Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De kloosters. De Kamers. Stadsnieuws. Zaterdag, 5" November 1898. 5 centiemen. Vijfde jaar. Nv 1 1894-1898. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS VOOR STAD, Een jaarfranks, v' de provincie, Een jaarfr. *2-50. Met het tegenwoordig nummer, treedt de Strijd zijn vijfde jaargang in. Het doodgeboren kind, zooals de klerikale bladen ons bij het ontstaan noemden, gaat van langs om beter. Zijne tergere ledematen ontwikkelen zich en werden kloeker en frisscher en de stooten, die het op zijn levensbaan aan de klerikale doodroepers geeft, ge tuigen van meer en meer levendigheid. Maar nog sterker moet het worden om des te beter zijn plaats intenemen mde rangen der strijders van volksontvoog ding. In den jaargang die het nu intreedt zal het zijn tweede vuurproef moeten ondergaan namelijk in de aanstaande gemeentekiezing. Het is te hopen dat het zich voorts op de hoogte zijner taak zal honden en Ieperen van den dwang helpen verlossen, die er nu op drukt. Alleen, echter, is het in staat met dit te doen.Daarom durft het voorts op den steun der volksgezinden rekenen, hen tevens bedankende voor wat zij reeds voor hem deden. Volksgezinden, leest en verspreidt de Strijd-la Lwtle. Elk een lezer ge wonnen en de overwinning is zeker. De Strijd. De toestand der vrijzinnige partij in Beigic. Welk is de hedendaagsche toestand der vrijzinnige partij in Belgie Is het waar, zooals onze tegenstrevers het beweeren.dat onze partij, die voortijds zoo machtig was, heden vernietigd is en dat Belgie voortaan maar twee poli tieke partijen zal bezitten: de kleri kale en de socialistische partij Is het waar dat het liberalisme mag vergele ken worden aan een leger, dat uit muntende generalen zou tellen, maar aan hetwelk soldaten zouden ontbre ken Is het waar, dat onze vrijzinnige partij in ons uitgestrekt kiezerskorps eene onbeduidende minderheid uit maakt en dat het bewind voor altijd aan onze vrienden ontnomen is Gelukkiglijlc, het zijn onze vrienden niet, die zoo spreken De ongegronde redens vallen uit den mond onzer vijanden, die op die wijze, ten profijte van hunnen winkel, de ontmoediging, het mistrouwen in onze rangen trach ten te doen ontstaan. Welnu, die po gingen zijn tot nu toe nutteloos geble ven Alwie zich een weinig met poli tiek bemoeid, laat zich door dergelijke praats niet verblinden. Er bestaat, God zij gedank, nog in Belgie eene machtige vrijzinnige par tij. Indien die partij voor het oogeri- blik uit ons politiek leven schijnt ver bannen te worden, is die toestand al te wijten, aan het onrechtvaardig kies stelsel, dat in ons land regeert. In 1894, ter gelegenheid der algemeene kiezin gen voor onze wetgevende Kamer, behiel onze partij 558,000 stemmen, terwijl de klerikalen er 921,000 en de socialisten 305,000 ontvingen. Moestte onze Kamer aan volksverte genwoordigers op eene rechtzinnige wijze de openbare meeniug verwezent- lijken, dan had zij moeten 48 vrijzinni gen, 79 klerikalen en 25 socialisten bevatten. Het onrechtvaardig en belachelijk meerderheidskiesstelsel gaf integen deel aan de klerikale partij 104 afge vaardigden, terwijl onze partij, die bijna een derde der uitgedrukte stem men ontving, om zoo te zeggen uit onze "wetgevende Kamer, verbannen wierd. In 1896, grepen er kiezingen plaats in de provintien Brabant, Namen, Lu xemburg, Antwerpen en West-Vlaan- deren. In de provintien Antwerpen en West-Ylaanderen, treden onze vrien- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, ts leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in het Agenco Havas Magdalenastraat, Brussel. den den strijd niet op. Het valt ons dus onmogelijk de macht onzer partij in 1896 vast te stellen. Nogthans, mogen wij verklaren dat in de drie overige provinciën en in de arrondissementen waar de strijd aangegaan wierd, onze vrienden een groot getal stemmen ont vingen. In Brussel bekwamen de radi- kalen vereeuigd met de socialisten 73,000 stemmen, de liberalen 39,000 in Antwerpen stemden 42,000 liberalen voor onze gedachten nogthans noch in Brussel noch in Antwerpen wierden de antiklerikalen in de Kamer vertegenwoordigd. In de vijf arrondis sementen van Luxemburg gingen er 41908 stemmen aan de klerikalen en 33,407 aan de liberalen de klerikalen bekwamen 4 zetels, de liberalen een. In 1898, dit jaar