LET OP! SANsOpÉfiATiON DESbAdbLHO, I UilEUi», ETC. loERISOM Over d'orgels. POPERZIVGHE. De feesten op de Lovie. a rinstitut WINDELINCX, 122, rue Callait, a Bruxelles. (Fondé en I860.) On wettelijk Op de dagorde der zitting van den gemeenteraad van Zaterdag, 24 Sep tember 1898, lazen wij het volgende 6. Stadsgelden vraag om bijzon dere kredieten voor a) Voorland Janseniusstraat en kas- seiïng rond 't Gerechtshof b) Werken aan den kelder der Nij verheidsschool c) Werken aan de Maloulaan d) Aankoop van eeremetalen voor feesten en andere omstandigheden. Iedereen weet dat die werken sinds lang voltooid zijn en dat die eermeta len uitgegeven werden ter gele genheid der Tuindagfeesten. Welnu, die handelswijze is gansch onwette lijk, het is geheel en ai onregelmatig de kredieten te stemmen wanneer de werken reeds verricht zijn. Onder het liberaal bestuur, vooraleer men dusda nige werken verrichtte, waren zij eerst onderzocht en besproken en dan stem de men de noodige kredieten om ze uit te voeren. Burgemeester en Senator Surmont die de verwaandheid heeft een der beste wetgevers van het land te zijn, moet het nogthans weten. Wat zou er gebeuren indien de kredieten niet ge stemd waren Wie zou er van ver antwoordelijk wezen In ons nummer van 23e April hebben wij daartegen reeds hevig geprotes teerd en uitleggingen aan het Nieuws blad gevraagd. Het heeft ons natuur lijk niet geantwoord daar het niet kon! Veronderstel een handelaar, een be diende, een werkman, die gedurig zijn geld verteerd eer hij het ontvangen heeft, zou hij als een mensch met orde aaDzien worden Heeft burgemeester Surmont dan orde hijdie aan de liberalen ver weet dat hun bestuur eenen warboel was Goliath. Je ii";i pas l'haJbi lude de no pas ten ii* mes promesses. Mijnheer Surmont als gij die woor den uitspraakt wist of te wel dat gij de waarheid niet zegdet, of te wel gij waart voor het oogenblik maar kort van memorie. Maar waar blijven dan uwe beloften van 1890 Het herbloeien der nijverheid De oplossing der waterkwestie Minder dwang in bestuur en gemeen teraad Al de postjes voor de vrienden Geen schooloorlog enz., enz. Je n'ai pas Vhabitude de ne pas tenir mes promesses Maar, Burgemeester Surmont, hoe hebt gij dat kunnen zeggen zonder lachen. Alpha Vertrek van ons garnizoen Verleden Dinsdag, rond 9 ure 's morgens is ons batailjon naar Oostende vertrokken en ter zelfdertijd is het nieuw batailjon ingekomen. Slechts twee officieren en twee onder-officie ren hebben mogen in leperen blijven. Naar het schijnt zijn enkel de 14 korken van de Blauwe Koussen, door de schandelijke tusschenkomst onzer Senatoren en Volksvertegenwoordigers, hier mogen blijven. Wij zeggen enkel de 14 korken want menige andere soldaten hebben ook hunne aanvraag gemaakt om in leperen voort te mogen blijven. Maar de Minister heeft hunne schriften verworpen omdat zij van de Fanfare niet waren De krijgsreglementen verbieden aan de sol daten zich met politiek bezig te houden of deel te maken eener dergelijke maatschappij. Zij verbieden insgelijks aan de soldaten, wanneer zij niet in verlof zijn, het dragen van burger- kleederen en, des te meer, het dragen van een ander uniform Welnu, die reglementen waren niet toegepast aan de veertien korken der Blauwe Koussen. Wij hopen 'dat onzen nieu wen Majoor nauwkeurig en voor iedereen het reglement zal doen uitvoeren. Goliath. Eenen brand. Eenen hevigen brand vernielde Zaterdag II. eene hoeve gelegen tusschen S' Elooi en Voor- mezeele. Met den telephon van den heer Surmont werden