Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Het geweld. Menschli evende kwakzwalvers Stadsnieuws. 5 centiemen. De moordpoging. OPOE KEIZERIN VAN OOSTENRIJK. Herziening der kadastrale schattingen. Leve de vrijheid van denk wezen Verschijnende des Xatcrdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar £3 franks, v' de provincie, Een jaarfr. 2-50. Wanneer zal men ein delij li l>et> i anion aaahet verteeren der 264,000 franken, die voor het herstellen onzer Rij school bestemd zij n De keizerin van Oostenrijk is Zater dag te Geneven vermoord geworden op het oogenblik, dat zij het schip ging nemen om een reisje op het Le- manmeer te doen. De moordenaar is eeneu zekeren Lucheni. De doodsteek werd haar toegebracht met de scherpe kant eener vijl. De moordenaar, die onmiddelijk aangehouden werd, verklaarde anar chist te zijn en het gemunt te hebben op de Staatshoofden. In de gevangenis zingt en pocht hij met zijne schande lijke daad. Dit doet zekere dagbladen beweeren dat hij zinneloos is. Maar, in eenen brief gezonden naar het blad Du Marzio van Milan, beweert hij niet zinneloos en goed bewust te zijn over zijne daad. Het zijn vooral de grooten schrijft hij, «die moeten getroffen worden. Ik bedoel met alleenlijk de Staatshoofden, de ministers, de voor zitters, maar al degene, die het mensch- dom ongelukkig maken. De grooten treffen en daarmede denkt hij de wereld te veranderen Arme domkop Net alsof er geen hon derden waren om de plaats van de ge- dooden in te nemen, net alsof men den maatschappelijken toestand kon ver anderen met de dood van eenige men- schen, net alsof iederen dergelijken moord geene reden gaf tot eene reac tie, die den bestreden toestand verer gert. Men veranderd geenen maatschap pelijken toestand met hst dooden van eenige personen; het eenige middel is de redens van den toestand zoeken en de wortels van het kwaad uit te roeien Dit kan maar geschieden wanneer men meester is geworden van den toestand. Om daartoe te geraken bestaan genoeg wettelijke middelen (propaganda met pen en woord) zonder dat men verplicht weze met geweld te handelen. Wij keuren dus deze daad af. Wij keuren hem af omdat wij het leven van iedere mensch als het heiligste, het onschendbaarste aanzien dat een mensch bezitwij keuren hem af, als propaganda middel, omdat het geweld nooit tot iets goeds leidt. Jan Een anarchist heeft weêr eene ge welddaad gepleegd Luccheni ver moordde de keizerin van Oostenrijk. Met geweld, heeft de arme domkop gedacht zijne gedachten vooruit te helpen. Hij zal het met levenslange ge vangenisschap boeten. Hij heeft het verdiend, want het ontnemen van ie mand anders leven is geen verschoo ning (hoe schoon hem ook de reden schijne) en moet beboet worden. Maar zal die beboeting anderen beletten zijne daad na te volgen. Wij gelooven neen, want als men nagaat, dat alles thans nog door geweld geschiedt, dat de landen jaarlijks miljarden verteeren om legers te houden, dat het door hun geweld is dat de Turken meester blijven over Armenie en Greta en er de christenen vermoor- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, ts Ieperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Ageace Havas Magdalenastraat, Brussel. den zonder dat de beschaafde landen tusschenkomen, dat het door geweld is dat Engeland Ierland uitzuigt, dat Rusland het Pool- sche volk tracht te vernietigen, dat het door geweld is dat Pater Didon, een der voornaamste sprekers der katholieke kerk, haar weêr wilt meester maken over Vrankrijk. Wanneer, zegt hij, de middelen tot overtuiging schipbreuk hebben geleden, wanneer de liefde ma hteloos blijkt te zijn, dan moet men de beteugelende macht ter hulp roepen, het zwaard zwaaien, het schrikbewind doen heerschen, bandelen, slaan en de rechtvaardigheid opdringen. In deze omstandigheid is het gebruik der macht niet alleen geoorloofd en gewettigd, zij is