Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Evenredige Vertegenwoordiging Twee leugens. Zaterdag, 14" Januari 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. W 11 Chriltene-Demokraten. Wd'Hchijnetide den Zaterdags. eendiuciit maakt macht. inschrijvingsprijs voor stad, Hen jaar55 franks. vr de provincie, Een jaar tr. 52-oO. Le Journal dJ Ypres houdt nu "staande dat de school in Ieperen blijft, maar dat zijn maar WOORDEN De Ieperlingen en, met hen De Strijd vragen DADEN, en zoolang wij niet, met onze eigene oogen, zullen zien dat de noodige werken aangevan gen worden, zullen wij, ter groote vol doening der belanghebbenden,vragen: Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren dier 264,000 franken die voor het herstellen onzer Hij - soïiool bestemd zij n BIJ DE Naar hetgeen in de laatste weken gebeurde, schijnt er toch beweging te ontstaan onder de christene-demokra- ten. Tot nu toe waren zij gebleven bij woorden en, uit hetgeen wij sedert een paar weken in ons blad overdruk ten, blijkt dat zij ernstiger zullen wor den. Zij hebben thans reeds bladen in de provincies Antwerpen, Oost-Vlaan- deren en West-Vlaanderen, gaven dit jaar eenen almanak uit en in al hunne geschriften wordt meer en meer ge sproken van het vormen eener afzon derlijke partij. Doen zij dat om des te gemakkelijker plaatskens te bekomen op de katholieke lijsten of waarlijk met volksgezinde bedoelingen, dat zal de toekomst oplichten, want, alles goed overdacht, is het tot nu toe nog maar priester Daens alleen die zich volksgezind durfde toonen-en rotsvast aan zijne gedachten geecht bleef; de anderen, als trouwe honden der kleri kale partijzwegen zoodra de meesters met de zweep bedreigden. Le Journal J* Ypres is nochtans op zijn gemak niet. Uit een artikel van Zaterdag, vermoeden wij dat hier ook het vuur door d'asschen zal geraken en.... le Journal d'Ypres smeekt de christene-demokraten van het Ieper- sche stil te blij ven, te blijven bij hun ne babbeling in d'herberg, te blijven bij hunne schoone redevoeringen als zij meteen dozijn vergaderd zijn, te blijven buigen voor de zweep der Sur- monts en.... het volk te laten vergaan in armoede en onwetendheid. Wij zouden er nog kunnen bijvoe gen zich koes te houden en boer Le- fever alleen laten wanneer hij zich voorstelt als protest tegen het mets doen onzer Kamerheeren, boer Lefever in den steek laten wanneer hij met de christene-demokraten van Gent en Antwerpen meetingen inricht ten voor- deele van het vlaarrsch en tegen de smaadwoorden van den autokraut Surinont,boerLefever laten ruineeren, hadden de mannen van le Journal J'Y- pres maar in staat geweest met hem te doen wat de klerikalen van Aalst met Priester Daens gedaan hebben. Ons inziens, moet le Journal J Ypres niet bevreesd zijn na hunne groote rede voeringen, vol van schoone woorden voor het arme volk, slapen die zooge zegde christene-demokraten eens ferm en... 's anderen daags is én redevoe ring, én onwetendheid van 't volk, én dwingelandij, én onrechtvaardigheid der klerikale partij vergeten en niets wordt gedaan. Met zulke mannen is het niet dat het volk zal gered worden, dat de dwingelanden zullen geveld worden Van die woorden-mannen heeft le Journal d' Ypres niets te vreezen en het volk niets te verhopen. