Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws. Zaterdag, 11" Juni 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. X1' 51 Vèrbruikiogbelaslingen. Ais een hond begraven Reglement over hel orgelspelen. Een boer in de Earner. Werschijncntle des jgaterdae/s. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar S2 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Onze konfrater Le Progrès n kon digt ons de aankomst aan in onze stad van M. Vandenpeereboom, tijdelijken minister van oorlog vergezeld van eenen generaal der ruiterij en eenep generaal van het geniekorps. Naar het schijnt zouden die heeren eens een nauwkeurig bezoek der Rij school en van hare instellingen komen doen. Vooraleer een besluit te nemen wilt de minister zich van al de noodige inlichtingen omringen ten einde te weten hoeveel waarheid er steekt in de ellendige vertelsels van de Etoile Beige.' Indien het bericht van Le Progrès waar is hopen wij dat het bezoek van den minister zal helpen om hem te overtuigen 1° van de noodigheid van het blijven der Rijschool in Ieperen. 2° van de noodzakelijkheid der uit te voeren werken. Doch bij ons, zooals bij het meeren- deel der Ieperlingen, groeit den twij fel meer en meer aan en daarom her halen wij onze vraag Wanneer zal inon »<v- ginnen aan liet vertee ren der 264,000 fran ken, die voor het ker stellen onzerüij school bestemd zijn4? Reusje. In de Réforme van 5e Mei heeft Geor ges Lorand over de verbruikinglasten een artikel geschreven die klaar en duidelijk bewijst dat het juist die las ten zijn die het meest aan de regeering opbrengen, alhoewel zij grootelijks door de werkende klas betaald worden. Ziehier eenige uittreksels uit dat ar tikel en de lezer zal met ons besluiten dat de volksvertegenwoordiger van Virton maar al te wel den vinger op de wonde gelegd heeft. «Heden betaalt men jaarlijks zes millioenen lasten op den tabak en meer dan zes millioenen op den wijn. De suiker brengt maar vijf millioenen meer op en dat sedert verleden jaar, maar het is omdat er eene grootere gedeelte van de belasting in de handen van den fabrikant of van den speku- lant blijft de belasting bedragende 45 centiemen per kilo, de verbruiker betaalt ze op ieder kilo dat hij bezigt. De belasting bereikt bijna het dubbel der waarde der koopwaar. Zij kost jaarlijks aan de belastingschuldigen een twintigtal millioenen. De fiscus ontvangt er maar vijt, het overige is voor den fabrikant. n Op het bier betaalt men jaarlijks achttien millioen en half accijnsrech ten, op den alcool negen en dertig millioenen. Dat maakt, als men er de geringe opbrengst der rechten op de margarine en den tepelsuiker (glukose) bijvoegt, en indien men slechts voor de suiker rekent hetgeen de fiscus ont vangt en niet hetgeen de schatplichti ge betaalt, vijf en zeventig millioenen verbruikingbelastingen. Een gedeelte dier opbrengst is tusschen de gemeen ten te verdeelen maar wat scheelt dat aan den belastingschuldige Hij be taalt niettemin vijf en zeventig mil lioenen. a En bij de accijnsrechten moet men nog de tolrechten voegen die insgelijks onrechtstreeksche lasten zijn en ook voorafgenomen worden op noodige of nuttige voorwerpen, van algemeene en volkseigene verbruiking. Yan die dertig millioenen tolrech ten, tien komen voort van noodwendi ge eetwaren vleesch, koffie, boter, Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en hefbuitenland, uitsluitelijk in bet Ageuce Havas Magdalenastraat, Brussel. meel, mout, enz.... Het zijn dus ook verbruikingbelastingen. Dat maakt dus honderd vijf millioenen onrecht streeksche lasten, dat men betaalt zon der het te weten en die vooral de arme lieden bezwaren, want de accijnzen en de inkomrechten moetende, om vrucht baar te wezen, voorwerpen van eerste noodzakelijkheid en algemeene ver bruiking treffen, het is het budjet van den arme dat zij komen belasten het zijn verkeerde stijgende belastingen, belastingen stijgende met de armoede. n En die lasten vormen veel meer dan de helft onzer lasten. Zij zijn immer aangegroeid, voornamelijk on der onze huidige regeering, terwijl de andere lasten stilstaand bleven. Op 173 millioenen lasten van allen aard dat den Staat int (het overige van zijn budjet komt voort van de sluisgelden en in zonderheid van de ijzeren wegen) zijn er slechts 52 