verplichtend. En de macht aldus aangewend is niets brutaals meer, maar eene weldoende en heilige wilskracht Is het niet te verwonderen dat een verwaande ook zijne gedachten wilt trachten door te voeren met geweld. Willende regeeringen dus een einde brengen aan dat vermoorden, dat zij dus zelf eerst ophouden met geweld te handelen en dat zij tevens verbetering brengen in den toestand der werklie- deu, opdat er geen reden meer zou be staan tot gewelddaden. Jan. De herziening der kadastrale schat tingen der gebouwen voltooid zijnde, de regeering heeft besloten te begin nen aan die der onbebouwde eigendom men. Die herziening echter zal maar de perceelen land betreffen welke gekend zijn als onvruchtbaar. Zooals Minister de Smet de Naeyer het indei'daad verklaard heeft in de Senaat, in de zitting van 24e December 1897, heeft hij geenszins het gedacht eene algemeene herziening van het ka dastraal inkomen der onbebouwde eigendommen te doen uitvoeren. Vol gens den achtbaren minister is die her ziening thans onnoodig omdat in 't al gemeen het tegenwoordig kadastraal inkomen weinig of niet verschilt met de werkelijke huurwaarde der lande lijke goederen. Men zal dus maar de schatting doen der perceelen gekadastreerd eertijds als heide, woeste en vruchtelooze gron den, enz., die, vervolgens, veranderd geweest zijn in bosschen, bouwlanden, weiden of anders in waarde gebracht. Door onvruchtbare landen moet men verstaan al diegene die op het kadaster aangeteekend zijn als braaklanden, struikgewassen, vijvers, waterkom men, modderpoelen en moerassen, aanslijking en heiden, vestingen, wa penoefeningpleinen, duinen en over stroomde gronden. Zoodat, voor de beploegde gronden, weiden, bosschen, enz...., het ond kadastraal inkomen behouden is, en het is den nieuwen aanslag, gebracht op 4 1/2 ten honderd, die op dat inkomen toegepast zal zijn om de grondbelastingen vast te stellen. Laat ons nogtans de aandacht vesti gen op eene uitmuntende invoering dat men in detoekomende organieke wet op de grondbelasting invoeren zal Minis ter de Smet de Naeyer heeft aangekon digd dat die wet eene bepaling inhou den zou door dewelke ieder eigenaar die zich te hoog geschat geloven zou het recht zal hebben, in zekere omstan digheden, de herziening te rekiamee- ren der kadastrale schatting zijner goederen. Van harer kant, het bestuur zal insgelijks mogen ambtshalve de waardeering doen der schattingen wel ke volgens haar onvoldoende zijn. Men kan daaruit besluiten dat het om zoo te zeggen de voortdurende her ziening zal zijn terwijl eertijds het kadastraal inkomen, een maal vast gesteld, omwrikbaar was en maar veranderd mocht zijn ten gevolge eener nieuwe wet. S'Maerten HetNieuwsblad noemt ons mensch- lievende kwakzwalvers omdat wijspre kende over het ongeluk die nabij de zwemkom voorgevallen is, eenige ver maningen gaven aan het stadsbestuur over mogelijke ongelukken. Het Nieuwsblad vervult natuurlijk hier zij nen rol met het stadsbestuur te verde digen en trachten witte wasschen.Het zegt onder anderen dat de toestellen tot niet zouden gebaat hebben omdat de menschen te verre waren van de plaats van het ongeluk. Het vergeet misschien dat het in zijn voorgaand nummer, waarin het het ongeluk der zwemkom vertelde, vroeg dat alle toestellen die nuttig of noodig zijn in geval van ongeluk aan stonds aan de hand zouden zijn. Heeft czaar Surmont misschien het Nieuws- blad eene berisping gegeven omdat het ons gelijk gaf in het vragen van toe stellen 0 dan is 't gedrag van onzen konfrater verschoonbaar Goliath. Is het waar dat, sedert de nonnen aan het hoofd zijn van het Nazareth, al de oüw-mannetjes verplicht zijn dagelijks naar de mis, lof, enz te gaan Indien het waar is, wat wordt er dan van de vrij heid van denkwezen Goliath. Die .je-sulteii Tijdens de schoolwet van 1879, weigerden de katholieke priesters de heilige sacramenten aan degene, die