Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws. Al zagen Oude liedjes. Onze timmerlieden. Nieuwe gewoonten. Zaterdag, 9n Juli 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. l\' 55. Eene ongehoorde daad. Verschijnende des '&a1erdatjs. eendracht maakt macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen üe aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer zal men t>e- ginnen aan liet vertee ren der 364.,OOO fran ken, dLie voor liet lier- stellen onzerRij soliool bestemd zijn4? Sedert 35 jaren is de gemeente Vinchem (gelegen in het arrondisse ment Veurne) door liberalen bestuurd. Bij de kiezing van 1895, behaalden de liberalen er op nieuw de meerder heid. De klerikale bestendige deputatie verbrak deze stemming, maar bij de nieuwe kieziug, behaalden de liberalen weêr de overhand. Uit wraak voor zooveel hardnekkig heid, spanden de katholieken alle mid delen in om hunne wraak uit te voeren. Eenige landbouwers bezaten huizen, die, zooals men het hier noemt, op cijns gebouwd waren,'tis te zeggen dat zij het land waarop hunne huizen ston den slechts in pacht hadtien en dat voor een zeker getal jaren De eigenaren zegden hunne pachten op en verplichten dus die arme lieden hunne huizen af te breken. Zekere De Dullen weigerde daaraan te voldoen. De zaak kwam vóór het gerecht maar daar zijn pacht dagteekende van 1812 en men er niet aan gedacht had hem schriftelijk te vernieuwen, zoo dat hij ieder jaren kan ophouden, sprak de rechtbank een vonnis uit waarbij hij onmiddelijk verplicht was zijn huis af te breken. De ongelukkige ondervond aldus, zooals Georges Lorand het zegt, dat de wetten thans gemaakt zijn voor de eigenaars en ten voordeele van hun belang, en tegen de boeren. De man lag ziek te bed toen de gen darmen zijn huis gingen afbreken hem op geweldige wijze op straat zetten en hem aldus de vruchten van jaren en jaren arbeid ontnamen. Het feit verwekte veel opschudding in de omstreken van Veurne. Eene in schrijvingslij st werd door liet liberaal Ons Blad geopend om aan De Dullen een stukje land te koopen, een huis te bouwen en hem aldus te bevrijden van verdere vervolging. Ook in de Brusselsche bladen werd de dood van den onmeedoogende eige naar gelaakt. De heer Georges Lorand schreef in La Réforme een prachtig artikel. De inschrijvingslij sten brachten veel geld op, meer als er verwacht werd, men vroeg maar 1200 franken en men vereenigde er 2291, hetgeen eene prach tige uitslag mag heeten. In de lange lijst der inschrijvingen bemerkten wij met veel genoegen tal van namen van liberale Ieperlingen. In zijn oproep tot de Veurne-Am- bachtsche bevolking beschreef Ons Blad op roerende wijze de toestand van den ongelukkigen De Dullen In Veurne-Ambacht woonde een nederige doch brave huisvader. Met sparen en oppas sen kon hij erin slagen het dagelijksche brood voor zich zeiven en zijn huisgezin te winnen. En iedereen was het ééns om de eerlijkheid te loven van dien man die, niet tegenstaande zijn ziekelijken toestand, nooit het hoofd voor wat of wie ook had moeten buigen. Plots werd die mensch, door een onmee- doogend noodlot gedreven, uit het huis ge jaagd, waar hij sedert jaren en jaren woon de. Niet dat hij zijn pachtgeld verzuind had te betalen, niet dat hij eenigerwijze aan zijne verplichtingen was te kort gekomen neem, maar doodeenvoudig omdat het ter mijn van den cijnsgrond waarop het huis stond, verloopen was en omdat de eigenaar geene schikking in der minne wou aanvaar den. Verbeeldt u den toestand van den ongeluk kige die, op een paar uren tijd, zijn huis on der het houweel der officieele albrekers zich in duigen storten, zijne schrale meubels en, karige benoodigheden ziet aanslaan en, riiets meer bezittende, geene andere toevlucht meer te gemoet ziet dan te grijpen naar den bedelstaf om niet van honger en gebrek te vergaan Uit dit feit vallen, gelooven wij, de volgende besluitselen te nemen. 1° Dat het een ware schande is, dat, honderd jaar na de revolutie van 1789, een eigenaar nog het recht heeft, voor een nietige reden, een mensch zoo te berooven van de vruchten van het werk van hem en zijne ouders. 