Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Het schandaal van Vinchem. Stadsnieuws. Geldverkwisting. Beleefdheid Examen. Zaterdag, 8" October 1898. centiemen. Vierde jaar. 48. ¥e»'schijnende des j&aierdags. eendracht maart macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar£5 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer zal men ein delij li Beginnen aan liet yerteereu dei* 261,000 franken, die voor liet herstellen onzer Rij - school bestemd zijn*? Liberale betooging. Wij hebben de omstandigheden ver haald ten gevolge derwelke een inwo ner van Vinchem beroofd werd van zijn huis, dat op cijnsgrond gebouwd stond. Onze lezers herinneren zich dat de persoon waarvan spraak, een zekere Dedullen, het voorwerp was van de vervolgingen onzer politieke tegen strevers, omdat hij steeds krachtdadig geweigerd had zijne liberale zienswij ze te verloochenen. De klerikalen, on- menschelijk tot het uiterste, ziende dat zij er niet in gelukken konden den braven man met bedreigingen over te halen, deden door den klerikalen eige naar van den cijnsgrond het huis afbreken, dat Dedullen met de vrucht zijns arbeids had aangekocht. De veropenbaring van die feiten, die in hunne volle schoonheid de onnoe melijke handelwijze onzer deftige kle rikalen in 't licht stelt, bracht in 't gansche land eene hevige veront waardiging te weeg. De heer Buyl, kandidaat der Veurn- sche liberalen, die met bewonderens waardige standvastigheid in Veurne- Ambacht den strijd voert voor de zegepraal der volkszaak, nam toen het initiaties van eene openbare inschrij ving, ten einde de noodige fondsen te verzamelen om den ongelukkigen De dullen een nieuw huisje te laten bou wen. De inschrijving bekwam eengrooten bijval na eenige dagen had men eene som van 3,000 fr. vereenigd. Toen kwam het er op aan eenen grond aantekoopen, gunstig gelegen, waar de nieuwe woonst van Dedullen zou opgetrokken worden. De zaak ging niet zonder moeite de klerika len, woedend over den uitslag van de inschrijving, en ongerust gemaakt door den diepen indruk welke de edelmoedige tusschenkomst van den heer Buyl in gansch het arrondisse ment had teweeg gebracht, besloten alles in :t werk te stellen om den aan koop van den vereischten grond te verhinderen. Huune loensche tegen werking had voor gevolg dat de ver wezenlijking van het plan van den heer Buyl eenigszins vertraagd werd. Het was noodig, om tot den ge- wenschten uitslag te komen, dat een invloedhebbende liberaal uit Yeurue, voor zijn eigen rekening een ganschen eigendom aankocht, bestaande uit eene woonst, eene smisse met aanboorighe- den en eenen tuin. Een gedeelte van den tuin werd afgestaan aan het inrich- tingscomiteit en herschapen in bouw grond. De bouw van het huis is verleden week begonnen en gaat goed vooruit. De eerste steen werd gelegd in tegen woordigheid van het Comiteit, waar van de verkleefde schrijver, M. O. Rousseeuw, optredende in naam van M. Buyl, eene eenvoudige maar diep roerende toespraak hield. Het huis zal vóór 't midden van aanstaande maand onder dak wezen. De inhuldiging zal plaats grijpen op Zondag 23a October en aanleiding Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, n' 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdaleaastraat, Brussel. geven tot eene aanzienlijke betooging, aan dewelke al de liberalen en bonden van het land zeer dringend aanzocht worden deel te nemen. Wij ondersteunen ten zeerste den warmen oproep van het Comiteit het is noodig dat de ontworpen betooging grootsch, indrukwekkend wezehet is ononteerlijk dat onze Vlaamsche strijdgenooten, die met zoo verdienste lijke koenheid, en in voorwaarden die wijze, stedelingen, zelfs niet uitdenken kunnen, voor de zegepraal onzer ge dachten strijden, in de deelneming van het gansche land aan hunne be- toogmg, nieuwe krachten putten om den roem vollen, doch lastigen strijd door te drijven. Wij twijfelen geenszins of onze oproep zal aanhoord woruen de dag van 23" October moet en zal een triomf zijn voor onze zaak. Het Comiteit verzoekt de toetredin gen onverwijld te doen geworden aan M. Rousseeuw, schrijver van den Libe ralen Burgers- en Werkmanskringte Veurne. »$*«<&>«-*•. Over d'orgels. 