Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Zedelooze liedjes. Verdeeling der arrondissementen. Pastoor Daens. ONDERVINDING LEERT Zaterdag, 24" December 1898. Vijfde jaar. X' 8. Weêr 200 miljoen voor forlen en kanonnen. De kadastrale herziening. ff Een naklank van de zaak Dedullen. Verschijnende des Zaterdags. eendracht maart macht. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Ren jaar 3 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 3-50. TVanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren tier 364,000 franken olie voor liet herstellen onzer JE£ij- wchool bestemd zij n Wij lazen verleden week in La Patrie van Brugge eene briefwisseling uit Brussel waar in gemeld wordt dat de minister van oorlog onderhandelin gen heeft aangeknoopt om een stuk land aan te koopen te S' Kruis bij Brugge voor het bouwen van nieuwe kazernen voor het regiment lanciers dat te Brugge gevestigd is. De Patrie voegt er bij De zaak wordt thans onderzochthare oplossing zal niet lang meer uit blijven. De oplossing zal niet lang meer uit hlij- ven. Wanneer zullen wij dat mogen zeggen van onze rijschool Wanneer zuilen wij onze lezers het gelukkig nieuws mogen melden van de aanbe steding der werken aan de rijschool Men zegt wel reeds het schijnt dat de rijschool blijft, het schijnt dat het Polygoneveld zal veranderd worden, het schijnt dat dit zal gedaan worden, het schij nt dat men aan dat zal aanvan gen. Maar dat schijnen zegt niets. Het zou alzoo kunnen schijnen tot na de aanstaande gemeentekiezingen zonder te beletten dat, eens de kiezing voorbij, de rijschool toch zou vertrek ken. Wat wij willen, en wat alle Ieper- lingen wenschen, is dat er gezegd wordt dat op dien dag zal overgegaan worden tot eene aanbesteding, dat men binnen zooveel weken het werk zal aanvangen. Het is nu al wel tien jaar dat het schijnt dat de rijschool blijft of ver trekt. Dat schijnen heeft dus lang genoeg geduurd en er moet een einde aan gesteld worden. Kamerheeren en senatoren van het Iepersche, de Ieperlingen verwachten van u een spoedige oplossing. Verleden jaar, tijdens de loting, gaven wij ons oordeel aangaande de onzedelijke liederen door de lotelingen gezongen. Met het veranderen van de deuntjes door onzen beiaard gespeeld, beknibbelden wij het gedrag van ons gemeentebestuur dat wêer café-chan- tant airtjes liet spelen. Wij drukten dan de hoop uit dat het stadsbestuur door den beiaard aan hel volk de tal rijke schoone arias, door Benoit, Block en anderen voor het volk gecompo neerd, zou bekend maken. Onze vraag bleef vruchteloos. Minister Vandehpeereboom heeft be sloten de soldaten allerlei liederen aan te leeren. Dit zal voorzeker een gun stig uitwerksel hebben. Minister Bege- rem heelt een wetsontwerp neergelegd tot beteugeling der zedelooze straat liedjes. Ziehier wat Ons Blad hero ver zegt Zedelooze liedjes. Eenige dagen geleden is door den minis ter van justicie op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd tot beteugeling der zedelooze straatliedjes. Bravo heer minister hartelijk proficiat Maar 't een gezegd gelijk 't ander het wierd tijd, hoogtijd, dat er een eindje wet kwam om aan de walgelijke straatgezangen paal en perk te stellen. Het ging waarachtig over zijn hout het uitbraken en het brullen van de smerigste liedjes ten aanzien van Jan en alleman. Niet dat wij te preutsch of te puritein achtig zijn, hoor. Verre van daar. Als Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenais deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscli België, mogen gezonden worden ten bureele van d:t blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Ageace Havas Magdalenastraat, Brussel. groote menschen kunnen we alles zien, alles bijwonen en alles hooren. Het goede, schoone en edele lied verheugt en veraangenaamt ons, trekt ons onweer staanbaar aan. Maar al wat hatelijk, vuil en walgelijk is, doet ons de schouders opha len, wekt afschuw op een boezemt ons medelijden in voor de ongelukkigen die er zich plichtig aan maken. Maar, zijn wij geharnast tegen de ver derfelijke indrukken van vuiligheid, van alle zedekwetsend gezang, kan dan wel hetzelfde gezegd worden van onze vrouwen, van onze kinderen en vooral van onze dochters Wie vader heeft zich niet voelen schaamrood worden, als hij met zijn doch ter op den wandel hoor liederlijke kerels van die platte, gemeene liedjes hoorde uit galmen er behagen in zag scheppen de smerige woorden zoo grof mogelijk te doen uitklinken, en het brutale der beteekenis door