dus, waren er stem mingen in de provinciën Oost-Vlaan deren, Henegouwen, Luik en Lim- bourg. Alleen wierd er, in het algemeen gestreden in de provinciën Henegou wen en Luik. Onze vrienden bekwamen 223,410 stemmen de socialisten 279,076 stem men de klerikalen, 386,142 stemmen de demokraten 107,984 stemmen. Het meerderheidsstelsel gaf aan de klerikalen 37 zetels 2 aan de vrijzin nige 33 aan de socialisten en radika- len 3 aan de dissidenten. Met de evenredige vertegenwoordi ging hadden er gestemd geweest 36 klerikalen, 2 demokraten, 3 dissidenten, 15 vrijzinnige, 19 socialisten. Er mag dus gezegd worden ponder tegenspraak mogelijk dat de Kamers de algemeene meenmg in ons land niet vertegenwoordigen en dat de zooge zegde verdwijning der vrijzinnige par tij geenszins bestaat. Integendeel, se dert 1896 is er een nieuw leven in onze rangen. Bijna in alle arrondissementen van het land hebben wij vrijzinnige werkersbonden zien aangroeien. Er bestaat heden eene vrijzinnige werk liedenpartij, die van dag tot dag nieu we leden aanwint en met groote schreden vooruit gaat. Dit alles laat ons verhopen, dat den dag nadert, waar ons belgische volk, moede van kleri kale slavernijonze paapsche regeering omver zal werpen en zich opnieuw rond onze vrije vlag zal komen scha ren de machtige betooging van Vinc- hem heeft ons daarvan een klaar en duidelijk bewijs gegeven. Reusje. Eene kaart, onlangs uitgegeven, toont de inneming van den grond van Frankrijk door de kloosters. Op zekere plaatsen is de uitgestrektheid hunner bezittingen in de laatste vijftien jaren twee, drie en vier maai zoo groot ge worden. Sedert 1881 is de waarde dezer goederen gestegen van 800 tot 2000 miljoen en dat zijn dan nog maar de gekende goederen. De waarde in pa pier, die voorzeker in den rijkdom der kloosters het voornaamste gedeelte uitmaken, men zag het in den brand van een klooster te Leuven en in de diefstal in het bisdom te Doornijk, zijn natuurlijk niet gekend. Wij gelooven geenszins te ver te gaan door de totale fortuin der kloosters op 10,000 miljoen te schatten. In Vrankrijk, zijn het vooral de rijke departementen waar de vermeer dering ven den rijkdom der kloosters toeneemt. Dit wordt nog verergert door hun deelnemen aan den handel en de nijverheid, daardoor doen zij veel na deel aan den kleinen burger. Het helpt mede om den toestand van de werklie den en de kleine burgers nog erger te maken, te zeiver tijde de invloed van den godsdienst machtiger makende. In ieder land, waar er katholieken zijn, is dit het geval. In Pruissen, bij voorbeeld, is sedert 1875 het getal kloosters op schrikwekkende wijze toegenomen. Vooral in de laatste jaren zijn zij vermeerderd. De katholieke partij aldaar, die vroeger door de re geering hard bekampt werd, is nu we gens hare reactionnaire gedachten eenen steun der regeering geworden. De cijfers die volgen zullen dus nie mand verwonderen JAREN. 1886 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 KLOOSTERS. 746 890 934 988 1,027 1,094 1,146 1,316 1,399 LEDEN. 7,248 8,305 9,517 10,428 11,227 12,152 13,129 14,644 17,398 Men ziet dat het vooral sedert 1890 is, dat het getal snel vooruit gegaan is. Te dien tijde waren in Pruissen maar 374 op 1,000,000 perso nen in kloosters, terwijl in 1894, niet tegenstaande de vermeerdering der bevolking, er 539 waren. Het getal pa ters en nonnen is dus in 5 jaren 40 °/0 vermeerdert en het getal kloosters met 25 °/0. Binst de bespreking van de wet op de burgerlij ke herkenning der beroeps genootschappen, gaf de heer Vander- velde belangrijke cijfers aangaande het getal kloosters en kloosterlingen in Belgie 1846 779 11,968 1856 993 14,630 1866 1,322 18,196 1880 1,559 25,632 1890 1,643 meer dan 30,000 Van de waarde hunner goederen is het onmogelijk zich een gedacht te maken. Maar dat men maar eens zie wat erin onze eigene stad gebeurt en men zal gewaar zijn welke groote rijk dommen er op onnoodige wijze in deze gestichten opgepropt zijn. K Met de burgerlijke herkenning n zegde de heer Lammens ten tijde van het Arbeidsonderzoek, zouden wij onze goederen moeten bekend maken, hetgeen de vrijmetselaars zou toelaten de onteigening ervan te vergen Moeten de opgehoopte fortuinen groot zijn opdat de kloosterlingen vreezen dat de bekendmaking ervan het volk zou doen de onteigening vra gen In Vrankrijk, Pruissen en Belgie, ziet men dezelfde bewegingde kerk, die aan den armen de aardsche goede ren wilt doen verachten, hoopt in hare kloosters de rijkdommen open laat aan de domkoppen de hoop van na hunne dood misschien beter te zijn. Jan. Aanstaande week zullen de Kamers hunne zittingen herbeginnen. Er wordt beweerd dat de Koning, zooals naar gewoonte geene troonrede zal uitspre ken. Yerseheide ondervragingen zijn reeds gemeld. 