2° Dat het meer en meer noodig wordt, dat er eene regeering gekozen worde, die aan zulk eenen toestand een einde stelle. 3° Dat zulke leiten hard moeten klinken in de ooren van die zoogezegde liberalen die in de laatste kiezing voor de klenkalen st&nden. Jan. Het concert van de Oud-Pompiers. De vrijzinnige Ieperlingen die verle den Zondag in den hof van de Ciladelle het concert van de Oud-Pompiers niet bijwoonden en ze waren nog al tal rijk hebben ongelijk gehad. Want het concert was de moeite waard. Onder de mooiste stukken.die er uit gevoerd werden moeten wij een werk van den bestuurder, M. Moerman, aan stippen, getiteld Feuilles d'Automne, dat van veel vindingskracht en behen digheid getuigt. Er was te weinig volk. We denken dat de Oud-Pompiers dienen meer aan gemoedigd te worden want het kunst gevoel mag bij geen volk uitsterven, zonder dat het volk zelf verga. Troostend is het toch dat het korps van de Oud-Pompiers zooveel werklie den telt. Er zijn onder de beste spelers menigte handwerkers die trouw al de repetitiën bijwonen, den moed hebben na lichaamsarbeid nog geesteswerk te verrichten, en aldus een schoon voor beeld van toewijding geven, dat moet begrepen en gevolgd worden door de burgerij. A. 'T zijn al zagen,zeggen de katholie ke bladen, de lange reeks grieven die wij als antwoord gaven op de redevoe ring van den heer Surmont in de ka tholieke wacht. Al zagen maar het waren geene zagen de prullen, die de katholieken in 1890 inbrachten tegen het liberaal bestuur. Het waren ern stige grieven De katholieke bladen klaagden dat het water slecht was, over de benoe mingen der bedienden, over het be spreken van belangrijke zaken met gesloten deuren,.... 'twas al (zie Jour nal JYpres van 24n September 1890). De heer Surmont die zich als de redder van Ieperen wilde doen doorgaan be weerde u dat de liberalen de schuld waren van de slechte toestand onzer nijverheid. dat een katholiek bestuur de stad zou redden. Wij hebben nu sedert zeven jaren een katholiek bestuur, is onze nijverheid gered? is ons water beter? zijn er reeds door de klerikalen liberale amb tenaren benoemd geworden hoe gaat het nu in den gemeenteraad Is de stad nu beter bestuurd als vroeger Wij antwoorden neen. Integendeel, hebben de cijfers, in de Strijd versche nen, bewezen op welke schrikkelijke wijze de armoede hier heeft toegeno men. Is dat eene zaag Dat er nijverheid zal ontstaan om dien toestand te gemoet te gaan, wordt van langs om twijfelachtiger. Het nieuw waterstelsel, dat ons, volgens den heer Surmont, water genoeg ging geven om aan alle toekomstige noodig- heden, te voorzien is nauwelijks vol doende om aan het tegenwoordig ver bruik der stad te voldoen. En nochtans zijn weêr honderd duizende franken verkwist geworden Is dat eene zaag De heer Surmont had beloofd gezon der water te leveren. Het water van het tegenwoordig stelsel is slechter als dat van het vroegere, want een schei kundige, die het onderzocht verklaarde het zoodanig slecht, dat het stadsbe stuur zijn analysis niet durfde bekend maken. Analysis voor de heer Fraeys en voor nog andere inwoners der stad gedaan, leverden dezelfde uitslagen. Is dat eene zaag Is er sedert de katholieken aan het bestuur zijn, al een liberaal benoemd geworden Heeft de heer Surmont de onrechtvaardige wegzending van Oreus, Gryflon, Yandenbussche en anderen op het geweten niet Is dat eene zaag Bestaat er nu geen dwang in den gemeenteraad Moet alles er nu niet draaien zooals de Surmont het wil Zoodanig, dat nog kort geleden een gemeenteraadslid verklaarde aan ie mand, die hem vroeg over de orgels te spreken Wat wilt gij dat ik zeg, we moeten de heer Surmont's goesting doen. Handelt M. Surmont nu niet als dwingeland, zelfs in zijn eigene partij (Lefever, Merghelynck, Be- heyt, Bruneel, enz.) Is dat eene zaag? Handelt de gemeenteraad nu goed Wordt de macht van den gemeenteraad nu niet gedurig, door den heer Sur mont, onder de voeten getrappeld Worden er nu niet dikwijls sommen geld verteerd eer zij in den gemeente raad gestemd worden Werd de ge meenteraad, verleden jaar, niet twee dagen vóór nieuwjaar bijeen geroepen om de begrooting voor het