Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws. Zaterdag, 19n November 1898. Vijfde jaar. Wat over de herinrichting der Burgerwacht. Het bedrog goedgekeurd. Be persoonlijke dienstplicht in Belgie. Wat er in Belgie gereisd wordt. Verschijnende des /Zaterdags. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer zal men ein delij li beginnen aan het verteeren der 5364,000 fpankoii die voor Ret herstellen onzer JElij - school bestemd zij n Ziehier nu, volgens de Belgique mili- taire, de redenen uit dewelke luitenant- generaal d'Oultremont, opperbevel hebber der burgerwacht van Brussel en der provinciën Brabant en Antwer pen, zijn ontslag genomen heelt. Op een banket, welke den 14s October laatstleden plaats had heelt Graaf d'Oultremont voor al de bevelhebbers der burgerwacht van Brussel, waarvan hij afscheid nam,de volgende woorden uitgesproken, in antwoord op die door kolonel Taymans uitgedrukt m name al zijner vrienden Het is met eene echte hartver- scheuring dat ik afscheid neem van mijne oude onderdanigen, verkleefde en belanglooze medewerkers van de welke ik, in alle omstandigheden, de eerlijkheid, de vaderlandsliefde en de verkleefdheid aan de openbare zaak waardeeren kon. Ik heb mijn ontslag genomen niet ten gevolge van een gril maar na rijpe overweging ik was overwonnen door den wederstand der Regeering die weigerde een enkel be richt te volgen, die de vermaningen der vaderlandsgezmden en der verstan dige mannen niet wilde aanhooren of schoon die mannen enkel bekommerd waren met de burgerwacht op de hoog te harer taak te behouden. n Vooraf, de herinrichting der bur gerwacht, na geweigerd te hebben het leger opnieuw in te richten, was een nutteloos werk, meer schadelijk dan nuttig Ik had veranderingen aan de wet op de burgerwacht voorgesteld, maar, in mijn gedacht, die verande ringen moesten maar de natuurlijke volledigmaking wezen van eene her smelting onzer krijgsinstellingen. Ik had het ontwerp Brassine goed gekeurd die de wetten op het leger en op de burgerwacht wijzigde, deze laat ste, na vijf of zes jaren, bestemd zijnde om de rekruten te ontvangen die den persoonlijken dienst en de vermeerde ring van het contingent in de kazerne zouden doen verbleven hebben en die in de wacht meer tucht en krijgsgeest zouden gebracht hebben. De Regeering, gehoorzamende aan de strafbaarste raden, wilde daarvan niet weten. Integendeel, zij scheen ter harte genomen te hebben de burger wacht te verzwakken zooals zij met het leger gedaan had Ik wilde aan de bijzondere korp sen hunne huidige inrichting behouden die hunne macht maakt en hun dien geest inboezemt welke zij des te meer noodig hebben daar de wet geene be dwingende middelen voorziet, onnoo- dig ten anderen met de voorgaande in richting. De Regeering, trouwloos en noodlottig, ontneemt aan die korpsen hunne zelfwetgeving en hunne tucht raden. Zij besluit dat de boeten voort komende van de straften opgelegd aan de bijzondere korpsen in de gemeente kas zullen gestort worden en dat de strafbaren voor de tuchtraden der wacht zullen moeten verschijnen. n Wat erger is, hunne rekruten zullen verplicht wezen, in tegenstrijdigheid met hetgeen altijd gebeurde, in het on derwijs peloton der wacht te treden. n De omkeering is volledig, de woede met dewelke de Regeering de inrich- Men schrijft in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van d:t blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in het Ageoce Havas Magdalenastriat,' Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 n n Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. ting der burgerwacht vernield heeft, iaat aan geen enkel eerlijk mensch meer toe het bevel er van te aanvaar den en ik trek er van door met zooveel droevigheid als verwalging. Dus generaal d'Oultremont bekent dat hij zijn ontslag neemt omdat hij zoo schandelijk door de Regeermg be drogen is geweest. De herinrichting dbr burgerwacht kon maar gedaan worden na die van het leger. Ongeluk kiglijk voor de Regeering vindt men niemand die het Kommando aanvaar den wil en zij