- Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Arbeidswetgeving. Stadsnieuws. IV'- 10. m De pastoor in de school. Vijfde jaar. Verschijnende des fflttlerdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar S3 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 3-50. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren dei* 364,000 franken die voor liet herstellen onzer bij school bestemd zij 11 Vervolg). Wij hebben reeds gezegd dat de leer gang van godsdienst verplichtend was voor diegenen die er niet regelmatig en uitdrukkelijk van ontslagen worden door hunne ouders of voogden. Welnu, sedert eenigen tijd weet men waarlijk niet meer wat uitvinden om door de leerlingen der officieëie scholen het ontslag der leergang van godsdienst te doen boeten. Ziehier een voorbeeld onder honderd. In het Atheneum van Antwerpen heeft men dit jaar een leer gang van godsdienst in de 4e Latijn- sche klas geopend. 19 leerlingen op 22 hebben zich er van doen ontslaan. In het begin gaven zich de lessen van 8 tot 9 ure hetgeen aan de ontslagen leer lingen toeliet zich maar om 9 ure naar school te begeven. De geestelijkheid, om die leerlingen te kwellen heeft de uur veranderd en de lessen geven zich nu van 9 tot 10 ure, hetgeen de 19 ont slagen leerlingen verplicht een uur te verliezen gedurende dat de 3 andere de leergang van den pastoor volgen. In andere klassen heeft men de uur zoo niet kunnen veranderen door ver scheidene praktische moeilijkheden. Wat heeft de geestelijkheid dan ge daan Zij heeft eenen ministerieëlen omzendbrief bekomen al de ontslagen leerlingen verplichtende zich niettemin om 8 ure in de school te bevinden om er zich in de studiezaal op te sluiten. Het is de schijnheilige vervolging, voor bode waarschijnlijk van de opene ver volging. Al die kwellingen hebben voor dool de vrijheid van geweten in de toe passing der schoolwet te verkrachten. Wat nog erger is, is dat de ouders die niet verwittigd waren, vóór de eerste les van godsdienst, van de nood zakelijkheid eener schriftelijke aan vraag voor het bekomen van het ont slag dier leergang, hunne kinderen er hebben kunnen van ontslaan met hun verzoek valsch te dagteekenen. Ziedaar welke jesuitische middelen de Regeering ons verplicht te gebruiken. Andere ouders die vergeten hadden, op het oogenblik dat, zij hunne kinderen deden inschrijven, het ontslag dei- leergang van godsdienst te vragen, hebben deze zien rangschikken als on regelmatige leerlingen, het is te zeggen dat zij beroofd zijn der prijzen aan dewelke hen de punten zouden recht geven welke zij m al de andere vak ken, zonder onderscheid, zouden be haald hebben. Ziedaar de onwaardige listen -door minister Scbollaert gebezigd. De wet het ontslag toelatende wil hij deze laatste door al de middelen door de ouders en leerlingen doen boeten. Zijn doel is de ouders die aan de goede uit slagen hunner kinderen houden te ver plichten ze te doen inschrijven om de leergang van godsdienst te volgen. Hij weet wel dat hij deze overgaaf van geweten niet bekomen zal en daarom wreekt hij zich zooals hij kan, het is te zeggen op eene lage en looze wijze. In zittingen der Kamer der Volks vertegenwoordigers van 25a en 26" Ja nuari laatstleden heeft de heer Vander- velde minister Schollaert over die onrechtvaardigheden ondervraagd. Wij hebben er vernomen dat de heer Theodor, katholieke Volksvertegen woordiger en lid van het besturend Men schrijft in bij den Uitgever üixmudesiraat, nr 51, ta leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Kechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten hureele van dit blad. Be andere aankondigingen voor België' en bet buitenland, uitsluitelijk in het Ageace Havas Magdalenastraat,* Brussel. bureel van het Atheneum van Brussel, eene protestatie geteekend had waar er ouder anderen gezegd was De bevelen hebben, schijnt het, al het mogelijke gedaan om rond dien leergang van godsdienst al deinbeelde- lij ke voorzorgen te vergaderen met het doel de ouders te hinderen hunne rech ten te kennen of om ze te straften wan neer zij ze bezigen. Inderdaad, het besturend bureel, de prefekt of de leden van het onder richtend personneel mogen de ouders niet verwittigen van het vermogen die hun toelaat