Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Katholiek Stadnieuws. Zaterdag, 18" Juni 1898. ei centiemen. Vierde jaar. Werschijnende (Hes Xatenlags. De provincie-kiezingen. Vergelijkende loesland der provincieraden voor en na de kiezing. leperling en Vreemdeling. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar%2 franks. v'de provincie, Een jaarfr. 2-50. Wanneer zal men l>e- ginnen aan liet vertee- ren d«vi: 264,000 fran ken, die voor liet lier- stellen onzerRij scliool bestemd zijn? "Wij gaven verleden week ons oordeel over de provincie-kiezing niet omdat er waarlijk weinig over te zeggen was door de twisten onder de antiklerika len was er bijna overal balloteering. Zondag 11. was dus de beslissende dag. De uitslag der herkiezing is aan de liberalen op veel plaatsen gunstig ge wekt, dank zij de welwillende mede hulp der socialisten. Deze echter heb ben niet bekomen wat zij verwachten, omdat veel oude liberalen voor de klerikaien stemden. Zelf te Gent is dit het geval geweest, de socialisten kwamen er nogtans maar voor op eene lijst van vereenigde-demokraten. Lie ver stemmen die heeren dus voor hun ne vroegere aartsvijanden, voor de mannen die onze scholen (dat schoon liberaal werk vernielen, die de gewe tensvrijheid vertrappen, die onze vrij heden willen vernietigen, die een tegen woordig gevaar voor het laud zijn dan voor hunne eigene vijanden, omdat zij verbonden zijn met de socialisten, wiens ideaal hen schrik aanjaagt Is het dom genoeg Hadden die heeren Zondag in Ieperen geweest en de pro cessie gezien, de verstomde aangezich ten van velen der aanwezigen, de sloet- sen, de soldaten en de stadsbedienden die er betenterd meêgmgen (waar is de vrijheid van gedachten dan hadden zij wel gestemd tegen het dreigend kle rikaal gevaar. Do uitslag der herkiezing van Zon dag is de volgende In Braband winnen de liberalen 7 zetels, de socialisten 1, de klerikaien verliezen er 8. In West-Vlaanderen is een liberaal te Avelghem gestemd. In Oost-Ylaanderen ontsnappen aan het Kartel vijf zetels door het stemmen der doctrinairen voor de klerikaien. Het Kartel wint een zetel te Ooster- zeele. In Antwerpen zullen er als vroeger 49 klerikaien en 24 liberalen in den raad zijn. In Henegouw verliezen de liberalen 8 zetels en winnen er 2, de socialisten winnen er 6 en verliezen er 1 de kle rikaien winnen er 3 en verliezen er twee. In Luik zal de provincieraad be staan uit 13 liberalen, 29 klerikaien, 16 socialisten en 25 progressisten. De progressisten-socialisten verliezen eeni- ge zetels door het stemmen der doc trinairen voor de klerikaien. In Limburg is het onveranderd ge bleven. In Luxemburg verliezen de liberalen twee zetels. In Namen winnen de radico-socia- listen 7 zetels. Jan. In het nummer van Eet Recht van Zondag, 5n Juni, worden op meester lijke wij ze de katholieke partij en hare aanhangers geschets. De schets heeft zooveel te meer waarde, daar ze door een christene-de- mokraat geschreven is, die de katho lieke partij van nabij moet kennen. Immers, wat beteekent voor velen katholiek 'T is een samenmengsel Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudesiraat, nr 51, te leperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariaie en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. van brave en eenvoudige lieden, aan banden gekluisterd, die opgeleid en om den tuin geleid worden door politiek gespuis, parvenus, die eens tot eene zekere hoogte gekomen zijnde, den hoogen toon voeren en tot alles be kwaam zijn om hunne alleenheer schappij te doen gevoelen. 'T zijn dwingelanden die de liefdadig heid als een middel gebruiken om 't volk te ketenen. 'T zijn voetlikkers van al wat groot en machtig is, te beginnen met den roo- den sultan van Turkije, den grooten moordenaar onzer christene broeders. 'T zijn onbesckaamden, die al wat rechtvaardig is den nek omvringen. 