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscli België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdaleuastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. LISTE alphabèhque des jeunes gens inscrits pour le tirage au sort pour la levée de müice de 1899 1 2 3 4 5 6 7 Aernout Camille. Ameloot Michel. Antony Léon. Arnout Robert. Bal Gustave. Barbry Albert. Bartier Pierre. Beirnaert Robert Berghman Alexandre. Biebuyck Albert. Blomme Joseph. Bollingier Joseph. Bolleyn Jéröme. Bonduwe Charles. Bossaert Maurice. Boudry Théophile. Bouteca Camille. 18 Bras Georges. 19 Bubbe Frangois. Burggraeve Henri. Gallens Jules. Casier Alphonse. Casier Hector. Casier Henri. Cauliez Médard. Ceriez Henri. Cherchyé Pierre. Claeys Eugène. Coflyn Héhodore. Cornillie Albin. Cornillie Victor. Crepeele René. Cuvelie Charles De Breyer Charles. Debruyne Léon. Deceuninck Alfred. Dechièvre Ernest. Deconmck Henri. Degryse Emile. Dehouck Julien. De Jaegher Charles. Dekeuwer Germain. Delaire Arthur. Delem Henn-Louis. Deleu Oscar. Delhem Camille. 47 Demerlie Georges. 48 DemeyLéon. 49 de Posch Lionel 50 Deschacht Charles. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 84 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 61 62 63 64 65 68 69 70 71 51 Desramault Alphonse. 52 Dethoor Edouard. 53 Devers Emile. 54 Devos CamilJe. 55 Devos Georges. 56 Devos Henri. 57 Devos Julien. 58 Devos Léopold. 59 Devroede Fréderic. 60 Dewachter Camille. Dewachter Julien. Dewilde Albert. D'Hellem Henri-Louis. Domiceat Valère. Dumortier Gustave. 66 Durnez Alphonse. 67 Garrein Gustave. Geeraerd Léonard. Gobyn Henri. Godtschalck Edouard. Goudezeune Charles. 72 Heddebauw Cyrille. 73 Hoet Emile. 74 Huatinx Arthur. 75 Jacques Alphonse. 76 Janssens Adolphe. 77 Jolyt Eric. 78 Joos Fernand. Kerrinckx Emile. Labaere Arthur. Labit Joseph. Lacante Alphonse. Lagrange Henri. 84 Lahaye Camille. 85 Lamps Camille. 86 Lebbe Adrien. 87 Lebbe Alfred. Lebon Polydore. Leclercq Albert. Lesage Louis. Leuridan Charles. Loosbergh Ferdinand. Maerten Achille. 94 Maerten Alphonse. 95 Maertens Prosper. 96 Marseloo Emile. 97 Meyskens Florimond. 98 Mortier Valère. 99 Ommeslagh Auguste. 100 Packet Georges. 79 80 81 82 83 89 90 91 92 93 101 Parsy Fernand. 102 Pauwels Léon. 103 Percque Maurice. 104 Pickel Julien. 105 Pinte Théophile. 106 Platteeuw Auguste. 107 Potie Albert. 108 Roosebeke Frangois. 109 Salomé Camille. 110 Schoonheere Benjamin. 111 Six Albert. 112 Souxdorf Cyrille. 113 Spinnewyn Emile. 114 Spinnewyn Maurice. 115 Staessen Valère. 116 Steelandt Polydore. 117 Steyaert Emile. 118 Stragier Jules. 119 Taccoen Antoine. 120 Talon Gustave. 121 Therry Henri. 122 Thiteca Alidore. 123 Tresy Henri-Louis. 124 Tyberghein Georges. 125 Tydtgat Victor. 126 Vandenbussche Oscar. 127 Vanden Driessche Alph. 128 Vandeweghe Georges. 129 Van Egroo Albert. 130 Van Elverdinghe Léon. 131 Vanhaecke Joseph. 132 Van lsacker Henri. 133 Vanspranghe Maurice. 134 Vanuxem Albert. 135 Vanwynsberghe Camille. 136 Verbeke Isidore. 137 Vercouter Gustave. 138 Verhelst Achille. 139 Verhille Camille. 140 Verkouter Emile. 141 Verkouter Maurice. 142 Verleure Henri. 143 Verleure Henri. 144 Versmissen René. 145 Viaene Nestor. 146 Vieren Emile. 147 Warlop Louis 148 Waselynck Jules. 149 Wolf Félicien. 