hunne kinderen te doen ontslaan. Men mag zelfs de ouders niet be richten van het bestaan van eenen leergang van godsdienst, het is te zeg gen hem de wet kenbaar maken. De leerlingen moeten het schrifte lijk ontslag geteekend door de ouders afgeven vóór de eerste les van gods diensthet mondelijksch ontslag is ongenoegzaam alhoewel men voor de inschrijving geene geschreven aan vraag eischt uit gebrek van een schriftelijk ontslag, vóór de eerste les van godsdienst, wordt de leerling on regelmatig. Als men denkt dat dusdanig gevolg afhangen kan van eene tijdelijke afwe zigheid des vaders of voogdes, van eene vergetenheid, van eerie nalatig heid-, moet men erkennen dat de bevo len maatregelen onaannemelijk zijn. Minister Schollaert heeft op eene belemmerde wijze geantwoord, maar de heer Theodor, aandringende, heeft uit de uitleggingen des ministers, be sloten Dat er verstaan moet worden dat het besturend bureel der Atheneums de ouders berichten mag dat zij het vermogen hebben hunne kinders van de leergang van godsdienst te ontslaan. Dat er verstaan moet worden dat men de leerling niet zal mogen ver plichten de leergang te volgen in het geval dat de ouders het ontslag laat tijdig zouden aanvragen. Dat er verstaan moet worden dat- de leerling van de Kursus mag ontsla gen worden indien de vader of de voogd van gedacht verandert in den loop van zijne studiën, n Het tegenovergestelde, heeft de heer Theodor gezegd, zou ongrondwettelijk zijn. De minister heeft zich daartegen niet verzet. De omzendbrief van 31nOctober 1898 is dus ongrondwettelijk. Die verschei dene punten zuilen das nog moeten opgeklaard worden want, indien de minister zich tegen de ondervraging der heeren Yandervelde en Theodor niet verzet heeft, heeft hij ook zijnen omzendbrief niet ontkend. Wij erken nen hem wel daar [Te vervolgen). Goliath. Wclsonlwcrpeii cn wetsvoorstellen die voor de Kamer zijn gebracht. I- Wetsontwerpen en wetsvoorstellen, waarnopens verslagen zijn opgemaakt. 1. Afschaffing van het artikel 3 der wet van 16n Augusti 1887 nopens het betalen der loonen. Voorstel ingediend door M. Magnette, den 8° Januari 1895 (n. 49). Verslag van M. de Fave- reau, van den 28" November 1895 (n. 26). 2. Beperking van den arbeidsuur en van de zondagrust, voorstel ingediend door M. Helleputte, den 12" Februari 1895 (n. 90). Verslag van M Van Cau- wenbergh, van den 23" Januari 1896 (n. 77). 3. Regeling van den arbeidsuur, van den nachtarbeid en van den wekelijk- schen rusttijd. Voorstel ingediend door M. Bertrand, den 26" Februari 1895 (n. 115). Verslag van M. Van Cauwen- bergh, van den 23" Januari 1896 (n. 77). 4. Dienstverdrag. Ontwerp ingediend door het bewind den 27" November (n. 26). Verslag van M. Hoyois, van den 24" Februari 1896 (n. 76). 5 Instelling van eenen goedenman- nenraad te Leuven, ontwerp ingediend door de regeering, den 4" December 1896 (n. 33). Verslag van M. Mousset, van den lln Maart 1897 (u. 109). 6. Inrichting van de arbeidsmarkt voor de nijverheid en den landbouw. Voorstel ingediend door M. Denis, den 17n Februari 1898 (n. 104). Verslag van M. 8noy, van den 25n November 1898 (n. 15). II. Wetsontwerpen en wetsvoorstellen in de middenaf deeling 1. Rustgelden voor oude koolmijners. Voorstel ingediend door M. Alfred Defuisseaux, den 22n Januari 1895 (n. 62). 2. Onderzoek nopens het dienstver drag. Voorstel ingediend door M. Lo- rand den 5" Februari 1895 (n. 72). 3. Inrichting van eene evenredige vertegenwoordigingvan den landbouw. Voorstel ingediend door M. Niezette, den ln Maart 1895 (n. 127). 4. Spaargelden der gehuwde vrouw. Voorstel ingediend door M. Vander- velde, den 23"vApril 1896 (u. 172). 5. Onderzoek der Kamer nopens den toestand van het personeel der spoor wegen, posterijen en telegrafen van den Staat. Voorstel ingediend door M. Bertrand, den 19" Mei 1896 (n. 203). 6. Uitbreiding van de rechtsmacht der goedemannenraden over al de handswerklieden en over de beambten Voorstel ingediend door M. Defuet, den 4" Juni 1896 (u. 232). 7. Vaststellen van de voorwaarden plichtmatig te iasschen in de boeken van de lasten der openbare besturen. Voorstel ingediend door M. Bertrand, den 25n November 1896 (n. 18). III. Wetsontwerpen en wetsvoorstellen naar de af deeling verzonden. 