'T zijn ik zou nog meer moe ten zeggen, want onder de vlag staan alle soorten van mannen geschaard, de naam dragende van ordemannen die geen greintje geloof bezitten, die nooit den voet in de kerk stellen, die hun geweten beladen hebben met alle soorten van zonden gepleegd tegenover vrije werklieden, zooals broodroof, uit buiting, dwang, oneer, enz. Is het portret treffend genoeg Goliath. Provinciën Kier. Lib. Soc. Kier Lil). Soc. Antwerpen 49 24 0 49 24 0 Brabant 44 42 5 36 52 3 West-Vlaand. 73 3 0 73 3 0 Oost-Vlaand. 78 15 0 81 12 0 Henegouwen. 26 44 19 27 37 25 Luik 20 27 36 26 32 25 Limburg 44 0 0 44 0 0 Luxemburg 33 11 0 35 9 0 Namen 54 8 0 4.7 15 0 De groote graandief Leiter is in failliet gegaan ea onmiddelijk is de prijs der tarwe mer kelijk gedaald. Zijn overgroote fortuin is naar men zegt met de speculatie verdwenen. Wij geloven dat er maar weinig tranen zullen gestort worden over dezen val; integendeel, geloven wij dat er een kreet van verlossing zal opstiggen uit menige borst, want had de broodduurte aangehouden, ze had nood in veel huisgezinnen gebracht. Volgens officieele cijfers, door de regeering medegedeeld werdt in het land de prijs van het brood met 2 tot 9 centiemen verhoogd, zoo dat hij van 27 tot 35 centiemen bereikte. Te Gent alleen, dank aan de mach tige samenwerkende bakkerijen, bleef de prijs aan 25 centiemen den kilo. Sedert 30° April klom de prijs gedu rig tot 15" Mei, toen hij de toppunt bereikte. De hoogste prijzen werden betaald te Luik, waar de volksbakke- rijen35cent. en de winkels 40 en 42 cent. vroegen. Te Willebroeck betaald men tot 46 cent. den kilo. Elders bleef de prijs van 36 tot 38 cent. te Brussel 35 te Zonnigen 28 te Gent 29 en 30 voor de niet leden der samenwerkende bakke rijen. Nu de man, die den hongersnood en de opstanden in Spanien en Italien ver oorzaakt, gevallen is, moeten de regee ringen maatregelen nemen opdat de gebeurde feiten niet meer zouden voor vallen, want het is schandelijk dat Leiter, die trachte millioenen op het brood te stelen en de oorzaak is van de dood van duizeude mensehen in Italien, nog op vrije voeten weze, ter wijl een uithongerde werkman, die eene krentenkoek neemt, hier voor acht dageu gestraft of naar Hoogstrae- ten gezonden wordt Jan. De heer Surmont is een vreemde ling. Dat het dus onze lezers niet verwondere wanneer hij steeds de vreemdelingen bevoordeeligt ten na- deele der Ieperlingen zóó begon een artikel over een paar maanden in de Strijd verschenen. Een na een somden wij de daden op, die de heer Surmont, sedert hij burgemeester is, vóór de vreemdelingen en tegen de Ieperlingen gedaan heeft. Wij handelden onder anderen over de zaak van den tram laperen-Waasten en wat thans gebeurt bewaarheidt wat wij toen voorzegden: de tramlijn van Ieperen naar Waasten, die met het geld der Ieperlingen ge legd is geworden, werkt ten nadeele van onze stad. Wij zullen dit klaar en duidelijk bewijzen en, om onze lezers goed op de hoogte te zetten van de ge- heele zaak, zullen wij eenige punten uit de geschiedenis dezer tramlijn her halen. Het ontstaan eener dergelijke tram lijn verdeeld zich in twee deelen 1° het leggen 2° de uitbating of exploi tatie. De kosten van het leggen werden gedekt, gedeeltelijk door de belang hebbende gemeenten, gedeeltelij k door de Staat en de provincie. De uitbating kon door bijzondere in pacht genomen worden, zooals het met de tramlijn Ieperen-Waasten het geval is, maar kon ook door de gemeenten gedaan worden, hetgeen het beste is. Ziehier waaromde maatschappij die de tram lij n in pacht neemt doet het om er pro fijt uit te trekken en niet voor het gemak der reizigersde gemeenten doen het niet om geld te winnen maar voor het gemak der in woners (zie tramlijn Wervick-Gheluwe- Meenen). Er washier spraak de tramlijn door de gemeenten te laten uitbaten, maar, omdat men Gzaar Zuurmond 'n goesting niet wilde doen in het benoemen van den be stuurder, viel de zaak iu 't water en ze werd aan eene maatschappij verpacht. Het Journal d'Ypres en het Nieuws blad^ die vroeger gedurig klaagden over de maatschappij der ijzeren wegen van West-Vlaanderen, die gedurig artikels schreven ten voordeele van het over nemen dezer lijnen door den Staat, spraken geen enkel woord over de daad van den heer Zuurmond