal Bava, is de oproer nog ver van gedempt te zijn. Ook in Napels werd er hard gestreden, bloedig gevochten zooals in menige andere steden van het schier eiland. Te Linarès (Spanje) hebben de mui ters het stadhuis door de vensters stor menderhand ingenomen. De gendar merie drong het gebouw binnen en werd door de revolvers der muiters terüggestoten. Nogmaals een groot ge tal dooden en gekwetsten. Eene groote hoeveelheid steden en dorpen van Spanje en Italië zijn in staat van beleg en de krijgswet. Zelfs, in Italië, zijn er verscheidene volksver tegenwoordigers aangehouden gewor den. In het zuidelijke gedeelte van Zwit serland, te Lausanne onder anderen, zijn er ook wanordelijkheden ontstaan aangestoken door de Italianers die daar verblijven. InTurkiën, in een dorp bij Andri- nopel, heeft er insgelijks een gevecht plaats gehad veroorzaakt door de duurte van het brood. Menige dooden en gekwetsten ziedaar nog eens den uitslag dier ontmoeting. Zelfs in Vrankrijk, Engeland, België en in al de andere Europeesche landen begint men de gevolgen te voelen van den opslag van 't brood en niemand kan voorzeggen wat er uit dien ijzing- wekkenden toestand ontstaan zal. Maar de omwentelingen dienen he den tot niets meer en zelfs zijn bijna onmogelijk geworden door de macht van het leger en de vooruitgang in de kunst van dooden en vermoorden. Intusschen, het volk sterft uit door den honger, langzaam, standvastig, regelmatig. Maar het beschermingstel sel, het is te zeggen de rooverij van het brood des armen, ingericht door en ten voordeele der rijken, wordt strenger en strenger groeit meer en meer aan, ondersteund door de onwederstaanbare macht der bestendige legers en zie hier nu hoe bovengemeld stelsel de volksmenigte, tot de wanhoop gebracht door den langdnrigen hongersnood, voortduwt tot de geweldige opbruisin gen vaii den hevigen hongersnood Wij hopen dat de bloedige lessen dienen zullen om aan de volkeren te bewijzen dat het beschermingstelsel een zelfmoord is en dat de inkomrech- ten op de granen, noodlottig zelfs aan den landbouw dat zij in de hebbelijk heid m slaap doen vallen, een moord tegen het menöchdom zijn. S' Maerten. Op 5e Juni grijpen hier de provin ciale kiezingen plaats. West-Vlaanderen is in twee afdeelingen en 33 kantons verdeeld. Er moeten 67 raadsleden gekozen worden. Eerste af deelingArdoye, 2 Kor- trijk le kanton, 3 Kortrijk 2e kanton, 4 Dixmüde, 3; Veurne, 2; Ghistel, 2; Hooglede, 2 Messines, 2 Moorseele, 2 Mouscron, 3 Oost-Roosebeke, 2 Oosten de, 3 Thielt, 2 Tourhout, 4 Wer- vicq, 2. Tweede afdeeling. Avelghem, 2 Brugge le kanton, 5 Brugge 2e kanton, 5 Brugge 3° kanton, 2 Hareibeke, 2 Iseghem, 2; Meenen, 3: Meuienbeke, 2; Nieuwpoort, 1 Passcbendaele, 2 Pope- ringhe, 1 Roeselaere, 3 Roesbrugghe- Haringhe, 2; Ruysstlede, 1; Yperen le kanton 2 Yperen 2e kanton, 3. Dit jaar is het de tweede afdeeling die aan herkiezing zal onderworpen worden. Er zal hier dus te stemmen zbn. Jan. Uit het antwoord van den minister aan den heer Colaert blijkt dus, dat men den vaart leperen-Komen zal vol tooien. De heer Surmont heeft de minister daarover ook ondervraagd. Maar van het vertrek der Rijschool heeft hij niet gesproken. Misschien is de zaak, vol gens hem, de moeite niet waard. Voor AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. ons echter is zij van het grootste be lang en wij zeggen dat wij niet zullen gerust zijn tot dat de minister een «ja of een neen zal geantwoord hebben. Burgemeester Surmont, gij hebt daarin weer uwen plicht niet gedaan. Alpha. Onze Botermarkt en liet Journal d'Ypres Onzen konfrater, het Journal d'Ypres meent met ons den spot te drijven om dat wij zegden dat nog nooit de boter zoo goedkoop geweest is, volgens den tijd van het jaar, als heden en dat on zen botermarkt daardoor natuurlijk veel lijden zal. Verder zegt bovengemeld bladdathet jaar 1898 het beste jaar is voor de hoe veelheid boter welke verkocht geweest is en voor de geringheid der prijzen Het heeft zelfs een vergelijkend ta fereel gemaakt waarin wij lezen dat de prijs der boter per kilo den eersten marktdag der Meimaand was In 1893 2-55 In 1894 2-40 In 1895 2-35 In 1896 2-12 In 1897 2-34 In 1898 1-98 Dit zijn de cijfers door het Journal d'Ypres opgegeven. Welnu, beste kon frater, gij ziet dus dat wij de waarheid gezegd hadden toen wij verleden'week schreven dat de boter van prijs ver minderd was. Nogmaals herhalen wij dat de hee- ren Surmont en Cie de schuld van dien toestand zijn want zij zijn het die me degewerkt hebben tot het stemmen der nieuwe mkomrechten op de vreemde waren in ons land, die voor gevolg hebben de nieuwe rechten in Vrank rijk, en indien de boeren heden maar 1-98 fr. per kilo in plaats van 2-55 fr. per kilo ontvangen, is het grootelijks de schuld van die heeren. S' Maerten. X>e beiaard. Het Nieuwsblad zegt dat zijn mees ters niet bekrompen zijn, omdat zij den beiaard iieten spelen bij de inha ling van de heeren Mailliard en De- weerdt. Zij waren nog zeker bekrompen toen de beiaard niet speelde bij de terug komst der Oud-Pompiers van Avesnes. Toen wij verleden week ons genoe gen zegden over het spelen van den beiaard, wistten wij nog niet dat hij maar speelde omdat de Vlaamsche Ster n het gevraagd had, omdat de Vlaamsche Ster er voor betalen zou Wij hadden ons dus vergist en den heer Surmont voor een minder be krompen man gedacht als hij is Maar het zal niet meer gebeuren en per naasten zullen wij ons beter inlichten. S' Maerten. P. S. Burgemeester Surmont kan toch nog iets in onze achting winnen door eene jaarlijksche hulpsom aan de Vlaamsche Ster te geven. Aan dLe tiinmerliecleii. Uwe zaak is nog niet ter bespreking gekomen. Blijft daarom een oog in 't zeil houden. Uw schrijven werd naar eene bijzondere commissie verzonden en... het zou er kunnen blijven. Alpha. Aan onze katholieke lezers, en wij weten dat zij talrijk zijn, laten wij we ten dat de katholieke bond bijeen ge roepen is om te spreken over deze kie- ziugen. Er zal een poll zijn. In alle STRIJ =»3-a£h;

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3