1898 - TUINDAG -1898 Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Stad leperen. De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws. Uit Poperinghe. Oud-Pompiers. Zijn kiezer voor de gemeente, Zaterdag, 2n Juli 1898. o centiemen. Vierde jaar. !VT| 54. O. Ter Tick. erschèjiteeide deffiaiereiays. eendracht maart macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Het Collegie van Burgemeester en Schepenen, Gezien de beraadslaging van den Gemeenteraad, Bepaalt als volgt het programma der j aarlij ksche kermis Zaterdag- C> Oogst. Te 6 ure 's avonds, zal de beiaard de opening der gemeentefeesten aankon digen. De beiaardspeler zal, ter verzedelij- king der bevolking, zijn mooiste arias opvoeren Ik schoot er 'nen haas..., En nog zoo jong zijn.enz. Te 8 ure, Plechtige Intrede der Orgels, die op de Groote Markt een gezament- lijk concert zullen uitvoeren ter eere van den heer Surmont. Er zal dien avond bij Opitz mogen confetti gewor pen worden. Zondag T" Oogst. Te 8 ure, Wederlandsche Prijskamp voor Blinde-Kraaien-Gezang Te 10 ure. Uilgang der Processie van O. L. V. van Tuyne. 's Middags, Opening der Tentoonstelling van Melkkoeien op.de Halle, in de Pau- welszaal. Te 12 1/2 ure, Groot onbetaald Concert op de Groote Markt, door het Groot Muziek der Grrroote Fanfaren. Te 1 ure, Groote Wederlandsche Prijs kamp in het Schieten met den Handboog ingericht, door tusschenkomst van het Stadsbestuur, door de maatschappij S* Joris, gevestigd te Viamertinghe. Te 3 ure, PLECHTIGE INHALING dei'MINISTERS: De heer De Bruyn, als minister van landbouw, zal de melkkoeien der ten toonstelling bezoeken en zien of ze alien van den ring voorzien zijn, als minister van openbare werken, de vaart Ieperen-Komen inhuldigen, de pomp van den Botermarkt gaan be zien, enz. De heer Begerem, als minister van justicie,zal het gerechtshof inhuldigen en,gezamentlijkmet den heer Cólaert, den eersten steen leggen van het Godt- schalck-Gesticht. De heer Vanden Peereboom zal de eerste riggel leggen var. den spoorweg Ieperen-Diksmuide, en, als minister van oorlog, de laatste maatregelen ne men voor het vertrek van de Rijschool. De heer Nyssens, minister van het werk, komt deel nemen aan het vieren van het minimum van dagloon voor de timmerlieden. De heer Schollaert, minister van het openbaar onderwijs, zal de stadsscho len bezoeken en zien welke er nog kunnen afgeschaft worden. De heer De Smedt de Naeyer, minis ter van het geldwezen, zal de 264,000 franken niet brengen, die gestemd werden voor het herstellen der Rij school. De heer de Favereau, minister van buitenlandsche zaken, komt den vreemdeling Surmont bezoeken. Te 6 ure, Groot demokratisch Feest maal door de gemeenteraadsleden aan de ministers en de leden van het Volks huis aangeboden. (De heer Colaert levert de eiers, de heer Surmont d'as- pergies, de heer Struye de zeure saus, de heer Boone het bier, de heer Bege rem de fijne dranken, de heer Vanden- boogaerde de hazen, de heer Iweins het licht, de heer D'Huvettere het vuur, de heer Fraeys het water Te 8 ure, Groot betaald Concert door Men schrijft in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, te ieperen. üe aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden tea bureele van dit blad. Üe andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. het beroemd muziek van Hommers- konten (2000 fr.) Oogst. Te 12 ure, betaald Concert door het stadsmuziek. Te 3 ure, Groote Stoet der Vlaamsche Schooiers met den Eerw. Heer Beheyt, gewezen bestuurder van ons geestelijk Uoiiegie, aan het hoofd. De heer Sur mont zal hen op het stadhuis den eere wijn aanbieden. Dinsdag 9e Oogst. Te 3 ure, Groote Vermakelijkheden op het Zaalhof. Zondag' 14e Oogst. Te 12 ure, betaald Concert door het stadsmuziek. Binst het concert zuilen de Groote Fanfaren ai spelende over de Markt gaan op weg naar het festival van