die voortspruiten van de rechtstreeksche en mm of meer evenredige lasten (grondbelasting, per- sonneele belasting, patentrecht), 20 van de registratie en zooveel van de erfenisrechten, 9 van de zegel-, griffie- en pandrechten, het is te zeggen rech ten op de pleitzuchtigen, de schulde naars, de ontleeners, rechten op het geldgebrek al het overige komtvoor van de omrechtstreeksche lasten, ver bruikinglasten, lasten op de armoede. Het is in die opeenstapeling van onrechtvaardigheden en voorrechten dat men de houw leggen moet, met het afschaffen van die verbruikinglasten uitgezonderd de lasten op den alcool die onmiddelijk verheven zouden moe ten worden tot den alleenhandel (mo- nopole) door den Staat, en de lasten op den tabak. Aan die twee lasten zou eene volksgezinde, demokratische regeering de honderd millioenen vra gen die onze bestuurders aan de ar moede vragen door de accijnzen en de tolrechten. Hieruit moet men besluiten dat de onrechtstreeksche belastingen voor ge volg hebben de werkende klas in de armoede te werpen. De lasten op het bier, de koffie, de boter, het meel (dus het brood) treffen vooral de arme lie den in hetgeen zij meest noodig heb ben. En het zijn niet enkel de onrecht streeksche belastingen die zoo onrecht vaardig zijn, zelfs de andere lasten zooals de personneele belasting, zijn ook ten voordeele der rijken. Overi gens, ziehier wat Georges Lorand daarover zegt En wat de rechtstreeksche lasten betreft is het noodig dat zij in evenre digheid gesteld worden met de fortuin, dat zij zelfs aangroeiend worden, zoo als in al de landen van hooge bescha ving die ons omringen. Eu dat vooral om een einde te brengen aan de schan delijke uitzondering van dewelke de roerende fortuin geniet die niets be taalt wanneer de grond altijd betaalt. Op dat punt zijn socialisten en progres sisten het eens on opdat men ze niet zou kunnen verwijten, beschuldigen van beroovingsontwerpen te vormen, hebben zij gezamentlijk wetsontwer pen nedergelegd die voor doel hebben evenredige en aangroeiende lasten te stellen op het inkomen en de erfgoede ren, roerende erfgoederen inbegrepen. n Het programma van de democratie in zake van hervorming der lasten is dus duidelijk vastgesteld en uitgelegd. Het is de vernietiging van de smokke larij, de afschaffing der voorrechten, de herstelling van de rechtvaardig heid, de instelling der evenredigheid der lasten met de werkelijke vermo gens der schatplichtigen.Goliath. Hieronder is er 'ne prachtig ge dichtje uit Vooruitgetrokken en waarin bewezen wordt dat alleenlijk honden als honden kunnen begraven worden. Wij geven het gevolg op ons artikel van verleden week over aan de hon den eene medaillie. Eene oude fabel DE HOND (Bijzonder opgedragen aan den W. EH. De Guchtenaere). Een hond Vond Een maagrèn wolf op zijn weg. De wolf sprak Vriendje, zeg, Hoe ben je zoo vet Knaag je aan een ministerieel budget Jeaediz hond, Mijn bakkes is zoo rond En mijn maag zoo gezond Omdat ik een man ben die wijsheid heeft En zoetjes zijn kapitalistisch leventje leeft. Zit ik op het Kamerkussen Nevens de conservatieve musschen, En luiden mijn meesters storm op progressisten En vooral op socialisten, Dan is mijn tak te blaffen Lijkt de minister spreekt. En de waarheid te logenstraffen Dat de stem m' ervan breekt. Daarom heet ik een levend echo, In feite, een pover zero. Wat wilt ge een ezel heeft lange ooren Ook is hij tot knecht geboren. En, vindt ge zijn handen soms verdwaald, Vriend lief, hij wordt er voor betaald Toen zei de wolfAls is uw smoel zoo rond, En uw maagzak zoo gezond, Hei zij u gejond Uw hals draagt de beten Van een slavenketen. Een geldbuidel is uw geweten. Uw kiezers, zij dienen u tot ladderen. Uw zieltje, 't bevat venijn der aderen. Het slijk dat ge werpt, zal u zelf bevvadderen, Den laster dien ge spuwt moet u zeil beklad - [deren, Eens zullen uw vrienden de scherven Uwer reputatie van u erven Eens zult ge sterven. Om waardig uw zieltje te laven. Zal men u begraven, Begraven met treurmuziek en zwarte raven. Op de berrie zal liggen uw lijk. Hoed af, zijn ziele troont in 't hemelrijk, Want Kristus sprak Zalig zijn armen van [geest... En dat, kerel, ben je ook geweest. Daarnevens, bij hel hondenhok, Uwer meesters stok. Verder nog, uw versleten Gedomestikeerde keten. Enfin, uw