Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Zalig zijn de armen Stadsnieuws. 5 centiemen. Vijfde jaar. Af1' 19.' Verschijnende des Zaterdags. eendracht maart macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdaleaastraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks. vr de provincie, Een jaarfr. 3-50. \V anneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren vier 364,000 fï-ankeix dLie voor liet herstellen onzer Hij - school bestemd zij n De Examen in Belgie. De exatnen en God weet hoe tal rijk zij in Belgie zijn zijn over 't algemeen openbaar. Voor het meesten deel is de openbaarheid ingeschreven in de organieke reglementen.Die open baarheid is om zoo te zeggen eene waarborg van onpartijdigheid en open baar orde. Heb exaam jnrij beslist in derdaad over de bekwaamheid van eenen burger om zulk beroep uit te oefenen of zulken openbaren ambt te bekleeden het betaamt dus dat de werken van het jurij van alle mogelij ke waarborgen omringd wezen. Ongelukkiglijk het publiek verkeert weinig de examenzalen men onder richt het ten anderen niet van de dag- teekening door middel der dagbladen of plakbrieven, enz. Die afwezigheid van het publiek heeft voor gevolg eene zekere onge dwongenheid van wege het meesten- deel der jurij's. De examenkommissiën verdeelen zich om hunne bewerkingen te verhaasten. Men ondervraagt de kandidaten in twee of' drie zalen in dewelke twee of drie onderzoekers ze telen. Zoodra hij gedaan heeft de kan didaten te ondervragen in de vakken die hem betreffen levert de onderzoe ker de uitslagen der examen aan den schrijver of aan den voorzitter van het jurij en vertrekt. Andere malen onder vraagt. men twee kandidaten te samen aan de twee einden van het overleve rend groen tapijt. Het examen wordt alsdan eene soort van oorbiecht ont- beerlijk, want, indien het anders ware, zou men den anderen onderzoeker sto ren. Er biijft niet meer veel over van de openbaarheid der examen. Geen enkel der aanhoorders hoort noch de vragen noch de antwoorden. Het is voorzeker niet wat het reglement voorschrijft. Ons schijnt dat, om wel te doen, de voorzitters van het jurij, die gehouden zijn verslagen op te stellen over de examen die zij voorgezeten hebben, zouden moeten over de algerneene uit slagen, verslagen met bewijsstukken leveren. Ia Vrankrijk is het de ge woonte dat de pedagogische tijdschrif ten de verslagen uitgeven van de voor zitters van de jurij's over de examen die zij bestuurd hebben. Nooit heeft men in Belgie dergelijke proef gedaan. Gewetensvolle verslagen zouden ons nogtans kunnen de vooruitgang of het verval der studiën in de verscheidene graden van het onderwijs veropenba ren, de min of meer geleerdheid der kandidaten doen uitkomen en de op lettendheid van het beheer en van het publiek vestigen op de wijzigingen welke men zou moeten in de studië- plannen of in de inrichting der examen inbrengen. De noodzakelijkheid van een om standig verslag over de uitslagen der examen te moeten leveren zou de voor zitters der jurij's verplichten zich ge wetensvoller van hunne moeilijke zen ding te kwijten. De voordeelen dier verslagen zijn zoo klaarblijkend dat wij ons verwonderen dat men nog nooit gedacht heeftze te doen ver- schijnen, zoo niet in extenso, doch ten minste in 't korte op per uittreksels. Goliath. Armen hongerlijder Met de opgeblazendheid gelijk aan die van eenen kikvorsch melden de klerikale bladen dat de mschrij vings- lijst, ten voordeele van den Paus, rond de honderd-vijftig duizend franken be loopt. Hij heeft nog niet genoeg om te be staan met hetgeen hem jaarlijks S4 Pieter's penning opbrengt, hij, dien ongelukkigen martelaar, die te Romen gevangen zit en op een strooën bed rusten moet volgens de legende Hij sterft van honger, hij, die het schoon ste paleis der wereld bezit; hij, die eene jaarlijksche jaarwedde van ver scheidene mil boenen aan de ftaliaan- sche Regeenng geweigerd heeft Het doet ons waarlijk genoegen te vernemen dat nulde zielen hem van den hongersnood gered hebben daar hij toch zulk een armen hongerlijder is, met waar Doch veroorlooven wij ons eenige aanmerkingen Waarom toch zooveel gegeven aan dien schatrijken bedelaar van Romen? Het vooruitzicht het eene of andere pauselijke kruiske te krijgen brengt nog al veel bij tot het aangroeien dier som, niet zoo Waarom brengt de lijst der paro chiale