Zoetenaye. Te 2 ure 's namiddags, Groote Micro- ben- Vissching in het Waterkasteei. Te 5 ure, Opstijging van de Luchtbal «DE RlJSUliOULr. De bekwame luchtreizigerGloneux zal zijn voertuig zoo goed weten te besturen dat het te Tervueren valt. Voor dit vertrek zul len kleine ontplofbare ballons opgela ten worden met naam Beloften, Fa brieken, enz. 3JLmïis!wIïi<»- l£>e Oogst. Te 12 ure, Groot Concert op de Groote Markt door het groot muziek der Grrroote Fanfaren. Opvoering der stuk keu op het festival van Zoetenaye ge speeld. Te 3 ure 's namiddags, Groote Bloe- menstoet bijgenaamd «leperen fioreert.» Te 8 ure, Groote Lichtstoet met den heer Iweins aan het hoofd. Zondag 2Ie Oogst. Om 11 ure, Plechtige Intredein de veriaten gebouwen der Rijschool, van eene afdeelmg paters van den Kats- berg. Nadere bijzonderheden over deze feesten zullen door plakbrieven bekend gemaakt worden. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Om eenen al te grooten toeloop van volk te beletten, zullen gedurende de kermis iederen dag bijzondere trams naar Meessen en Kemmel ingericht worden. Op het feestmaal op de Halle zullen wiegen ter beschikking der kinders van de leden van het Volkshuis zijn. Eene bijzondere kamer zal ingericht worden voor de persoonen die na het maaltijd aan maagziekten lijden. Het stadsbestuur verwittigt de in woners dat zij geene vrees moeten koesteren nopens het welgelukken van de bloemen- en lichtstoet. De heer Berghman heeft te Brussel eene groote hoeveelheid paraplus doen vervaardi gen. Gedaan in zitting van onze redactie, den 28e Juni 1898. De BurgemeesterSchepenen en Secretaris Wanneer zal men t»e- ginnen aan liet vertee ren der 264,000 fran ken, die voor liet Her stellen onzerRij school bestemd zij 11 Het ieuw slilnxl valt ons schrijven aan over de Proces sie, maar het rept geen woord over onze andere artikels, waaronder name lijk een voorkwam over den Katsberg, artikel, dat ten klaarsten bewijst hoe de kathoiijke kerk steeds meer en meer in eenen winkel verandert. Het kan niet lijden dat wij de Pro cessie van Sacrament-dag eene politieke betooging noemen "Wij zien nochtans geen verschil tusschen deze manifesta tie en die, bij voorbeeld, welke de katholieke zegepraal van 1896 vierde. Er waren in 1896 ook gemeenteraad, priesters, onderwijzers, muzieken, enz. mede. Het eenigste verschil was dat in de betooging van 14 dagen geleden de priesters zich veel ernstiger gedroegen als m 1896, omdat het heilig Sacrament in de Processie gedragen was, dat er nu veel meer order was, veel meer pracht ten toon gesteld was, dat de scholen nu verplicht waren de Processie te verge zellen, dat er turners in den stoet wa ren, en dat er veel meer anders denkenden verplicht waren mede te gaan (want nu waren de stadsbedienden, sloetsen en soldaten mede).... Het Nieuwsblad weet zoo goed als wij dat er meer zijn dan een of twee die er niet aan houden mede te gaan, het weet dat meer dan de helft der bevolking van Ieperen ver is van er aan te houden van mede te gaan, dat onder de sloetsen het zelfde gedacht heerscht als onder de iepersche bevolking, dat het grootste gedeelte der bevolking van ons land van den godsdienstdwang met wil, dat de 3/4 der soldaten die in Ieperen ver blijven van datzelfde gedacht zijn, en wat de stadsbedienden aangaat, wij durven verhopen dat hetNieuwsblad hen die groote beleediging met wil a'an- doen van te beweeren dat zij allen veranderd zijn als zekere Camélions!.... Jan. P.S.Wat de turners aangaat, Nieuws blad, we gaven slechts het gedacht weer van zekere uwer vrienden dien wij hoorden zeggen 't is gelijk met de Blauwe Koessen, 'ne grooten hoop die weinig beteekent. Hoe het in de prijskampen onder de scholen ging, Nieuwsbladje, ware het van uwen kant niet beter dat, potje gedekt te laten Het mag het Nieuwsblad spijten of nietWij hebben veel vertrouwen in de aanstaande