Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. De vernietiging van het Onderwijs, Evenredige V ertegen woordiging Bij het leger. Stadsnieuws. Aangaande eene benoeming. Zaterdag, 10" December 1898. een hemen. Vijfde jaar, i\T' 6. erscliijnemie des 'Malcedags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr 2-50. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren vlei* 264,000 franken tlie voor liet lier-stellen onzer- JE£ij- school bestemd zij n De laatste ondervraging van den heer Hector Denis in de Kamer gedaan werpt een helder licht op de manier waarop de klerikale regeering het on derwijs en de wetenschap in België verkwezelt, wat zooveel wil zeggen als vernietigen. De belgische Sterrenwacht genoot vroeger eenewereldsche vermaardheid, onder het bestuur van M. Quetelet en later onder dat van Houzeau Na dezes dood benoemde de kleri kale regeering zekere M. Folie die, al kon hij de vergelijking niet doorstaan met Quetelet en Houzeau, toch nog aanspraak mocht maken op den titel van geleerde. Na het aftreden van M. Folie werd het wetenschappelijk bestuur onzer Sterrenwacht verdeeld. De eigenlijke sterrenkunde werd toevertrouwd aan M. Lagrange en de weerkunde aan M. Lancaster, beiden geleerden van eer sten rang, maar.... geene klerikalen. Men moest het middel vinden om zich van die twee te ontmaken en reeds is de regeering voor de helft gelukt. M. Lagrange heeft zijn ontslag gege ven. Het plan om tot dien uitslag te ko men was zoo eenvoudig als behendig. Aan het wetenschappelijk bestuur van het Observatorium werd een be heerder toegevoegd die, naar het luid de, zou gelast zijn met de reglementen te doen naleven in alles wat van be stuurlijken aard was. Te dien einde benoemde men een oud-kapitein, met name Goedseels, van wien men geen enkelen wetenschappe- lijken titel kon doen gelden, maar die, zooals het gewoonlijk gaat, zijne on wetendheid verschool achter eene groote dosis verwaandheid en eene ongehoorde brutaliteit. Weldra mengde hij zich in het we tenschappelijk bestuur der Sterren wacht, hij schreef brieven'aan MM. Lagrange en Lancaster, aanzocht hen van hunne opmerkingen niet geza- mentlijk te doen, daar hij van geene samenspanning wilde hooren, hij ver- wittigde hen als schooljongens zeer beleefd te zijn tegenover hem, hij drong in de zalen der wetenschappe lijke waarnemingen, bespiedde van uit zijn bureel de geleerden die aan den arbeid waren, enz, M. Lagrange was nu echter de man niet om zich ais een schooljongen te laten behandelen door die groote zéro en hij protesteerde. Het is alles wat men verlangde, op voorhand wetende dat, indien men in dit regiem volhardde, indien er geen rekening gehouden werd van de pro- testatiën van M. Lagrange, deze zeker zijn ontslag zou geven. Het is hetgeen dan ook gebeurd is de papen hebben hunnen wensch, er is een geleerde over boord en eene plaats open voor eene andere nulliteit. Dien weg gaan wij meer en meer op, België moet verkwezeld worden, het onderwijs moet vernietigd worden, op dat dn klerikale regeering zich zou kunnen viutankeivn aan de algemeene onwetendheid. Men schrijft in bij den Uitgever Dizmudestraat, nr 51, ts leperen De aankondigingen van beideVlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het'buitenland, uitsluitehjk in bet Ageace Havas Magdalenastraat,' Brussel. Is zulks waar voor het hooger on derwijs, het is nog waarder voor de volksscholen. De stad Thielt, die M. Beernaert naar de Kamer stuurt, telt 10,000 in woners. Voor deze bevolking is er nog <>ene enkel© g-emeente- school en dan nog een gemengde school voor jongens en meisjes, met een geheelen onderwijzer en eene ge- heele onderwijzeres. En opdat het aantal leerlingen niet te groot zou worden, heeft men al deze weggezonden die tot dé gemeente niet behooren alhoewel zij schoolgeld betaalden. Willen deze kinderen een beetje onderwijs, dan hebben zij nog de vrije scholen of... niemendalle. De gebouwen der oude gemeente school voor meisjes eene prachtige instelling zijn verkocht aan een kleinen prijs, zegt men. Het college is afgestaan