scholen zoo bitter weinig op Dat is ten minste toch eene zaak die alle goede klerikaal zijne volle onder steuning zou moeten verleenen. Is het omdat het werkerskinderen betreft Hebben ze dan toch zoo wei nig over voor de kinderen dat ze niets willen afdokken f Of beantwoorden die scholen met meer aan hunne verlangens Och, beste vrienden, waarom nog iets geven voor het onderwijs, het volk moet dom zijn voor hunnen winkel te doen bloeien onderwijs is er dus niet noodig Nu, die lijst van den Paus getuigt nog eens hoezeer de klerikale kopstuk ken de lagere klas genegen zijn. Wan neer het geldt die klassen te onder steunen geven zq... niets; doch wan neer het eenen Paus betreft, die den omvang zijner fortuin niet- kent en dit geld in alle groote joodsche onderne mingen steekt, dan... ja, dan komt het er op geen briefje van honderd of van duizend aan. Wat liefdadige menschen Goliath. Eenieder kent de legende van Jezus Christus, den armen timmerman van Naza reth. Hij verkondigde steeds Ue rijkaards zullen, evenmin als een kameel door de oog van eene naald kan kruipen, tot het rijk des hemels doordringen. Hoe de navolgers van dezen apostel, dit leerstelsel naleven, willen wij onder 't oog onzer lozers brengen. Misschien weet men dat de stedehouder van den armen Christus te Rome verblijft. Welnu, in plaats van eene hut, waar hij op strooi slaapt, bezit deze paus Leo XIII een ontzettend prachtig paleis, welke men Vati- kaan noemt. Ziehier nu hoe een katholiek familieblad, Ons Tijdschriftde schreeuwende weelde van 't Vatikaan afschildert. Het zegt bl. 5 (tweede jaargang) a Velen der pauzen, Alexander VI en Leo X, hebben binnen hun paleis in de grootste pracht geleefd, en hadden eene hofhouding, die hun jaarlijks honderden millioenen kost ten. 4 Het Vatikaan, gelegen naast de St- Pieterskerk, bevat 41,000 kamers van ver schillende grootte, waaronder 4 zeer groote zalen, die een wonderwerk der bouwkunst zijn. Ook ligt binnen de muren de Sixtijn- sche kapel of private kerk van den Paus, een kerkgebouw voorzien van de heerlijkste schilderijen en beelden, de werken van de grootste meesters van Italië, voornamelijk van den beroemden Raphael, die bijna zijn leven versleet aan het verfraaien van het Vatikaan. De Paus zelf bewoond echter een half dozijn kamers daar het bestuur der hoofd kerk hier zijn zetel heeft, is een groot deel der kamers van het paleis steeds in gebruik. Een voornaam gedeelte van het Vati kaan wordt ingenomen door een museum van grieksche en romeinsohe oudheden, dat schatten van groote waarde bevat. Een ander deel bevat de beroemde bi bliotheek met 25,000 manuscripten en 200,000 boekdeelen, die van enorme waarde Zijn, voornamelijk op historisch gebied, en die door een groot getal geleerden uit alle landen, bezocht worden. Achter het Vatikaan strekt zich een grooten, wonderprachtigen tuin uit, waar de Paus zijne wandelingen in doet. s Klinkt de kreet dier huichelaars a Zalig zijn de armen u niet akelig in de ooren, lezer Ja, 4 zalig zijn de armen, maar terzelf der tijd zwelgen en baden deze Christus- opvolgers, in weelde en overvloed. Morgen, wanneer de klerikale bladen ons weer zoo razend zullen aanvallen, omdat wij de machtigste, de roomsche kerk in zijn waar daglicht hebben geplaatst, zullen dezen weer vergeten, dat niet 4 wij maar 4 zij zelfons da argumenten hebben gele verd. Men beschuldigt ons, socialisten, dat wij steeds overdrijven, dat het volk niet 4 zoo veel armoede en ellende heeft, doch laten wij weer t katholiek familieblad Ons Tijd schrift, spreken, welke u daar even 't mooie en 'i prachtige van den Paus en zijn paleis, heeft voor den geest doen reizen Rome is de stad van de bedelaars. Waar men ook rondkijkt, daar ziet men een bede laar. Op de markten zijn zij bij honderden op eiken hoek van de straten vindt men ze tot op de trappen der kerkgebouwen, treft men ze in hoopen aan. Ziedaar, de mooie, maatschappelijke orde Terwijl, paus, bisschoppen en priesters in paleizen, midden pracht en schatt-n, glu ren, creveeren de armen bedelen 1 langs de straat Waar blijft hier de invloed der katholieke kerk, of gaat. deze nog langer volhouden dat... dezen, luiaards en schavuiten zijn Maar neen, men zal ons toeroepen, dat is eene straffe gods, al dezen zijn geloofverza- kers. Zoodra de kerk machtig genoeg zal wezen om over allen te hoeden, zal