nog wat vuiler gebaren te doen uit schijnen Ja, wie vader heeft op zulke oogenblikken den stok niet tusschen de vuist voelen jeuken, om er eens eventjes den rug dier onverlaten mee te streelen Een kerel die op straat u de kleeren be vuilt wordt gestraft en een schuimer, die door zijn gezang, woorden en gebaren uw geliefd kind zedelijk vermoordt, kan nog zelfs niet verontrust worden, men moet hem zijn vuil uerk laten voortzetten zoo was de wet tot heden, zoo is ze nog altijd Gelukkiglijk gaat er een einde aangesteld worden zoo eene ferme boet voor een smerig liedje, en bij herkansing nog wat gepeperde straf en 't zal gauw gedaan zijn met onze zonen en dochters naar hart en ziel te bederven. Vooruit heer minister, alle deftige va ders en moeders, zonder onderscheid van partij zullen er u dankbaar om wezen. Ons Blad). De bestaande forten van Antwerpen moeten afgebroken worden, daar zij geene 24 uren aan eene belegering zou den weerstand bieden, (sic) Elf nieuwe buitenforten of veld- schansen moeten opgebouwd worden, tusschen de reeds bestaande en met deze in verbinding gesteld. Alle moeten naar de laatste oor- logsvereischten worden gewapend, be manteld met schietkaproenen en van nieuwe kanonnen voorzien, daarbij electrisch worden verlicht en gewapend met verrestralende lichtbaken, om den vijand gedurende den nacht te be waken. Het opwerpen dezer elf schansen zou, naar men beweert, eene uitgave vergen van 60 miljoen frank. Doch de ondervinding leert ons dat de officiëele bestekken gewoonlijk moeten verdrie dubbeld worden. j) (Zegt Le Patriote.) In 1894 kwamen de klerikalen aan het bewind onder geroep van geen cent, geen man, geen paard voor den oorlogsgod Sinds is het budjet van oorlog met 12 a 15 miljoen 's jaars verhoogd Sinds heeft men 85 miljoen aan de nuttelooze Maasforten verkwist De werkingen der kadastrale herzie ning zijn voltooid uitgenomen voor wat de schattingen der fabrieken en werkhuizen, van een zeker getal kas- teelen, kloosters, uitzonderende ge bouwen en onbebouwde gronden in waarde gebracht, betreft. Alles doet voorzien dat het werk der herziening en het onderzoek der reklamatien voor het einde van 1899 zullen geëindigd zijn. Dat werk zou eene uitgave van verscheidene millioenen veroorzaken. Het wetsontwerp wijzigende de te genwoordige wetgeving op de perso- neele belasting zal maar kunnen neder- gelegd worden na de voltooing der kadastrale herziening, het nieuw kadastraal inkomen moetende dienen als eerste basis, in plaatsvervanging der huurwaarde en van de belasting op de deuren en vensters. Onze klerikale regeering, ziende dat de grond allengskens onder hare voeten zakt, bereidt eenen nieuwen partij slag. Ai de groote arrondissementen Brus sel, Antwerpen, Luik, Gent, Charleroi en Bergen zuilen in verschillende kiesomschrijvingen verdeeld worden en dit om de benoemingen van kleri kale kandidaten te verzekeren. Maar men zal daartegen weten op te staan. Het geheele land is verwalgd van zooveel eerloosheid, slechte trouw en het antiklerikaal verbond zal geslo ten worden en zal zegepralen, niette genstaande al de klerikale pogingen om het te doen mislukken. De basis van het verbond is de Evenredige Vertegenwoordiging, het is te zeggen het einde van het bedrog, der verdruk kingen het is de regeering van de rechtvaardigheid, het is de vrede door iedereen verwacht. Wanneer iedere partij hebben zal wat haar toekomt eu naar de Kamers hare puikste leden zal kunnen zenden, zullen wij ten min ste ernstige, hooge debatten hebben en zal men kunnen goede en nuttige wet ten \ervaardigen. Goliath. Pastoor Daens, de gewezen volks vertegenwoordiger der kristene demo krater! van Aalst, niet overeen gekomen zijnde met de geestelijke macht, heeft besloten zijne rechten van burger te hernemen en zijne propaganda te herbeginnen. Na het mislukken zijner onderhandelingen met den kardinaal Goossens, had Pastoor Daens gevraagd, door de tusschenkomst van verschei dene personaliteiten der katholieke partij en namelijk door die van minis ters, De Smet de Naeyer en Nyssens, om de mis te mogen lezen in eene kerk of openbare kapel van het bisdom van Gent. Bisschop Stillemans wilde dit niet toelaten. Op die nieuwe weigering heeft Pastoor Daens het besluit geno men waarvan wij hooger spraken. Hij zal dit voornemen openbaar maken in eenen brief welke hij aan de dagbladen zenden zal. Het besluit van den gewe zen volksvertegenwoordiger is met veel vreugde door de kristene demo- kraten vernomen geweest. In de partij