aan de gees telijkheid. En zoo wroet men door gansch Bel gië om het onderwijs te niet te krijgen, om alles wat vrijzinnig is te treffen, om geheel het land onder den klerika len hiel te doen bukken. Gelukkiglijk dat de oogen open gaan en dat zelfs de hardste doctrinal ren beginnen inzien welke dwaasheid zij begingen met voor de [klerikalen te stemmen. Het is nooit te laat om goed te doen, zegt het spreekwoord. Mochtte dat spreekwoord bij de kamerkiezingen van 1900 herdacht worden en de school verwoesters en onder wij sveruie- tigers zouden voor altijd gedaan heb ben. In La Libertè doctrinair dagblad van Brussel, is een geruchtmakend ar tikel verschenen aangaande de evenre dige vertegenwoordiging. De schrijver ervan, de heer Hymans, verzoekt de doctrinairen nooit meer voor de kleri kalen te stemmen, die nooit hunne be loften houden en liever hunne stem te geven aan de. progressisten en socialis ten. Het artikel werd door alle antikleri kale bladen gunstig besproken. Flen dertigtal Kamerleden hebben met afgevaardigden eene zitting ge houden in de zaal van den Senaat. Zij hebben besloten een manifest te verspreiden over de Evenredige Verte genwoordiging. Daarenboven hebben zij een comiteit gevormd samengesteld als volgt De heeren Bertrand, Carton de Wiart, Nerinckx, Loslever en Du- mont, dat een wetsvoorstel zal indie nen, de bovengenoemde hervorming vragende. Het gerucht blijft loopen dat minis ter Vanden Peereboom voornemens is een ontwerp neer te leggen, vragende kredieten voor twee forten rond Ant werpen. Men zou aldus een nieuw werk be ginnen maken aan de volledige veran deringen der forten, een werk dat mil- lioenen en millioenen kostte en dus weer schatten zou eischen. Minister Vanden Peereboom is ook voornemens een ontwerp neer te leggen vragende dat voortaan alle werkende manschappen van de regimenten voet volk door eenige muziekanten zouden begeleid worden. Zangstukken, die door de krijgsoverheden goedgekeurd zijn, zouden aangeleerd worden. Men zegt dat de kleedingsmassa zal afgeschaft worden en dat de Staat ze zal overnemen. Het kleedingsmaga- zijn zal m,et meer in den zetel van het regiment zijn maar in het verblijf van elke compagnieën de bevelhebber zou er het bestuur van hebben. In de Kamersectie, die de kwestie van het legerkontingenl voor 1899 moest bespreken, is het oude stelsel met 4 stemmen (klerikalen) tegen 1 (de heer G. Lorand) behouden geworden. De genaamde Maurice Vergracht zendt ons een gestempeld papier waar bij hij ons betrekt voor het gerecht, eene som van 1000 franken schadever goeding en 1000 franken voor inlas- schingen in dagbladen eischende. Met volle vertrouwen zulten wij de uitspraak van het gerecht afwachten. Er zijn processen, die de personen, wien zij aangedaan zijn, eeren. OE INHALING VAN DEN NIEUWEN LUITENANT DER POMPIERS. Zondag li. greep deze plechtigheid plaats. Wij bestatigden, niet zonder verwondering, dat de nieuwe benoem de zich maar aardig gevoelde in zijne nieuwe kleederen. Rood als de roodste stnep van zijne kazak, trok hij eenen groep zijner gewezen vrien den voorbij, allen van die goeie libera len, die, volgens le Journal d'Fpres braaklust geven. Godvruchtig droeg hij de vlag in de kerk, de oogen neerziende, het rood op de wangen, net als het eerste het bester kwezeltje. En hij bidde...!? Het feest eindigde met een banket. Wij hebben het geluk een nauwkeurig verslag daarover te kunnen geven, het- geen onze lezers voorzeker met genoe gen zullen lezen. De heer Baus kwam eerst aan het woord. Ziehier zijne redevoering Mijnheeren, Het is niet zonder eene groote ont steltenis dat ik opsta om u toe te spreken. Zooals gij weet, dank zij God, de Heilige Barbara en de stemmen van onze gemeenteraadsleden, bezitten wij eenen nieuwen onder-luitenant, die ik de eer heb u voor te stellen. Maurice Vergracht is voor u geenen onbeken den christelijk hart, getrouwe die naar van onze Moeder de Heilige Kerk, voorstander van Godsdienst, Familie, Eigendom en Vaderland, hij bezit alle eigendommen om aan het hoofd te staan van ons katholiek Pompiers