't Gaat goed Le Journal d'Fpres aanvaard de bespreking. Het Nieuws blad blijft zwijgen. Wij verstaan die houding. Het grootste gedeelte der be langhebbenden kennen alleen hunne moedertaaldaarom zwijgt het Nieuwsbladdaarom gewaagt het Journal d'Ypres het, na zes maanden zwijgens erover te spreken. O dat kies-be-lang Om het Journal d'Ypres aangenaam te zijn, herhalen wij onze hiernavol gende verklaring Wij keuren het goed dat het spelen der orgels aan een reglement onderworpen worde. Wij zijn het dus met den Vooruit en den heer Colaert in deze zaak geheel eens. ■r- Maar dit gaat onze bespreking niet aan. Wat er te bespreken valt zijn de klachten der herbergiers, de manier waarop het reglement opgesteld en uitgevoerd werd. En wij zeggen de herbergiers klagen met reden dat het reglement niet gericht is tegen de on zedelijkheid maar tegen hen. Daarbij is het reglement zoo dom opgesteld, dat de opstellers zelf niet weten hoe het te doen uitvoeren Dat alles zullen wij bewijzen. Artikel I verbied het orgelspelen in d'lepersche herbergen en artikel II het dansen, maar ze laten het orgelspelen en het dansen toe in alle andere plaat sen. Er mag dns gedanst worden over al waar er geen herberg is. Een vreem de barakman mag hier dus altijd ko men,eene tent opslaan en orgeldraaien voor het dansen, zonder dat het hem verboden worde. Het is maar aan de lepersche herbergiers dat het verbo den is te laten dansen of orgel te spe len, het is maar het dansen bij Ieperlin- gen dat onzedelijk is Artikel III zegt dat binst karna val en de kermisdagen die artikels op geschorst worden, van twee uur 's na middags tot middernacht, voor de personen die tien franken betalen. Zoodat binst karnaval en de kermis dagen de lepersche herbergiers mogen laten orgelspelen binst zekere uren mits betaling van 10 franken, terwijl een vreemdeling die op de markt eene tent zou opslaan gedurig zou mogen orgel spelen zonder te betalen daar er in artikel een en twee maar spraak van herber giers is. Ieperling en vreemdeling En welk verschil tusschen eene dans zaal en eenen gesloten paardenmolen In beiden worden orgelgespeeld en bier verkocht, naar beiden gaan de jongelingen om zich te vermaken, in beiden ontmoeten de jongens de meis jes, in beiden kan aan de slechtgezin- de personen onzedelijke gedachten ko men. Maar door het reglement moeten de vreemdelingen, die met paardemo- lens komen, niet betalen en het wordt hen toegelaten altijd te spelen. Het Journal d' Ypres heeft schoon te zeggen dat Üpitz standgeld betaald :de lepersche herbergiers betalen ook standgeld onder den vorm van allerlei hooge opcentiemen en zware patenten. De stadsherbergiers zeggen dus met re den dat het reglement niet tegen de onzede lijkheid maar tegen hen zeiven gericht is. Artikel III laat dus maar toe binst karnaval en kermisdagen orgel te spe len en muziek te maken. Dat le Journal d'Ypres ons den buitenherbergier noe- me die, met dan orgel te spelen of mu ziek te maken, profijt heeft Wij zeg gen hem Wij zouden u willen in het geval zien van de bazen van het Klein en Groot Hoekje die door het nieuw reglement zich moeten laten honderde fran ken uit hunne beurs nemen, om in die te zien dragen van iemand die het reglement stemde. Zoudt gij dan ook niet klagen en gaan bij de heeren Decaestecker, Colaert en Surmont en hen een ver zoekschrift afgeven, hen harde woor den laten hooren over het vergeten hunner belofteu en nog kwaader wor den wanneer gij ziet dat, nadat zij u beloofd hebben uwe zaak voor den gemeente raad te brengenzij in hun fransch blad (misschien wel omdat zij denken dat gij het niet verstaat) eenvoudig met u den spot drijven met te zeggen dat het reglement moet blijven zooals het is. Apropos, Journald'Ypres, wat is er van dat verzoekschrift van de katholieke en liberale herbergiers geworden Be buitenherbergiers klagen dus met nog meer reden, dat het reglement niet tegen de onzedelijkheid maar tegen henzelven gericht is. Artikel IV bewijst de domheid van het reglement. Het verbiedt ook het laten hooren van muziekanten en zan gers. Met Kattefeest en Tuyndag waren de herbergiers, die dat deeden, zooals de anderen aan het reglement onderwor pen en moesten betalen. Kortelings heeft men ben hun geld terug gegeven en de herbergiers toegelaten zangers te houden. Nochtans zegt artikel IV De artikels 1 en 2 zijn ook toepasselijk aan diegene welke, in de zelfde plaat sen, muziekanten of zangers laten hooren. Zoodat de opstellers van het reglement zelf niet weten hoe hun reglement uit te voeren, daar het zoo aartsdom opgesteld is. 