zal nog verplicht wezen gelijk te geven aan de rechtvaarde re- klamatien der vaderlandsgezmden. Overigens, ziehier wat de Belgique militaire daarover zegt De politieke mannen die ons regee- ren zoeken een medeplichtige om hun ne deugnieterij en te dekken. Daar zij er geene in de burgerwacht vinden (zich de deftige weigeringen te herin neren van de kolonels Allard, Gluzeau, Capouillet, van majoor Godefroid en nog andere) hopen zij nu er eene in het leger te vinden. Laat ons hopen dat daar men geen enkel generaal vindt die generaal Brassine opvolgen wil,men ook geen enkel kolonel in het leger vinden zai die generaal d'Oultremont in de burgerwacht opvolgen zai De koninklijke besluiten die onze burgerwacht herinrichten en die in het Staatsblad van 4' November ver schenen zijn hebben overal eene onbe schrijfbare onrust veroorzaakt. In Gent, is het mogelijk, zijn do twee legioenen die voorheen bestonden in een enkel regiment versmolten en dat het half bataljon jagers-ver- kenners maar twee kompanies m plaats van drie zal bevatten. Ziedaar dus een hekatombe van vederbossen. Maar hetgeen iedereen in Gent ver ontwaardigd heeft is de benoeming van den heer Ligy tot kolonel kom- mandant van het nieuw regiment. De Gentsche klerikale vertegenwoordiger, verslaggever van de al te beroemde wet, is tot dien titel benoemd niette genstaande de rechten welke zijne kol lega's daartoe hadden en weike van kant geplaatst heeft omdat zij mees tendeels het groot ongelijk hadden, volgens onze klerikale en ministerieele poechenellen, niet van het zelfde kleur te zijn als onze regeerders. In Ieperen heelt men ook iets in dien aard gedaan. Daar heeft men tot over ste der burgerwacht den heer A. Ligy benoemd, broeder van den vertegen woordiger van Gent,alhoewel M.Tous- saert,den vroegere majoor,zijn ontslag met genomen had. Wij hopen dat men hevig tegen die handelwijze opkomen zal en dat de burgerwachten die,op27edezer maand, geroepen zullen worden om hunne ka ders te kiezen, stelselmatig al de kleri- kalen zullen uitsluiten. Het zal het beste antwoord zijn dat men aan de Regeering zou kunnen doen die droomt, zegt men, aan het hoold der omschrij ving der twee Vlaanders, een gewezen officier te benoemen wiens klerikalis me in 't geheel niet twijfelachtig is. Goliath. Het klerikale kamermeerderheid heelt de kiezingen van Doorni]k en Borgworm (Waremme) goedgekeurd, trots de lange reeks verpletterende fei ten van bedrog en omkooping die aan het licht werden gebracht door de libe rale en socialistische afgevaardigden. Geen enkele klerikale volksvertegen woordiger heeft den moed gehad, met de leden der oppositie het onderzoek te stemmen dat gevraagd werd. De rechterzijde heeft dus alle gevoel van eerlijkheid en rechtvaardigheid verloren. Dit is namelijk gebleken uit eene onderbreking van den verslaggever Rosseeuw die zegde Ehwel wanneer er 500omkooping-en links en 500 rechts zijn, dan is liet even wicht lier- steldL Dus het bedrog is gewettigd van den oogenblik dat het in dubbel geschied gelijk het boekhouden en de balans langs weerskanten gelijk gehouden wordt. De theorie is gansch nieuw en niets belet ze in te voeren in de rechterlijke wereld. Van den oogenblik dat een dief zich verdedigt door te zeggen en te bewij zen dat men hem eene zelfde som ontfutselde, zal de voorzitter van de rechtbank moeten erkennen dat het evenwicht hersteld is. Schoone klerikale zedelijkheid Te Brussel loopt het gerucht, dat het vraagstuk van den persoonlij ken dienst een grooten stap komt te doen. Ten gevolge van herhaalde conferen- tien met den Koning en nadat ver scheidene opper-officieren, onder an dere de generaal Renard, bevelhebber van den état-major, geraadpleegd zijn geworden, heeft M. Vandenpeereboom, tusschentijdige minister van oorlog, een wetsontwerp opgemaakt, waarin de persoonlijke dienst in de plaats ge steld wordt van de plaatsvervanging, mits eene vermindering van acht maan den diensttijd voor de infanterie. De jaarlijksche lichting zou op 20,000 man in plaats van op 13,000 worden gebracht. Dit wetsontwerp