1. Over het verplaatsen der vlaam- sche tolbeambten welke zooveel op schudding in het land heeft verwekt. 2 Over het exaam van waalsche beambten, zooals het nu bestaat. 3. Over de geheime inlichtingbulle- tijns, door hooger beambten opge maakt. Jan. Onzen Gemeenteraad. Deze kwam verleden Zaterdag bij een. Het bespreken van eenen tram Ieperen-Diksmuide was het voornaam ste. Er was spraak van eenen tram Po- peringhe-Diksmuide,Eiverdinghe-Dik- smuide,Ieperen-Langemarck-Diksmui- de en eene spoorweglijn Ieperen-Dik- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. smuide. Hit de bespreking blijkt dat minister Vanden Peereboom geenszins het leggen van eenen spoorweglijn wilt toestaan, er werd niettemin be sloten eene laatste poging aan te wen den om hem van gedacht te doen ver anderen. Daarbij stemde de gemeente raad het volgende besluit De gemeenteraad van leperen be sluit het leggen eener tramlijn gaande van Ieperen naar het Smiske op den steenweg Ieperen-Diksmuide en lig gende door Bixschote, Langemarck, Keirzelaar, S' Juliaan, Wieltje, S' Jan. De stad zal medehelpen aan het vormen van het kapitaal tot het beloop van 101,000 franken en in geval dat de tramlijn vertrekkende van het Smiske naar Elverdinghe zou gelegd worden, zal zij tusschenkomen voor eene be langrijker som. d Het leggen van twee rioolen, een in de Gartonstraat en de andere in de Pennestraat, werd aan den heer Roose gegeven als zijnde de laagste inschrij ver in de aanbestedingen. Verscheidene kredieten werden ge stemd, men besloot het maken eener nieuwe straat met naam Fiersstraat tusschen de Maloulaan en de Elverdin- ghestraat en rnen stemde toelagen van 2000 a 3000 franken voor het herleggen der voorlanden in de Boter-, Tempel en Statiestraat, werken die al sedert verscheidene weken uitgevoerd zijn 1 Alpha. Onverbeterlij k. Verscheidene malen hebben wij reeds getoond hoe burgemeester Sur- mont met den gemeenteraad spot. Nog maals heeft de laatste gemeenteraad- zitting dat bewezen. In de maand Juli zegde in den ge meenteraad de heer Surmont dat men weldra zou beginnen met het herleg gen der Boter-, Tempel- en Statiestra ten. Hij wist dan voorzeker dat ook de voorlanden zouden moeten veranderd worden hij moest dan weten dat hij daarvoor geld zou noodig hebben en hij kon dan heel gemakkelijk eene toe- laag daarvoor gevraagd hebben. Maar hij bekommert zich zoo weinig om zijn gemeenteraadsleden, dat hij hen zelf nooit mededeelde, dat de voorlanden door het stadsbestuur zou den moeten veranderd worden. Men zal met 15e Oogst beginnen met het herleggen der straten van de Markt tot aan de Statie zegde hij en 't was al. Zeker is het dat de groote O's die in de gemeenteraad zetelen zich met niet ernstigs bezighouden en weinig verdie nen op de hoogte te zijn van wat het stadsbestuur doet, daar zij er zich niet om bekommeren, maar de handeling van den heer Surmont is geenszins wettelijk. Hetgeen verteerd wordt moet eerst in den gemeenteraad be sproken en gestemd geworden zijn en het verwondert ons grootelij ks dat de bestendige deputatie de handelwijze van den heer Surmont toelaat. Goliath. Non, voiis ne l'obliendrez pas Zegde de heer Iweins d'Eeckhoutte in de gemeenteraadzitting als de ijze- renweg Ieperen-Diksmuide besproken werd. Ha Ha Wij zullen hem niet beko men. Minister Vanden Peereboom en wilt niet. De hooge beambten van het ministerie zijn er voor maar hij en wilt niet. Hoort gij, Iepersche belas tingdragers, de voornaamste klerikale minister wilt niet dat er voor leperen iets gedaan wordt. Nu verstaan wij waarom wij nog geen duidelijk antwoord van le Journal d'Ypres en het Nieuwsblad gehad heb ben aangaande onze vraag Wanneer zal men beginnen aan het ver teeren der 264-,000franken, die voor het herstellen der Rijschool gestemd werden STRIJD BMMMMBaBBBBggaBmMB—MM— JAREN. KLOOSTERS. KLOOSTERLINGEN. ™sBeeo«yee<B®£*i«—

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 4