Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervneren. Zijn kiezer voor de gemeente. Onze Godshuizen. Nog niet genoeg Stadsnieuws. Zaterdag, 25n Juli 1898. o centiemen. Vierde jaar. IV' 57 Vroeger e» nu. Waar gaan wij heen Werschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, lien jaar £2 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wairneer zal men l»e- g-iimen aan het vertee ren der 264,000 fran ken, die voor liet her stellen onzerRij soliool besünnd zijn4? 1. Al wie dertig jaar oud is. 2. Zij die min dan dertig jaar oud maar bekwaamheidskiezer zijn. 3. Die den ln Juli 1898 drie jaar ver blijf hebben in de gemeente en op den gemeente register zoolang ingeschre ven zijn. Dat wil zeggen var. voor 1" Juli 1895 in de gemeente te boeke staan. Hebben ééne stem. 1. Al de mannelijke inwoners, 30 jaar oud, Belg van geboorte of genatu raliseerd en niet vallende onder de toe passing van een der artikelen van uit sluiting. 2. De bekwaamheidskiezers mm dan 30 jaar oud. Hebben 3 stemmen. 1. De Belgen van 35 jaar, die Huisvaders zijn of weduwnaars met kinderen en den cijns betalen van 5 fr. in de gemeenten tot 1000 inwo ners. 10 fr. van 1000 tot 10,000. 15 fr. van 10,000 tot 25,000. 20 fr. van 25,000 inwoners en daarboven. De cijns, geëischt voor het bekomen der tweede stem, is de hoofdsom der opcentiemen ten voordeeie van den Staat, op de huurwaarde, de deuren en vensters, alsmede op de meubelen der woningen of gebouwen, weike men in gebruik heeft of voor welke belasting men is aangeslagen, maar vrijgesteld uit hoofde van het beroep dat men uit oefent. 2. De Belgen van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van een kadastraal inkomen van 48 tot 149,99 fr. Ofwel Een spaarboekje op de Spaar- en Lijf- rentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende insge lijks minstens 100 fr. rente. Hebben 3 stemmen. De Belgen van 30 jaar, die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen. Belgen van 30 jaar. Hebbende een diploma van hooger onderwijs (zijnde universiteit, mijn- school, zeevaart, militaire school, han delsinstituut, landbouwscholen, serni- nariën en volledig atheneum). Ofwel Een der hooge staatsambten beklee- den of bekleed hebben. Hebben ook 3 stemmen. De Belgen van 35 jaar, gehuwd of weduwnaar met kinderen, die den ver- eischten cijns betalen en die bezitten Een onroerend goed van 48 fr. tot fr. 149,99 kadastraal inkomen. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld van 100 fr. rente. Ofwel Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, n' 51, te ïeperea. be aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. be andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitehjk in het Agence Havas Magdaienastraat, Brussel. Hebben -1- steiimaeri. De Belgen van 30 jaar. die Een diploma hebben van hooger on derwijs en daarbij Een onroerend goed van minstens 48 tot fr. 149,99 kadastraal inkomen. Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende 100 fr. rente. Belgen van 30 jaar, die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen en terzelfder tijd een diploma van hooger onderwijs of hooge ambten bekleeden. Belgen van 35 jaar, die Huisvader of weduwnaar zijn met kinderen en den geëischten cijns beta len, en daarbij Een diploom van hooger onderwijs bezitten of een hoog ambt bekleeden. Ofwel Een onroerende eigendom bezitten van 150 frank kadastraal inkomen. Onze vrienden worden verzocht de kiezerlij sten te gaan nazien, die ter beschikking van het publiek zullen zijn op het bureel der Liberale Asso ciatie, in de Zalm In de provincieraad is er verleden week spraak geweest van het erfdeel Godtschalck en de wijze waarop het door onze Hospicies gebruikt wordt. De heer Thevelin ondervroeg de Be stendige Deputatie over de maatregelen die zij