Zaterdag, 29" October 1898. Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Betoogingeii van Veurne en Vinchem. Rene les. De soldatenkringen. Stadsnieuws. -> ceo hemen. Vierdejaar. lV's d'1-52. I er schijnen de des &alcrdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS vook stad; Hen jaar3 (ranks. vr de provincie, Hen jaarfr 2-50. Wanneer zal men ein delij li l>ei>'! 3> tseii aan liet verteeren dLer 264,000 franken, «die voor liet herstellen onzer I*Ö- soliool bestemd zij n Tal rij ke ui aatschappij en hebben Zon dag laatst afgevaardigden gezonden om het vaandel van den Burgers- en Werkmanskring van Veurne in te hul digen en ook, om in den namiddag, te Vinchem, aan onzen vriend De Dullen, het huis, dat hem door de Vrijzinnigen van gansch het land werd aangeboden, te overhandigen. Om 10 ure 's morgens greep te Veurne aan de statie de ontvangst der vreemde kringen plaats. De Veurensche Koninklijke Harmo nie van den heer Andries nam het hoofd van den stoet. Daar waren vertegenwoordigd de Vrijzinnige Vereenigingen van Brus sel, S1 Josse-ten-Noode, Laeken, Else- ne, Schaerbeek, Doornijk, Dendermon- de, Gent, Meenen, Ieperen, Rousselaere, Blankenberghe, Nieuwpoort, Diksmui- de, de Vrijzinnige Studentenkring van Gent, de Vooruitstrevende Vrijzinnige kring van Schaerbeek, enz., enz. Veur ne was vertegenwoordigd door zijne Vrijzinnige Vereenigiug, door zijnen werkerskring Vrij en Bekwaam en door de maatschappij Sl Sebastiaan. De stoet bevatte een vijftigtal maat schappijen, allen vergezeld van hunne vlaggen. Gedreven door eenen grooten geest drift beliepen de manifestanten ver schil lige straten der stad om zich ein delijk om elf uren in het lokaal van den werkerskring te vereenigen, waar eene meeting plaats greep. Daar wer den redevoeringen door de heeren Buyl, Georges Lorand, volksvertegen woordiger uit Virton, Stevens, Debrou- were, Derycké, enz. uitgesproken en langdurig toegejuichend. Om een ure vertrok de tram naar Vinchem waar de tram van leperen ons muziek der Oud Pompiers en tal rijke vrienden uit onze stad moest la ten afstappen. De stoet te Vinchem bevatte meer dan drie duizend mani festanten. Nooit is betooging beter gelukt. Het liberalism op den buiten herleeft daar is de groote uitslag van den 23e October laatstleden. Over dien uitslag mogen wij fier wezen wij kunnen er met genoeg onzen vriend Buyl over gelukwenschen, want aan hem komt in groot gedeelte de eer van dien dag toe. Ons muziek is van Vinchem rond zes uren vertrokken en werd met spe- cialen tram in Ieperen teruggevoerd. Veel volk was er aan de statie niet daar iedereen dacht dat de Oud-Pom piers maar een uur later zouden terug- keeren. Maar het was genoeg dat do eerste muziekklanken door de stad weêrgalmden om de Ieperlingen uit hoeken en kanten te doen toestroomen. De betooging van Vinchem is voor zeker eene les. Al was het doel eene betooging ten voordeele der vrijheid van denken, toch bewees zij de leven digheid der volksgezinde gedachten in Veurne Ambacht. De duizende land bouwers die van uit de omliggende dorpen toegestroomd waren en er op de vriendelijkste wijze feest vierden met de vrijzinnige stedelingen, toon den door hun getal en hunne geest- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te Ieperen. De aankondigingen van heide Vlaanderen evenals deNotariale en Beclnerlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in liet Ageace Havas Magdalenastraat, Brussel. drift de groote omkeenng, die thans in de hoofden der Veurn-Ambacht- naare gebeurt. Die verandering is het werk van den heer Buyl, het gevolg van jaren ernstige propaganda niet met pinten en vijf franken stukken maar door gedurige onderrichting van het volk door dagbladen, vlugschriften en meetingen. En die uitslag doet ons overwegen. Vooral als wij denken aan onze eigene omgeving, aan de wijze waarop de buitenlieden van ons arrondissement door de klerikalen in onwetendheid en halve barbaarschheid gehouden worden. Het is in Veurne-Ambacht niet dat moorderijen als die van Zonne- beke zouden plaats grij penHet is over Veurne-Ambacht ook niet dat het Nieuwsblad, zou mogen schrijven dat de baldadigheden van alle slach er op schrikkelijke wijze toenemen. Als wij den ommekeer zien, die daar aan het gebeuren is, als wij daarbij den toestand zien die heerscht in ons eigene omgeving dan gevoelen wij in ons een zucht om ook aan die verande ringen mede te werken. Ook leperen en zijn omstreken moeten verlost