onze pompiers verzocht er naartoe te gaan. Wij keuren het niet af dat onze pompiers hulp verleenen waar het uoodig is maar wie beveelt betaald. Ën men zegt nu dat de beer Suruiont beweert ze niet geroepen te hebben Hel is in alle geval de gemeente Voorme- zeele niet die zal moeten betalen want zij en betaald maar wanneer zij de hulp ingeroepen heelt. Aan leperen komen de onkosten ook niet toe. Wie zal er dus betalen Alpha. Briefwisseling'. Aan onzen besten Alpha. Hier zijn wij nu in eene schuif tusschen eenen heiligen Laber, eenige pakjes Paasch- briefjes en eenen handvol handelspapieren. Nieuwsgierig als wij zijn, hebben wij deze papieren onderzocht en wij hebben er het antwoord gevonden op eene vraag, die gij over eenige weken in de Strijd deed verschij nen waarom krijgt thans zekere katholieken drukker, door den heer Surmont, om zoo te zeggen al het werk van het stadhuis Dit antwoord is Ga eens naar de hijpo- iheek en sla de boeken hopen. Laat ons hier nog lang want wij zullen nog wel het een en ander afloeren of ontdekken. Uwe ooken. Een lievekindje van den heer Surmont is wel dien boulevard Malou. Wat dien bedorveling al gekost heeft is onzeggelijk. Men beweert dat hij al 70,000 franken uit de stadskas noodig had. Wij vragen aan de katholieke bladen of het waar is. In alle geval, moest in andere steden het maken der nieuwe straten zooveel kosten, hoe zouden zij het aan boord leggen om geheele nieuwe kwartieren te maken 'l Alpha. Le Journal d'Ypres ontwaakt. Wij hebben maanden lang gedurig de feiten verhaald, die voorvielen met het uitvoeren van het nieuw reglement. Wij bestempelden naar verdienste de handelingen van den Heer Surmont. Wij vraagden gedurig (Wel twintig maal aan de katholieke bladen of zij de handelwijze van den Heer Surmont goedkeurden. Nooit kregen wij een antwoord. De kopstukken der klerikale partij beginnen gevoelen hoe dom hun reglement is, hoeveel menschen zij ermede ergeren. Zij zijn Zaterdag 11. vóór de gemeenteraad zitting bijeengekomen (wel 3|4 uurs) en hebben een hunner beste advokaten belast aan de Strijd te antwoorden, Daarom is le Journal d'Ypres ontwaakt Maar welk antwoord Geen woord over de klachten. Omdat wij eenen vriend hebben die brouwer is, verwijt hij ons uit belang te han delen. Wij zeggen daarop dat is een leu gen. Wij kunnen gemakkelijk antwoorden Opsteller van le Journal d'Ypres gij spreekt daarvan omdat gij aan niet anders dan aan eigen belang denkt. Wij zagen het genoeg in zekere erfdeelzaak. Maar dal hebben wij liever niet te doen, want wij vinden het beter het monopool van dergelijk polemiekmiddelen aan hel Journal d'Ypres te laten. Ongelukkiglijk voor hem dat het met dat argument denkt al de klachten den kop in te slaan, want hij slaat mis en zijn artikel, in plaats van de klachten te doen zwijgen, maakt dat le Journal d'Ypres thans verplicht zal zijn het reglement op d'or gels met ons te bespreken, hetgeen ons en de belanghebbenden zal verheugen. En daarom zullen wij beginnen hem over eenige punten te ondervragen Waarom was het met Ifattefeest en Tuyndag aan de barakmannen toegelaten altijd orgel te spelen en aan de herbergiers maar gedurende zekere uren Waarom deed men de Ieperlingen 10 fran ken betalen én de barakmannen, Opitz bij voorbeeld, niets Dat zijn twee der voornaamste klachten die wij van stadsherbergiers hoorden. Daar deze Nu over de buitenherbergiers. door orgel te spelen met Tuyndag, Kattefeest en Karnaval geen volk kunnen aanlokken en daar het hen verboden is orgel te spelen wan neer