vergaderingen, gelijk- tijdiglijk in Antwerpen en Aalst ge houden, is het besloten geweest de Penning van Pastoor Daens in te stellen. De vervolgde pastoor zal dus geldelijk door zijn partij ondersteund worden. Het Kongres der kristene demokra- ten welke zich te Antwerpen op 25" en 26" dezer maand houden zal, zal zich in eene geheime zitting bezig houden met de werking van den Penning van Pastoor Daens. De andere zittingen van het Kongres zullen toegewijd worden aan de pen- sioenenkas, verslaggever den heer P. Van Schuylenberg van Aalst en aan de Evenredige Vertegenwoordiging, verslaggever den advokaat Lebon van Antwerpen. De zittingen zullen door Pastoor Daens voorgezeten worden. Den 26Q, om 11 ure, zal er eenen grooten mee ting plaats nemen op dewelke Pastoor AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. Daens de redenen zijns besluits ken baar maken zal en over de E. V. spre ken zal. De a Priester Daens Kring van Ant werpen zal op den dag van het Kongres het eerste nummer van een weekblad getiteld De Dageraad doen verschij nen. Al de kopstukken van de kristene demokraten partij zullen aan het Kongres deel nemen. Goliath. Het klerikaal blad Le Bien PuMic de zaak Dedullen terug ten berde bren gende, had diensaangaande eenige leu gens verteld, ten gevolge waarvan M. Buyl volgenden brief naar vermeld blad zond. Brussel, 9 December 1898. Heer Bestuurder, In uw nummer van 8sleu dezer, toevallig terugkomende op de zaak Dedullen, plaatst gij in een gansch valsch daglicht de feiten, ten gevolge waarvan Dedullen gedwongen werd bet buis te verlaten, dat hij te Vinchem bezat. Gij bevestigt, onder meer onnauwkeurigheden, dat het zoogezegde slachtoffer der klerikale onverdraagzaamheid niets anders is dan een slechte betaler die behoorlijk door zijnen eige naar uitgeschud werd Ik teeken verzet aan tegen die valsche be wering. Ten slotte, daagt gij al de vrijzinnigen van de wereld uit dat fantastisch verhaal aan een openbare en tegensprekelijke discussie te on derwerpen Ik neem die uitdaging aan. Ik verklaar me bereid, 't zij in uwe colonnen, 't zij in eene openbare, tegensprekelijke vergadering, be legd met de vereischte waarborgen van onpar tijdigheid, met bewijzen in de hand de echt heid aan te toonen van het feit zooals bet, in de eerste plaats, afgekondigd werd door Ons Blad tolk der Veurnesche vrijzinnigen. Ik neem te mogen gelooven, Heer Bestuur der, dat gij dit schrijven in uw blad zult ge lieven in to lasschen en liet zelve laten volgen van uw antwoord dat ik bevestigend durf verwachten op dit mijn voorstel. Aanvaard enz. A. Buyl. Welnu, Le Bien Public dorst dien brief niet opnemen En van de open- *,VV,7? 'i-'t'!V"^ ?4f. Alvorens er eene proefneming van gedaan te hebben kan niemand het overgroot voordeel kennen van Scott's Emulsie op de gewone traanolie. De meest bebloemde taal zou u niet met meer zekerheid kunnen overtuigen dan uwe persoon lijke ondervinding, maar wij mogen met de grootste gegrondheid verzekeren, dat indien gij traanolie noodig hebt om uw gestel te voeden en te regelen, gij deze olie, onder den gemak- kelijksten en doelmatigsten vorm, in de Scott's Emulsie vinden zult. Deze toebereiding verwijdert de moeie- lijkheid welke de verteringsorganen beproeven bij 't innemen van de gewone olie en zij is zoo smakelijk, MRfcdatd.mee.t tengere ®|;p*jfj!\^personen haar met pjj \v i,ihet grootste gemak MJftr innemen. Behalve de traan olie, behelst de M. vaf4!} 14 Scott's Emulsie nog hypophosphieten van kalk en soda, die van overgroote waarde zijn, en werkelijk tot de vertering der olie helpen. I11 den volgenden brief geeft een heer zijne, oordeelvelling over de Scott's Emulsie, die hij gebruikte, aangezien het hem onmogelijk was gewone traanolie te verdragen. St-Jean-Ligoure (IIte-Vienne), Frankrijk, 8 Mei 1897. Mijnheer, Door eene algemeene verzwakking en eene ziekte der ingewanden aangetast, ten gevolge mijn verblijf in 't onderwijs, te Tunis, had ik gebruik gemaakt van een hoop geneesmiddelen, die niet de minste verbetering in mijnen toestand brachten. Daar ik de walgende traanolie niet verdragen kon, nam ik uwe Scott's Emulsie, die ik mot veel gemak verteerde en toeeigende, en thans heb ik eene bloeiende gezondheid. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner innigste erkentelijkheid. (Geteekend), Valéry, toegevoegd onderwijzer. De Scott's Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen dépotGh. Delacre en Gi#, Apothekers, Brussel.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3