gemeentekiezingen. Jan. leperlirig en Vreemdeling. Zaterdag laatstleden was er eenen overste der lijkstatie te benoemen. Er waren vele kandidaten een twintigtal Ieperlingen en eenen vreemdeling de welbeminde politieagent Lams. Welnu, burgemeester Zuurmond heeft die plaats aan den vreemdeling Lams ge geven en de gemeenteraad heeft na tuurlijk die benoeming goedgekeurd. Goliath. ™=3BeeeeeOBee** Aan den heer Hecaesteckcr. Reeds twee malen achtereen zijt gij op de vergaderingen der gemeente raad afwezig geweest. Indien uwe be zigheden als veearts-toeziener u niet toelaten in het toekomende wat naar- stiger te zijn raden wij u aan uw ont slag te geven of wel van gemeente raadslid of wel van veearts-toeziener. Overigens herinnert u de woorden van den heer Biebuyck die verklaarde dat het ambt van staatsbediende met dat van gemeenteraadslid tegenstrijdig was Alpha. Uit Poperinghe meldt men ons het volgende AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Verleden week werd gansch het huisgezin van zekere Hendrik Samyn, welke nog maar sedert eenige maanden de stad bewoont, vergiftigd na het drinken van bouillon gemaakt van eene koemaag. De man is na eenige da gen lijden gestorven, de vrouw "en de kindereu zijn gelukkiglijk gered. Het vleeseh is, volgens bevestiging der vrouw, te Ieperen gekocht geweest. Het parket heeft zich reeds twee maal naar het huis begeven om de verant woordelijkheden te onderzoeken. De hersens, de maag en de inwanden zijn naar Leuven verzonden om er ontleed te worden door den heer Bruylants, scheikundige van den Staat. ij Naar het schijnt gebeurt het nog al dikwijls dat men des nachts bedorven vleeseh voortkomende van zieke bees ten in Ieperen binnenbrengt om het daar te verkoopen. Indien zulks waar is zou de Iepersche politie de oog daarop moeten houden en alle midde len gebruiken om dat te vermijden. Wij zijn het eens met onzen vriend uit Poperinghe om te bekennen dat de politie wat waakzamer zou moeten wezen. Overigens, wat de politie be treft, kunnen wij maar herhalen wat wij reeds den 30® April schreven in ons artikel over den Hof Ziehier den inhoud er van Er zijn zooveel politieagenten die niet weten wat doen met hunnen tijd tenzij in de bureau slapen, in de herbergen pintjes of druppels drinken, de snelwielrijders en voer- mans lastig vallen, enz., enz... Op Zondag, 3Q Juli 1898, heeft het eerste Zomerconcert, gegeven door de Oud-Pompiers in den hof der Cita- delle plaats. Het begint te vijf uren. Het muziek begeeft zich op 24 Juli naar Oostende om er aan het bestendig Festival deel te nemen en-in den Kur saal te spelen. De reis zal twee dagen duren. De leden der maatschappij, die be- geeren de Oud-Pompiers te vergezellen, worden verzocht zich in te schrijven in het lokaal op de dagen der repeti ties. De kaartjes heen en weer kosten 3« klas, fr. 2-20 2« klas, fr. 3-70. 1. Al wie dertig jaar oud is. 2. Zij die min dan dertig jaar oud maar bekwaamheidskiezer zijn. 3. Die den le Juli 1898 drie jaar ver blijf hebben in de gemeente en op den gemeente register zoolang ingeschre ven zijn. Dat wil zeggen van voor le Juli 1895 in de gemeente te boeke staan. XHLet>t>en ééne stem. 1. Al de mannelijke inwoners, 30 jaar oud, Belg van geboorte of genatu raliseerd en niet vallende onder de toe passing van een der artikelen van uit sluiting. 2. De bekwaamheidskiezers min dan 30 jaar oud. Hebben 2 stemmen. 1. De Belgen van 35 jaar, die Huisvaders zijn of weduwnaars met kinderen en den cijns betalen van 5 fr. in de gemeenten van 1000 inwo ners. 10 fr. n van 1,000 tot 10,000. 15 fr. jj van 10,000 tot 25,000. 20 fr. van 25,000 inwoners en daarboven. De cijns, geëischt voor het bekomen der tweede stem, is de hoofdsom der opcentiemen ten voordeele van den team sprwwrwcw» (BHMHBflHi MOBamamttNmaia&iiaseMmÊmsaiEs&BuieaBa

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3