onverantwoordelijk geweten. En dan, met klokkengelui en klokkenklank, Bij hondengekrui en hondengejank, Coiniekengekerf en dassengemuil, Poedergeblaf en doggengehuil Zullen de koren uwer partijkringen, Politie drenkelingen, In si-bemolmineurtoon dees wijze zingen Hij werd door zijn meesters gezonden Om mannen toe te huilen, door geen ketens als [hij gebonden. Dat zij begraven worden als honden. De Guchtenaere, edele vent, Ster aan 't lakeien firmament, Demokraat met paljasblanketting, Bidder van den hondenketting, Aanhoor de waarheid van dees fabel. Al klinkt wellicht de zedeleer u bont, Ik vind ze remarkabel. Alleen een hond begraaft men als een hond. ieperlingen ca Vreemdelingen. Wij hebben vernomen dat een groot getal herbergiers der buitenwijken der stad eene aanvraag aan het Gemeente bestuur gezonden hebben om de toela ting te bekomen muziek te spelen en te laten dansen in hunne herbergen, in tijd van kerm.13 op de naburige dorpen, AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. mits betaling van de taks van tien franken daags. Deze vraag is zeer rechtvaardig en ziehier waarom Volgens het regle ment welk thaus in voeg is, is het maar enkel toegelaten muziek te ma ken en bals in te richten op de feest-en karnavaldagen, Welnu, welk voordeel kunnen de buitenherbergiers uit die dagen trekken Geen, volstrekt geen. De menschen blijven in de stad, op de markt of in de danszalen. Reeds in de zitting van den Gemeenteraad den 28" December 1896 hadden de heeren D'Huvettere, Breyne-Devos en Decae- stecker een ontwerp nedergelegd ter gunste van dezen maatregel maar hun voorstel werd verworpen door de tus- schenkomst der vreemdelingen Zuur mond en Colaart. Wij vragen ons te vergeefs af uit welke reden men aan de buitenherber giers zou verbieden eenige centen te winnen op de dagen dat hunnegeburen het doen Het is enkel wanneer er kermis is langs hunnen kant, dat zij nog iets kunnen verdienen. En daaren boven zij zijn Ieperlingen en betalen lasten zoowel als de herbergiers der stad. Er moet gelijkheid voor al de medeburgers bestaan. Wij hopen dat het Gemeentebestuur de welwillendheid hebben zal deze aanvraag in aanmerking te nemen en eindelijk aan de buitenherbergiers zal toelaten, hetgeen de binnenherbergiers mogen doen wij bedoelen de toelating geven muziek te maken en te laten dansen aan de eenen op de kermisda gen der naburige dorpen, aan de ande ren op Kattefeest, Karnaval en Tuyn- dag. Het ware het eenige middel om ieder een tevreden te stellen. Goliath. Het Nieuwsblad spreekt lof over het boerken van S' Niklaas dat een katho liek Kamerlid buiten gekegeld heeft. Dat zal menige zijner lezers tot aar dige gedachten gebracht hebben en doen denken hebben als wij als het Nieuwsblad de daad van het boerken van S' Niklaas goedkeurd, waarom handelde het dan zoo schandelijk tegenover boer Lefever. Ziehier, in 't kort, wat het Nieuws blad over boer Van Brussel zegt: een braaf man, 50 jaren oud, een echt landbouwersgezicht, altijd stelde hij zich aau als vertegenwoordiger der boeren, wier belangen hij meer dan eens bij de volksvertegenwoordigers van Gent ging verdedigen, hij is een stichter van den Boerenbond en van de onderlinge veeverzekering. De boerenzegde hij, waren beu verte genwoordigd te worden door schoone Men- heers, deze waren te vet; ze willen eens :nen mag eren hebben. Boer Lefever was ook een braaf man, 50 jaren oud, een echt landbou wersgezicht, altijd gereed om bij onze Kamerheeren de rechten der boeren te verdedigen, daarin zoodanig naar stig zelf dat hij daarover met den heer Surmonterg in twist geraakte, hij was ook een der ijverigste leden der land- bouwcomice en de boeren van Iepe ren en omstreken waren ook tot het gedacht gekomen, gezien de nietigheid hunner vertegenwoordigers, dat zij beu waren van vertegenwoordigd te worden door schoone Menheers. En nochtans klopte het Nieuwsblad, met verdubbelde slagen op boer Lefe ver, toen hij zich in 1896 voorstelde. Geene verwijtsels, geene jesuistische streken werden gespaard hij was een valsche liberaal, een socialist, een bedrieger, een agent der handelaars in vetten van Antwerpendie hem wilden in de Kamers om de boeren nog meer te bedrie gen In een woord, hij was het slechsta SPIIUDIO.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3