zou onmiddellijk na de goedkeuring der kiezingen op het bureel der Kamer worden neerge legd. Ziedaar een gewichtig debat in het verschiet. in elk geval moeten wij hier doen aanmerken dat de vredeboodschap van den tzar van Rusland, ten gunste der ontwapening schoone vruchten draagt. Er werden in 1897 in Belgie op de staatsspoorwegen 15,002,781 enkele reiskaarten verkocht voor 17,848,513 Ir. 78 cent. en 31,831,520 heen en weer kaarten, voor 23,718,189 Ir. 48 cent. Aan verminderde prijzen werden 44,522,539 kaarten verkocht, voor 15,541,163 fr. 39 cent. De reizigers van allen aard legden het getal van 1,995,791,563 kilom. af. Dat is 232,309,182 meer dan het vorige jaar. Burgerwacht. In ons eerste artikel over de burger wacht zegden wij a OpZondag,27eNovember aanstaan de, zal er in de burgerwacht overge gaan worden, volgens artikels 65 tot 78 der wet van 9e September 1897, tot de kiezing der kaders, per kompanie of peloton voetvolk van den tweeden ban, per batterij of halve batterij kan- noniers, per kompanie jagers te voet, per schadron, half schadron of peloton bijldragers-pompiers (dit laatste een nieuw korps dat ingericht werd). Ziehier wat le Soir er nu echter over zegt In het ministerie van de binnenland- sche zaken en van de burgerwacht, leeft men thans in de war. Na eene lange vertwijfeling heeft men het werk aangevat met eene onge hoorde haastigheid. Wij zegden men zal beestigheden doen. En waarlijk, men is er al aan. Inderdaad, een koninklijk besluit stelt de kiezingen voor officieren vast op 27° November. En, in gevolge der wet, mogen die kiezingen geen plaats grijpen en de officieren,alzoo benoemd, zouden geen bevel mogen voeren. Wat zegt de wet. Luistert Artikel 56. Zijn alleenlijk tot den graad van officier kiesbaar Ten le. Deze die bewijzen, dooreen regelmatig diploom, hun exaam van kandidaat-officier ondergaan te heb ben Ten 2e. De oud-officieren van het le ger na eenen onberispelijken dienst Ten 3e. De oud-onderofficieren die in deze hoedanigheid in het leger eenen goeden dienst van drie jaar gedaan hebben. Om officier der gezondheid benoemd te worden, moet men wettelijke diplo mas van genees- en heelkunde bezitten. Art. De commissie belast met het geven der diplomas van kandidaat-offi cier bestaat uit 5 leden en eenen schrij ver, allen benoemd door den Koning voor een tijdverloop van vijf jaren. Een koninklijk besluit maakt het programma der examen bekend. Lessen, aangaande deze examen, worden door de krijgsoverheden inge richt. De 27e moeten de officieren benoemd worden volgens art. 56 der wet, Maar geen enkel kandidaat-officier zal zijn diploma bezitten daar de commissie, belast met het afgeven ervan, nog niet benoemd is en de punten van het pro gramma nog niet gekend zijn. Met een dergelijk feit is de maat vol en wij zijn nieuwsgierig het ant woord te kennen van den minister wanneer hij zal ondervraagd worden. De Kamer van volksvertegenwoordigers kwam Dinsdag bijeen om over te gaan tot het benoemen van twee sekretarissen in vervanging van de heeren De Roullié en Warocquez. De heeren Loslever, katholiek en Magnette, liberaal, wer den benoemd. Na eene bespreking besloot de Ka mer deze week, de budjetten in de sek- ties te onderzoeken, op de dagorde van de zitting van 23e een ondervraging te stellen aangaande het voorstel van den keizer van Rusland aangaande de ont wapening, een ondervraging van de heer Smeets over de verbreking van een besluit van den gemeenteraad van Seraing, eene vraag van den heer Hec tor Denis betrek hebbende op de her inrichting van het observatorium en eindelijk de ondervraging van de heeren Gooremans en Lorand aangaan de de toestand der tolbeambten. ONZE SCHOEEN. Aan uwe scholen zullen wij niet roeren. (De belovers van 1890). Niet roeren Maar op jesuitische wijze was dat uitgesproken. En als een ware jesuiet, verstond de heer Sur- mont deze belofte op de volgende wijze Wij zullen aan uwe scholen niet roeren... eens wanneer gij er geen meer zult hebben. o =»«>eee©«5eeew=»

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3