Van zoodra de trams begonnen loo- pen, werden de Ieperlingen gewaar hoe zij zouden behandeld worden. De ver trekuren schikten niet en men hoorde niet anders ais klachten. Dit was reeds een eerste bewijs dat de tram niet in gericht is ten voordeele der reizigers. Dat hij echter, wat veel erger is, in gericht is tegen de belangen der Ieper lingen hebben wij nu ter gelegenheid der koersen kunnen zien. Als er te Meessen karnaval is, dan richt de maatschappij speciale treinen in, hetzelfde geldt voor de feesten te Kemmel. Zóó gaat er geene maand voorbij of er zijn treinen aan vermin derde prijs, die veel volk uit leperen lokken. Richt men echter koersen te Ieperen in, dan weigert de maatschap pij bijzondere treinen in te richten. Wij kennen de reden niet die de hee ren bestuurders zóó tegenover leperen doen handelen. Wat wij echter bij deze gelegenheid bestatigen is dat de tram met lepersch geld is gelegd geworden en dat hij tegen de belangen der Ieperlingen werkt. Ware hij door de gemeenten uitgebaat geweest dan zou hij ten voordeele der inwoners werken. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Één man is de schuld daarvan Bur gemeester Zuurmond, de vreemdeling. Alpha. I>e timmerlieden. 't Is al twee maanden dat de tim merlieden aan de gemeenteraad vroe gen het minimum van dagloon in hare lastcohieren in te schrijven. De ge meenteraad verzondt het naar de be voegde commissie. Het Nieuwsblad meldt nu dat deze bevoegde commissie zich gewend heeft aan nog bevoegder mannen en dat zij daarop een onder zoek heeft ingericht, op de plaatsen, waar het minimumloon reeds in voege is. Wij, van onzen kant, vernemen dat dit onderzoek zal voor gevolg hebben het nederleggen van een verslag, dat dit verslag zal onderworpen worden aan de bevoegde mannen, dat daarop de bevoegde commissie zal bijeenko men en besluiten. Dit besluit zal moe ten door den schepenraad besproken worden om eindelijk op de zitting van den 31e Februari van 't jaar blok voor den gemeenteraad te komen. Timmerlieden, houdt een oog in 't zeil, want het zou nog langer kunnen duren Alpha. I - koersen. Er was veel volk, Zondag, op het Minneplein en wij zijn zeker dat die dag aan d'Ieperlingen een goed stui vertje zal opgebracht hebben. Het we der was gunstig en veel vreemdelingen waren aanwezig. Het is te hopen dat, gezien den bij val, wij nu weêr ieder jaar koersen zullen hebben Het hangt maar van ons stadsbestuur af, die dit jaar eindelijk ingezien heeft hoe dom het handelde door steeds alle mogelijke middelen dit vermaak te beletten. Wij drukken hier onzen dank uit aan het inrichtend bestuur en aan de offi cieren der Rijschool, die geene moeite hebben gespaard om het feest te doen lukken. Alpha. Onze Oud-Pompiers te Bergen. Verleden week gaven wij geen ver slag over deze reis omdat wij het beter achtten in deze omstandigheid het woord te laten aan de vreemdelingen. Ook is het met genoegen dat wij het verslag overnemen van Le Journal de Bergues. Ten 10 uur ging men naar de statie voor het muziek der Oud-Pompiers in te halen, die plechtig zijne intrede in stad deed. Een prachtig vaandel, ge dragen door een luitenant, omgeven van zes onder-officieren, werd voorop gedragen. De stoet was geopend door de trommelaars en klaroenen der pom piers, het stadsmuziek en feestcomi- teit, dat aan de statie aan den heer Brunfaut eenen bloementuil aangebo den had. Op het stadhuis wachtten de heer Burgemeester en zijn twee Schepenen. i) De heer Claeys, burgemeester, drukte de rechtzinnige genegenheid der Bergensche bevolking uit voor de vertegenwoordigers van een land waar aan Vrankrijk zoo zeer door vrienden banden gebonden is. n De gevoelens, zegde de heer Claeys, welke geheel Vrankrijk tegenover Bel- gie voelt, bestaan zooveel te meer onder onze bevolking, omdat zij, als nadere gebuur, nog beter in staat is over uw land te oordeelen. Wanneer vandaag het Bergensche volk u en uwen bestuurder zal toejui chen wegens uwe talentvolle uitvoe- WP Jet OOC3^%)00- VOOR DE KIEZING NA DE KIEZING

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3