't Is vleiend voor u, hé opsteller van Le Journal d'Ypr es Wij durven verhoopen, Journal d' Y- pres, dat gij ons eene volledige repliek zult geven. Ondertusschen zullen wij onze strijd voort zetten tot dat aan de leperlingen recht geschiedde. Denkt niet dat, omdat de kermissen voorbij zijn, gij zult gelukken de zaak in den doofpot te krijgen Wij zullen u ver plichten het reglement te veranderen uit kiesbelang (hoort ge, uit KIES BE—LANG). Alpha. Verleden Zondag hebben wij een uit stapje naar Zillebeke-vijver gedaan en hebben er bestatigd dat men gepoogd heeft den weg te verbeteren die van den steenweg van Komen naar het Vijverhuis leidt. Aanstonds keurden wij dat werk goed want in den winter en zelfs in den zomer, wanneer het wat geregend had, was dien weg onbegang- baar. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Maar na zekere inlichtingen geno men te hebben aan eenige oeverbewo ners welke wij, bij toeval, ontmoetten over de manier op dewelke dat werk uitgevoerd werd en over den tijd dat men noodig gehad heeft, stonden wij verstomd toen wij vernomen hoe de stad daar geld verkwist had. Naar het schijnt zouden drie of vier werklieden der stad vijf volle maanden lang aan dat werk gewrocht hebben en zelfs hebben de boeren hen nog gehol pen. Hoe is dat mogelijk Hadden zij nog het werk goed gedaan maar in plaats van de laag steenen met eene laag fijne keizei (gravier) te overdek ken hebben zij er aarde opgeworpen. Zoodus dat toekomende winter het opnieuw een modderpoel wezen zal en dat toekomende zomer men het werk zal mogen herbeginnen Indien dat geen geld verkwisten is, kennen wij het niet meer Goliath. Het is een oud gebruik in Ieperen dat, ieder maal dat de officieren der Rijschool in onze stad aankomen, de stad hun een concert aanbied. Dat concert greep gewoonlijk plaats op de Groote Markt waar iedereen het aan- hooren kon maar sedert twee of drie jaren is het riu in het lokaal eener afgezonderde maatschappij La Con corde en waar natuurlijk het publiek niet binnengelaten is. Waarom men dat veranderd heeft weten wij met. Wij bestatigen maar het feit dat het gemeentebestuur alle jaar de maatschappij La Concorde van het stadsmuziek laat beschikken om een concert te geven waar het publiek niet uitgenoodigd wordt alhoewel dat jiubliek het concert en voor den onder houd vau bovengemeld muziek be taalt Welnu Zaterdag laatstleden zijn de officieren van den leergang 1898-1899 aangekomen en 's avonds was er con cert in de Concorde. Dinsdag, 2711 Sep tember, is het nieuw batailjon voet volk ook in Ieperen aangekomen en 's avonds was er geen concert in de Concorde. Waarom dat verschil? Moeten de officieren van het voetvolk zoowei niet als die der Rijschool deel maken van de Concorde De katholieke bladen zullen ons mis schien antwoorden, dat wij het recht niet hebben ons te bemoeien met deze zaak. Wij zullen antwoorden dat dit ons wel aangaat want dat dit concert betaald wordt met het geld van stad, dus van alle leperlingen. Wij mogen dus zeggen, in naam aller leperlingen, dat indien de aankomst van de Rij school door een concert moet gevierd worden, de aankomst van een nieuw batailjon voetvolk het ook verdiend te zijn. Daar het niet in La Concorde is dat de nieuwgekomenen den blijk van genegenheid der bevolking kun nen zien en daar (wij herhalen het) het concert met het geld van alle man be taald wordt, vragen wij opnieuw dat deze concerten op eene openbare plaats zouden gegeven worden. Goliath. De heer _A.olii.el Dutliov van Zonnebeke, oud-leerling van het afgeschaft Stadscollege en van het Collége de V Union heeft met onderschei ding, voor het jurij van Gent, zijn exaam van opziener van bruggen en wegen ondergaan. M. Maurits Vai uien Bulcke, van Becelaere, oud-leer ling van het Collége de V Union, te lepe-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3