wor den En dat gevoel, wij zijn er zeker van, heeft niet alleenlijk m ons binnen ste getrild maar ook in dat van alle goedgezinde mannen. Maar het is niet genoeg te hopen, te wenschen, want nevens den wensch treedt onmiddelijk de vraag op. Is het mogelijk?... Is het mogelijk? Wij gelooven, ja, het is mogelijk, maar niet door te wenschen, te hopen, te dromen, te slapen, maar door gedu rig te werken. Zeker is de taak groot maar deze mag ons niet afschrikken alleen het doel moet aanzien worden. Een eerste werk van propaganda is het bewerken onzer eigene stad. Zooals wij het reeds zegden moet van nu af reeds, en niet veertien dagen vóór de kiezingen, gewerkt worden. Wij raden daarom de volksgezinden aan zich ernstig in te richten en de propaganda aan te vangen. De Strijd zal hen uit ai hare kracht helpen. De Strijd. Het Nieuwsblad beweert dat de krin gen die door de klerikalen voor de sol daten opgericht worden geen politiek doel hebben. Zij dienen maar om bij de soldaten de katholieke godsdienst te onderhouden. En daar voor de klerika len godsdienst en politiek al hetzelfde meenen Zij dienen om de jongens aan te trekken in den klerikalen politie- ken boel. Voor de zedelijkheid der soldaten zorgen is voorzeker schoon. Maar zeg gen dat de klerikale kringen met dat doei gesticht zijn is liegen. Het Nieuws blad zou niet durven beweren dat er nooit gepredikt wordt tegen liberalen en socialisten. Het zijn dus geene krin gen voor verzedelijking maar voor klerikale propaganda. En de vraag waarom en stichten de liberalen er geen bewijst het genoeg want deze vraag wilt wel dui delijk zeggen: Wij, klerikale partij, hebben zuike kringen gesticht ten voordeele onzer partij, waarom en sticht gij er geen ten voordeele van d'uwe. Maar, Nieuwsbladgebaart u zoo on- noozel niet. Gij weet- zoo goed als wij dat, indien de liberalen dergelijke kringen stichtten, gij de eerste zoudet zijn om te vragen dat het aan de soldaten verboden zou worden er naar toe te gaan, dat zelfs het stichten van dergelijke maatschappijen onmoge lijk is daar de militaire overheden ze zouden verbieden. Er zijn daar reeds voorbeelden genoeg van. Overigens geen enkel officier zou zich met deze kringen mogen bezig houden terwijl de klerikale officieren voor hunne maatschappijen gedurig op alle propaganda maken en ervoor wijzen beloond werden. Uw kringen zijn dus met een politiek doel gesticht. Uwe omzendbrieven moeten dienen om de jongens te ver plichten er naartoe te gaan, om de ouders te leeren kennen die weigeren hunne zonen naar uwe kroegen te zen den, om dus de politieke gedachte der ouders te kennen, om hen indien het mogelijk is, te kunnen broodrooven. Het is eenvoudiglijk een nieuw mid del van inkwisitie. Jan. \r rouwenbelangen. De heer Ceriez is voor de rechten dei- vrouwen. Dat is vast en zeker, geheel leperen weet het. Maar hij blijft niet bij woorden. Met eene daad wilt hij het toonen en hij geeft zijn ontslag- van luitenant der pompiers om toe te iaten, dat een persoon van het vrou welijk geslacht dat ambt bekleedde, of te mmste wordt dat zóó m stad ver teld. En die vrouw Wel de schoone Miss Y Priana, zoo goed gekend in de cir cussen van leperen en Gent voor hare toeren te paard. Wie herinnert zich nog hoe zij stoutmoedig al rijdende hare kazak of vest draaide, hoe zij ge durig onder het applaus der toeschou wers dien toer moest vernieuwen eu hoe den circus daarmede fortuin heeft gemaakt. Hoeden af voor Mijnheer Geriez, die een man met karakter hierdoor be wijst te zijn. 0. Ten Tick. Over d'org-els. Het Nieuwsblad blijft over het regle ment zwijgen. Het is dus waar wat wij voorzegden het Nieuwsblad zwijgt uit kiesbelang. Het is opgesteld in de taal, die de belanghebbenden alleen kennen en het waagt het niet de beweringen van le Journal d'¥pres te uiten. Noch tans voorspelde een maand geleden le Journal d'ï'pres ons eene duchtige klop ping van wege het Nieuwsblad Le Journal d'Ypres dat weêr een veer tiental dagen over de zaak gezwegen heeft, denkende dat daarmede de be spreking zou gedaan zijn, is verleden week weêr verplicht geweest te ant woorden. Er zal, zooals in Sep tember, nog eens twist ontstaan zijn ouder de gemeenteraadsleden en de opsteller zal zeker weêr gezegd heb ben Ik zal De Strijd op haar plaats zetten. Of dat lukken zal Het denkt ons in het nauw te bren gen door ons te vragen maar geef ons eens een voorstel van reglement zooals het zou moeten zijn. Het antwoord is