hel kermis is op hunnen hoek, kunnen zij nooit een stuivertje verdienen. Is dat waar, ja of neen Is het waar, ja of neen, dat in de herberg den Hert vóór het stemmen van het nieuw reglement door den lieer Boone er nooit eenen orgel speelde Wij durven verhopen dat wij daarop een voldoende antwoord zullen bekomen hetgeen de bespreking zal vergemakkelijken. Het zal ons echter niet beletten voort testrijden tot dat aan de Ieperlingen recht geschiedde. En wij verwittigen le Journal d'Ypres dat indien het stadsbestuur het reglement niet veranderd, het zal verplicht zijn het later te doen uit kies- belarig, uit kies-BE-LANG Nog een woordje zooals wij het reeds ver scheidene malen zegden zijn wij geenszins te gen eene reglementatje van het orgelspelen. Wij verstaan dat het niet toegelaten zij altijd orgel te spelen, dat men het maar toelate op feestdagen, wij keuien dat zelfs goed; maar wij kunnen niet aannemen dat er gehandelt worde zooals ons stadsbestuur het doet. Alph. Zelden zag men schooner feest dan deze welke Mijnheer Jules Van Merris gegeven heeft, opgedragen aan de le den der Philharmonie Alles hielp mede tot hel weigel ukken Eene program ma vol aantrekkelijkheden vergezeld van een allerschoonste weder, zonder welk eene feest in open lucht geen bij val kan hebben. Bij duizenden toeschouwers,gebruik makende der toestemming om de fees telijkheden te gaan zien, krioelden in de schoone overlommerde paden van dit prachtig buitengoed. Het feest ging te 1 1/2 ure aanvang nemen, en reeds van 1 ure, deden de Philharmonisten, vergezeld door de oud pompiers, hunne intrede in het park, onder het spelen van vrolijke deun- tjens en begaven zich ter plaats der cijbelschieting. Mijnheer Van Merris had alles in het grootsch gesticht en eene som van 700 franks was geschon ken om voor prijzen te dienen. De strijd Onder de schutters was zeer le vendig en de vijf voorname prijzen, bestaande uit 100, 80, 60, 50 en 40 fr. ieder, werden gewonnen, door de hee- ren Papin, Emiel Desquand, Camiel Gillis, Leo Somers en Lambrecht. Na het eindigen der schieting, begaven de muziekanten zich naar hunne pupie- ters en het concert begon. Het ter gelegendheid opgestelde pro gramma bevatte geen al te hoogdra vende stukken, M. Van Elslande had rekening gehouden van de plaats waar- het concert ging gegeven worden en het publiek dat toegesneld was om te komen luisteren. Ook heeft hij veel bijval verworven en de verschillige stukken, goed van stapel loopende, werden warm toegejuicht. Wij zijn eene bijzondere melding verschuldigd aan M. Oreel, die geheel wel de Polka van concert voor flute uitgevoerd heeft. Na het concert werd een lunch den muziekanten aangeboden. Te 5 are werd het dagvuurwerk aan gekondigd, hetgeen veel vermaak bij het publiek verwekt heeft. De kluch- tigste dingen, de aardigste dieren die door bommen in de lucht gezonden werden, dan die zachtjes ten hemel ste gen en boven het park zweefden, ver wekte den algemeenen lachtlust. Als tusschenspel van dit gedeelte der fees ten had men de Monbrèonskoorden dansers, springers en Geormon op zij no trapeze, die het publiek verlustigden door hunne verschillende werkingen Maar welhaast ging de avond vallen en te 7 ure het venitiaansch feest op den vijver van het kasteel beginnen. Volgens ons was dit een der schoon ste gedeelten van het programma en dat veel bijval genoten heeft. Hoe zou het mogelijk zijn dat men die licht fonteinen niet zou bewonderen, die duikers en die bloemkorven die allen zoo schitterend uit het water