nemen zou tegenover de Gods huizen van Ieperen, wegens het erfdeel door den heer Godtschalck in 1892 ge geven. Dat erfdeel beliep, zegde hijtot 4,458,000 fr. wanneer alle onkosten gedekt waren. Doch het onderging nog behandelingen die het brachten op on geveer 3,000,000 deze som moest die nen om. op eenen grond door den ge ver teWytschaete bezeten, een weezen- gesticht op te richten waar kinderen van Ieperen eerst, dan van het arron dissement en,indien er nogplaaatswas, van onze provincie zouden opgenomen worden. Niets is tot nu toe uitgevoerd geworden. En nochtans is zoo een gesticht hoogst noodig. Herinneren wij ons de woorden door den heer De Landtsheere in de Kamers uitgesproken om het treurig lot der verlatene kinderen uiteen te zetten. Zeker is de toestand hier min der erg maar ik zou nochtans eene ge meente van het arrondissement Ieperen kunnen noemen waar, in één jaar en bij één voedster, acht onwettelijke en verlaten kinderen stierven. n De Hospicies van Ieperen, zich sta vende op een verslag van den heer Poll, bestuurder der Weldadigheids- school van Ruysselede, beweren, dat de grond niet past. De eigendom is 45 hectaren groot en alwie hem goed kent zal zeggen dat het werk goed mogelijk is. j> Men zegt dat men de school te Iepe ren zal bouwen. Natuurlijk houdt de gemeente Wytschaete er aan het ge sticht te bezitten. Zullen de stadratten dan nogeens de landratten eten?» Spre ker vraagt dat de Bestendige Deputatie zorge dat de wil van den heer Godt- schalk uitgevoerd worde. De heer Fraeys antwoordde dat de grond ongepast was en dat men nog geen andere had kunnen vinden. Zoodat de wü van den heer Godt schalck, die wenschte, indien wij het ons goed herinneren, dat het gesticht op den aangewezen grond binst een termijn van twee of drij jaren zou op gericht worden, onder de voeten zal getrapt worden. Men had nog niet ge noeg met de wil van den mildadigen gestorvene gespot Het was nog niet genoeg, dat men een gedeelte van zijne fortuin,tegen zijn wikvan de Hospicies afgenomen had, het was nog niet genoeg dat hij niet begraven werd daar waar hij het wenschte te zijn En het zijn diezelfde klerikalen, die mannen, die aizoo de wil van eenen mensch behandelen als ware het die van eenen hond, die ons komen ver wijten dat wij vrijdenkers, onze doo- den begraven als honden, omdat wij van hunnen boei niet willen De heer Fraeys in zijn antwoord aan den heer Thevelin zegde u met de in komsten hervan hebben wij reeds eene weezenschool te Locre opgericht. Onze lezers kennen zeker die school waar het verstand onzer arme volks kinderen op deerlijke wijze door non nen verstompd worden. Ais wij ons herinneren vroeg de heer Godtschalck, dat zijne school door wereldlijken zou bestuurd worden. Dit ware dus weer eene verbreking van den gevers'wil. Jan. Het is niet genoeg dat de klerikalen het meervoudig kiesstelsel stemden met zijn twee, drie en vier stemmen om te maken dat hunne partij bevoor- deeligd wordt, zij gaan nu de groote arrondissementen verdeelen. Zij zullen het trachten op eene zoodanige wijze te doen dat er nog eens aan de oppo sitie zetels ontnomen worden. Blijft te zien hoelang het volk dat nog zal dulden Jan. Van al mijn moeders kind'ren Mijn zeiven min ik best Zoodra ik goed voorzien. Haal' den duivel... de rest Dat is zooals iedereen weet de ken spreuk van onze katholieke gemeente raadsleden. De heer Boone, bijzonderlijk, be wijst dat hij die lens wilt getrouw blijven, getrouw tot aan den bedelzak, (of liever tot aan den welgevulden coffre-fort)Het uitvoeren van het reglement op d'orgels bewijst het. Onze lezers kennen dit reglement. Wij hebben er al zóó dikwijls over gehandeld, dat allen voorzeker weten hoe het tegen de inwoners der stad gericht is. Het betalen der tien franken, het verbod van te spelen buiten