nieuwe jaar te stemmen Worden de feestelijkheid van den. Tuindag nu niet maar veer tien dagen vóór zij moeten plaats heb ben vastgesteld, hetgeen de goede bekendmaking ervan belet Is dat eene zaag Heeft het liberaal bestuur obit tegenover de inwoners gehandeld zoo als de heer Surmont met zijn regle menten op de orgels Heeft het liberaal bestuur ooit de buitenlieden doen straften wegens de rupsen, zooals de heer Surmont het deed Heeft het liberaal bestuur ooit de soldaten, sloetsen en stadsbedienden verplicht tegen hun gedacht deel te nemen aan betoogingen Heeft het liberaal bestuur ooit ge handeld tegenover de scholen en de onderwijzers zooals de heer Surmont het deed Zijn dat ook zagen Of zijn dat grieven?grieven die dui zendmaal belangrijker zijn dan de grieven der klerikalen in 1890, grieven die bewijzen dat de klerikalen hier maar trachtten aan het bewind te gera ken om hunnen boel overal meer en meer meester te doen worden, grieven, waarvoor de Iepersche bevolking hen aanstaande kiezing de nederlaag zal geven. Goliath. Met genoegen lazen wij verleden week in een blad van Brussel, de AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Ghronigue r> een artikeltje over onze medeburgers de HH. Blyau en Tasseel, die zich, zooals menige leperling het weet, sedert een paar jaren ieverigbezig houden met het opzoeken en verzame len van oude vlaamsche liedjes. Het verdienstelijk werk van onze werkzame vrienden wordt dus reeds naar waarde geschat in eene verwij derde stad als Brussel. Dit moge hen aanmoedigen en hen aansporen om inderdaad, zooals de Chronique het heel stellig aankondigde, een bundeltje van hunne meesterstuk jes in druk te laten verschijnen. A. Na het verslag van den heer Vieren deel, hoofd-ingenieur van West-Vlaan- deren, over de billijkheid van het minimum van dagloon voor de werk lieden,komt nu een nieuwe getuige op ten voordeele van het regelen cjer dag- loonen. Prins Albert, die terugkeert van eene reis naar Amerika, heeft aan eenen opsteller van Le Petit Bleu zijne indrukken over dat land bekend gemaakt. Daarin komt onder andere het volgende over de dagloonen voor De opvoeding is er zeer goed en helpt mede tot de opbeuring van het volk op verstandelijk gebied. De schoone dagloonen helpen daartoe voor zeker veel, want het volh is vrijer van den ken, heeft een hooger besef van eigen waarde, wanneer het geene armoede nog hon ger te vreezen heeft. Daarbij, daar de werkman zich goed kan voeden heeft de alcool op hem bij lange geen zoo noodlottige uitwerk sels. n Is dat geen les voor onze stadsbe dienden, die nu sedert maanden het onmogelijke betrachten om te beletten dat de timmerlieden een genoegend loon winnen Alpha. In ons nummer van 23e April schre ven wij het volgende Eertijds, onder het liberaal bestuur, was het budget in het begin der maand December nauwkeurig onderzocht en gestemd eertijds, vooraleer men open bare werken verrichtte, waren die wer ken eerst besproken en dan stemde men de noodige kredieten om ze uit te voeren. Nu dat Czaar Surmont op het stad huis zetelt, is alles veranderd. Men heelt nieuwe gewoonten ingebracht nooit word er rekening gehouden van de gemeenteraadsleden, zij dienen daar juist om te nikken als de burge meester het eischt het budget wordt daags voor Nieuwjaar zonder discussie goedgekeurd, de kredieten worden ge vraagd en gestemd als de werken reeds uitgevoerd zijn, enz "Welnu wij voegen er bij dat eertijds, onder het liberaal bestuur, het pro gramma der Tuindagfeesten een maand en hall en dikwijls twee maanden voor Tuindag reeds aangeplakt was. Nu zijn wij den 9e Juli eu nog niets is bekend, "Wel is waar de Gemeenteraad komt dezen avond bijeen om daarover te spreken maar verleden week was hij daarom ook vergaderd en het program ma werd acht dagen uitgesteld 1 Wil Burgemeester Zuurmont den spot met de Ieperlingen drijven, o, dan kan hij niet beter lukken Goliath. P. S. Men verzekerd ons dat het muziek van Bommerskonten gewei gerd heeft te komen, dat de heer Sur mont Woensdag naar Brussel ging om het muziek der Grenadiers te vragen. «BH»

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3