nochtans gemakkelijk om het regle ment te maken zooals het zou moeten zijn, hoeft men slechts de artikelen 2, 3 en 4 te veranderen en te maken dat zij, niet bestaande ten voordeele der vreemdelingen en ten nadeele der Ie perlingen, alle personen die in Ieperen verkeeren op gelijken voet stelt en te beletten dat het reglement de ruin weeze onzer buitenherbergiers. En le Journal D'Ypres mag zooveel het wil veinzen met deze zaak te spot ten. Met aanstaande kiezing zal het dat niet meer doen, want het zal inzien, dat de schade der belanghebbenden overgroot is en... want het zal hunne stemmen noodig hebben. De schade door Ieperlingen geleden is vooral groot op den buiten. Wij hebben er een enkwest gedaan en zie hier de uitslag ervan. Toen het reglement voor de gemeen teraad kwam klaagde geen enkele her bergier. Veel van degene die wij zagen zegden dat zij zelf voorstander waren van een reglement. Het is slechts wan neer men aan het uitvoeren ervan be gon, dat de herbergiers gewaar werden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. hoe dom en schandelijk het opgesteld was. De buiten herbergiers, die gedacht hadden, dat, zooals vroeger, het hen zou toegelaten zijn met de kermissen een stuivertje te verdienen, konden niet gelooven dat het reglement hen die broodwinning ging ontnemen. Uit zekerheid, zond een hunner eenige we ken voor het kermis was op zijnen hoek eenen zeer beleefden brief, waar van wij hieronder den tekst geven, aan den heer Surmont. Hij ontving het drooge, ontmoedigende antwoord, die herop volgt Yper, 1 Mei 1898. Mijnheer de Burgemeester, Ik kom u ootmoediglijk vragen om te mogen laten dansen in de herberg op de Zondagen en Maandagen der kermissen van Brielen Daar ik met de verandering van 't reglement op de orgels daardoor veel schade veroorzaakt ben, hoop ik, Mijnheer de Burgemeester, dat gij aan mijne vraag zult voldoen. li et is wel te verstaan dat ik bereid ben de onkosten, daaraan vast zijnde, te betalen. Mij op uwe welwillendheid betrouwende, bid ik u, Mijnheer, te willen aanvaarden mijne geachte groetenissen. ('Volgt het handteekenj. Aan Mijnheer de Burgemeester der stad Yper. Yper, i6 Mei 1898. Mijnheer, Ik heb de eer u te berichten dat uwe vraag van le Mei niet kan ingewilligd worden, als tegenstrijdig zijnde met de bestaande verorde ningen. Ontvangt Mijnheer, mijne geachte groete nissen. De Burgemeester, B. Surmont de Volsberghe. Men merke wel op dat de schrijver van den brief geenszins een liberaal was en dus een vriendelijk antwoord verwachtte zooveel te meer daar hij schreef ik ben bereid de onkosten te dragen. Het mensch kende, onge lukkiglijk voor hem, Czaar Surmont nog met en hij was erg teleurgesteld toen hij het antwoord ontving. Hij deelde het natuurlijk aan zijne stiel genoten mede en de buitenherbergiers besloten eenen gezaroentlijken brief, niet te zenden naar den heer Surmont, wiens onbeleefdheid zij nu kenden, maar naar het stadsbestuur waar zij dachten beter ontvangen te worden. Te vervolgen). Alpha. Vlaamsche Ster. De eerste vertooning dezer wakkere Rhetorika is opperbest afgeloopen. Bloemeken werd op eene meest aandoen- lijke wijze opgevoerd. De aandoening van de toehoorders, de neusdoeken die maar al te dikwijls uit de zakken ge haald werden bewezen hoezeer alle rollen op natuurlijke wijze- opgevoerd werden. Met fierheid mogen de «onde ren v spreken over hunne vertoonin gen en over de jonge tooneelisten, die zij gevormd hebben, want wonderbaar is de vooruitgang die deze jongens ge daan hebben. De moeilijkste rollen worden door hen, het kan niet beter, weêrgegeven zonder de minste hape ring of herzegging. Is het dan te verwonderen dat het stuk Studentenliefde die, om zoo te zeggen, onder hen alleen opgevoerd werd ook grooten bij val oogstte en dat de Maatschappij de Oud-Pompiers hen verzocht heeft het op hunne aan staande vertooning te spelen. Er zal dus niet mogen gezegd wor den, dat de Vlaamsche Sier kwijnt het jonge bloed, dat zij ontvangen heeft, is goed en krachtig bloed, dat haar een nieuw tijdperk van bloei zal doen beleven tot groot voordeel van de kunst, van onze taal en van ons volk. Wij zagen met genoegen, dat het bestuur der Vlaamsche Ster onze opmerkingen iii acht genomen heeft en wij gelooven niet, dat er aangaande het nieuwe regelen der zitplaatsen op merkingen geuit werden, zoodat het publiek de maatregel ook goedkeurt. -v. vjVjVWwv

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3