al het wee verdwijnen. Laten wij maar weer het katholiek blad het tegendeel bewijzen het schrijft over de macht, der kerk 4 Buiten de St-Pieterskerk, bezit Rome drie honderd vijftig andere kerken. Dat zulk een aantal kerken, een leger bisschoppen en priesters vergt, spreekt van zelfs, het is dan ook niet te veel om te zeg gen dat men te Rome geen drie honderd tre den kan doen, zonder een priester te ont moeten. Inderdaad hun getal is ver over de tien duizend, alle rangen inbegrepen. Daar de bevolking van Rome omtrent 300,000 menschen bedraagt is dit één pries ter voor elk 30 personende Kerk van Rome zorgt dus wel goed voor het heil der zielen. s> Wat denken de klerikale dagbladen over hun confrater, die zoo hun eigen argumen ten in duigen doet vallen Ja, lezer, men zorgt te Rome voor het heil der zielen, door de menschen langs de straat van honger te laten omkomen Laat u maar eens schetsen, door 't hoo- gergenoemd tijdschrift met God, hoe het in Rome met het heil der St-Pieterskerk AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. reeds gevorderd is. Het schrijft Vóór St-Pieterskerk is een ringvormig plein, aan beide zijden omgeven door een prachtigen zuilengang, waarop meesterlijke beelden van heiligen staan. In het midden is eene prachtige fontein. Het gebouw heeft een reusachtige vorm, bovenop verheft zich een koepel van 300 voet hoog, die rust op vier ontzettende vijfkantige zuilen. De ingang is eene prachtige galerij. De kerk is langs binnen onbeschrijflijk schoon. In de nabij heid van een groot altaar, branden 89 gou den lampen dag en nacht. In het midden verheft zich het reuzenstandbeeld in metaal van de H. Petrus, daartegen een grooten trap, vervaardigd in witte cristale marmer, en overal staan beelden van heiligen, stand beelden van overleden pausen, schilderijen van de grootste schilders der wereld versie ren de wanden en het dak van den koepel. De schatten die vereischt werden om dit prachtwerk te bouwen zijn bijna onbere kenbaar en beloopen millioenen ponden. Ziedaar de beschrijving van een tempel, onder de duizenden die de opvolgers van Christus hij die op strooi in eene krib slaapte, zooals zij hem nog afbeelden bezitten. Vindt gij met, werklieden, dat zij ver duivelt veel pretentie moet hebben, om dan nóg te schreeuwen, dat de lokalen die wij bouwen te prachtig zijn. V. S. Vooruit). De fondatie Godtschalck en liet Nieuwsblad. Men weet dat M. D'Huvettere, (die zeker geen liberaal is, maar toch in sommige omstandigheden den nagel op den kop slaat), in de laatste zitting van den gemeenteraad, de katholieke bestiering der Hospicen ten laste ge legd heeft van in zeven jaar geen ge volg te hebben gegeven aan de uiterste wilbeschikkmgen van den heer Godt schalck. Het Nieuwsblad tracht, doch te ver geefs, den slechten indruk daarvan uit te wisschen en de Hospiceheeren te verontschuldigen. Het beweert dat indien de land- bouwschool te Wytschaete die, zegt het, over vijf jaar moest voltrokken zijn, nog niet bestaat, dien uitstel in 't geheel met komt van den kant der Hospicen... en dat deze maar in bezit gesteld zijn geweest twee jaar later. Dit is een eerste leugen. M. Godtschalck is gestorven den 17e Februari 1892, en de Burgerlijke Gods huizen zijn bemachtigd geweest zijne goederen te aanveerden bij koninklijk besluit van 21® December 1892. Dit bevestigd wel duidelijk, geloo- ven wij, dat M. D'Huvettere gelijk heeft Het Nieuwsblad voegt erbij Dan is de Bestierder van Ruysseiede aange- steld geweest door het ministerie om u onderzoek te doen of den eigendom van M. Godtschalck dienen kon tot jj het stichten van de landbouwschool.jj Dit is een tweede leugen. De Bestuurder der hervormingschool van Ruysseiede is gevraagd geweest door de Hospicen en niet door het mi nisterie. Zijn verslag gezonden aan dit armbestuur getuigd het. Het is gedag- teekend van 28e Februari 1896 en be sluit dat den wensch uitgedrukt door den milddadigen gever te Wytschaete niet kan verwezentlijkt worden. Natuurlijk. Hoe anders De Hospi cen moesten immers een stuk hebben waarop zij zich steunen konden om grond te geven aan hunne beslissing. Drie volle jaren zijn sedert dien ver- loopen en nog heden zoeken die vlijti ge bestuurders een anderen grond om er de landbouwschool op te stichten t win'wiMmwrni ■-a-vT CA'

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3