zekere uren, het niet toelaten van te spelen op zekere dagen maken dat slechts eenige groote herbergiers nog profijt trekken uit de kermissen en feesten. Dit geldt voor de herbergiers die binnen stad wonen. Met dezen, die buiten stad wonen, is het erger gesteld. Niet alleenlijk zijn zij ook aan de voorgaande plagingen onderworpen, maar zij zijn in de on mogelijkheid nog ooit, wanneer het kermis is langs hunnen kant, eenen stuiver te verdienen, ziehier waarom het reglement laat maar het orgelspe len en muziekmaken toe binst karna val, kattefeest en tuindag. In eene buitenherberg orgeldraaien binst kar naval ware eene gekheid, want wie zou er daar gaan dansen Binst kattefeest en tuindag is het ook eene onmogelijk heid, want de buitenlieden komen naar stad niet om zich in eene buiten- gelegene herberg te vermaken, maar om op de Groote Markt van de kermis te genieten. De buitenherbergiers hebben na tuurlijk hunne klachten laten hooren. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Doch geen enkel gemeenteraadslid wilde hunne zaak in handen nemen. Zelfs de heer Boone, die nochtans brou wer is, sprak er in den gemeenteraad niet over. Zondag bezochten wij eenige her bergen, gelegen op het grondgebied van Ieperen,langs de kant van Brielen. Overal hoorden wij klachten over de handelwijze der gemeenteraadsleden en vooral over het gedrag van den heer Boone, die het reglement stemde, en in zijn herberg Den Hert gelegen op tien meters afstand van het grondgelied van Ieperenorgel doet spelen en al het volk aanlokt zoodat de Ieper- sche herbergiers niets en verkochten. Wij zijn het met de klagers eens om het gedrag van den heer Boone te laken en wij hopen dat de zaak vóór de gemeenteraad zal komen. Alpha. P. S. Wij durven de buiten herber giers verzekeren dat aanstaande jaar het reglement niet meer zal bestaan er zullen kiezingen voor den gemeente raad moeten plaats hebben. Alpha. lepcriing en Vreemdeling. Vroeger, vóór het nieuw reglement op de orgels bestond, hadden de bui ten herbergiers profijt van de kermis sen, die langs hunnen kant gegeven waren. Nu hebben zij er geen meer want zij mogen geen feest houden, terwijl in het dorp, waar er kermis is, alles toegelaten is. leperling en vreemdeling Alpha. liet stadswater. De bieberong speelt aan d'Ieperlin- gen geheel aardige toeren. De eene maal is het water klaar, de andere maal is het geheel rost. Dat is zeer onaangenaam. Zoo kennen wij eene vrouw, die, om haren wasch op te doen, eene kuip versch water genomen had en erg teleurgesteld was toen zij zag, dat ai haar goed met groote roste plekken bedekt was. 'T is te hopen dat dit zal ophouden. Alpha. Ten tijde der liberalen klaagden de klerikale bladen gedurig dat al het werk van het Stadhuis voortkomende aan vriendjes gegeven was. En hoe gaat het nu Nu zijn het niet alleenlijk de libera len die klagen nooit een zier werk van het Stadhuis te bekomen, maar men hoort gedurig klachten van wege klei ne katholieke bazen diezeggen dat alles aan de groote gegeven wordt. Het eene maal geworden er ons klachten van wege timmerbazen, de andere keer van wege drukkers. Wij drukken deze klachten maar over na ze goed onderzocht te hebben en wij vragen ons af welk belang de heer Surmont en zijn schepenen wel mogen hebben van al het werk maar aan zekere personen te geven. Ons gedacht is dat al het werk, al de leveringen voor het Stadsbestuur ge daan, in openbare aanbesteding zou den moeten komen. Het drukwerk, de plakbrieven voor Tuyndag, bij voor beeld, zouden moeten aanbesteed wor den. Dit zou voor gevolg hebben dat het werk goedkooper en met kunst zou uitgevoerd worden. Goliath. Gaan de Stadspompiers naar Hou- plines, dan eindigt het feest met een vechtpartijtje. ■WVV L'UU

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3