hunne kinderen naarstaatsscholen zon den en zelfs aan kinderen werden deze geweigerd. In den Staat Manitoba (Canada] is er eene wet gestemd die op eene meer volkomene wijze, dan de wet van 1879 hat deed, het onderwijs op godsdien stig gebied onzijdig maakt. Maar daar durft de Paus niet han delen, zooals hij het hier deed, en hij heeft aan de Ganadiaansche bisschop pen, te New-York vergaderd, het vol gende doen zeggen Wij verbieden dat iemand, 't zij een priester of een bisschop, zich toe- late, in tegenstrijdigheid met hetgeen de heilige Vader verbiedt, ouders ver- wijdere als zijnde van de sacramen ten onwaardig, omdat hunne kinderen naar de openbare scholen gaan. Deze maatregel is, zooveel te meer, ook op de kinderen toepasselijk. Leon XIII waagt het dus niet in Amerika op te treden, zooals hij het hier deed, omdat hij weet dat het niet lukken zou. De handelingen der kerk zijn dus volgens de omstandigheden is zij in het land sterk dan doet zij hare macht op alle wreede middelen gevoelen, is zij echter in minderheid, dan houdt zij zich geheel koes. Oh die jesuiten Goliath. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Het Nieuwsblad heeft niet kannen antwoorden op ons artikel waarin wij het betichten van te liegen. Beteekent dat het -bekend gelogen te hebben Lezers van De Strijd en het Nieuwsbladoordeelt daaraan. Alpha. Een ^oed gedacht. Deze week greep eene belangrijke verkooping van oudheden, toebehoo- rende aan den heer Hennaert, plaats. Weinig liefhebbers waren opgeko men en alles werd daarom aan gema tigde prijzen verkocht. Wij zagen er den heer Liégeois, bi bliothecaris der stad, verscheidene schilderijen, voortkomende van leper- sche kunstenaars, koopen. Geen twij fel, dachten wij, of hij is door het stadsbestuur betast deze kooping te doen en wij besloten in De Strijd toe te juichen aan deze poging tot ver eeren van Iepersche kunstenaars. Mocht het stadsbestuur op dezen weg volharden. Alpha. liet stadswater. De hitte wat verminderd zijnde, heeft het stadsbestuur besloten het Bieberong-regiem voor d'Iepersche kinders met een paar weken uit te stel len. Indien het voor dien tijd niet regent, zullen d'Ieperlingen weêr maar een paar uren daags water krijgen. Alpha. Sterfgevallen, De begrafenis van den heer Brunfaut. Zaterdag greep deze begrafenis plaats. Te Oostende, heeft eene groote menigte volk eene laatste hulde ge bracht aan den afgestorvene. Aan het hoofd van den stoet ging de muziek maatschappij Euterpe, daarop volgde eene lange reeks kroonen gezonden door de familie, door vrienden, door de verscheidene maatschappijen, die in den Kursaal gevestigd zijn en door de bedienden van den Kursaal. Dan kwam de lijkwagen, waar achter de familie ging, de schepenraad, de overheden der stad, bijna al de officieren van de bezetting, vrienden die van alle kanten gekomen, en tal van vreemde bezoe kers van den Kursaal. Twee redevoe ringen werden uitgesproken, de eene door den heer Vercamer, gewezen toe ziener van het onderwijs, in naam van de vreemdelingen, de andere door den heer Verbessem in naam der handela ren. Te 2 1/2 uur kwam de trein, die het lijk vervoerde, in onze statie aan. Yele vrienden en kennissen hadden het zich eenen plicht gerekend hunnen afgestorvene vriend eenen laatsten vaarwel te zeggen. Het muziek der Oud-Pompiers was er ook aanwezig. Op het kerkhof, sprak de heer Pieters, burgmeester van Oostende, de volgen de redevoering uit Heer en, Ik kom in naam van het Gemeente bestuur van Oostende, eene gerechten tol van droefheid neerleggen op het graf van den bediende, dien wij komen te verliezen. Emiel BRUNFAUT werd den 9n Februari 1856 te Ieperen geboren. Nog jong en voorzien zijnde van zeldzame moed en krachtdadigheid, verliet hij zijae geboortestad om,in den dienst sieec -c3C-5"- mÊBmmBBaBamBBaaÊamiaaiBamaBuag^mmi

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3