korps. (Langdurige toejuichingen). «Laat ons God, de Heilige Barbara, en den gemeenteraad bedanken van hem verkozen te hebben aan mannen die maar een doel hadden en 't was van twist-en tweedracht te zaaien. (Don derende toejuichingen). Iedereen staat op en juicht den nieu wen luitenant toe. Hij, bleek en aange daan, tracht te antwoorden, maar de woorden kroppen in zijn keel Beste Pom... Pom... Vrienden, Is het noodig dat ik hier antwoord de op den laster door de Strijd (hoe hoe! hoe!) «uitgestrooid». (Neen! neen! Leve onzen luitenant en hij mag er wezen Leve... enz.) Louis, elk flasche. (Teekens van goedkeuring onder de pompiers). B Ge kent me sedert lang en gij weet dat ik mij altijd opgeofferd heb. Gij kendet mij als stichter van de O11- vermoeibaren van de Schoolkolo niën van Gent, als lid van de liberale studenten en ge weet welk vertrouwen AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. de liberalen in mij hadden. Hewel hebt in mij... (Brava Bravo Bravo Gauw, we gaan 'n keer tikken. (Leve onze luitenant en hij mag er wezen De luitenant vaagt zijn zweet af. Gij moogt op mij rekenen en in mij zooveel trouw stellen als mijne ge wezen vrienden die ik verlaten heb omdat hunne personen mij gedurig braaklust gaven. (De redaktie van le Journal d1 Ypres gaat hem omhelzen). Un triple ban au galop roept de heer Bans.) Maar er zijn her...vor...min...gen noodig in ons korps. (Stilte... Blek ken Warden en Dupont vallen in be zwijming.) Ja, her-vor-min-gen zooals het water van stad moet ons korps gezuiverd worden. (Hij slaat een scheef oog op Surmont. Henri Iweins houdt zijn glas naar het licht om de mikroben te zien zwemmen.) Alleenlijk ware en echte katholie ken moeten erin zijn.(Drie en twintig pompiers vallen in bezwijming onder de tafels). Om die hervormingen in te voeren heb ik hulpen noodig en ik heb gedacht aan mijne vrienden Jules Eeckhout, Charles WoutsenLahousse. (De eters van den eeretafel klappen op onverdoovende wijze en verdwijnen langs eene zijdeur). Gij moogt reke nen op hen, ik ken ze en gij kent ze en (schreeuwend) zij staan daar (wijzend naar den corridor) gereed om t' aanvaarden. (De deur gaat open. De heer Surmont leidt de heer Jules Eeckhout binnen, de heer Berghman de heer Charles Wonts en de heer Bans de heer La- housse zij zijn gevolgd van de redak tie van le Journal d' 7presdie een lied zingt met refrein Ces écceurés Ces honnêtes Die heeren aanvaarden met blijd schap de zware taak die wij zullen uit te voeren hebben. (Alle drie knikken met het hoofd en halen hunnen pater noster uit). Met ons vieren zullen wij maken dat het korps zij wat het zijn moet. (Donderende toejuichingen. Men draagt den nieuwen luitenant rond de zaal) En nu, vrienden, allen naar de Maane... en... eu... 'k missen, naar den Bok om 'n klik. En ziet maar dat gij niet te veel en drinkt, want morgen moet gij mij komen serenade geven. R. Porter. Een prachtig- werk. De klerikalen hebben de hoedanig heid, ten overigens door niemand be twist, van groote werken te doen uit voeren... die geheel en al nutteloos zijn. Beeldt u in, lezers, dat men eene brug zal leggen bij het zothuis aan de Thorhoutpoort, eene brug die dienen moet om den hof van het gesticht met het gesticht zelve te verbinden. Wij weten niet in wiens hoofd dat gemaal gedacht ontstond, maar wij denken niet te mis sen met te zeggen dat alleen een hoofd van een Henri Iweins d'Eeckhoutte in staat is zoo iets het licht te schenken. Eene brug op twintig meters afstand van de kalsei, langs waar ook het ge sticht met- den hof in betrekking is, eene brug, die wel 5,000 franken zal kosten en zonder eenig nut zal zijn. Wij spraken verleden week over de knagers, wij hadden dit nog erbij moe ten voegen om een woord te zeggen over de verkwisters. En zeggen dat de liberalen hun fortuin aan de Godshuizen en ..Wel dadigheidsbureel gaven, omdat het de armen zou helpen en dat zij nooit en dachten dat het zóó geknaagd en ver kwist zou worden. Alpha. co 7~) mBsmÊBBUBSBaBtammaBBmaamaBaBsasm

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3