schijnen te komen Ook het publiek heeft niet opgehouden door zijne uitroepingen en toejuichingen, de voldoening te betoo- nen dat het genoot bij het zien van al die verrukkelijke dingén. De laatste vuurpijl was op den vijver pas afge schoten of op het toovertooneei dat kwam te eindigen er een ander toover tooneei volgde. Ten allen kante zag men bengaalsche vuren aansteken en welhaast was het park der Lovie in een tooverzicht herschapen. Het was bewonderenswaardig schoon, en dit tafereel, nu groen, dan rood, heeft grooten indruk op iedereen gemaakt. Het waren geene luidruchtige toejui chingen meer die uit het publiek op stegen maar een goedkeurend gemur mel dat beweest hoe betooverend dit schouwspel voor hem moest wezen. 't Is jammer dat het maar zoolang geduurd heeft, maar welhaast kondig de men het groot vuurwerk aan. Wij moeten hier M. Caes, de brus- selsche vuurwerkmaker, gelukwen- schen over het weigel ukken van dit gedeelte zijner programma. Niets heelt gemist, hetgeen zelden gebeurt, en de verschillige vuurwerkstukken waren overschoen. Wij hebben bijzonderlijk bemerkt het stuk dat op het program ma voorkwam onder den naam van Méliotrope. Het was allerschoonst. Helaas wie zag er op de wereld iets blijven duren en de laatste vuurspou- wer was welhaast uitgedoofd. Men moest beginnen aan de aftocht denken. Trommelaarsen hoornblazers schaar den zich in rang bij het kasteel, en bij - geleid door toortsendragers, trokken op naar Poperinghe, vergezeld door eene ontelbare menigte welke geluk kig was den fakkeltocht te volgen. Bij het in stad trekken werden er nog eenige vuurpijlen afgeschoten en welhaast kwam iedereen aan het lo kaal der Maatschappij waar de uitrei king der prijzen aan de gelukkige over winnaars der cijbelschieting plaats greep. Vóór wij onze beschrij ving eindigen, stellen wij ons aan als vertolker zoo wel der leden der Philharmonie als der duizenden personen die deze schoone feest bijwoonden, om aan Mijnheer Van Merris hunne vurigste bedankin gen te bieden, met den hartelijksten wenach dat hij nog vele jaren deze schoone Maatschappij als Voorzitter mag beheeren, welke door zijne mil- dadigheid, zich in de gelegenheid be vindt nog dikwijls zulke schitterende feesten als deze welke in de Lovie plaats had, te mogen bijwonen. Om alle misslag te vermijden, de chirur gijn tandmeester MAURICE MEIER, TE r-.ORTRIJK heeft de eer zijne talrijke ka lanten alsook de personen die begeeren hem te raadplegen, ter kennis te brengen dat er een nieuwen tandmeester die dezelfde naam draagCen met wien hij geenszins in han delsbetrekking is, naar Yper komt, twee huizen van zijne woonst. Hij verzoekt hun zich wel te verzekeren indien zij bij den ouden tandmeester zijn MAURICE MEIER TE KORTRIJK die te Yperen te raadplegen is sedert I4jaar bij de weduwe VAN KEMMEL GROOTE MARKT, N° 5, (gesloten huis) Maandag. Donderdag en Zaterdag van 9 tof 4 ure. lÉtSlÉl Consultations tous les jours dö 10 a 1 keure. Les Mardis de 9 k 5 heures. Guérison sans operation Un médecin de l'lnstitut donne des consultations a COURTRAI, HOTEL ROYAL en face de la Gare, les A.' et 3S Samedis de ckaque mois, de 10 d 12 heures NOUVELLE GUÉRISON REMARQÜABLE. <SGB» i I p!»