1. Inrichting van het landelijk on derling grondkrediet. Voorstel inge diend door M. Denis, den 25n Februari 1897 (n. 160). 2 Wijzigingen aan de wet van den 31n Juli 1889 houdende inrichting der goedemannenraden. Voorstel ingediend door M. Maenhout, den 27n April 1897 (n. 148). 3. Begrooting van het ministerie van arbeid en nijverheid over het dienst jaar 1899. Ontwerp ingediend door de regeering den 1" Maart 1898 (n. 83. VIII). 4. Instelimg van eenen goedenman- neuraad in de gemeente Auvelais. Ont werp ingediend door de regeerirjg, den 29" Maart 1898 (n. 115). 5. Vergoeding der schade ten gevol ge van arbeidsongevallen. Ontwerp ingediend door de regeering den 26n April 1898 (n 172). 6. Veiligheid en gezondheid 'der werklieden gebezigd in de nijverheids- en handelsondernemingen. Ontwerp ingediend door de regeering den 23u November 1898 (n. 8). IVWetsontwerpen en wetsvoorstellen gebracht voor commissiën. 1. Instelling van eene werkmans- lijfrentkas. Voorstel ingediend door M. De Malander den 14a Februari 1895 (n. 98). 2. Verzekering tegen ongeschiktheid •tot den arbeid en tegen den ouderdom. Voorstel ingediend door M. De Guch- tenaere, den 8" Maart 1895 (n. 129). 3. Wijzigingen aan de wet houdende schikkingen nopens het betalen der loonen aan de werklieden. Voorstel AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. ingediend door M. Ilenkin, den 2 April 1897 (n. 40). 4. Verzekering tegen vroegtijdige ongeschiktheid tot den arbeid en tegen den ouderdom. Voorstel ingediend door M. Denis, den 24" December 1897 (d. 40). Mijnheer Colaert ira liet V olkshuis. De redevoering van den heer Co laert, in het Volkshuis, voor wat de stedelijke belangen aangaat, kan zich in de volgende zinnen samenvatten Er bestaat onder het klerikaal be stuur meer vrijheid Alles gaat goed in de Godshuizen Het reglement op d'orgels wordt overal goedgekeurd Wij hebben in acht jaren meer doen werken als de liberalen in twintig Het water is zeer goed. De gevaar lij ke ziekten doen zich zeldzamer vóór Da bevolking vermeerdert Al de loonen zullen vermeerdert worden Er is geene twist in onze partij. Er bestaat meer vrijheid. A lie politieke gedachten worden geeerbiedigd. Wij voegen erbij namentlijk die van de heeren Gryfton, Vanden Bus- sche, Creus en anderen. Ook nog vrij heid in den zin van die in wiens naam de heeren Beheyt en Arthur Merghe- lynck vervolgd werden. Alles gaat goed in de Godshuizen. Ons artikel van verleden week ant woordt daarop. Gezien de heer Colaert over de zaak der nonnen sprak, ver wondert het ons dat de heer Colaert de cijfers der jaarwedde der nonnen niet gaf in vergelijking met die der vroegere bestuurders, hetgeen wij reeds verscheidene malen gevraagd hebben. Het reglement op d'orgels voldoet ieder een. Dat zijti woorden, die valsch klinken in den mond van den persoon, die aan de buitenherbergiers beloofde aan hunne vragen te voldoen. A propos, zou de heer Colaert Zon dag aanstaande en met Kattefeest niec eens de buitenherbergiers willen bezoeken en vragen hoeveel profijt zij hebben met de toelating van op die dagen te mogen orgelspelen Wij hebben in acht jaren meer werken gedaan als de liberalen in twintig, Dat is wat al te kras. De ernstige werken die het liberaal stadsbestuur tusschen 1880 en 1890 deed uitvoeren en waarvan het leggen der waterlei- ding, het maken der zwemkom en het afvoeren der vesten aan de statie de voornaamste zijn, hebben wat meer de Iepersche neeringdoenersen werklieden gebaat heett als de geldverkwistingen van onze klerikale meesters. Het water is beter. En de analysis, Mijnheer Colaert? De analysis voor den heer FTaeys en voor het stadsbestuur gedaan, zijn die dan vergeten Het sterftecijfer vermindert. Maar weet de heer Colaert dan niet dat West-Europa thans een tijdperk doorgaat van mindere sterfte en dat men op dit oogpunkt niet mag spre ken van cijters aangaande twee of drie jaren maar wel van een tijdperk van ten minste tien jaren. Be bevolking is vermeerdert met 4000 inwoners. De heer Colaert vergeet echter de ware reden daarvan bekend te makers endezeis: de erfdeelen die rijke li beralen, de heeren Godtschalck en BBEHSÉBBHBnÉÉÉn

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3