150 Windels Joseph. De behouders worden gewaar dat t'ailen kante hunne meerderheden smelten en dat na korten tijd zij on vermijdelijk moeten vallen. Ook zij zijn gedurig op zoek om middels te vinden om de regeering van 't land in handen te houden, niettegenstaande zij reeds in minderheid zijn tegenover de andere partijen voor 't geen 't getal stemmen betreft, De kasteelheeren droomen van niets anders dan van 't eennamig stelsel, 't is te zeggen dat gansch het land zou verdeeld zijn in arrondissementen die slechts een enkelen volksvertegenwoor diger benoemen. Dit stelsel, dat bij 't eerste opzicht zeer rechtveerdig schijnt, zou enkel de overmacht bevestigen van 't geld op de volksbelangen en 't verstand. Immers in al de kleine arrondisse menten van Vlaanderen zou de onwe tende en ikzuchtige kasteelheer, dank aan zijn geld, de bovenhand hebben en 't ware voor altijd gedaan met de ont voogding van 't volk op den vlaam- schen buiten, 't Is waar, 't zou eenige demokraten doen kiezen in sommige omschrijvingen van middelbare steden zooals Kortnjk, Aalst, Dendermonde en Brugge. Doch de algemeenheid van ons volk ware voor eeuwig slaat der machtigen. Gelukkiglijk 't is onmogelijk dit stelsel toe te passen zonder van de eer ste maal aan liberalen en socialisten de meerderheid te geven in hst land. De voorstaanders der E. V. schijnen voor den oogenblik ook in 't leven te willen komen. MM. Beernaert, Graux, enz. hebben een bond gesticht voor de ver spreiding der gedachten ten voordeele der E. V. Wij bekennen dat wij weinig vertrouwen hebben in zijne werking. Immers al de groote mannen zullen alle maande eens te samen komen, dit besluit en ginds besluit nemen en in de dagbladen doen zetten en 't zal alles zijn. 't Is nogthans spijtig, want het volk in 't algemeen is de E. V. zoo zeer genegen dat er middel zou zijn eene ernstige beweging op touw te zetten en dat op zeer korten tijd. Veronderstel dat een man als M. Beernaert, als M. Graux en veel andere gekende politieke mannen zich de moeite geven naar onze steden te ko men om er zelfs propaganda te maken door voordrachten, hoe lang zou het duren dat de Kamers zouden verplicht zijn aan het volk toe te geven Doch daarvoor zouden werkers noodig zijn en al de kopstukken van den bond van de E. V. zijn van die oude politiekers wiens werking nooit in iets anders be stond dan in ïjdel gekijf en gepraat. Tegen de kiezingen stelden de katho lieken de pastoors in 't werk en veer tien dagen voor de kiezing zonden de liberalen eene circulaire rond. In de tegenwoordige tijden kost het wat meer moeite als men iets wil te weeg brengen en ons dunkens zijn de hoofd mannen van den bond voor de E. V. tot die ernstige en lastige taak niet geschikt. Mochten wij ons bedriegen en mochte men vurig te werk gaan voor die schoone hervorming. In alle geval de boud voor de E. V. mag op ons rekenen. De christene volkspartij sluit haar onvoorwaardelijk aan en hare mannen vragen niet beter dan er voor te werken. [Het Recht). De bewaardersbladen hebben twee leugens verspreid en houden staan, die op dit oogenblik wellicht voor klin kende munt moeten doorgaan bij veel menschen, die nooit onze gazetten zien. n Eerste leugendat het congres der democraten te Antwerpen beslist heeft kiesverbonden met liberalen en socia listen te sluiten. Daarvan is hoegenaamd niets, niets, niets. Alleenlijk hebben sommige spre kers in de meeting de samenwerking aller aanhangers der evenredige verte genwoordiging uit alle partijen ge vraagd. Dergelijke verdragen heeft men gezien en ziet men nog dagelijks voor veel andere zaken, zooals de vlaamsche kwestie, de alkoolkwestie, de legerkwestie, enz. Dit gedacht van samenwerking is overigens niet uitge vonden op het antwerpsch congres. Er bestaat alreeds een nationaal verbond voor de evenredige vertegenwoordi ging, waarvan voorname katholieke, C

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3