$SP f des Tumeurs, Cancers du sein, Glandes du cou, Lupus a la face, Cancers de la lèvre. Fistules, Hémorrhoïdes, Ulcères variqueux, Ulcères de la matrice, Caries, i Dartres, Maladies secretes, Rétrécissements et leurs complications par des Sguérisons factices. Si vous avez lout essajé en vain, adressez vous a l'lnstitut Windelincx qui jguérit ces maladies sans couper. sans infecter le sang, en éliminant. par des (Iraiiements rationnels, lesgermes de la maladie. On y évite les operations, j injections, curetages, incisions, ponctiöns et toutes les interventions chirur- s gicales. La méthode de l'lnslitul a pour but de guérir la maladie en aidant la I force curative naturelle. Toute maladie révèle avec elle cetle puissance cura- hive; soutenir celte force, l'aider dans ses tendances vers la guérison, voila I le secret des cures merveilleuses de ITnstitut Windklincx. Traitement par correspondance, visite ou séjour 5 l'lnstitut. On rcpond I tout malade qui explique sa maladie; il suftit de joindre un timbre pour la I i'éponse et demander le bulletin de consultation, il n'cst done pas nécessaire, dans tous les cas. <1 e se déplacer ou de venir en pension a l'lnstitut. On peut se renseigner cl.ez les person nes suivantes: Mmt veuve VanClkemputte, Quai au Bots, II, a Sand, guérie d'un cancer du sein. M. Courtin. 6. rue de la Vigne, a Audeighem lez- Bruxelles, guéri d'une glande du cou M. Beckaert, inslituteur n chef, chaussée de Boen- dael, 178, a Bruxelles, guéri d'une glande du cou. Révérende sceur Thérèse de Vlaminck, au couvenl du Béguinagc, a Turnhout, guérie d'un cancer du sein. M11» C, Goderinon. rue Maric-Henriette, 99, a Ixelles- lez-Bruxelles. guérie d'un lupus de la face. Mlle C. Depret. place Bara, 3, Bruxelles, guérie d'un lupus du nez. M. F. Bastiaf.ns. inslituteur communal, a ïlévillers- Monl-Saint-Guibert, guéri d'un cancer a la'lèvre inférieure. M. Pilaet, secrétaire communal, a Sleendorp, guéri de varices ulcérées aux jambes. (Ajouler un timbre de 10 centimes pour réponse). Turnhout, le lr Septembre "1898 Monsieur le Directeur de l'lnstitut WindelincxBruxelles, Inspirée par un sentiment de profonde reconnaissance et me voyant définitivement guAric I sans operation du cancer du seinje vous autorise et vous prie méme de publier ma guéri- j son inespéréec''est votre excellente méthode qui m'a sauvée. Quancl je me rappelle le traitement si naturel que j'ai suivi dans votre maison, je ne m'étonne plus des remarqua- bles guérisons que vous opérez Aussi soyez assuréque je conserverai toujoürs le meilleur I souvenir de votre Institut oh tous, pauvres et riches, sont soignés avec une égale bienveil-1 lance. Votre dévouée et reconnaissanteVeuve Pelckmcms-Meeus, Négociante, me de la Viet oir e, ci Turnhout, i Si l'on considère que Ce n'est pas la une guérison exceptionnelle mais que l'Insti tut Winde- j lincx recoit journellemcnt des let tres semblables, on peut, a juste titre, dire que le trai te-1 ment naturel est encore celui qui est le plus effleaee et le plus recommandatie. La Direction I de rinstitut Windelincx a cru interessant de réunir une foule de lettres élogieuses émanant i tant de médecins que de malades et de les exposer au public dans la salie d'autograplies. ou-1 verte a tous de 9 a 4 heures, 122. rue Gallait, a Bruxelles. Ceux qui ne peuvent se déplacer pour prendre connaissance do ces lettres élogieuses devraient tout au moins lire l'expose de ia Méthode Windelincx qui a produil un grand retentissement et qui a paru réceuiment sous ie I ti trePrincipes d'une méthode curative naturelle applicables d toutes les maladies et specia- j lement aux tumeurs, glandes, maladies de la peau, maladies secrètes, etc. Kn vente chez tous les libraires ou a l'lnstitut Windelincx contre 1 fr, en timb.-poste.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 4